Vremenske prilike u 2017-oj godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Juce i danas jedno veliko nista, bas nema srece ovaj moj kraj, stalno nas kisa obilazi, 10-ak km vazdusne linije gde radim u zadnjih mesec dana bilo je barem 30-40% vise padavina nego kod kuce.
 
Ovde kod nas definitivno i sigurno nece nista pasti jer kad krene period bez padavina to traje najmanje 2 meseca, pa kad potrefi. Ja belezim sbakodnevno vreme od 2010. i uvek bude tako. Gledam i godisnjake rhmz i oni govore u prilog tome. Uglavnom padavine su tu negde kao i pre 30ak godina, ali temperatura je realno porasla za 3-4 C u proseku. Ja licno ne ocekujem nikakve ozbiljne padavine tamo negde do 20 jula, ako i tad padne.
 
Milina u narednih deset dana...
d8cbb18231a29f0387164a2f71ae81fc.jpg



Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Dragi moj Paor će početi da ujeda uskoro koliko su ga vremenske prilike unervozile :osmeh:

Znaš šta bi to bilo Paore kada bi temperatura porasla za 4C u proseku u odnosu na pre samo 30, 40 godina... kataklizma :osmeh: Jedino ako misliš na leto, odnosno na maksimalne dnevne temperature konkretno.... na to si u pravu, tu je rast najveći, ali nije ipak ni blizu baš toliko..

Nego osvrnuo bih se na jedno odlično zapažanje dragog kolega Kiraja.... da ne vraćam sad unazad citat, rekao je da su lošem bilansu padavina još samo doprinele "Rumunke" koje su ove godine potpuno izostale.

I čovek je apsolutno u pravu... ali ne moram da se pozivam samo na njega. Evo pozvaću se na mog komšiju Zorana iz Stubla. On najbolje zna o čemu pričam, i kakve su godine kada se leti bar sa nekom frekvencijom (učestalošću) favorizuje strujanje oblaka sa istoka/severoistoka odnosno sa Gledića.

Ove godine ako se ja dobro sećam samo jednom !!!!! je bilo strujanje konvektivnih oblaka sa severoistoka a da je postojala konkretnije nestabilnost, i to još u maju, dakle pre skoro puna dva meseca.

A što sve ovo pišem... zato da bi ste razumeli poentu problema. Do sada u sezoni nijedan poremećaj nije uspeo da ostane u našim krajevima u neposrednoj blizini i da tako kruži tu okolo danima i danima... tu posebno mislim na oblast istočno, jugoistočno ka Crnom Moru. Razlog je taj što nema anticiklona na severu Evrope, koji bi grebenom ka centralnoj Evropi taj poremećaj "zatvorio" i naterao ga da se vrti danima iznad slične oblasti. To je baš uslov potreban za "Rumunke", jer ona tada stalno postoji porcija nestabilnog i vlažnog vazduha u severoistočnoj struji koja se propisno razbukti potpomognuta Karpatima.
 
Dragi moj Paor će početi da ujeda uskoro koliko su ga vremenske prilike unervozile :osmeh:

Znaš šta bi to bilo Paore kada bi temperatura porasla za 4C u proseku u odnosu na pre samo 30, 40 godina... kataklizma :osmeh: Jedino ako misliš na leto, odnosno na maksimalne dnevne temperature konkretno.... na to si u pravu, tu je rast najveći, ali nije ipak ni blizu baš toliko..

Nego osvrnuo bih se na jedno odlično zapažanje dragog kolega Kiraja.... da ne vraćam sad unazad citat, rekao je da su lošem bilansu padavina još samo doprinele "Rumunke" koje su ove godine potpuno izostale.

I čovek je apsolutno u pravu... ali ne moram da se pozivam samo na njega. Evo pozvaću se na mog komšiju Zorana iz Stubla. On najbolje zna o čemu pričam, i kakve su godine kada se leti bar sa nekom frekvencijom (učestalošću) favorizuje strujanje oblaka sa istoka/severoistoka odnosno sa Gledića.

Ove godine ako se ja dobro sećam samo jednom !!!!! je bilo strujanje konvektivnih oblaka sa severoistoka a da je postojala konkretnije nestabilnost, i to još u maju, dakle pre skoro puna dva meseca.

A što sve ovo pišem... zato da bi ste razumeli poentu problema. Do sada u sezoni nijedan poremećaj nije uspeo da ostane u našim krajevima u neposrednoj blizini i da tako kruži tu okolo danima i danima... tu posebno mislim na oblast istočno, jugoistočno ka Crnom Moru. Razlog je taj što nema anticiklona na severu Evrope, koji bi grebenom ka centralnoj Evropi taj poremećaj "zatvorio" i naterao ga da se vrti danima iznad slične oblasti. To je baš uslov potreban za "Rumunke", jer ona tada stalno postoji porcija nestabilnog i vlažnog vazduha u severoistočnoj struji koja se propisno razbukti potpomognuta Karpatima.
Dragi kolega Kimi,kad ima šanse da se to promeni? Šta treba da se desi,da bi se to promenulo?
 
I kod nas palo nocas dve litre,a cujem selo Ilandza ne tako daleko 12+...da sednes i places...za naredni period na umbreli za moj kraj isto kao i kod baneta bez padavina,a za obliznje susedno selo u Rumuniji svaki drugi dan kisa po prognozi-ko da smo ukleti...sad jedino molim Boga da onaj neki Rumunski oblak pocne da bezi iz Evropske unije pa zaluta vamo...
 
Kimi prijatelju pa kako ne ujedati kad svaki put kad treba da pada oblaci nesto jalovi kruze, bude oblacno, i taman mislis e sad kas sastavi ono dune vetar i ode sve u pm. Natezese kisa ko gladan srati.
Ono sto se tice temperature i mislim na maximalne. Ako pogledte godisnjake videcete koliko malo je bilo dana preko 30. Ja ne mogu da kazem da sam bas sve godine pregledao, ali ovo sto sam video to dokazuje. Pa u julu jedva par dana bude 31, 32. O temperaturama od 38 nije bilo ni govora, ili vrlo vrlo retko.
E onda pogledate godisnjake od 2000 i vidite koliko su letnje maximalne porasle.
 
Mora se znati da je taj period od 60-90 imao generalno sam po sebi prijatnija leta u odnosu na raniji 30-godišnji period, tako da nije samo stvar u tome.

Drage druge kolege, ovo je bilo samo uopšteno tumačenje i pogled na ono što imamo u proteklom periodu.... zasad ni ja ne vidim unutar 7,8 dana nešto što bi moglo da dođe i da se kao gore spomenuto danima vrti okolo nas, već je sve uglavnom na foru prolaska fronta.
 
Kimi sta kazes na ovakvu konstataciju jednog mog drugara koji je inace agronom.

28 godina je ciklus. Ovo je 1989. i 1961. Iduca godina ce biti solidna. Blaza i vlazniji zima, vlazno prolece, prohladno leto do avgusta sa boljm rasporedom padavina. Otvori godisnjake rhmz i pogledaj 1961 god. Imas vreme za beograd za svaki dan za celu godinu. Za vojvodinu imas mesecne preseke po mernim mestima. Nemaju podatke za 1989.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh