Vremenske prilike u 2022-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Kimi , računam tamo ima više žitarica, a i temperatura x vetar,
a evo "lepote" i za moj kraj .
Inače njihovu prognozu pratim najviše zbog košenja, kod mene se od svih pokazala najbolje, mada sad želim da su se debelo zeznuli, ali ....


Vreme-i-visoke-temperature-za-Lazarevac-od-21-07-2022.png
 
Dukej ostaje ti kukurzovina kao alternativa...
Ja sam žitnu obezbedio za dve kuće, al sad je za nju kasno jelte...
 
@kiraj

Ako ne padne kiša sad za vikend (a verovatno neće) i ne bude je do polovine avgusta, biće tako svugde, za sad se bar nadamo... Već sad ne mogu da spavam od brige gde ću nabaviti sojinu slamu za grejanje za dve porodice, imam načelno obećanje od čoveka koji mi presuje da će mi nači, ali ni on ne može da je stvori ako je ne bude bilo...
ne razumem,soja ce se tanjirati?
 
Beca, generalno jeste dobar, ali na T preko 35 preteruje sa proračunom, ali to je greška samog modela prosto u njegovoj parametrizaciji. Vidiš i sam da na tih 44 crta umeren severni vetar i tačku rose od 1 stepen (ne mislim na 1% šansi za padavine) što blage veze s životom nema. Mi to što vidimo na sajtovima je ova zelena crta, vidi se da preteruje u odnosu na belu (srednjak) i ostale.

Screenshot-2022-07-20-131016.jpg


Naravno, to je apsoltno čoveku nebitno, vrućina je pa je vrućina, ali eto, čisto da se zna. Lako bi mi čak sve i da imamo nakratko takvu T da nam odma iza dolazi kiša svuda..
 
Zavisi kakva drva. Mene 30m³ sumskog otpada koštalo 200e sa sve gorivom što odem po drva. To mi je dovoljno za celu sezonu. Kuća 200m².

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Evo šta kažu naše komšije, a poprilično su tačni.
98b7978f56f333f3be021e49cf54112e.jpg

To je najvreliji dan u ovom talasu.....

Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
ne razumem,soja ce se tanjirati?
U normalnoj godini bude u proseku 50 bala po jutru, u ovoj ne verujem da će biti ni 20 po jutru (pre 10-15). A treba mi 1800 bala (za dve kuće), znači treba puno jutara... Prvo niko više neće da daje slamu od kad je nestalo Zmaj kombajna (sve se sečka), a drugo kod nas su sad u modi Case kobajni koji ni ne mogu da isključe sečku...
 
Centralno grejanje sa namenskim kotlom za baliranu slamu. Bilo je uvek povoljnije od drugih energenata. Ali i najmanji komfor...
Ako nemas svoju balirku nakupi se to,pa radnu snagu za utovar,istovar,veliki skladisni prostor sa krovom...obaveza lozenje na svakih sat-dva...misevi naprave haos sa kanapima...a pepela bude bas dosta.sve ima svoje + i -
 
U normalnoj godini bude u proseku 50 bala po jutru, u ovoj ne verujem da će biti ni 20 po jutru (pre 10-15). A treba mi 1800 bala (za dve kuće), znači treba puno jutara... Prvo niko više neće da daje slamu od kad je nestalo Zmaj kombajna (sve se sečka), a drugo kod nas su sad u modi Case kobajni koji ni ne mogu da isključe sečku...
kod nas se ni seje soja pa ljudi presuju uljanu repicu
 
Komšije videle od nas.Možda njima uspe.Blizu smo pa će i nas zahvati neka kiša. :kisa:
 
Pre 10-ak dana sam napisao da je za kraj nedelje najavljen temp. maksimum...on se sada i definitivno smestio u subotu...40 stepeni...ono što je još gore da se i dalje nastavlja vrelo..do 36 - 7 stepeni...do kraja jula gotovo bez ikakvih izgleda za promenu vremena...fale nam samo požari i da proglasimo totalnu katastrofu...
 
Kako gde, velik je srbobranski atar i nije imao isto padavina. Npr. Kipovo je imalo onu kišu od 40+ litara, Jaroš i Tuk približno, a kod mene u Razlevima (ovim do vrbaškog puta) je tad palo 5-6 litara. Pre dve nedelje sam sa drugarom obilazio kompletan atar severno od kanala, kod mene su kukuruzi bili podgoreli, a kod njega u severnom delu atara tad nije bilo podgorelih kukuruza. Juče mi komšija kaže da sad i u severnom delu ima podgorelih kukuruza na bregovima, dok se u dolovima još drže. Ja tamo nisam bio dve nedelje pa sad stvarno ne znam kakvo je sad stanje, samo ovako iz priče.
Moje su sve njive u Razlevima iza stiropora i bliže selu pored vrbaškog puta pa samo tu idem, svako veče idem da malo kopam soju pa samo tu što vidim...Tu kod nas, tj u tom delu atara nije bilo ni jedne dvocifrene kiše, ali i te jednocifrene su omogućile da se kukuruz zametne. E sad, koliko će izvući, odnosno koliko će napuniti te klipove je pitanje, za sad su još tanki klipići, tek formirani. Kukurz mi je podgoreo, ima 3 a ponegde i 4 lista ispod klipa koja su još zelena, pa se nadam da će izdržati da bar malo napuni klipove. Kod par komšija koji su sejali dosta ranije klipovi su u fazi da su skoro za kuvanje, pa mislim da će ipak dati neki rod. Ja bih recimo bio srećan ako bih dostigao prošlogodišnji kad sam imao 3,5 t/kj. Generalno, kod kukuruza se još nadamo da će nešto izvući, dok mi ta nada za soju polako iščezava...
Moj kukuruz je iza Nisove pumpe i tu je vec za kuvanje,na Pioniru mi je suncokret a u Tuku soja..tako da cemo videti..
 
Ako nemas svoju balirku nakupi se to,pa radnu snagu za utovar,istovar,veliki skladisni prostor sa krovom...obaveza lozenje na svakih sat-dva...misevi naprave haos sa kanapima...a pepela bude bas dosta.sve ima svoje + i -
Balirka je najmanji problem, skladišteni prostor najveći problem..
U inđiji ima ko je donosio slamu u žetvi na kućnu adresu po 60 din, obrni okreni opet nema ništa jeftinije...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh