Vremenske prilike u 2022-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kimi ove najave kiše za period nedelja-utorka jel su izgledne ili ne? Vidim da ovi modeli ih već neko vreme izbacuju da će je biti samo se količine menjaju. Nekad više nekad manje ali ih ima.
 
Nešto totalno drugčije od dosadašnjeg šablona. Vrtlog prilazi sa severoistoka pa se preko nas izmešta dalje na severozapad. Pravi kao neku polulučnu trajektoriju.
Bez ikakve pažnje, pompe i zainteresovanosti nekako prolazi u najavama.
Ne bi iznenadioo Arkadije, kad vreme poljoprivredniku koji zavisi od neba ne ide na ruku tako tera do kraja, čisto da usere dodatno stvar.
 
Nema sta da usere ako nece biti nepogoda! Pokisne suncokret i opet ce se isusiti.
Jos na nekim parcelama pod sojom nije skroz gotovo!
Neka solidna kisa bi nalila bar ono malo mahuna koje su stvorene!
U suprotnom bez neke znacajne kise, soja = 0 (nula) prinos!
Zato Kimi mogao bi da mi kazes ima li neke sanse u naredna dana da padne neka kolicna kise kod nas!
 
Данас је један од бунара на послу пресушио. Сад пробају још једну цев да спусте. А тај бунар је недалеко од сеоског бунара. Тако да је стање критично.
 
Ima itekako dragi moj Peet, ali pričekajmo još do sutra za neku konkretnu najavu. Oblačnost će kao što rekoh dolaziti iz najređeg pravca ove godine, sa istoka pa sa jugoistoka i juga. Biće obilje razvoja na susednim Karpatima koji će imati tendenciju da se spuštaju negde u Banatu.

Sapatnik, ništa čudno. Spomenuh juče reku Dunav sa veoma niskim vodostajem. Na Savi je još gore, umesto skoro 300cm prosečnog vodostaja kod Županje je vodostaj -95cm pa vi vidite.
 
Данас је један од бунара на послу пресушио. Сад пробају још једну цев да спусте. А тај бунар је недалеко од сеоског бунара. Тако да је стање критично.
A naši ," stručnjaci i političari "navalili na navodnjavanje .
 
A naši ," stručnjaci i političari "navalili na navodnjavanje .
Navodnjavanje je sve izglednija opcija za stabilan rod u budućnosti. Problem je što nema održivog plana navodnjavanja. Ovakvim haotičnim navodnjavanjem kad izvlači ko koliko hoće i financijski može izvući vode, doćićemo do toga da je nema ni za osnovne stvari ni za nas a za naše potomke to je siguran scenario. Prije bušenja bunara treba izračunati mogućnosti jednog područja da sakupi padavinama ili rijekama dobije vodu. Kad se zna prosječna količina onda se može računati koliko se može izvući na tom području a da se znatno ne naruši ta količina vodnih zaliha.
Navodnjavanje kao do sad će izazvati otimanje, pravno ili fizičko jednih od drugih a na kraju će mo propasti svi u tu rupu koja ostane kad vode nestane.
 
Vode nema kada je najpotrebnija. Iduća godina možda bude veoma kišna, poput 2019te pa nećemo znati kuda sa vodom.....
A u takvim godinama ko će navodnjavati?
 
Ne pratim tu problematiku ali sam, u razgovoru sa nekima iz njemačke, čuo da je kod njih visina podzemnih zaliha opala za 4,5m u zadnjih 30-tak godina i da neke pumpe moraju potapati dublje jer ne zahvataju vodu. Naravno da su uzete prosječne visine.
Jedan od problema i jest što nekad vode ima previše ali su padavine toliko intezivne da voda samo "preleti" preko zemlje a ne stigne u podzemne rezervoare. Taj problem trebaju riješiti stručnjaci. Možda napraviti mogućnost da se u situacijama viška vode ista usmjeri u podzemne rezerve vode. Znam da bi se takvim načinom onečistila podzemna voda ali kod nas se i ovako upotrebljavaju "površinske" vode a osim toga na nekim područjima se vjerovatno mogu izolirati i"žrtvovati" podzemni rezervoari a pitku vodu dovesti sa drugih područja.
Svakako da je to veliko pitanje koje zahtjeva ozbiljno proučavanje i velike financije ali i to je bolje nego čekati da se zemlja pretvori u pustinju jer dok ima vode dali sa neba ili da je donese rijeka sa njom se može nešto učiniti. Kad je nestane onda je kasno za sve. Mi se tješimo da to za našeg vijeka neće biti i to je očekivano za današnje ljude. Nauka, ako je prava nauka nebi smjela tako posmatrati sljed događaja već pronaći način da se problem riješi. Voda je osnov života i tom problemu treba posvetiti posebnu pažnju.
 
Ništa čudno da i treća oplete sušna ali no.
Za Juzni Banat racunaj vec kao cetvrtu...
Koji prosek ovde ocekivati kada se ovakvi pecati pojavljuju i svaki dan su sve veceg obima...? Nema te kise koja moze pomoci.
IMG_20220803_1917156084.jpg
 
Ima itekako dragi moj Peet, ali pričekajmo još do sutra za neku konkretnu najavu. Oblačnost će kao što rekoh dolaziti iz najređeg pravca ove godine, sa istoka pa sa jugoistoka i juga. Biće obilje razvoja na susednim Karpatima koji će imati tendenciju da se spuštaju negde u Banatu.

Sapatnik, ništa čudno. Spomenuh juče reku Dunav sa veoma niskim vodostajem. Na Savi je još gore, umesto skoro 300cm prosečnog vodostaja kod Županje je vodostaj -95cm pa vi vidite.
Hvala Kimi, nadam se da ce padati ali cista, mogu ti reci da naj opasniji oblaci dolaze nam iz pravca Vrsca!
Ima dosta godina kad nam je zadnja kisa stigla sa jakim nevremenom i porazbio grad sve roletne i nanelo velike stete iz tog pravca!
Nadam se da nece a i ne treba nam takva kisa iz pravca istoka!
 
2003 ili četvrte godine neznam već tačno. Kod nas je padao led u avgustu, znam da je bila nedelja poslepodne. Najači ili najveći grad koji sam video u životu. Po ataru bile poubijane srne i zečevi, u selu porazbijani crepovi na sve strane a na par mesta led je uleteo ljudima u sobu kroz prozor sa sve spuštenim roletnama.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh