Vremenske prilike u 2022-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
20 augusta ce doci dobro da ugasi prasinu da se ne pogusimo od iste,i to je manje vise sva korist.
 
I slažem se i ne slažem se. Nije ovo ipak bablje ili miholjsko leto u jesen pa da tako može zasigurno unapred da se ide sa tolikom preciznošću.

Vidljivo je da sa druge strane Alpa nakon ove vrućine brzo dolazi promenjivo i nestabilno vreme, sve do Beča i Ljubljane. Tada se i sedište toplog balona pomera ka nama. Modeli sve više daju neke "produve" i mini osveženja u vrlo toploj masi, neki već za vikend, neki sa razvojima i pljuskovima neki i bez. Suviše je dlaeko sad za takve finese još.

Naravno da se neće završiti suša i da će uslediti potopni ciklon, ovo je doba godine kada je najmanja šansa za to, ali da se tako grubo izrekne da neće biti padavina, posebno na nivou cele Srbije gde figurira i orografija do 20. avgusta (mesec dana! skoro) je zaista preterano i van svake pameti. Čini se to, čas posla se pojavi nešto za delove zemlje, kao ono pre neki dan.
 
Znaci do kraja jula verovatno ce biti 200 ukupno i u avgustu 0 znaci za poslednja 4 meseca treba jos 400 litara da bi naterali prosek..
 
Zaista mnogo malo padavina..
Elem, po prvi put u istoriji Britanija, odnosno londonski aerodrom Hitrou prestigao 40 stepeni (40,2 stepena).

Delovi Pariza 41,3 stepena, Brisel blizu 40, isto tako i Ahen (Nemačka), Bazel 37 stepeni.

Suša i poprilična opasnost od požara svuda:
FYCAWWRWYAYf-S2-K.jpg
 
Пан кими јели сушнија ова година или најтоплија 2000 година колико ја памтим онису и 2017 имали ово исто
 
Najgorra za njih je bila 2003. pa ova, ali imaš pravo i 2017. nije bilo bajno.

Pojavljuje se kroz maglu pomalo mogućnost da nešto padne u petak na krajnjem severu i u nedelju, pogotovo na zapadu i jugu. Prema kraju meseca GFS sve nestabilniji posebno za brdsko-planinski deo.

Vrhunac toplote petak i subota, nedelja pa do utorka opet malo svežije.
 
Данас два мала торнада или пијавице како ли се већ зову сам данас видео. За овај други сам морао да се уназад враћам на главном путу, већ се одмакао. Види се да није баш мала појава.
4d8b9840f2ac915473736d3a459692f3.jpg
c76a5bf39ad2900b4e42ab2734b114d6.jpg
 
Kako gde, velik je srbobranski atar i nije imao isto padavina. Npr. Kipovo je imalo onu kišu od 40+ litara, Jaroš i Tuk približno, a kod mene u Razlevima (ovim do vrbaškog puta) je tad palo 5-6 litara. Pre dve nedelje sam sa drugarom obilazio kompletan atar severno od kanala, kod mene su kukuruzi bili podgoreli, a kod njega u severnom delu atara tad nije bilo podgorelih kukuruza. Juče mi komšija kaže da sad i u severnom delu ima podgorelih kukuruza na bregovima, dok se u dolovima još drže. Ja tamo nisam bio dve nedelje pa sad stvarno ne znam kakvo je sad stanje, samo ovako iz priče.
Moje su sve njive u Razlevima iza stiropora i bliže selu pored vrbaškog puta pa samo tu idem, svako veče idem da malo kopam soju pa samo tu što vidim...Tu kod nas, tj u tom delu atara nije bilo ni jedne dvocifrene kiše, ali i te jednocifrene su omogućile da se kukuruz zametne. E sad, koliko će izvući, odnosno koliko će napuniti te klipove je pitanje, za sad su još tanki klipići, tek formirani. Kukurz mi je podgoreo, ima 3 a ponegde i 4 lista ispod klipa koja su još zelena, pa se nadam da će izdržati da bar malo napuni klipove. Kod par komšija koji su sejali dosta ranije klipovi su u fazi da su skoro za kuvanje, pa mislim da će ipak dati neki rod. Ja bih recimo bio srećan ako bih dostigao prošlogodišnji kad sam imao 3,5 t/kj. Generalno, kod kukuruza se još nadamo da će nešto izvući, dok mi ta nada za soju polako iščezava...
 
Kako gde, velik je srbobranski atar i nije imao isto padavina. Npr. Kipovo je imalo onu kišu od 40+ litara, Jaroš i Tuk približno, a kod mene u Razlevima (ovim do vrbaškog puta) je tad palo 5-6 litara. Pre dve nedelje sam sa drugarom obilazio kompletan atar severno od kanala, kod mene su kukuruzi bili podgoreli, a kod njega u severnom delu atara tad nije bilo podgorelih kukuruza. Juče mi komšija kaže da sad i u severnom delu ima podgorelih kukuruza na bregovima, dok se u dolovima još drže. Ja tamo nisam bio dve nedelje pa sad stvarno ne znam kakvo je sad stanje, samo ovako iz priče.
Moje su sve njive u Razlevima iza stiropora i bliže selu pored vrbaškog puta pa samo tu idem, svako veče idem da malo kopam soju pa samo tu što vidim...Tu kod nas, tj u tom delu atara nije bilo ni jedne dvocifrene kiše, ali i te jednocifrene su omogućile da se kukuruz zametne. E sad, koliko će izvući, odnosno koliko će napuniti te klipove je pitanje, za sad su još tanki klipići, tek formirani. Kukurz mi je podgoreo, ima 3 a ponegde i 4 lista ispod klipa koja su još zelena, pa se nadam da će izdržati da bar malo napuni klipove. Kod par komšija koji su sejali dosta ranije klipovi su u fazi da su skoro za kuvanje, pa mislim da će ipak dati neki rod. Ja bih recimo bio srećan ako bih dostigao prošlogodišnji kad sam imao 3,5 t/kj. Generalno, kod kukuruza se još nadamo da će nešto izvući, dok mi ta nada za soju polako iščezava...
Ovih dana idem do parcele sa lukovnim semenom kako bi odredio momenat sečenja .Stanje se menja iz sata u sat ,na lukovnom semenu a kukuruzi u tom delu atara (iljevo) su umrli .Podpaljeni su od dole a sada su se "zapalili " i gornji listovi.
 
Beco, čudo postavi prognozu za Vršac. Doduše, za svugde je prilično slična. Na te maksimalne temperature koje računa po GFS slobodno se oduzme 3-4 stepena u startu.

Vrhunac definitivno subota, 24-25 na visini dovoljno da ponegde dogura do 39 ili magičnih 40, u većini predela pak 36-38. Toliko i daje možda trenutno najbolji model, nemački ICON.
 
@kiraj

Ako ne padne kiša sad za vikend (a verovatno neće) i ne bude je do polovine avgusta, biće tako svugde, za sad se bar nadamo... Već sad ne mogu da spavam od brige gde ću nabaviti sojinu slamu za grejanje za dve porodice, imam načelno obećanje od čoveka koji mi presuje da će mi nači, ali ni on ne može da je stvori ako je ne bude bilo...
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh