Voda i sistemi napajanja

Za pojavu alge uticu mnogi faktori (od hemijske sastava vode prvo ,polozaj kunicarnika,temperature i od sucevih svetlosti na mestima gde su pojilice),tako da mora dase eksperimentise sa pojilicama jer ja koristi i prozirne i ne prozirne i dok nisam dosa do dobitnu kombinaciju imao sam problem sa algama tako da nije bitno koje su boje jer kazem vam dasam ja koristi i crne i zute i providne.Veliki pozdrav vredi pokusati :ppozdrav:
 
Za pojavu alge uticu mnogi faktori (od hemijske sastava vode prvo ,polozaj kunicarnika,temperature i od sucevih svetlosti na mestima gde su pojilice),

Svi problemi u životu se sastoje iz više faktora s tim da su neki dominantni, a neki minorni.
Iz mog iskustva dok sam imao pojilice sa flašama morao sam barem jednom mjesečno mjenjati flaše radi algi. Sada imam pojilice (na istom mjestu) sa niplima i crnim crijevom tri godine i nikakovih problema.
Kao potvrdu ovome citirao bih jednog forunaša koji obrazlaže nastanak algi u prozirnom rezervoaru za navodnjavanje:
......alge se razvijaju ako imaju sve uslove ali ako ih malo onemogućiš ništa od razvoja. Voda stoji i mjesecima a izgleda kao da je juče natočena. Uzmi primjer Gusterne tj. cisterne na moru oni skupljaju kišnicu i nikada im se ne stvaraju alge šta bi ti ljudi da se moraju borit još i sa algama pored nestašice vode. Alge se stvaraju samo ako imaju svjetlost ako nema svjetlosti nema ni algi...

Bez ljutnje, htio sam samo pomoći.
LP exsa
 
Izvinjavam se sto upadam u strucnu raspravu oko nastanke alge .Jasam samo isto hteo nesto od mog malo baljenja kunicarstvo i u tom periodu sta sam primetio da podelim sa vama da nije samo svetlos u pitanju (mozda grsim zato molim ispravku).Evo nekih pitanja sto meni neodgovara teoriji svetlosti .Ja sam jedno vreme radio na bazenu i tamo pored glavnog bazena ima i kompenzacioni baze gde se skuplja prelivna voda iz bazena (odakle ide ponovo na preradu filtriranje itd) nema na njemu nijedan odvor samo vratance koji hermeticki zatvoren ups untra alge???Zaomije sto nemogu slikom da prestavim.Drugo voda u magacinima i radnjama za ljucke potrebe nisam video ni u jednom flasi alge?(mozda grsim) i trece kod mene dok nisam promenio izvor vode ,temperaturu itd. do pre godinu ipo imao sam problem sa algama a kavezi su mi na pola otvoreno(svet losti na izvolte).Ako moze neko dami kaze u cemu je kokretno stvar???Veliki pozdrav
 
Sve je OK samo možda da razmisliš da bijelo crijevo zamjeniš sa crnim (neprozirnim) razlog alge, o tome je već bilo govora i ima smisla.
LP exsa

E sad, posto zecevi kod mene su na suncu vise nego na senci. Ako crevo bude crno u leto voda ce da bude mnogo topla a za zecevi mislim da nije to ok.. ili nema veze?
 
Izvinjavam se sto upadam u strucnu raspravu oko nastanke alge .Jasam samo isto hteo nesto od mog malo baljenja kunicarstvo i u tom periodu sta sam primetio da podelim sa vama da nije samo svetlos u pitanju (mozda grsim zato molim ispravku).Evo nekih pitanja sto meni neodgovara teoriji svetlosti .Ja sam jedno vreme radio na bazenu i tamo pored glavnog bazena ima i kompenzacioni baze gde se skuplja prelivna voda iz bazena (odakle ide ponovo na preradu filtriranje itd) nema na njemu nijedan odvor samo vratance koji hermeticki zatvoren ups untra alge???Zaomije sto nemogu slikom da prestavim.Drugo voda u magacinima i radnjama za ljucke potrebe nisam video ni u jednom flasi alge?(mozda grsim) i trece kod mene dok nisam promenio izvor vode ,temperaturu itd. do pre godinu ipo imao sam problem sa algama a kavezi su mi na pola otvoreno(svet losti na izvolte).Ako moze neko dami kaze u cemu je kokretno stvar???Veliki pozdrav

Postoje niz faktora koje uticu na pojavu algi u vodi.One se razmnozavaju sporama, a kojom ce se brzinom pojaviti i kakve ce se alge pojaviti zavisi od mikro i makro elemenata(gvozdje,silicijum,nitrati,fosfati + nestabilan nivo co2 + svetlo +temperatura).Dobro si primetio da si promenom izvora vode resio problem sa zelenim algama u pojilicama za kunice.Nije svejedno kakvom vodom pojimo nase kunice,vodovod,bunar, cesma ili izvor.Znaci da voda mora da bude ispravna za ljudsku upotrebu a ne neku tehnicku vodu koja nije za pice.U tamnim (crnim)crevima ce se isto pojaviti braon alge a u belim crevima zelene, kad se stvore svi uslovi za njihovu pojavu a to je temperatura oko +20 stepeni.U Fabrikama vode se ona doradjuje ,hlorise,demineralise i dodaje ugljen dioksid (co2) koji srecava pojavu algi u flasiranoj vodi.Postoje sredstva za dezinfekciju vode koji se koriste na farmama a mi moramo samo cestim ciscenjem i ispiranjem sistema za napajanje da se borimo protiv algi.Ko se bavi akvaristikom taj zna koliko muka zadaju alge.

hy.jpg


Cisto da vidite kakve sve alge postoje.Pozz..
 
Drugar imas u JOMAPEKSU u Novom Sadu(Bulevar Slobodana Jovanovice) cena ima je oko 235 dinara bila pre par meseci,a dobre su za neku flasu vode od 1l,a na vecu kolicinu ne bi ti preporucio,imas i tamo one zute pojilice koje kostaju oko 350 dinara i mnogo su dobre,ali i samo te pojilice koje bez zute kutije kostaju 92 dinara a onda ih sam moras nekako namontirati na neku flasu balon ili...

Pozdrav.Jel mi mozes objasniti koji je razlog da na te od 235 din ne stavljas vece flase od 1l?
 
Pozdrav i tebi drugar...Pa to iz svog iskustva govorim mozda i gresim,ali ja sam probao na balon od 20 l i u njega sam sipao max 10 l vode sa 2 strane po 1 ta pojilica,i kada kunici pocnu da diraju pojilicu ona vecu kolicinu vode (mislim na 4.5 kapi)od kojih 1 kap kunic uspe da popije,a ostalo iscuri pored,to je verovatno zbog samog pritiska vode,a kada sam ih stavio na flasu od 1l tog curenja nema,vec kad je kunici dira kap po kap izlazi iz nje i to mi vise odgovara...eto ukratko nadam se da si razumeo sta sam hteo reci...
 
A ok hvala,uzeo sam te i namestio na flase od 2l a sipao sam oko 1-1,5l i zadovoljan sam.Nema rasipanja vode i sve je cisto.Bolje i meni i zekama :)
 
Danas mi kolega doneo 10 niplica iz N. Sada.. 10 komada po ceni od 0,75evra po komadu, al mi malo blesavo uopste nisu upakovane nego onako "gole" :osmeh:u fiseku stigle,...Al bitno je da posluze svrsi...
 
Iz Jomapeksa?Kupio sam pre mesec dana isto tako 10 kom pa mi sasuli u najlonkesu,kad sam sve sklopio,jedna nema one štiftove ni od gore ni od dole.Bacio 90 dinara,al neka im.
 
Bitno je da nam dobro posluze.-. kad se samo setim one patnje i menjanja, sipanja, pranja onih mojih betonskih posuda...
Ove niplice mi dodu ko banja...:osmeh:
 
Ja sam uzeo 13 ovakvih. e sada to cu montirati na cevi za vodu stizu mi sutra.. Da li postoji redukcija za taj navoj na pola cola?
Drugar izgledaju iste kao i ove a evo ti samo slika tih niplica ovaj deo koji ima navoj mora da se zavrne na flasu.ili ako neko radi sa cevima od vode u njih da zavrne,i naravno predlazem da se nabavi neki jaci lepak koji bi mogao se nanese na navoj i tek onda zavrne,i kada se tako namontira nema da cure nigde sto posto!!!




...
 
Drugar taj navoj je neki jako mali,i ja se bavi sa vodom i pomalo grejanjem,i nisam nasao nista slicno u cega bi to mogao zavrnuti ili redukovati...video sam na par slika tu na netu da ljudi kupe zavrsne kape tj cep od f 20 i to zavare na kraj cevi te onda taj cep probuse da bi mogli na knap da zavrnu te niplice evo uspeo sam ti naci link kako to izgleda nadam se da ces se snaci i da nam postavis slike kako ce to kod tebe izgledati pozzz:ppozdrav:
https://www.google.rs/url?sa=i&rct=...yGKjj6fLaHxDdfH8fnpvw2kA&ust=1380051817173153
 
ja idem na bolju verziju. Mesingani navoj na kraju fi 20 i onda cep se lepo navrne (plasticni) probusi manjoj burgijom i na to se stavi... Ali to je sve budzenje. Ova moja varijanta je nesto skuplja ali kad se zapusi nesto lakse je skinuti nego kad se cep zavari.

Znam da je neki glupi navoj i ne znam da li bi mogao u neki npr mesingani cep da se ureze takav sitan navoj. Uglavnom te sisaljke pojilice su broj jedan. Sve ono sa federima i gumicama zaboravite. Ovo je od prohroma ne rdja i nema sta da se pokvari..
 
[FONT=&quot]Identične niple imam i ja. Njihovu montažu sam riješio prema skici koju prilažem.[/FONT]
[FONT=&quot]Malo je teško baš sve nacrtati pa ću pokušati i opisati. [/FONT]
- [FONT=&quot]Perforirana traka je traka širine 20-25 mm sa izbušenim rupama promjera skoro [/FONT]
[FONT=&quot]Identičnog pojilici, rupu u koju želiš montirati pojilicu potrebno je samo malo proširiti.[/FONT]
- [FONT=&quot]Kada provučeš pojilicu sa druge strane montiraš gumeno crijevo za dovod vode, na čiji kraj[/FONT]
[FONT=&quot]postaviš metalnu šelnu koja će spriječiti kunića da ne može provući nipl prema dole.[/FONT]
- [FONT=&quot]Za vijak šelne učvrstiti komad žice ili limić koji se smota i zakači ispod perforirane trake da se nipla ne može gurnuti prema gore.[/FONT]
- [FONT=&quot]Preko gumenog crijeva od šelne do izvan kaveza postaviti fleksibilno metalno crijevo [/FONT]F[FONT=&quot] 13 mm („sapa crijevo“ koje koriste električari, a sliči crijevu na slušalici tuša)[/FONT]
- [FONT=&quot]Kada želiš skinuti nipl samo ispraviš žicu ili limić i izvučeš prema gore.[/FONT]
[FONT=&quot]Eto tako otprilike izgleda moje. Želio bih ti skrenuti pažnju na bušenje rupe u kanti za vodu odakle se napaja cijeli sistem. Ja sam napravio grešku i probušio rupu na dno kante, tako da mi „trunje“ (sitno smeće) ulazi u cijev i kada dođe do pojilice ona onda dobro ne dihta i voda kaplje ili curi. Rupu treba izbušiti barem 1-2 cm iznad dna i preko nje zalijepiti mrežicu koja se stavlja na početak crijeva od veš mašine.[/FONT]
[FONT=&quot]Ako sam pomogao bit će mi drago[/FONT]
[FONT=&quot]Toliko i LP exsa[/FONT]

 
Napajanje



Da li mogu creva od infuzije da posluže za napajanje jer su tanke

- - - - - - - - - -

Naime drugari uvodim sistem centralnog napajanja pa posto mogu da nabavim creva od infuzije i transfuzije ne znam da li su tanke u smislu da li ce biti dovoljan protok vode od tanka do zekana ili ce samo duze da piju vodu slobodnim padom iz vodokotlica ka dole kavezima i boksovima, hvala svima na savetu:osmeh:
 
Nazad
Vrh