Vesti-novosti-obavestenja

Puna snabdevenost i stabilnost cena Postavio redakcija Wednesday, 07 September 2011
podsticaja.jpg
U Srbiji je ove godine, uprkos posledicama svetske ekonomske krize, ostvarena puna snabdevenost i cenovna stabilnost skoro svih poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, tvrdi državni sekretar u Ministarstvu poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede Ljubiša Dimitrijević.


Takvo stanje na domaćem tržištu rezultat je velike i raznovrsne ponude kao i prihvatljivih cena poljoprivrednih proizvoda na zelenim pijacama i drugim prodajnim mestima, ocenio je on na Danu polja prolećnih useva, manifestaciji koja je na Rimskim šančevima kraj Novog Sada okupila više od 4.000 gostiju iz naše zemlje i sveta.

Pozdravljajući poljoprivrednike, agrarne stručnjake i predstavnike kompanija iz Srbije i 17 zemalja sveta s kojima uspešno sarađuje novosadski Institut za ratarstvo i povrtarstvo, Dimitrijević je istakao da se, zbog posledica dugotrajne suše, u Srbiji očekuje manji rod kukuruza ali će te žitarice kao i drugih ratarskih proizvoda biti dovoljno za domaće potrebe pa i za izvoz.

Podsetivši da je srpska poljoprivreda, u ovim teškim ekonomskim uslovima, u prvih sedam ovogodišnjih meseci ostvarila spoljnotrgovinski suficit on je istakao da je tom uspehu značajno doprineo i ovaj Institut, koji nastavlja i stalno unapređuje plasman „ns semena" i naučnog znanja u više od 30 zemalja.

Globalna ekonomska kriza nije onemogućila investicione aktivnosti te najznačajnije državne naučne institucije u oblasti agrara što će, kako je rekao Dimitrijević, omogućiti proizvodnju još kvalitetnijeg domaćeg semena i bolju konkurentnost na svetskom tržištu.

Direktor Insituta za ratarstvo i povrtarstvo Borislav Kobiljski je istakao da je ta naučna kuća i semenska kompanija proteklih godina veoma mnogo uložila u sopstveni razvoj i najavio da će do kraja ove godine biti otvoren Doradni centar sa skladištem.

To je kapitalna investicija koja će omogućiti da seme proizvedeno u laboratorijama i na oglednim poljima bude kontrolisano, finalizovano i zapakovano u sopstvenom pogonu te vrste, rekao je on i dodao da će kapacitet tog objekta biti 6.000 tona kukuruza za 100 dana.

Osim najrasprostranjenije domaće žitarice, u tom centru će biti obavljana dorada i soje, krmnog bilja i drugih biljnih vrsta koje se rade i stvaraju u Institutu.

Doradni centar, najveći te vrste u jugoistočcnoj Evropi, imaće najsavremeniju opremu kojom će upravljati stručno osoblje tog instituta, koji u predstojećem periodu ima veoma ambiciozne razvojne planove, kako bi ne samo ostao na prvom mestu u agrarnoj nauci Srbije nego i ostvario vrhunske rezultate u konkurenciji multinacionalnih kompanija, rekao je Kobiljski.


izvor (Tanjug - Ekos)
 
Tema 3,447 Poruka 344,417 Članovi 8,872 Aktivni članovi 1,436 Svakoga dana u svakom pogledu sve više rastemo i napredujemo :bravo::ppozdrav:
 
Kukuruz na pijacama skuplji za četiri dinara Postavio Dejan Budić Friday, 09 September 2011
kukuruzee%20%281%29.jpg
BEOGRAD (Tanjug) - Ponuda prirodno sušenog kukuruza upakovanog u džakove u avgustu je bila uobičajena za ovaj period godine, a njegova najčešća cena iznosila je 26 dinara po kilogramu i bila je za četiri dinara viša nego u julu. Kako je objavljeno u biltenu Sistema tržišnih informacija poljoprivrede Srbije (STIPS), kukuruz je najčešće bio upakovan u džakove od 50 kilograma (kg), a cena tog veoma značajnog stočnog hraniva kretala se od 21 do 29 dinara (din) za kg.
U silosima na području Srbije kukuruz u rinfuzu mogao se pazariti po ceni od 20 do 21 din/kg u zavisnosti od ponude, tražnje, kvaliteta i načina sušenja ovog stočnog hraniva.

Obim ponude pšenice upakovane u džakove bio je dosta dobar na pijacama u Srbiji, kao i proteklog meseca.

Dominantna cena po kojoj se pšenica u džakovima mogla pazariti na pijacama bila je niža u odnosu na juli za pet din/kg i iznosila je 25 din/kg. U silosima se pšenica u rinfuzu roda 2011. godine plaćala po ceni od 18 din/kg.

Prošlog meseca nastavljen je trend dobre ponude stočnog ječma upakovanog u džakove na pijacama u Srbiji. Dominantna prodajna cena ove žitarice bila je viša u odnosu na juli za tri din/kg i iznosila je 25 din/kg.

Prodaja rinfuznog stočnog jecma u silosima u Srbiji odvijala se po ceni od 18 do 25 din/kg.

Ponuda stočnog brašna na pijacama u Srbiji tokom avgusta nije se bitnije menjala u odnosu na prethodni period. Prodaja ovog stočnog hraniva odvijala se po ceni od 18 do 19 din/kg, dok se u brašno maloprodajnim objektima moglo pazariti po ceni od 16 do 21 din/kg.

Ponuda i tražnja lucerkinog sena u balama na pijacama u Srbiji bila je nešto slabija, a prodaja ovog stočnog hraniva bila je slaba do prosečna.

Prodajna cena ovog značajnog kabastog stočnog hraniva varirala je od sedam din/kg na pijaci u Požarevcu do 16 din/kg u Somboru i Vranju.

Što se tiče prodaje baliranog lucerkinog sena na gazdinstvima, ona se odvijala po dominantnoj ceni od 12 din/kg, kao i prethodnog meseca.

Najčešća prodajna cena lucerkinog brašna u maloprodajnim objektima u toku proteklog meseca bila je 30 din/kg, a obim ponude i tražnja na prošlomesečnom nivou.

Što se ponude i tražnje suncokretove sačme tiče, ona je bila uobičajena za ovaj period godine, a najčešća prodajna cena iznosila je 33 din/kg, što je za dva din/kg niža cena u odnosu na juli.

Sojina sačma mogla se u toku avgusta pazariti po dominantnoj ceni od 55 din/kg, a ponuda i tražnja ove komponente za pripremu stočne hrane varirala je od mesta do mesta.
 
Zahuktavanje berbe kukuruza u klipu do kraja nedelje Postavio redakcija Friday, 09 September 2011
kukuruza.jpg
Usled dugotrajnog perioda visokih temperatura u Podrinju, uz sasvim malo kiše, došlo je do "prinudnog" sazrevanja poljoprivrednih kultura tako da je u lozničkom kraju, ranije nego inače počela žetva soje, a sledi i berba kukuruza u klipu.


Rukovodilac sektora za ratarstvo u Zavodu za poljoprivredu u Loznici Milenko Ðurić izjavio je danas Tanjugu da su izuzetno visoke temperature u prethodnom periodu uticale na pogoršanje stanja useva kukuruza i soje i na smanjenje prinosa zelene mase krmnih kultura. Ðurić je podsetio da je na prostoru delovanja Zavoda, a to su područja Loznice, Krupnja, Ljubovije i Malog Zvornika, u avgusta palo od jedan do pet, a ovog meseca, početkom sedmice, od pet do 10 litara kiše po metru kvadratnom, što nije bilo dovoljno za normalno odvijanje razvojnih i završnih faza useva. Za poslednjih 15-ak godina slična količina padavina je zabeležena 2000, koja je upamćena kao izuzetno sušna, podsetio je Ðurić. Prema Ðuriću, dugotrajan period visokih dnevnih temperatura u Podrinju, praktično bez padavina, izazvao je prinudno sazrevanje poljoprivrednih kultura, tako da je u Jadru, ranije nego inače, počela žetva soje, a prosečan prinos je dve dok je lani bio tri tone po hektaru. Do kraja ove sedmice uzeće maha i berba kukuruza u klipu, koja je u ovom delu Srbije najčešće počinjala 20. septembra podsetio je Ðurić, napominjući da je na području delovanja Zavoda za soju izdvojeno 1.800 hektara (ha), a za kukuruz 22.225 ha.
 
Bolji rod spustio cenu soncokreta, da li će i ulja? Postavio redakcija Friday, 09 September 2011
suncokret.jpg
U Srednjobnatskom okrugu, gde se pod suncokretom nalazi 40.000 hektara (ha), do danas je požnjvena trćina površina te uljarice, koju prerađuju zrenjaninski „Dijamant“ i Fabrika ulja „Banat“ u Novoj Crnji.


Iz Poljoprivredne stručne službe u Zrenjaninu saopšteno je novinarima da je do sada ostaren prosečnn rod od oko tri tone po hektaru (t/ha), što može da ohrabri ratare i zemljoradnicke zadruge.

No, ratarima radost potuno briše najavljena cena od 31-32 dinara za kilogram ovogodišnjeg roda, jer je to čak 1o dinara niže nego 2010.

U vreme kad se čeka konačna rod suncokrata, zasejanog u Srbiji na 150.000 ha, i u zemljama u okruženju, postavlja se i pitanje cene jestivog suncokretovog ulja, tim pre što je vrbaska fabrika „Vital“ saopštila odluku o sniženju litarske flaše sa 139 na 129 dinara.

U susretu sa delom velikih proizvođača suncokreta, generalna direktorica „Dijamanta“ Slavica Kešelj, pre početka žetve je saopštila da je najveća domaća uljara koja posluje u sastavu hrvatske kompanije „Agrokor“, spremna za otkup suncokreta i soje, po tržišnim cenama, uz brz prijem robe, precizno merenje i brzu isplatu.

O cenama uljarica ni ulja tada nije bilo govora, a ni danas iz „Dijamanta“ nije bilo odgovora na pitanje Tanjuga, hoće li niža cena suncokrta uticati na sniženje cene jestivog ulja, kao šo je to najavljeno iz Vrbasa..

Komercijalni direktor uljare „Banat“, Branislav Obradović izjavio je ranije Tanjugu kako potez iz Vrbasa vide kao akcijsko sniženje i da uljara „Banat“ jos nema stav o ceni ulja od novog roda suncokreta.

Obradović je još rekao i da će pratiti kretanja na tržištu i berzama u zemlji i okruženje, pa ukoliko dođe do opšteg sniženja, to će se desiti i u „Banatu“.



izvor (Tanjug - Ekos)
 
Moje je misljenje da ce to snizenje ulja vise biti akcijsko nego pravo,s obzirom da najavljuju nizu otkupnu cenu za oko 25% nego lane.Time ce samo da primire strasti zbog nize otkupne cene,bacanjem prasine u oci smanjenjem cene ulja-privremenim.I onda ce opet i proizvodjaci biti osteceni a i mi krajnji kupci, a na dobitku...
 
Počelo trgovanje kukuruzom novog roda na Produktnoj berzi Postavio Dejan Budić Friday, 09 September 2011
kukuruz4.jpg
NOVI SAD (Tanjug) - Na Produktnoj berzi u Novom Sadu ove sedmice je prodato 2.004 tone robe, ukupne vrednosti 45.156.800 dinara, što je rast za više od 70 odsto, a počelo je i trgovanje kukuruzom novog roda, saopštila je danas Berza. Prodata je manja količina ovogodišnjeg kukuruza - 25 tona, po ceni od 19,55 dinara po kilogramu.
Prošlogodišnjeg kukuruza je prodato 75 tona, a cena se kretala od 19,98 do 20,52 dinara.

Pšenicom je trgovano u količini 525 tona, po ceni od 18,58 do 18,90 dinara, sojom u zrnu - 225 tona, po ceni od 35,64 do 37,26 dinara, a suncokretom u zrnu - 130 tona, po ceni od 36,29 do 36,72 dinara po kilogramu.

Najviše je prodato suncokretove sačme u količini 1.000 tona, po ceni od 18,88 dinara po kilogramu.

Posle dužeg vremena trgovano je i mineralnim đubrivom NP 10:46 u količini 24 tone, po ceni od 54,65 dinara po kilogramu.

Indeks Produktne berze PRODEX zabeležio je pad za 0,75 indeksnih poena i zaklju
 
Milovanović: Potpuna liberalizacija agrarnog tržišta od 2012.
BEOGRAD - Od 1. januara 2012. biće potpuno liberalizovan uvoz i izvoz primarnih poljoprivrednih proizvoda u Evropsku uniju i uvoz tih proizvoda iz Hrvatske u okviru CEFTA sporazuma, izjavio je večeras pomoćnik ministra poljoprivrede Miloš Milovanović."Liberalizacija tržišta poljoprivrednih proizvoda je deo primene Prelaznog trgovinskog sporazuma sa EU i od nove godine to će biti peta od ukupno šest godina njegove primene u Srbiji", podsetio je Milovanović na sastanku Slovenačkog poslovnog kluba i pojasnio da su u pitanju carinske olakšice ili potpuno ukidanje tih dažbina na poljoprivredne artikle iz EU.
Što se tiče liberalizacije tržišta CEFTA regiona, Milanović je istakao da će srpsko tržište biti potpuno liberalizovano za uvoz robe iz Hrvatske, što je već učinjeno prema ostalim članicama CEFTA regiona.
"Srbija sa zemljama CEFTA regiona ostvaruje 50 odsto celokupnog izvoza poljoprivrednih proizvoda što dovoljno govori o značaju tog tržišta za našu zemlju", rekao je on i dodao da će ukidanje carina za uvoz iz Hrvatske značiti ukidanje i svih ostalih vancarinskih barijera za uvoz poljoprivrednih proizvoda.
Govoreći o snabdevenosti domaćeg tržišta primarnim poljoprivrednim artiklima, Milovanović je naveo da je rod pšenice ove godine iznosio 2,1 milion tona, što je za 15 do 20 odsto više od planiranog, a što znači da će oko 500.000 tona biti odobreno za izvoz.
"Ostatak od 1,6 miliona tona pšenice biće dovoljna garancija za normalno snabdevanje domaćeg tržišta i stabilnost cena", rekao je Mlovanović.
Što se tiče žetve uljarica on je istakao da i tu očekuje veći rod od planiranog što bi trebalo da omogući stabilnost cena i snabdevanja na tržištu jestivim uljem.
"Iako je pod šećernom repom manje oranica nego prošle godine, sećera bi trebalo da bude dovoljno za potrebe Srbije po prihvatljivim cenama", ocenio je Milovanović.
Na sastanku Slovenačkog poslovnog kluba govorio je i predsednik društva Agroekonomista Srbije Miladin Ševarlić, koji je rekao da je jedna od razvojnih šansi Srbije jačanje zadrugarstva u poljoprivredi po uzoru na razvijene zapadne zemlje kao što su Francuska, SAD, Japan, Nemačka ili Holandija.
On je naveo da u svetu ima oko milijardu zadrugara i oko 100 miliona zaposlenih u poljoprivredi koji obezbeđuju polovinu poljoprivredni proizvoda za stanovnike zemaljske kugle.
IZVOR:Blic

 
Ljudi 16.9.2011. u Titelu sa pocetkom u 9:30h ima prezenacija John Deere masina okupljanje je u servis trening centru u hali broj 3,dali neko zna kada je klas u temerinu?
 
ОСМИ РЕГИОНАЛНИ САЈАМ БАЛКАНСКОГ
АГРОБИОДИВЕРЗИТЕТА И СЕОСКОГ НАСЛЕЂА

који ће се одржати у атару села Пртопинци, општина Димитровград у непосредној близини Пртопопинског језера (САВАТ 1) 23. септембра 2011. године.

Регионални сајам балканског агробиодиверзитета организује Општина Димитровград, СТАР Пројекат (Пројекат реформе пољопривреде у транзицији) Удружење „Одгајивачи старих раса Србије“, Природњачко друштво „Натура Балканика“, Удружење грађана „Зелена алтернатива“ и друге локалне организације и партнери.

Ова манифестација има за циљ да промовише рурално наслеђе Балкана – традиционалне занате и јела, игре, песму и музику, као и балканске аутохтоне расе домаћих животиња и истакне њихов научни, економски и еколошки значај за савремени развој села, као и да подстакне прекограничну сарадњу на плану очувања агробиодиверзитета и сеоског наслеђа.

Сајам ће окупити представнике локалних удружења и задруга, научних, образовних и истраживачких институција, локалне и регионалне занатлије, музичке фолклорне групе и изнова јавности представити више од 20 балканских раса, чиме је ова манифестација јединствена у овом делу Европе. Ове године јавности ће бити представљени између осталих и домаћи брдски коњ, нониус, посавски коњ, домаћи брдски коњ, балкански магарац, буша, биволица, мангулица, моравка, ресавка, каракачанска овца, пиротска и сврљишка праменка, бардока и пиротска оплемењена овца, балканска и домаћа бела коза, сврљишка кокош и домаћи пастирски пси.

Сајам се организује у оквиру тродневне Европске конференције о очувању генетичких ресурса домаћих животиња „Очување или адаптација“ коју организује међународна организација SAFEGUARD for AGRICULTURAL VARIETIES of EUROPE (SAVE Foundation) и међународна асоцијација за очување раса домаћих животиња у Дунавском региону „DAGENE“.



ПРОГРАМ:
Изложба аутохтоних и других раса домаћих животиња 09:00 – 17:00
Час у природи за ученике основних и средњих школа (предавање на отвореном о Старој планини, Забрђу и аутохтоним расама домаћих животиња) , изложба ликовних дечијих радова 10:30 – 12:00
Свечано отварање Сајма уз музички програм на кавалу и гајдама 12:00 – 12:30
Ревија пастирских и сеоских традициналних игара 12:30 – 13:00
Проглашење најукусније јаније „молитве“, овчетине на пари и рибље чорбе 13:00 – 13:30
Ручак за госте 13:30 – 15:00
Проглашење „нај овна“ , „нај јарца“, „нај пастува“, „нај бика“ и најдужих рогова 15:00 – 15:15
Извлачење томболе (наградни фонд: ждребе домаћег брдског коња, пуле балканског магарца, јагње каракачанске, пиротске овце и бардоке, одевни вуњени предмети, бесплатне ветеринарске услуге) 16:00 – 17:00



У Димитровграду 12.09.2011.
 
DA LI JE OSIM MENE JOŠ NEKO DOBIO PRIVATNU PORUKU NA OVOM FORUMU DA SE REGISTRUJE NA NOVOM POLJOPRIVREDNOM FORUMU www.poljoprivredniforum.rs

U PRVI MAH SAM POMISLIO DA OPET PRELAZIMO NA NEKU NOVU VERZIJU FORUMA KAD TAMO ONO JE NEKI NOVI FORUM SVAKO IMA PRAVO DA BUDE NA KOLIKO HOĆE FORUMA ALI OVO PIŠEM DA

NE BIH DOŠLO DO ZABUNE AKO DOBIJETE PORUKU SLIČNE SADRŽINE ZNAČI RADI SE O SASVIM NOVOM FORUMU A NE O NAŠEM ILI PRELASKU NA NEKU NOVU VERZIJU
 
dobio sam i ja,mislim da je to cist bezobrazlluk da se putem jednog foruma poziva na drugi.Nisam obracao paznju na to,ali mislim da jedan forum mora da zasluzi poverenje buducih clanova svojim profesionalizmom,korektnim moderatorima i sl.Ne znam ko stoji iza svega toga ali poruka je prosla!
 
Da osniva se novi forum slicne tematike,nije problem da clanovi budu aktivni na oba foruma nego je bio problem sto su nekim clanovima i bivsim moderatorima obecane nagrade,pokloni i slicno sa ciljem da ovde zavade clanove i uniste uredjivacki tim,medjutim to je skoro vec proslo a neki clanovi su i dalje ovde i salju poruke takve sadrzine.
 
Kod nas u ataru se danas desio jedan nemili dogadjaj gde su cetiri "roma", a u narodu poznati kao cigani, pretukli sipkama dva momka koji su bili u kombajniranju i pokusali da pretuku jos dve osobe koji su bili u obilasku atara.
Naime, doticni cigani su su dosli sa "tamicom" da kao pabirce kukuruz koji jos ni nije obran, ali posto su u tom osujeceni vratili su se naoruzani do zuba da traze svoja prava i uberu svoju mukom placenu letinu. Doticni paori braneci svoje su dobili velike batine zato sto im nisu dozvolili kradju. Ovo nije prvi slucaj u nasem ataru da cigani i drugi haraju atarom u vreme branja kukuruza i kradu na veliko.
Ovo su sveze informacije, a sta ce se desavati videcemo. Policija je intervenisala. Ocekujem dalje informacije.
 
Nazad
Vrh