Voda i sistemi napajanja

evo da podijelima sa vama moje iskustvo u pravljenju kunićarnika, konkretno na ovu temu pojilica.

cuclice ili nipl pojilice sam kupio u Jomapex, Novi Sad, 92 dinara komad.

mogu vam reći da sam zadovoljan načinom na koji funkcionišu, i omogućuju da se boksovi bolje higijenski održavaju, nema zaprljanja vode hranom, ustajalošću ili mokraćom, a zekama vode ne fali. ovo nije reklama već realno stanje u mom slučaju.

čitajući vaše komentare vidim da se mnogi žale da cucle kaplju i da mislite da voda iz boca većim dijelom iscuri zbog toga.
ne bih se složio sa tim iz prostog razloga i iskustva, jer sam kunićima davao vodu u posude dok nisam uveo cucle. nije prošao dan a svi su se navikli na cuclu, jer ih baš ta kap koja curi odma privuče kad su žedni. naravno, dio vode se prospe dok kunici piju, jer kunic nije čovjek pa da zna da pije i ne prospe, jer su cucle povezane na vodovodnu mrežu ili bocom imaju slobodan pad, čime se stvara pritisak na pojilicu koji se oslobađa kad zeka pije vodu i dolazi do prskanja.
a primijetio sam da kunići piju i više vode, pretpostavljam zato što je čistija i svježija u odnosu na period kad su se napajali iz činija.

evo i slika "vodovodne mreže" koju sam napravio :osmeh:
a0z9qh.jpg
[/IMG]
o8f6g2.jpg
[/IMG]
20aa3dh.jpg
[/IMG]

inače račve koje vidite na slici su, ne bi vjerovali, račve za plinsku bocu :bravo:
Super si namestio sistem za napajanje tvojih kunica, ali ti se potkralo par gresaka: imaces veliki problem sa zelenim algama koje ce se hvatati na zidove providnog creva kojeg si ti postavio na te pojilice. Za takav sistem pojilica idu tamne boje, crna, zelena itd. Alge se ne razmnozavaju u mraku. Ovo je dobronameran savet, ne zelim da se naljutis. Uzmi i na tvoje crevo navuci ono bastensko zeleno i resio si pitanje algi. Ako su niplice za cincile nalik pojilicama za prasice bice cesta zapusavanja i kad opruga oslabi mora da se zameni jer ce kapljati. Jos za ispustanje vaduha iz sistema kod najnize pojilice na kraju namontiraj parce creva od 30 cm, stavi neku slavinu ili samo presmotaj i vezi zicom. Kad naspes vodu u flasu, na toj cevi ispustis vazduh i sve radi super. Pogledaj moj post br.72. Za moje pojilice idu creva od 9mm, a bastenska su 12,5mm. Pozz.....
 
@zorke ..питао сам цвелета ал свеједно .. пола цола ??? не делу ју ми на његовим сликама од пола цола .. уф .. обрадовах се прерано ако је тако ..

Vaser crijevo veličina 8 !!!! znači svaki keramičar će vam reći koje je to crijevo, a i svaka farbara bi ga trebala imati ili đe se prodaje alat. što se tiče račve jedva sam našao, a to vam je račva od plinske boce. ima sa 3 i 4 kraka, pa uzmite po potrebi. košta oko 3e komad kod nas, ali je i više nego funkcionalno i rešavate problem za stalno. a kad montirate crijevo na račvu ili pojilicu, vrh crijeva stavite u vrelu vodu 10-15 sekundi da omekša, i navlači se neviđeno lako. provereno!!!!

- - - - - - - - - -

Inace danas sam kupio u jomapeksu zutu pojilicu,kosta 370 dindzi...Mesec dana ih nije bilo na lageru...

Puno brate, ova pojilica kod istih je 92 dinara.... mogao si na bocu od kole 0.5l i dobio bi isto.......

- - - - - - - - - -

Cvele da li mozes malo bolje da uslikas i da postavis sliku gde se bolje vidi ta niplica u kavezu?!jel ta pojilica ne bi trebala da stoji vertikalno da taj klin koji dihtuje ima slobodan pan na dole,ispravi me ako gresim?!ja sam isto kupio par komada tih pojilica i samo mi fukcionisu kada ih stavim vertikalno...

Niplica je ista kao što si postavio u postu 82. meni je boca visoko pa stvara dobar pritisak vode na nipl. piju zeke vodu bez problema.
i ne grešiš. ja ih jesam stavio pravo i sve funkcioniše, ali bolje da sam malo pod uglom, za svaki slučaj.

- - - - - - - - - -

Super si namestio sistem za napajanje tvojih kunica, ali ti se potkralo par gresaka: imaces veliki problem sa zelenim algama koje ce se hvatati na zidove providnog creva kojeg si ti postavio na te pojilice. Za takav sistem pojilica idu tamne boje, crna, zelena itd. Alge se ne razmnozavaju u mraku. Ovo je dobronameran savet, ne zelim da se naljutis. Uzmi i na tvoje crevo navuci ono bastensko zeleno i resio si pitanje algi. Ako su niplice za cincile nalik pojilicama za prasice bice cesta zapusavanja i kad opruga oslabi mora da se zameni jer ce kapljati. Jos za ispustanje vaduha iz sistema kod najnize pojilice na kraju namontiraj parce creva od 30 cm, stavi neku slavinu ili samo presmotaj i vezi zicom. Kad naspes vodu u flasu, na toj cevi ispustis vazduh i sve radi super. Pogledaj moj post br.72. Za moje pojilice idu creva od 9mm, a bastenska su 12,5mm. Pozz.....


