Vremenske prilike u 2022-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pala je u par dana oko 17 Jula oko 100 l u 2-3 dana i bila je spas za soju da je izgura na nekih 1000-1300 kg/kj
Da nije padala imali bismo isti scenario kao i sad i soje do 100-200 kg/kj i to ako je i bude!
Ja mislim da na sejen za soju nece trebati kombajn da nece biti ni tih 100-200 kg. Osusice se pre vremena i nece biti nista u tih nekoliko mahuna kojih ima. Jedino ako padne neka bas velika kisa onda ce biti nekog prinosa.
 
Ево акумулационог језера где је забрањено извлачење воде. Видим следеће године овде ливаду.
6da315fc7bd622701cf2bb4e0949b2ff.jpg
e5b388403eb1e7064f65873b27acff57.jpg
d68412eca87cdb91efb2da21a6a10f85.jpg
 
Prosle godine za sinov rodjus 16.7 je palo oko 15 l kise i mi ozgurali 1000 kg po kj soje, ove godine nije palo nista tako da verujem da nece nista ni biti od soje. Noc je ovde koliko toliko bila sveza, al zato preko dana pakao
 
Misilm da nam kiša u ovom momentu ništa ne bi pomogla... Suncokret zavrsava, što je odradio odradio, kukuruza i soje neće biti, da nam se izlije Tisa... Kasno je... Jedino da padne kiša pa da krene sirak na strnici... Za ostalo je zakasnila odavno...
 
Upravo tako. (I) juce bili malo, obilazili... Soji je sprzeno lisce, baraonkasta je boja iste (a bili smo "pridvece", mogu misliti kako izgleda kad przi sunce...). Od kukuruza samo k. Znaci gotovo. Nema vise ono, ako iduce nedelje, ako sutra, prekosutra padne... Gotovo.
 
Nažalost je tako, surovo ali istinito. Peščanik je istekao za dobar deo parcela Vojvodine.
Ispod Save i Dunava u ogromnoj oblasti ima još itekako čemu da pomogne, kukuruz je u mom kraju zasad odličan.
Tako je vec godinama. Panonska nizija ima daleko suroviju klimu.
Narocito je rodan deo uz Drinu. Kad god sam prolazio pored Loznice susu video nisam.
 
Rano je za procene.
Plašim se da nam kriterijumi iz dana u dan ne budi manji.
Izgleda nesto a kako vreme odmiče mi smanjujemo tako da ćutimo i čekamo završetak.
Pitanje se postavlja ,sta iduće god.?
Nekako trebamo da budemo svesni da ovako neće više moći.
 
Rano je za procene.
Plašim se da nam kriterijumi iz dana u dan ne budi manji.
Izgleda nesto a kako vreme odmiče mi smanjujemo tako da ćutimo i čekamo završetak.
Pitanje se postavlja ,sta iduće god.?
Nekako trebamo da budemo svesni da ovako neće više moći.
"Sledeća godina će biti bolja". I što se tiče vremena i "države". To je ta nada koja nas održava u ovom poslu. Većina nas tako razmišlja,a realnost je (čini mi se) skroz drugačija.
 
Pa mnogo je lakša ovakva vrućina, jer koža diše odnosno sav znoj isparava. To što duva vetar kakve veze ima, ionako je tlo svuda odavno suvo pa suvo. Nije da je neke bitne jačine 3-4M/S. Zrenjanin i najtopliji od svih zvanicnih stanica sa 37,0 okruglo.
Od jutros oko 5 sam bio u ataru .Moglo je na kratke rukave ali je hladnjikavo .
Do 9 smo završili uz "prijatnu" temperaturu .Kući sam bio na betonu i na suncu do oko 11 sati .Telo mi se uopšte nije oznojalo sem glave i kose .Kada sam ušao u hlad ,pošeo sam da "otpuštam" vodu a posle tuširanja sam "propišao" na sve rupice.
Znači kada se organizam od jutra polako privikava na povećanje temperature ,nije strašno biti napolju (mrzim vrućinu)+ vlažnost vazduha je niska pa nema preteranog znojanja.
 
Ја сам у уторак ишао за Зрењанин како се пређе Тиса као друга држава и временска зона. Кукурузи, соја, а и сунцокрет су капитулирали. Код нас се кукурузи још држе ту где је ономад пало од 40-70 литара. Сунцокрети исто лепо изгледају, једино соје полако обарају уши.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh