Vesti-novosti-obavestenja

Kako je krenulo, neko će ostaviti kosti na njivi.Danas čujem da je kombinat Sava Kovačević iz Vrbasa, angažovao agenciju "Štit", da im čuvaju kukuruz.
Imaju tablu od 200 ha, i napadaju je sa svih strana i crni i beli.
 
U Tovarisevu su cigani isprebijali kombajnera i vozace traktora jer su pabircili neobran kukuruz ,cekam paorpaora da nam prenese sta je to bilo
Imaš izveštaj od paorpaora na prethodnoj strani.

Vojvođanin ,neka je 8t po ha to je 160 vagona ako ukradu samo 5% to je 80000 kg x 0,15 ec=12000 eura ,Ioje splativo zar ne.
Ja juče kad sam se vraćao iz branja sreo neki krš od auta bele boje i belac u njima sa punim džakovima kukuruza,projurio kao lud.
Bosanske registarske tablice.Nije iz našeg mesta.
 
Tajkuni spremaju pare da kupe njive
Wednesday, 28 September 2011
drzavna-zemlja.jpg
Srpski tajkuni se spremaju da kupuju njive koje bivšim vlasnicima treba da budu vraćene posle usvajanja zakona o restituciji, a imaće i prednost prilikom ove namere jer im to omogućava pravo preče kupovine, s obzirom da ogroman deo državanih njiva oni i sada obrađuju.
To znači da ako neki gazda nekog poljoprivrednog kombinata i jedan poljoprivrednik ponude istu cenu za njivu, parcela pripada tajkunu.

Prema pouzdanim informacijama „Dnevnika” nekoliko ovdašnjih tajkuna već sprema novce za kupovinu vraćenih oranica, a jedan od njih je za naš list izjavio i da razmišlja o tome da podigne i bankarski kredit kako bi se ozbiljnije uključio u trku za njive. A trka ili bitka za oranice će biti veoma ozbiljna jer će u igri biti možda i svih 300.000 hektara. Možda neki naslednici njive neće hteti da prodaju, neki će želeti da ih daju u arendu, neki zahtevi za povraćaj možda neće biti ni prihvaćeni, ali ako i trećina ovih oranica bude otišla na tržište biće to krupan zalogaj vredan najmanje nekoliko stotina miliona evra.
- Ključna slabost svih tih propusta države je to što zapravo ona sve radi zbog sprege između tajkuna i njihovih partikularnih interesa i izvršne vlasti, tj. političkih partija - kaže za „Dnevnik” ekonomista Danilo Šuković.
Po njemu, stvar je u tome što vlast u Srbiji nema viziju kako da racionalno postupa sa svojim resursima, a zemljište je redak i dragocen resurs.
- Recimo, u nekim zeljama EU postoji ograničenje koliko jedan čovek koji se bavi poljoprivredom može da kupi zemljišta. U Belgiji je to 385 hektara, s tim da pojedinac može da ih kupi samo pod uslovom da se bavi poljoprivredom, dakle, da to zemljište racionalno upotrebi. Kod nas očito toga nema. Ako kod nas neko kupuje desetine hiljada hektara da bi to zemljište preprodao, onda znači da nema nameru da ulaže u poljoprivrednu proizvodnju, odnosno u ono što je ekonomska prednost Srbije, već da spekuliše i dođe lako do zarade. To će imati negativne posledice za razvoj poljoprivrede i ekonomski razvoj Srbije, posebno Vojvodine - ukazuje Šuković.
On dodaje da bi nadležni koji se bave poljoprivredom trebalo da znaju kakva struktura poseda je poželjna. Drugim rečima, država bi trebalo da stvori takvu politiku da obezbedi najracionalniju strukturu poseda, koja će dati najveće efekte u poljoprivredi i tako omogućiti većem broju stanovništva da radi, a ne pojedincima da uzimaju kajmak.
- Nažalost, u Srbiji je siromaštvo pa je i cena zemljišta niska, a prava tržišna vrednost zemljišta će biti tek kada ono bude na evropskoj pijaci. Tek će se tada uspostaviti pravi odnosi - ukazuje Šuković uz ocenu da je država trebalo na početku procesa privatizacije da odloži prodaju poljoprivrednih velikih kombinata dok se cene našeg zemljišta ne izjednače sa evropskim, kako ne bi bilo špekulacija.
Pomenimo, samo četvorica najvećih srpskih gazda poseduje oko 100.000 hektara zemljišta, s tim da nisu sve njive u njihovom vlasništvu, već je dobar deo uzet u zakup od države. Kada su kupovali kombinate u njima je bilo i državne zemlje koja je ostala kod njih da je obrađuju.
Inače, poljoprivredno zemljište u Srbiji je mahom u rukama poljoprivrednika, to jest gazdinstava, kao i zadruga - oko 83 odsto oranca je njihovo, ali valja imati na umu da se posed uglavnom kreće od tri do sto hektara. Državnog je 10 odsto, a privatne kompanije drže sedam odsto poljoprivrednog obradivog zemljišta. Poljoprivredni kombinati sa 200.000 hektara rasprodati su krupnim i srednjim kapitalistima za oko 280 miliona evra.

Neki hoće, neki neće

Podaci o tome koliko koji poslovni sistem poseduje zemljišta kojima se barata u javnosti razlikuje se od onih koje na svojim sajtovima navode kompanije. U svakom slučaju, ako izuzmemo Đorđija Nicovića čije su „Irva investicije” kupile PIK Bečej, jer tu situacija, nakon što je Pokrajinska vlada „ušla u priču” nije jasna, najviše njiva u rukama je Miroslava Miškovića, tj. Delta Agrara, Miodraga Kostića, tj, MK Grupe, Petra Matijevića... Dok neki od njih izričito tvrde da nemaju nameru da u Srbiji kupuju zemljište jer im je slađi biznis u nekim evropskim i afričkim zemljama, drugi za naš list potvrđuju da im je baš to u planu.

S. Gluščević - Dnevnik
 
Čuo sam da se ova situacija desila devojci sa Vračara ali nisam ni posumnjao da postoje organizovane grupe, tj. bande koje se time bave. Devojku je zaustavilo šestogodišnje dete, devojčica i zamolil je da je odvede kući, u Križanićevoj, u kući su je sačekala dvojica , uzeli joj pare, mobilni nakit i pokušali su da je siluju ali im je ona pobegla, a ne znam kako. Znam da kada je policija došla u kući je bila neka baba, nepokretna, koja je rekla da joj dolazi neki momak da joj pomogne, kupuje joj namirnice i pomaže po kući, student, a od njega, naravno ni traga ni glasa javio se na oglas, babinom sinu i jedino što su imali to je br. mobilnog. Baba je sve vreme bila u kući ali to su one stare, dvorišne kućice, ona je bila tamo negde u trećoj prostoriji i narvno sa 86 god. nista nije čula. UŽAS!!!!

''Ова порука је за свакога, нарочито за девојчице, девојке и жене.
Ако наиђете на неко дете које пла��е на улици и покаже вам адресу и каже да га одведете на ту адресу, одведите то дете у прву полицијску станицу и молим вас немојте га водити на ту адресу.

ТО ЈЕ НОВ НАЧИН БАНДИ ДА КРАДУ, СИЛУЈУ И ОТИМАЈУ ДЕВОЈКЕ.

Молим вас проследите на што више адреса.
Једна порука може да спасе неког ко из најбоље намере жели да учини добро дело!'
 
Cini mi se da bi im ono prvo islo na ruku:haha:najblaze receno.:haha:Po meni je to bolest ili ti greska prirode.Zao mi ih je.Al da paradiraju i da budu ponosniji od ostalih,to nemerem progutat.
 
Ja licno nemam nista protiv pedera,ali brate promovisati te nakaradnosti prirode i zagovarati to kao neke vrednosti,pa to je za streljanje.Ma neka se slobodno j..u izmedju cetiri zida koliko im volja,samo nemoj da sire" zarazu" medju narodom,i bez toga smo ga najebali skroz.Sta je sledece na redu,mozda parada pedofila?Ma mars bre sve to u lepu p....
 
Sreca nasa sto kucici ne mogu da se organizuju,inace bi i oni imali prava na paradu i tom prilikom da ujedaju koga hoce.Nebi bilo lose i da im placamo za svaki ujed.::samo bes::
Jeste parodija,ali gde to sve vodi.::samo bes::
Komsija mi osamario zenu.Posle burne rasprave.Zena mu je stvarno nemoguca,al je trpi zbog dece.Ona ga prijavila i eno dobi uslov godinu na godinu zatvora.Znaci prilikom rasprave morate tuziti zenu da vice na vas,nikako rukom.Sto je najgore nije je jako ni udario.
 
U ovakvom trenutku,kad na jugu gori,zemljoradnici u blokadi puteva za svoja prava,ekonomskoj situaciji nikad tezoj i kojeceg zla jos sto se obrusilo na ovu zemlju,neko iz spolja nam gura pod nas pedere.Pa dokle vise da nas j..u bre!Sad se digla frka zato sto je otkazan peder bal veca od svega bitnog.Svi svetski i belosvetski dusebriznici digli glas protiv drzave i normalnog sveta.A zabole ih sto zive mucenike zatrpa zemlja na gradilistu,sto na ovaj napaceni narod na jugu pucaju neki nemci,sto sve vise ljudi u ovoj zemlji nema ni najminimalnije uslove za zivot i tako dalje,i tako dalje...Ljudi,pa mi definitivno nismo normalni.Hoce li neko konacno u ovoj zemlji da kaze jasno i glasno mars u p.... m.... svima koji ovaj narod jasu i jos traze da ih ljubimo u d...Pa dosta mi je i EU i zapada i svega.Samo sto dalje od nas,jer su njihovi arsini selektivni kad smo mi u pitanju,
 
BEOGRAD - Aleksandar Š. (41) iz Sečnja, direktor “Transpetrola”, uhapšen je zbog sumnje da je zloupotrebio ovlašćenja u privredi i prodao šest miliona tona pšenice, ali proizvođačima nije isplatio ništa od sto miliona dinara koliko je zaradio, saznaje “Blic”.

56555_ojystkbr_f.jpg
Osumnjičeni Aleksandar Š., koga su prekjuče uhapsili operativici Uprave kriminalističke policije MUP Srbije, tereti se da je ove godine od poljoprivrednih preduzeća uzeo prošlogodišnji rod pšenice.




Tone pšenice je prvo uskladištio u silosima svoje firme, a zatim prodao. Saznanja policije ukazuju na to da je prodajom 6.000.000 tona žita zaradio više od sto miliona dinara. U istrazi je utvrđeno da osumnjičeni ništa od novca koji je zaradio prodajom pšenice nije dao poljoprivrednim preduzećima od kojih je uzeo žito.
Policija nastavlja istragu da bi se utvrdilo kome je sve prodavao žito i da li je imao još nekih poslovnih malverzacija. Sumnja se da je Aleksandar Š. oštetio više poljoprivrednih preduzeća iz Zrenjanina i okoline nego što je u dosadašnjoj istrazi utvrđeno.



Suma je malo pogrešena jer se radi o 10 miliona evra proneverenog novca.E tu je i moja sva pšenica ovogodišnjeg roda.
 
Setva na milion hektara, troškovi oko 10 milijardi dinara Postavio redakcija Thursday, 06 October 2011
land.jpg
Planirano je da jesenja setva u Srbiji bude obavljena na ukupno milion hektara oraničnih površina, a procenjuje se da je za nabavku repromaterijala potrebno obezbediti oko 10 milijardi dinara, rečeno je danas u Privrednoj komori Srbije (PKS) u Beogradu.


Setvena struktura će biti uobičajena, te će najveći deo planiranih površina - 55 odsto "otići" na pšenicu koja će biti zasejana na 550.000 hektara (ha).

Planirano je da ostale ozime žitarice - raž, ovas i ječam budu zasejane na ukupno 150.000 ha, industrijsko bilje na 40.000 ha, a krmno bilje i povrće na po 90.000 ha.

Za ostale ratarske kulture ove jeseni će biti izdvojeno oko 80.000 ha.

Stručnjaci PKS ukazuju da je za jesenju setvu potrebno oko 450.000 tona osnovnog mineralnog đubriva (NPK), minimum za ostvarenje planiranih prinosa.

Međutim, kako je odnos cena mineralnih đubriva i osnovnih poljoprivrednih proizvoda nepovoljan na štetu poljoprivrednih proizvoda, u PKS procenjuju da će i ove godine izostati veća upotreba đubriva i zadovoljiće trećinu potreba, što će se nepovoljno odraziti na prinose u narednoj godini.

Sekretar Udruženja za poljoprivredu Milan Prostran istakao je da će u Srbiji u narednim godinama morati da se jesenjoj setvi posveti više pažnje i tako izbegnu rizici koje nose "sve sušnije i rizičnije godine" zbog rasta temperature na globalnom nivou.

"U uslovima kada nemate kapitala, kada je agrotehnika skromna, a ulaganja mala, od tih rizika možete bežati samo ukoliko povećavate obim jesenje setve", kazao je sekretar Prostran, objašnjavajući da je uticaj vremenskih prilika manji na kulture koje se u toim periodu seju.

"Pšenicu i dalje treba sejati u većem obimu, tek ove godine smo prebacili prinos od 4,2 tone po hektaru... Srbija je 1990-ih imala hektarski prinos blizu pet tona, očigledno da u poslednjih 20 godina imamo ozbiljan problem sa ulaganjima uopšte u poljoprivredu", kazao je Prostran na sednici Odbora Udruženja za poljoprivredu PKS.


izvor (Tanjug - Ekos)

Majstor ce da posije hektar od 10.000 din!!!!?
Svaka mu cast!
 
Ma u ovoj zemlji odavno nema nikakve vajde,samo prosto vredja zdrav razum jedna u nizu idiotskih,debilnih,maloumnih,imbecilnih izjava govnara koji misle da je seljak rob bez mozga,pa da guta sve sto oni izlaju.Ako ovo nije neka tehnicka ili stamparska greska onda da im j...m n..u maloumnu.
 
Nazad
Vrh