Nije mi palo na pamet to za alge. nadam se da necu imati problem sa tim, jer je sistem napajanja na sjevernoj strani, znaci nema sunca, i u hladovini drveta - mozda je to sreca u nesreci :) . pojilica je na dva klipa koji se pod pritiskom vode se naguraju i dihtuju dobro...

- - - - - - - - - -

Dobra vodovodna mreza u svaki slucaj :) cvele imam i ja jednu ovakvu bocu pa ako sakas da mi kazes kakov ti e sostavot od boca do crevo? da napraem i ja.. moze i slika od toj del ako imas..

Na bocu sam stavio ventil od vodokotlica. moras malo i kucine stavit da ne curi. to su ti ona vlakna sto vodoinstalateri koriste da bolje dihtuje. na taj ventil nastavljas crevo od cesme za lavabo i onda ide crijevo...
 
Poslednja izmena od urednika:
Drugar imas u JOMAPEKSU u Novom Sadu(Bulevar Slobodana Jovanovice) cena ima je oko 235 dinara bila pre par meseci,a dobre su za neku flasu vode od 1l,a na vecu kolicinu ne bi ti preporucio,imas i tamo one zute pojilice koje kostaju oko 350 dinara i mnogo su dobre,ali i samo te pojilice koje bez zute kutije kostaju 92 dinara a onda ih sam moras nekako namontirati na neku flasu balon ili...
 
Mislim da bi mi se te od 92 din. isplatile. Posle samo zavrnem na neku flašu i to je to. 350 mi mnogo za pojilicu, trebaće mi 8 komada. Ionako će me materijal za kavez izaći preko 100 evra, još kad neke alate kupi što mi trebaju, biće blizu 150 evra. A gde su još zekani u celoj priči? :D
 
Pa gde si to pazario drugar ako ti njie tajna?posto je cena bas super:bravo:...uslikaj da vidimo kako to kod tebe izgleda!
Drobac pa jeste te su dosta skuplje,ali naravno ti znas koliko mozes da se siris,bolje kupiti neke jednostavnije i jeftinije pojilice,a dati malo vise para za prave kunice,barem je po meni to isplatljivije!
 
Drobac pa jeste te su dosta skuplje,ali naravno ti znas koliko mozes da se siris,bolje kupiti neke jednostavnije i jeftinije pojilice,a dati malo vise para za prave kunice,barem je po meni to isplatljivije!

Hehe slazem se Perkane :ppozdrav: i mogu ti reci da jedva cekam da vidim kavez koji ce Drobac da napravi,verujem da ce biti savrsen :ppozdrav:
 
Nemojte me još hvaliti, ko zna šta će na kraju da ispadne, a još nisam ni počeo. :haha:

Inače, slažem se Pero, bolje uložiti u pravo matično stado, nego u sitnice. Na kraju krajeva, mogu kasnije i ozbiljnije pojilice nabaciti.
 
Evo slike sad sam moro u garazu ici da slikam zaboravim jbg.Kupljene u poljoapoteci u Petrovaradinu moracu jos koju uzeti posto sam uzeo samo 2 da bi vidio kako ce se pokazati.Ja sam zadovoljan.
koke-031.jpg
 
Aha pa ja sam takve imao,i nisu nesto najbolje,dosta prljvstine ulazi u njih a i kunici ce ih veoma brzo izgristi,to ti ja iz svog licnog iskustva kazem,meni je ostalo mozda pola te pojilice:haha:
 
Ako pocnem sada u aprilu da radim u firmi napravicu tu pojilicu od prohroma,nije to nista komplikovano za napraviti.:ppozdrav:
 
Za sad ne grizu vidicemo za ubuduce,a ako bas krenu da grizu mogo bi nesto izmajmunisati sa tankim limom.Jel neko vidjo,ima li metalnih da prave
 
Pa treba probati i to,parce lima te nista nekosta da savijes i nekako namestis da stoji na ivici pojilice...Ali jedino me to nerviralo sto je sve upadalo unutra od deteline sena granula,izmeta.itd..zato su bar po meni niplice zakon,sve je uvek cisto i suvo!
 
Imam ja kako vi kazete savijene od lima :) i iznutra po ivice oblozene silikonom da nigde ne curi. Malo dignes iznad poda kafeza i nema nikakvi grancinja od seno ili detelina.
A koga se raboti za nipl poilki extra se samo za zal nemozem da najdem kaj nas.. Ako se nafati nekoj od vas da mi kupi i prati a ja da pratim pare moze :))
 
Pozdrav kunicari upravo tako kao sto kazete sve ima svoju cenu nista jeftinije evo kod mene ove niplice 200.din kom..
 
Nazad
Vrh