Vremenske prilike u 2022-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Upravo mi majka javila da je na placu napadalo 7l. Lepo je i ovo sada. Nadamo se da ce je biti jos u narednom periodu.
 
Jedno moje zanimljivo zapazanje za 32 godine bavljenja poljoprivredom...1992,2002,2012... i 2022?... susne godine
 
Ja se bavim zemljoradnjom od malena ali ozbiljnoje od 1996.
2000,2003,2007,2012,2017 su bile za moj kraj jako lose. A ova jos nije gotova pa videcemo.

Послато са SM-A520F помоћу Тапатока
 
Prosla godina bila susna, ova trenutno za psenicu je okinava.Za kukuruz se jos ceka, dal ce biti katastrofa ili dobra godina.
 
2020ta je kod nas bila kao i ova u početku bila extremno sušna. Pšenice su bile oko 2t/kj.
Prva kiša ozbiljnija je pala početkom juna, sledeća oko 20og juna i tada je palo 110l/m², pa je nastavilo da pada i do jeseni meni je bila jedna trećina kukuruza podavljena od vodoleži....


Послато са SM-A225F помоћу Тапатока
 
Iz glave bez arhive koliko se ja sećam.

99 vrlo promenjiva i kišna, 2003 vrlo suva, ali nije bilo toliko vruće kao na zapadu Balkana i Evrope, 2007 naravno rekordna toplota u julu ali je posle do kraja leta bilo prijatno. Jako suva sa produžetkom na jesen 2012, 2014 znamo svi, 2015 isto sušno pogotovo druga polovina, 2018 takođe gadna sa nizom jako visokih T.

2009, 2010, 2016,2017, 2019 i 2020 one baš tipične letnje godine sa više kiše u početku i onda posle ka avgustu postepeno sve suvlje.

Najčešće na svake 4 godine prosečno naleti jedna vrlo suva (mislim na leto) i koliko vidim kroz beogradsku istoriju kao najdužu ništa to nije novo, tako je maltene od vajkada. Dešavala su se i 2 ili čak i 3 uzastopno suvlja leta ali baš retko. Više je bilo takvih uzastopno (2,3) kišnih verovali ili ne.
 
Poslednja izmena:
Mozda nece ?.Za psenicu je odavno susa kod nas,nadam se samo da ce otplatiti ulaganja,moze sutra pasti 100 litara,prinos na losijoj zemlji nepopravljiv.
 
Pa pošto je atmosfera neperiodičan sistem, na ovu sušu i instiktno i očigledno da tvrdiš da će biti suvo (što realno ima smisla) statistički nema osnov, jer zbog te neperiodičnosti i neponavljanja niko ne može da zna precizno šta će da usledi do kraja. Uvek imaš neku godinu u arhivi koja može da te opovrgne, jer iako su neke godine isto počele (ajde da pričamo i o letu samo) krenule kao sušne, nisu sve završile tako.
To je onaj problem filozofskog zaključivanja, neki nije jednako svi.
Marko je Srbin.
Srbi vole fudbal.
Marko voli fudbal.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh