Vremenske prilike u 2022-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Tvrd je orah voćka čudnovata, ne slomi ga al' zube polomi. 🤣
 
Ovde tek sad stidljivo kreće. Ispada po koja kap. Mislim da od toga nema ništa...

Послато са SM-A515F помоћу Тапатока
 
Godina za godinom klimatske anomalije i evidentna promena klime ka suvljem, aridnijem sve očiglednija.
To je sad već više nego vidno i svakom ko je objektivan to je jasno.
Pojave dužih ekstremno sušnih perioda i redje kratkotrajnih obilnih padavinskih momenata često sa nepogodama i štetom koji ipak ne mogu da nadomeste i uproseče manjak usled prethodne suše.
Tad se samo trenutno "zaleči" nedostatak vlage u površinskom sloju, ali nema akumulacije i nivo podzemnih voda konstsntno opada.
Zadnjih nekoliko godina smo se uz jedvite jade nekako tako privlačili, a dalje videće se.
Proleća su postala uglavnom vrlo sušna, sa produženim izlivima hladnoće daleko u april pa čak i maj. Uglavnom su ekstremna, pa čak i kad se dese padavine i to bude preterano praćeno hladnim vremenom.
Nema više lepog umerenog prolećnog vremena i blagog, posteoenog prelaza iz iz zime u leto.

Kod nas, Bečej od poletka godine sve ukupno nekih 35L padavina.
Bez ovih "kasnih" snegova, praktično bez padavina od sredine februara.
Ova zadnha "kiša" pred orošli vikend se u par dana u višw pokušaja nacedila 6-7 litara uz jak vetar i isušivanje.
Trenutno za sad ponovo ništa.

Na salašu imam veliku ogradjenu površinu, dvorište koju smo nekad zvali "ledina" jer je uvek bila lepo zatravljena, zelena, košena. Živine je uvek bilo.
Unazad nekoliko godina trave je sve manje, polako se povlačila, nestajala i sad je došlo do toga da se pretvorila u prašinu. Meni je to najbolji pokazatelj kakvu sušu i lošu situaciju imamo.
Vode u kopanom bunaru stalno sve manje. Kad dodje leto i strašne žege, bez bar minimalnih kiša ni zubača više ne može da preživi.

Kad sam bio sasvim mlad, sećam se da sam na radiju slušao emisiju kada su sagovirnici prognozirali da region Vojvodine ide ka pustinjskoj klimi. Meni je to tad izgledalo čudno i glupo, ali eto dokle smo stigli na žalost..

Krajevi poput Srema i južnog Banata koji su naslonjeni na planinske predele uglavnom ne pate zbog suše, ali ovde severnije kiša je postala velika retkost!
 
Како ће и бити кише кад ево од нове године не памтим да је био један дан без ветра. Посекоше се све ремизе, шуме, дрвореди шта да заустави ветар и кишу? Некад је дрвећа било на свакој међи, атарским ленијама, главним саобраћајницама, а сада нема жбуна где зец да се сакрије или врабац.
Иначе и код нас је мало поросила, а ја таман купио нов кишомер и неће бити ни да га крстим људски.
 
Како ће и бити кише кад ево од нове године не памтим да је био један дан без ветра. Посекоше се све ремизе, шуме, дрвореди шта да заустави ветар и кишу? Некад је дрвећа било на свакој међи, атарским ленијама, главним саобраћајницама, а сада нема жбуна где зец да се сакрије или врабац.
Иначе и код нас је мало поросила, а ја таман купио нов кишомер и неће бити ни да га крстим људски.
Има истине у овоме. Скоро сам гледао неку природњачку емисију где тврде да шуме привлаче или чак стварају кишу. А наравно штите и од јаких ветрова. Ја овде у северозападној Шумадији малтене живим у шуми, и од почетка године нам је пало преко 150 литара, што кише, што снега.
 
Sta je ovo, sve (njih 5) aplikacije koje imam na telefonu pokazuju kisu a kod mene jedva toliko da prasinu pokupi, gledam sad i u noći petak na subotu i skoro ceo dan u subotu najavljuju ali bojim se da i od tog nece biti vajde.
Ovako nisu masili sa prognozom ni u vreme kad nije bilo neta


Gesendet von iPhone mit Tapatalk
 
Kimi je bio u pravu, Titel je granica... pokvasila beton cele 2 litre...
 
I kod nas,posle jakog vetra, je bilo lepe kiše noćas. Nikako da iznesem kišomer,ali pretpostavljam da je palo oko deset litara.
 
Kimi pogodio za moj kraj :), palo sigurno 5-6 litara po meni,daleko od dovoljnog ,ali daj sta das jel ....
 
13 литара ноћас.

Како ће и бити кише кад ево од нове године не памтим да је био један дан без ветра. Посекоше се све ремизе, шуме, дрвореди шта да заустави ветар и кишу? Некад је дрвећа било на свакој међи, атарским ленијама, главним саобраћајницама, а сада нема жбуна где зец да се сакрије или врабац.
Иначе и код нас је мало поросила, а ја таман купио нов кишомер и неће бити ни да га крстим људски.
Ово јесте велики проблем и то би држава требала законски да реши...али која држава...ова мафијашка свакако неће. Лоше газдовање земљиштем доводи до великих проблема па је тако у САД 1930 било година које су називали прљавим годинама. Тада су олује откриле горњи слој и носиле силан песак и то су биле праве пешчане олује.
https://sr.wikipedia.org/sr/Prljave_tridesete

Гледао сам једну емисију где је законски решено да су неке велике површине у Великој равници у САД законски забрањене за обради и чак испашу говеда. Дозвољени су бизони јер они не пасу траву до корена и пасу само врхове и крећу се више. После их сакупљају у стадима за производњу меса (и осталог).


Kad sam bio sasvim mlad, sećam se da sam na radiju slušao emisiju kada su sagovirnici prognozirali da region Vojvodine ide ka pustinjskoj klimi. Meni je to tad izgledalo čudno i glupo, ali eto dokle smo stigli na žalost..

Ово је и мени познато. Институт за кукуруз у Земун Пољу је имао неке укоричене годишњаке часописа и тамо сам видео о проценама да ће Војводина бити врло сушна у будућности (од прилике у садашње доба јер су та процене биле за неколико десетина година а подаци су од 1975). Мислим да су и новине тада писале нешто слично...сећам се да Новости јесу.

Искуства постоје у свету (лоша искуства) и требало би из тога извући неке поуке. Некада је Марија Терезија пошумљавала пешчару а ми ћемо то вратити „првобитној намени“ односно врати у стање пешчане пустиње (не мислим на Делиблатску пешчару него мало шире...и више).

И шуме, односно ветрозаштитни појаси су обавезни у Аустралији...о овоме сам нешто мало написао у овој поруци:

https://poljoinfo.com/threads/pčelarstvo-za-početnike.62/post-1567688
....
Садња медоносног биља је добра. Међутим, постоји проблем код тога. У Војводини (нарочито изражено), а и у осталим пределима Србије се много уништавају површине у виду мањих шумарака. Одмах се то поравна и утера плуг.

Ако би било разума постојали би ветрозаштитни појасеви који би могли бити корисни и пчеларима. Сетиће се људи када се почне стварати пустиња као што је било у САД уочи велике депресије. Или нпр. у Аустралији када су почели враћати шумовите појасеве јер је поремећен режим подземних вода и со из тла је почела уништавати усеве.
....
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh