Vremenske prilike u 2013 godini

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nešto se sprema,u to nema sumnje.Tata Atlantik je sve jači i jači,i čini se da će nadjačati takozvani azorski anticiklon,najodgovorniji za stabilno i toplo vreme kod nas.

Posebno će biti povoljno ako centar ciklona ode nad more,jer će obezbediti mnogo padavina.

Jedino je mala mana svega toga što ovakav ciklon proizvodi na svojoj prednjoj strani dosta vetra,a to je vrlo topla košava koja bi duvala i tokom noći.Krenuće i velika nevremena po zapadnoj i centralnoj Evropi.
 
NIje tesko oboriti proslogodisnji prosek jer ga nije ni bilo,nije mi to nikakva uteha...moze se i reci svakako gore nego 2011,2010,2009...bar kod mene...cudna godina skroz ova 2013-ta a za 10 dana ovo ni na sta nece liciti...izgorece sve i sta je dobio dobio je...nema rose ni u tragovima jutros gledali
Mi smo jutros zbog rose morali da odlozimo baliranje lucerke do 9h inace lucerka je na 8 reonu!A sto se rose tice svako vece je bude e sad gde i u kom kraju Vrbasa ti gledas neznam!
 
Ti sto je Savato naveo su solidno precizni...i ja njih pratim a i accu weather prognozira tada grmljavinu i pad temp. mora tako posle jake vrucine...samo ne znam koliko ce pomoci to je ipak 8 dana jake zege...

- - - - - - - - - -

Mi smo jutros zbog rose morali da odlozimo baliranje lucerke do 9h inace lucerka je na 8 reonu!A sto se rose tice svako vece je bude e sad gde i u kom kraju Vrbasa ti gledas neznam!

Kucurski atar prema S.Selu
 
ma i ona je ugasila svoje mozda sprat dva bar kod nas na severu inace njoj tu mesto nije i amim
Ne bi se ja slozio s tobom da je soji kraj price. I te kako joj je potrebna kisa da bi popunila valjano mahune a ujedno je neophodna za te gornje spratove. Dakle jedna solidna kisa u sto brzem roku bi lako mogla da stavi tacku za prilicno dobar rod.
 
Nije ovo nikakva žega...još uvek.Maksimalci oko 31-32°C a jutra od 10-15°C...to mu ispadne prosečna temperatura za većinu krajeva.Vlaga je niska tokom dana,pa nema ni sparine.

Gledam i ovde nova trava koja raste,jeste da nije dugo bilo ozbiljnije kiše (one preko 10mm već 3 nedelje) ali opet se sve zeleni.
 
Vise se oseti visoka temperatura nego nedostatak vlage. Ko je uradio valjano i na vreme sad zasigurno ima vlage u zemlji, ali temperatura je nesto na cega nemozemo gotovo nikako da uticemo. Cudna godina definitivno. Biljke su isprva imale hladan april sa malo padavina da bi onda dosao monsunski maj koji je ucinio da koren ostane slabije razvijen nego inace. Jun mesec je po svim dosadasnjim pokazateljima presudan za rod i ako on da bar 80 litara onda se imamo cemu nadati. Ovako mislim da je za sve kisa zakasnila osim za retke parcele koje su kasnije posejane. Kukuruz je i onako u cetvrtom mesecu i on nema sta vise da radi ako do sad nije uradio. Jedino jos soja moze malo da se ocese o moguce padavine, ali i to su u pitanju jednocifreni procenti.
 
1003356_10153097237540455_2070847522_n.jpg
 
Ne bi se ja slozio s tobom da je soji kraj price. I te kako joj je potrebna kisa da bi popunila valjano mahune a ujedno je neophodna za te gornje spratove. Dakle jedna solidna kisa u sto brzem roku bi lako mogla da stavi tacku za prilicno dobar rod.
Upravo tako, cak i da sledeci vikend padne dobra kisa, mislim da nece biti kasno ni za ranije, ni za kasnije posejane. Kod mene za sada soja izgleda sasvim ok.
 
Po ovome sto je Kimi postavio,gotovo izvesno je da ce biti kise ali i neveremena!Danas izmereno 35 celih kod mene,a vetra ni za lek!Gore mi je danas nego onaj dan kada je bilo 42c
 
Upravo tako.Sada je već sasvim sigurno da će biti nekog dešavanja,ostaje vremenom da se vidi kakvog će intenziteta biti,hoće li to biti samo front ili će ipak biti i ciklon u našoj blizini itd..

12Z GFS još ojačava promenu...bilo bi tu svega-nevremena,vetra,intenzivnog zahlađenja.Svakao će biti intresenatno pratiti ovo.
 
Poslednja izmena:
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh