Vremenske prilike u 2022-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
2007 secam se na Fut. pijaci u NS u kolima na raskrsnici 53 C mereno .Sin mi se rodio 16 juna, dosla zena kuci on place u kuci 32C. Zovem drugara, jedva ga namolim da ugradimo klimu.Krenemo u 9 uvece, zavrsimo oko 12 uvece. Klima je radila na 19C, 6 dana i 6 noci da oladi kucu.Ne ponovila se.

Poslato sa DUB-LX1 pomoću Tapatoka
 
Jeste bilo pakleno tada, ali zbog vrelog fena koji je duvao secam se izadjem napolje to popodne, pece kozu jer apsolutno sve ispari sa tela, ali je prijatno, ne gusi te i ne davi znoj. Mnogo je gore i kad je 10 stepeni nize a vlaga u nebesima.
Narednih dana , gde bukne oblak biće opasne igranke..
 
Jeste bilo pakleno tada, ali zbog vrelog fena koji je duvao secam se izadjem napolje to popodne, pece kozu jer apsolutno sve ispari sa tela, ali je prijatno, ne gusi te i ne davi znoj. Mnogo je gore i kad je 10 stepeni nize a vlaga u nebesima.
Narednih dana , gde bukne oblak biće opasne igranke..
Kimi, hoće biti kiše sledeće nedelje?
 
Iz glave bez arhive koliko se ja sećam.
Jako suva sa produžetkom na jesen 2012, 2014 znamo svi,
Mislim da si nesto pobrkao Kimi!
Gde jako suva 2014 kad te godine je kisa padala skoro svaki dan, a prinosi soje i kukuruza su bili iznad svakog proseka, odnosno nikad bolji.
Ovo vazi za skoro celu drzavu koliko se ja secam.
Slicna i kisovita bila je i 2016! Ufff, sta bi dao da mi se ponove takvi prinosi pa makar i na svim kulturama koje gajim.
 
Pa rekoh, 2014. svi znamo kakvo je bilo (kisno svuda) na to sam naravno mislio.

Sve je i dalje tu na kartama jutros, čini se da se konačno pozicionirano za sigurno višednevni vrtlog u našoj blizini pri kraju meseca. Kažem, i do tada narednih dana isto svakog dana će negde ponešto da bukne, moguće i vrlo snažno (posebno na brdsko-planinskom terenu) ali je površina koju zahvatati biti generalno ipak mala.
 
Daj boze da prolecni usevi daju dobar prinos ,naravno da nije susna godina ako samo psenica podbaci,ali opet ona je prvi novac,ako toga nemas,prodje ti godina,nisi nista uradio maltene.
 
Gde li će se fitilj zapaliti tokom naredne sedmice ostaje da se vidi, ali gde bukne može biti čupavo:
281206516_5512794038732413_1792174316944993776_n.png
 
Potencijalnu dostupnu konvektivnu (razvojnu) energiju, onu na kojoj se olujni oblaci u svom razvoju zasnivaju. Ovo je ona posmatrana od vrednosti sa tla, što znači da što je jarkija boja (ka ljubičastoj) veća je energija, veća je vlaga i sparina je žešća.
Kada je i uz ovo prisutna i dinamička nestabilnost (smicanje, odnosno promena vetra po pravcu i smeru sa visinom) onda su svi uslovi za superćelijske oluje ispunjeni.

Ali ima jedna bitna stvar. Atmosfera kao atmosfera ne voli baš da bude tempirana bomba, odnosno ekstremno nestabilna. Postoje razni prirodni mehanizmi protiv kojih se ista bori..da toga nema, odnosno kad bi se svaka živa šansa za superćeliju ostvarila onda bi poljoprivreda kod nas bez mega giga zaštitnih mreža izgubila smisao..
Mislim ne samo poljoprivreda, nego i sve ostalo bi vazda bivalo pod kojekavim zaklonima non stop.
Zato i stoji ovo, "videćemo gde će se zapaliti", jer će to biti lokalno i nepredvidivo.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh