Vremenske prilike u 2022-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Данас погледам кишомер, а оно целе 2 литре у њему. 😊
Али зато ветар убија мајко света страшно како дува. Треба прскати све иде уз ону ствар јбм ти више и време и све. 😤
 
Ko je dobio lepe kiše u ovom delenju neka mu je dobro došla. A mi koji nismo valjda ćemo biti uspešniji u sledećem deljenju. Kao najava je za subotu noć pa ajde da vidimo šta će biti tada. A da je treba treba.
 
Ne ne vi ste neverovatni. Kakva li vam je ta popadija od srednjeg veka unazad što bi rekao Matić? :confused::ROFLMAO:Pa mislim, Rekovac i okolina 30-50 litara, Aranađelovac, Topola i okolina 25-40litara (toliko i Čačak) ali se našao Kragujevac pametan da dobije 5-10 litara.

Bilo je fine kiše i po Vojvodini lokalno- Inđija 17 litara, Mokrin 15litara, Rastina (Sombor) 14litara. Bilo je mesta (unutar Vojvodine) gde je i palo 20-30litara samo što nije kišomerna stanica tu, ali to su vrlo lokalni oblaci.

Da ne citiram sad ljude koji su pitali, nova šansa izgleda 21. na 22. maj. Detaljnije kad budu još 2-3 izlaza.
 
Ne ne vi ste neverovatni. Kakva li vam je ta popadija od srednjeg veka unazad što bi rekao Matić? :confused::ROFLMAO:Pa mislim, Rekovac i okolina 30-50 litara, Aranađelovac, Topola i okolina 25-40litara (toliko i Čačak) ali se našao Kragujevac pametan da dobije 5-10 litara.

Bilo je fine kiše i po Vojvodini lokalno- Inđija 17 litara, Mokrin 15litara, Rastina (Sombor) 14litara. Bilo je mesta (unutar Vojvodine) gde je i palo 20-30litara samo što nije kišomerna stanica tu, ali to su vrlo lokalni oblaci.

Da ne citiram sad ljude koji su pitali, nova šansa izgleda 21. na 22. maj. Detaljnije kad budu još 2-3 izlaza.
Juce sam ceo dan bio u Beogradu.

Krecem oko 19h iz Beograda i krece kisa. Ulazim u Mladenovac, pada ozbiljna kisa sve vreme. U Topoli isto ozbiljna lepa kisa (kod druga palo 23 litre) i na 5km od mog sela gasim lagano brisace. Prilazim Kragujevcu, slaba kisica pada.
A prognoza po radaru bila odlicna...
 
Najveći deo Vojvodine je dobio nikakve ili zanemarljive padavine koje je severoistočni vetar sa udarima od 60Km/h evo već osušio.
Malo su pokisle lokacije, iste kao i ranije uglavnom, koje imaju povoljnu geografsku poziciju ili su u blizini većih gradova pa akumulirano aero zagadjenje, čestice smoga u atmosferi, privuku nešto kiše.
Uglavnom potpuni promašaj prognoze bar za Vojvodinu.
Ekstremna suša se nastavlja.
Ako ne bude bar malo kiše u nastavku može da se desi da se mnoge parcele pšenice neće ni vrći jer neće biti šta skidati.
Bečej ponovo bez ozbiljnih padavina. Iznad grada 2-3 litre, atar mnogo manje ili skroz suv.
Katastrofa u najavi i sa prolećnim usevima.
Situaciju može jedino da preokrene neki neočekivani upad i "provala" oblaka od nekoliko desetina ili 100 litara što se ranije dešavalo, mada ni to ne valja jer pravi drugu štetu.
Za pšenicu ni to ne vredi.
Ali da li će i ovaj put?
Bez prave kiše pola godine na 30+C ništa ne opstaje.
 
Ova juce i ona od pre 10-tak dana su spas od katastrofe.Ne moze se nadoknaditi manjak od setve i tokom zime ali bar to što ima klasa i zrna bar da ga zglavno popuni biljka.No zato danas duva vetar ko lud....
 
To što je palo i gde je palo po Vojvodini je odavno upila zemlja sve, maltene istog trena, tako da vetar nema šta da suši sem samu površinu.

Ljudi, znate da sam i ja volim da kritikujem i grdim modele kad pogreše, ali kritikovati ih sada zaista nema smisla, posebno za Vojvodinu. Jedino deo oko Knjaževca i Kruševca ima pravo da kritikuje.
Za Vojvodinu evo pratio sam karte 7-8 dana niko nigde u zbiru nije davao više od 15-20litara, i to su bile samo lokalne flekice "prosute" zavisno od izlaza do izlaza odnosno proračuna. Evidentno je od početka bilo da će glavna akcija da pobegne južno od Save i Dunava. Naziralo se jedino juče kroz zoru i jutro da će nečega biti na krajnjem severozapadu, i kasnije popodne na frontu pa kako koga zakači, to je prosto nemoguće tačno da se odredi jer neki dugoživeći sistem svakako nije bio u igri. Tako da nema smisla sada bogohuliti karte toliko. Drugo je što mi svi jedva čekamo i priželjkujemo neki boljitak sa neba, znam.
Da se i tih 15-20 maksimalnih litara za VOjvodinu crtalo na bar 40-50% površine pa i da hvatamo drvlje i kamenje, ali realnost je da to nikada nije bilo crtano sveukupno na više od 10-15% teritorije kada se sve te modelske flekice saberu što u praksi i jeste bio slučaj sa ovom promenom.
 
Kimi kada se sad mogu ocekivati neke padavine? Jel se zna nesto koliko vidim oko 24 se nesto javlja..
Januar 7,5l
Februar 33,5l
Mart 7l
April 67l
Maj za sada7, 5l
 
Poslednja izmena:
U subotu uveče (21.) doći će do razvoja na frontu nad istočnim delom Alpa u Austriji i Sloveniji. Ta oblačnosti bi zbog prisutne dinamike mogla duže da se održi u životu i nastavi da silazi niz Muru, Dravu i Dunav ka jugoistoku. Ali sačekajmo za preciznije detalje.
A sta se ocitava za ovo leto? Za jun i jul hoce biti nekih padavina, ili klasicna susa do jeseni? Ja sam citao nesto kao okean, zagrevanja, afrika, njinjo i ostale stvari, da se vec zna da ce biti leto veoma toplo sa jako malo padavina ispod proseka???
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh