Vremenske prilike u 2021-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Mora nesto da ima ovde u Banatu ,ili Rumunskom delu ,sto tera oblake tj kisu,nzm sta drugo koliko god smesno izgledalo.Koliko puta gledam oblake na radarima jbt oblacnost ogromna prelazi stotine km bez da slabi ,ali ovde ovom delu banata kad pridje sve se raspada u ocin,nema vise ni od Rumunije da nam stizu kise,sve nas obilazi u tri lepe.Evo ovo kao u subotu sto treba biti od padavina,dolazi iz Rumunije i na Windy.com se vidi jasno kako se oblacnost raspada cim pridje Banatu,i do sad nisu previse gresili za prognoze par dana unapred.
Imaš dve reke,ne treba biti stručnjak,kod nas kad nailazi sa severa i istoka nikad ne bude kiše,sve odvuče Morava,al zato ako sa zapada predje zapdanu Moravu bude veselo.Grad ko grad je u dolini ali zato kad zakači po brdima,jedina kocka je gde ce vetar da povuče levo ili desno pa koji deo će da dobije dobru kišu.
 
Imamo te reke decenijama pa pre nije bilo ovako,da ga jeb... ovo sve ide na gore,tj sve su cesce susne godine,i sto je najgore sve ranije krecu suse pa ni za psenicu se ne mozes nadati da ce dati neki solidan prinos.
 
Reke znaju da budu prepreka oblacima, mozda bi kimi mogao bolje da objasni zasto je tako, ali u praksi (velika )oblacnost nailazi na reku i nestaje, oni pre reke dobiju kisu, oni posle reke dobiju ...
 
Ne tvrdim nista samo iz licnog iskustva,jer pola veka vec zivim ovde pa koliko toliko znam sta da očekujem na ovom terenu.

Kad krene sa severa i istoka uvek bude corak ili jača rosa.A jedina prepreka tu je velika Morava i vidi se kako oblačnost ode njenim tokom isto i kad ide sa jugozapada opet hvata Moravu i beži od nas oblačnost.Al zato sa zapada nikad do sad nije omanuli,kad odatle krene u Kragujevcu sigurno pada kiša.I najveći sneg ovde bude kad dolazi sa zapada.
 
Brda i planine vuku i razdvajaju te konvektivne padavine ili lutalice ali rijeke :nono: , sitne su one , ucini se to .Obicno je uz rijeku neko uzvisenje , ili brdo , jer je rijeka isla bocno , nosila do te prepreke , pa ti bregovi vuku a ne rijeka
 
Brda i planine vuku i razdvajaju te konvektivne padavine ili lutalice ali rijeke :nono: , sitne su one , ucini se to .Obicno je uz rijeku neko uzvisenje , ili brdo , jer je rijeka isla bocno , nosila do te prepreke , pa ti bregovi vuku a ne rijeka
Tako je, u vecini slucajeva ornografija odigra vaznu ulogu.Sistemi ne vide reku, evo velika morava tece ka dunavu a nama dolazi kisa skoro uvek sa severa i zapada.Mislim da reke ne uticu na kretanje, mozda u nekim slucajevima ali to je vec za analizu.Inace YR uveo dobru kisu za vikend ali bojim se da je sutra kraj tome.
 
Brda i planine vuku i razdvajaju te konvektivne padavine ili lutalice ali rijeke :nono: , sitne su one , ucini se to .Obicno je uz rijeku neko uzvisenje , ili brdo , jer je rijeka isla bocno , nosila do te prepreke , pa ti bregovi vuku a ne rijeka
Po toj logici u celoj vojvodini bi trebalo ravnomerno da pada. Znamo svi da nije tako.
Cikloni koji se krecu sa jadrana preko hrvatske pa bačke i madjarske uglavnom ne dohvate banat.
 
Ovo je 2012 i 2017 u najavi,nema kise ni na vidiku

weather2umbrella

052-weather2umbrella.png



A tek Jun mesec ....
 
U vezi ranijih postova..
Detaljno sam pratio količine padavina po regionima u Vojvodini ovog proleća.
Mogu sa sigurnošću reći da su Bečej i potiske opštine prema Madjarskoj dobili čak i manje padavina od Kikinde i delova severnog Banata.
Stoji da je zemljište u Bačkoj, Bečej pogotovo, boljeg kvaliteta i da to donekle kompenzuje veliki deficit vlage, ali priča je o padavinama.
Bečej je padavinska rupa godinama unazad, s izuzetkom prošle moram biti iskren.
U svim okolnim mestima, Bačka Topola, Vrbas, Srbobran, čak i Novi Bečej u Banatu bilo je pristojnih količina.
Ove godine smo ponovo sigurno medju onima koji su dobili najmanje kiše.
Mislim da veliki uticaj na lokalnu klimu ima Fruška Gora.
Kako objasniti da recimo Novi Sad i okolne opštine svako malo imaju kiše. Takodje ni Sremska strana ne manjka.
Južni Banat je isto relativno dobro snabdeven padavinama (uticaj obronaka Karpata)
Sombor i okolina takodje (ne postoji prepreka), a ovog proleća je i Subotica imala sreće što inače obično nije slučaj.
Mesta koja su u podnožju Fruške gore uglavnom nemaju problema sa padavinama. Oni koji su na neki način "zaklonjeni" planinom, a nalaze se na uobičajenom pravcu kretanja padavinskih talasa ali su na nezgodnoj udaljenosti od nje imaju problem. Kiša padne kada oblak "naleti" na planinu ili odmah čim je "preskoči", tu se istroši, a za dalje ostane vrlo malo ili ništa.
U Bečeju najlepša kiša pada kada sistem dodje iz Bosne.
Pošto sve manje vlage stiže zbog klimatskih promena, uticaj "senke" planine je sve veći i zato potiski reon i sever Banata imaju česte i jake suše. Govorim o letnjim, konvektivnim padavinama.
Uz to imamo relativno veliku reku Tisu, kanal DTD, ribnjak, koji moguće dodatno "odbijaju" oblake.
To je moje mišljenje.
Ako se želi biti objektivan, dosada je većina mesta po Vojvodini imala mane više solidnih kiša.
Kako će biti dalje videće se, ali perspektiva ne deluje lepo na žalost.
 
Evo precizno koliko je kišomer u mom dvorištu izmerio:

Maj (l):

02.05. ---- 4
08.05. ---- 6,5
12.05. ---- 9
14.05. ---- 1
15.05. ---- 2
16.05. ---- 3
17.05. ---- 8,5
19.05. ---- 3
20.05. ---- 26
31.05. ---- 8

Jun (l):

06.06. ---- 7
13.06. ---- 3,5
 
Kod nas 2012 kad je napunilo 100 dana bez kapi kise prestali smo da brojimo.. sto se tice reka i kod nas svi kazu da je dunav odvukao kisu mada ja mislim da ona malo ranije skrene zbog erduta i belog brda… naravno obicno odande i dolazi…
 
@ dukej
Nas je uglavnom sve zaobilazilo, pa tako i te padavina sa kraja Maja. Bilo je nešto mizerno, par litara. Da kažem ozbiljnije u zadnjih mesec dana je bilo 13.6. 6L i to je to. Sve ostalo unazad ništa značajno, po koja litra iz par dana na vetrometini. Maj hladan, kvasila je često više kao rosa, ali bez da su se stvorile neke zalihe, bar minimalne.
@Zoran230
Jasno sam naveo da su Kikinda i sever Banata sušan reon, verovatno i najsušniji. To je jasno.
Ali je isto tako činjenica da je ovog proleća kod nas bilo manje padavina. Konkretno govorim o opštini Bečej.
 
He he, mi prosle god preko 90 dana bez kise, pocevsi od 19.07. a izgledalo je da vise nista ne moze da naskodi rekordnom prinosu.
Mnogi broj ovakvih godina vec imamo.
 
Novi izlaz Ec ponovo uveo kisu, sutra su moguce i vremenske nepogode na istoku i kod nas u centralnim krajevima.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh