VLADIMIREC T-25

Добродол, у плану ми је куповина трактора за транспорт( урсуз 335, т-40, т-25) да није велики потрошач и да је окретан. Највише би носио корпу, и понекад једноосовинку од 4.5т. Интересује ме колико реално може да подигне хидраулик и носи а да се не диже предњица.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Podizna moć hidraulika kod Vladimireca T25 po knjizi je 550 kg....
Ovo u praksi ne važi, već može i dosta više...
Recimo, moj Vlajko nosi voćarsku platformu koja je teška (na pločici piše, ukucano je) 380kg i 4 jaka čoveka na njoj koji imaju ukupno minimum 300 kilograma (da računamo da svaki čovek ima po minimum 75kg "žive vage"), a što dalje daje 650 do 700 kilograma koji trpi hidraulik, i traktor se ne propinje, ali napred imam 4 tega po 25kg koji ukupno teže 100 kilograma...
Plus u zadnjim točkovima tegove, na svakom točku po 50 kg...
Gume zadnje 12.4 - 28...
Napred su predviđena, fabrički, (po knjizi i ima mesta) čak 6 komada tegova !!!!
Svaki po 25kg daje 150 kilograma samo napred, kao kontra teg nekom priključku !!!!!
Jedna stvar, a dokazana više puta u praksi, i eksploataciji ovog traktora je njegova "slaba tačka", bočni reduktori, koji usled dugotrajnog vremena upotrebe, od (kod mene) 45 godina, skoro pa pola veka, umeju da budu problematični kada se "kači" jednoosovinka, a obavezno u pretovaru, jer, "Rus je to", pa pucaju "čizme" i dolazi do havarije...
To je mana, mada možeš vući, ali mislim da se rizik ne isplati...
On ima veoma veliku poteznu moć, usled velikog obrtnog momenta, a koji mu daje zamajac od oko 50-60 kilograma....
To je ono njegovo čuveno, "štektanje", tk, tk, tk, tkkk.....
Na stranu što ima 2 klipa, može mu biti prednost, po meni, ne i mana...
Ako mene pitaš, LTZ T40 sa prednjom vučom, je pravi siledžija po pitanju vuče, prava mrcina, još opterećena tegovima, i nema, ako je sve ispravno, šta neće povući, i odvući...
To mu (T40) dođe kao "stariji i jači brat" Vladimirecu, jer ima identične cilindre i klipove, 4 u nizu, a Vlajko "samo" 2...
Okretnost je na strani, normalno, Vlajka, sa "manuelnim sistemom upravljanja", recimo, ja sam mome odsekao graničnike na prednjim točkovima, pa bukvalno okrenem traktor u mestu, ali bukvalno, uz upotrebu jedne papučice kočnice, već u željenom pravcu, hoću li smotati levo ili desno...
"Mali Ursus", neka mi cenjene kolege koji ga imaju, ne zamere, nije toliko sposoban "za povući" kao Vladimirec T25...
Vlajku je nominalna snaga 31 konj, a Ursus 335 35 konja, isto imaju 2 cilindra, i slično "se čuju" kada idu sokakom, ali se kod Rusa snaga meri na točkovima, a Ursusu na kardanskom vratilu...
Još nešto, Vladimirec ima mogućnost podizanja vrednosti nominalne snage, odvrtanjem korektora na PVP, kada je potrebna dodatna snaga u obavljanju nekog težeg posla, do 34 konjske snage...
Moje iskustvo, mada uvek napominjem, džaba ti sva tehnika ako nemaš "pravog" čoveka (i iskusnog rukovaoca mašinom) da upotrebi traktor na pravi način, i iz njega izvuče maksimum mogućnosti...
U selu ima dosta Vladimireca, sa svakim mogu da stanem na crtu, i da se nadvlačimo, i tvrdim, bez lažne skromnosti, da ću svakog odvući i nadvući...
Što se potrošnje tiče, slično kao i sa ostalim "Rusima", ako ga ganjaš pun gasa, bez milosti i ne žališ, bure nafte da imaš stalno na lageru, a ako ide do srednjih obrtaja, ume zaista da bude pravi" štediša" goriva...
Uzorao sam jesenas njivu od 62 ara i nešto kvadrata sa 14 litara "gasnog ulja", jednobrazni plug 14", što se može uzeti kao neki prosek potrošnje kod mene za tu površinu, tj. njivu...
Apropo goriva, "ruske pumpe" gutaju sve tečno, a zapaljivo, zejtin, prerađeno ulje i benzin u nekom odnosu, i sve vrste dizela, čak i rastopljenu (dovoljno tečnu) čistu svinjsku mast !!!!
Nadam se da sam bio od pomoći...
 
Poslednja izmena:
Хвала на одговору, по овом опису то би ми одговарало. То за једноосовинку нисам знао. Највише ми одговара због одржавања, мада не би правио пуно сати са њим. Док поплаћам све регистрације више ми се исплати 1 мали трактор са корпом него све остало.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Prethodne sedmice sam mozgao kako da rešim sistem unutrašnjih lanaca, španera, a da ne idu u "fabričko" X...
Već imam postojeće spoljašnje, ali u nekim situacijama mi je "elegantnije" da španujem unutar poluga, te tako kupih španere na Vašaru u Rumi, 1.000 dinara par, i pokušah da odradim...
Ovde u Temi je to neko postavljao kao rešenje, ali kopirajući, nisam uspeo nikako da ga "ubodem"...
Gotovo je nemoguće ukomponovati da i u maksimalnoj gornjoj a takođe i donjoj tački budu jednako zategnuti španeri...
Čak ni približno...
Ako se dobro sećam (a sećam se) tolerancija je bila navodno, par cenata, ali, kod mene je pre bilo 1 decimetar a ne par cenata...
Za sad sam odustao, i opet postavio u X, čisto da ih ne skidam sa traktora, a uglavnom mi trebaju priključci bez upotrebe kardana, pa će tako ostati do daljnjeg, barem dok ne skupim materijal da preradim fabrička mesta gde se kače poluge, a napraviti nova, u ravni, i tako će ličiti na sistem kao kod T40...
Lanac "desetka" je skup ko đavo, nepun metar me koštao 650 dinara...
Kad reče ovaj u radnji, progutah knedlu, samo izustih, "toliko" i izbečih oči...
 
Dobrodole, zbog čega dupli spaneri? Zar nije dovoljan samo jedan par? Moguće da sam nešto ispustio iz vida...
Volim da čitam tvoje postove, koliko samo entuzijazma imaš, skidam kapu. Tacno mi dođe da i ja kupim jednog vlatka kako ga nazivate vi vlasnici. Eto takav utisak ostavljaš. Pozdrav i svako dobro.
 
Pozdrav i za tebe i hvala na lepim rečima...
Da odgovorim...
Uglavnom teret vučem na poteznici na polugama, ima poteznica i kugla za auto prikolicu i mogu ti reći da zaista "zdravo dobar" teret vučem...
Onu unutrašnju slabo koristim, jer traktor s prikolicom nije ni izbliza tako okretan kao kada je prikolica zakačena za ovu na polugama...
Zato moram obezbediti sa 2 para španera, desilo mi se da na spoljašnjim polugama pukne osigurač ma koje vrste bio i da mi spadne priključak, drljača, kosačica, a bogami, jedared i prikolica, ali nije bilo štete...
Jednostavno, poluga spadne sa bolcne, jer, prirodno, spoljašnji vuče u stranu, dok unutrašnji, steže pa nije ni osigurač potreban...
Unutrašnji sistem u X je i "fabričko rešenje", ali smeta kada se kači priključak koji koristi kardansko vratilo,, iz očiglednog razloga, udara kardan u lance...
Spoljašnji sistem je idealan, ali postoji mogućnost havarije ako španeri nisu zategnuti maksimalno, a zakačena je prikolica sa teretom, i ume dobro da "šeta" bočne reduktore, pa se plašim da nešto ne pukne, a opet, dešavalo se da pukne deo od lanca na bočnom reduktoru, koji je namerno tako dimenzionisan da "glumi" slabu tačku...
Zato MORAM da obezbedim i s unutrašnje strane...
Što se Vlajka tiče, mislim da nisi bio "u toku" cele moje"istorije" s traktorom, od kupovine za Badnji dan 2014. pa do sada...
Nisam imao novaca za nešto "viđenije", pa mi je dubina novčanika diktirala kupovinu i izbor traktora...
Namera je bila da posluži, da ga sredim i onda prodam, pa kupim T40 sa prednjom vučom, ali pošto je traktor prevazišao sva moja očekivanja, shvatih da posle sveg mog ulaganja, što materijalno, vremenski i fizički, ispunjava sve postavljene mu zadatke, te tako prodaja za sada nije ni u dugoročnom planu, a ne u realizaciji, a svakako vreme, novac i trud ne mogu naplatiti, jer niko neće za ovaj "podcenjeni" traktor, da plati koliko realno (posle toliko ulaganja) vredi, pa se maksimalno trudim da ga prilagodim sadašnjim i budućim potrebama, uglavnom za transport...
Ako imaš vremena, pročitaj ovu Temu makar od onoga Posta iz 2014. kada sam kupio traktor i doterao u dvorište, a nisam znao ni kako se šaltaju brzine, a ne da radim generalnu ili "pakujem" menjač, pa sam uz veliki trud, učeći vremenom, a i uz nesebičnu pomoć Članova ovde na Forumu, uspeo da ga dovedem na ovaj nivo na kome je sada...
Planiram i hidraulični volan u neko dogledno vreme da ugradim, ali se plašim da ću izgubiti na okretnosti, a to mi je veoma važno...
 
Poslednja izmena:
Ok, znači da se obezbedis da se prikolica ne otkaci. Što bi rekli - od viska glava ne boli. Osim ako se napiješ.
U toku sam sa dešavanjima. Baš zbog te 2014. sam i pročitao sve od početka ali sad je tema malo obogaljena jer fale slike. Ne znam da li se možda sećaš kad ste pričali o menjaču pa sam ja napisao nešto u smislu da je jako komplikovan. Ali vidim da i nije to toliko stasno samo je drugačije nego što smo svi ili većina navikli. U vezi toga - kad sam prvi put video šemu brzina za mtz 82 ništa mi nije bilo jasno ali uopšte nije komplikovano kao što na prvi mah izgleda. To mogu i da potvrdim jer sam proletos i uzeo 82.1 i posle nekoliko dana sam se navikao da saltam a da ne krči.
E, zaboravih da pitam: Jel teško ide volan? Vidim da hoćeš hidro volan da uradiš?
 
Da, volan se teško mota, pogotovo u mestu, ali samo zbog toga što napred na "kolevci" imam 100 kilograma u vidu 4 tega...😅
Bude dosta lakše čim nešto zakačim od priključaka...
Hoću hidraulični volan jer imam konstantno problem s luftiguzima u sistemu upravljanja, što na krajevima spona, a nešto u samom kućištu volana...
Malo ovde, malko onde, i luft postane problematičan, i frustrirajući...
Vidi ovako, zbog tih "ruskih" menjača, ja svake godine lepe novce zaradim, što upravljajući traktorima sa tim " sojuz" menjačima u nadnici, a nešto i popravljajući...
Retko ko se snalazi da šalta u realnim uslovima eksploatacije, u transportu ili ratarskim zadacima...
Pa bude tu zaista opasnih situacija kada daš "Rusa" nekom zvrndovu, koji je "napaljeni" adrenalin-džanki, i "ZNA" da tera RUSA !!!!
I onda sledi niz nezgoda i štete, od prevrtanja punih i praznih prikolica, do samog "urnisanja" menjača, tako da ljudi koji imaju potrebu za traktoristom, a na raspolaganju je "Rus", uglavnom me zovu da "pilotiram"...
Postoje razne cake, jedna od njih je i "kočenje hidraulikom", kada zakažu "standardne" kočnice... 8-)
E, zato sam tražen (bez lažne skromnosti), i kao "pilot-mašinist" i kao MAJSTOR !!!!!
 
Da malo karikiram, apropo "Ruskih menjača", i izvinjavam se ako skrećem s teme...
Vidi ovu šemu brzina, u pitanju je traktor ЛТЗ 60АВ...
Stvarno, ko prvi put vidi, nikakve logike nema...
Plus da neko rastumači zašto sve brzine imaju "udvojitelj" i svaka može i "unatrag"...
I gomila ručica i poluga oko tebe u svim pravcima i nivoima...😂



Ili ovo za Vladimireca u raznim verzijama, sa jednom, dve ili 3 palice menjača...
Pa raspored na raznim verzijama, "običan" T25, T25A, T25A1...
I još u praksi, "lokalni" nazivi za brzine, I brza, I spora i tako...
Ni najmanje me ne čudi što većina sveta pobegne glavom bez obzira, kad se pomene šaltanje brzina, i kako "Rusi" imaju "ćaknut" sistem rasporeda i šaltanja brzina...

 
Poslednja izmena:
Prethodne sedmice sam mozgao kako da rešim sistem unutrašnjih lanaca, španera, a da ne idu u "fabričko" X...
Već imam postojeće spoljašnje, ali u nekim situacijama mi je "elegantnije" da španujem unutar poluga, te tako kupih španere na Vašaru u Rumi, 1.000 dinara par, i pokušah da odradim...
Ovde u Temi je to neko postavljao kao rešenje, ali kopirajući, nisam uspeo nikako da ga "ubodem"...
Gotovo je nemoguće ukomponovati da i u maksimalnoj gornjoj a takođe i donjoj tački budu jednako zategnuti španeri...
Čak ni približno...
Ako se dobro sećam (a sećam se) tolerancija je bila navodno, par cenata, ali, kod mene je pre bilo 1 decimetar a ne par cenata...
Za sad sam odustao, i opet postavio u X, čisto da ih ne skidam sa traktora, a uglavnom mi trebaju priključci bez upotrebe kardana, pa će tako ostati do daljnjeg, barem dok ne skupim materijal da preradim fabrička mesta gde se kače poluge, a napraviti nova, u ravni, i tako će ličiti na sistem kao kod T40...
Lanac "desetka" je skup ko đavo, nepun metar me koštao 650 dinara...
Kad reče ovaj u radnji, progutah knedlu, samo izustih, "toliko" i izbečih oči...
Postavljao sam ja slike pre cirka godinu ipo kako sam resio spoljne spanere. Kacio sam ih na te srafove gde se kace poluge. Problem je sto mora da se naprave duzi srafovi da se "odlepe" spaner i lanci od poluge da bi moglo da se spanuje sto opet pravi drugi problem tj. krive se srafovi ili pucaju zbog cimanja koje trpe od prikolice,tanjirace,atomizera ili cega vec drugog zato sto su dugacki. Koristio sam srafove raznih cvrstoca cak i sam pravio neke ali svi su stradali pa sam se vratio na unutrasnje spanere.
Sto se tice samog resenja ekstra je jer je sto puta lakse za rad i spaneri su u istoj ravni sa polugama tako da nema oscilacije u spanovanju koliko ga god dizao ili spustao. Jedini problem su srafovi.
Za sada sam odustao ali kada me opet uhvati volja i slobodno vreme probacu sigurno opet.
 
Poslednja izmena:
Pozdrav kolegama u ovoj temi!
Poznato mi je da postoji vlajko sa menjacem 6/6, e sad znam da ima sa jednom palicom menjaca i dve valjda..
Sta je bolja opcija i da li postoji jos nesto sto je bitno, novi-stari tip i slicno?


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
 
Pozdrav kolegama u ovoj temi!
Poznato mi je da postoji vlajko sa menjacem 6/6, e sad znam da ima sa jednom palicom menjaca i dve valjda..
Sta je bolja opcija i da li postoji jos nesto sto je bitno, novi-stari tip i slicno?


Послато са SM-G970F помоћу Тапатока
Sa dve palice je lakse raditi. Noviji tip ima trajnije kuciste volana a uglavnom svi su slicni. Od 1978 pa nagore. I svi su 8/6.
 
Pogledaj gore Šemu brzina što sam postavio... I i II зам brzine mogu samo napred... Zovu ih još i "radne" jer se uglavnom koriste za rad sa kardanskim priključcima...Makar u jednom prohodu... 😂
Ove ostale mogu i napred i nazad...
Jedared je kolega sit-anprc objašnjavao rad i šaltanje brzina sa 1 palicom, i kol'ko je "komplikovanije" nego sa 2...
Znači, traži model sa 2 palice...Sa levom biraš brzinu a sa onom "desnom" a između nogu (😂😂😂😂) biraš hoćeš napred ili nazad ILI da pređeš na drugi birač....😅😅😅
 
Da li bi mogao da se motor iz T25 ubaci u onaj noviji model 2048 ili koji broj vec ima u oznaci? Obzirom da lomi taj novi menjac koji je losijeg kvaliteta? I da li je moguca obrnuta konverzija, taj noviji motor da se stavi na T25?
Ubi me ova samoizolacija, pa sam se bacio na teoretsko izucavanje. :)

Sent from my H3113 using Tapatalk
 
Danas me izdade verni Vlajko....
Rekoh, da spremim još jedared pred samu setvu kukuruza, i sve je lepo išlo, a išlo je 4 do 2/3 gasa, dok do pred samu završnicu počne traktor da štuca i gubi snagu, jedva isterah na put...Ugasio se par puta i nekako se dokotrljah kući prvom na leru...
Sumnjao sam na AC pumpu ili zapušene filtere goriva...
AC pumpa nije, ali filteri su leteli napolje...
Oni papirnati...
Raspali se...
Traktor opeta radi kako Bog zapoveda, a meni pade kamen sa srca da nije šta drugo, osim filtera...
Tako da završih tamburanje njiva bez filtera goriva, a za koje pišem u tefter, čim dozvole prvi sledeći Rumski Vašar, da pazarim i metnem...
I baš se zdravo lepo čudim, pa izdržali su "samo" 6 godina.... 😂 🍻 :ppozdrav:
A i šta 'oćem za 100 dinara po komadu.... 😂🤣😜
 
.....da se nadovežem na tvoju priču.....
Svako proleće odradim ceo servis....ulje,filteri nafte,filter vazduha,centrifugalni,filter hidraulike,ulje hidraulika,ulje menjač,ulje čizme ili ti reduktori...znači sve. To odradim pre 20-ak dana i posle dva dana odem prskam voćnjak sve ok. Po dvorištu ga palio premeštao par dana sve ok ALI ( uvek to jebeno ALI ) jedno jutro pola 6 još mrak,krenem kod prike po ciklon i ne prođoh malo on trt trt trt stade!!! 😲😲😲😲
Da ne dužim priču....sve probam što sam mogao ( na brzaka jer je i prika žurio na poso ) i nekako ga dobijem ali vidim nema daha i prođem još malo i stade opet. Zovem priku javljam kvar,odustajemo,ćao. Kući peške. Morao ćaletu da idem da registrujem kola ne znam gde ću pre i stignem oko podne da odem da vidim šta je traktoru. Krenem redom od drukalice i sve ok do izlaza iz filtera 🤔
Probaj tamo probaj vamo na sve sumnjam sem filtera stavio nove pre 10 dana. Probaj opet sve i neće. Izvadim filtere,odložim fino na put,vratim sve,nadrukam na drukalicu sve lepo,upali na čvrgu,turiram,pun gas,ler,pun gas radi ko sat.....kad sam šutno one filtere odleteli su u 5 ulicu mamu im **greška usranu i filterima i papiru. Šolje čiste sve čisto ko suza. I stare kad sam skinuo mogli su još tri godine da idu a u šoljama ni trunke prljavštine.
Toliko o kvalitetu delova. Za sada još uvek teram bez filtera a najverovatnije ću skinuti sve i preraditi na filter od golfa ili već nečega.
 
Nazad
Vrh