Vesti-novosti-obavestenja

IZVOR: B92, BETAHag -- Međunarodni sud pravde odbio je i tužbu Hrvatske i protivtužbu Srbije za izvršeni genocid na hrvatskoj teritoriji od 1991. do 1995. godine.







167658465154d0a3f9b44fa186376726_orig.jpg

Kako je naveo predsednik suda Petr Tomka, ni Hrvatska ni Srbija nisu uspele da dokažu da je druga strana počinila genocid.
U obrazloženju obe odluke, Tomka je naveo da je bilo namere za nasilno iseljenje obe grupe sa dela hrvatske teritorije, ali da krajnji cilj nije bilo fizičko uništenje grupe, što je potrebno da bi se delo kvalifikovalo kao genocid.
Sud je utvrdio da su JNA i srpske snage učinile više dela protiv zaštićene grupe, ali sa namerom da ih "vojno kazne" ili isele.

"Sud odbija tužbu Hrvatske. Hrvatska nije dokazala da se radi o nameri da se delimično ili u celosti unište Hrvati. Dela koja sadržavaju actus reus genocida nisu počinjena sa specifičnom namerom potrebnom da bi se delo kvalifikovalo kao genocid", rekao je Tomka.

Što se tiče srpske kontratužbe, Tomka je naveo da čak i da se dokaže da je postojala namera hrvatskih lidera da se istera srpsko stanovništvo sa teritorije hrvatske, nema dokaza da je imala za cilj fizičko uništenje stanovništva.

"Zbog toga sud u potpunosti odbacuje tužbu Srbije", rekao je Tomka.

Presuda MSP je konačna i obavezujuća za sve članice UN, države su u obavezi da po njoj postupe i na nju nema žalbi.

Presudu o tužbi i kontratužbi Hrvatske i Srbije donelo je ukupno 17 sudija, 15 stalnih sudija i dvoje ad hok sudija iz Srbije i Hrvatske.

Za odbacivanje hrvatske tužbe glasalo je 15 sudija, a odluka o kontratužbi doneta je jednoglasno.

[h=2]"Cilj srpskih jedinica isterivanje, ne uništenje"[/h]
143420373154d0aa8e087e5851493604_v4_big.jpg
[TABLE="class: antrfile right, width: 222, align: right"]
[TR]
[TD][TABLE="width: 222"]
[TR]
[TD][TABLE="width: 222"]
[TR]
[TD="class: textvesti"]O Miloševiću i Gotovini
Sud je primetio da optužba protiv Slobodana Miloševića u Haškom tribunalu uključuje tužbu za genocid, ali u delu optužnice koji se tiče BiH, ali ne i u delu koji se tiče teritorije Hrvatske.
Tomka je takođe rekao da druge presude, kao što je ona hrvatskom generalu Antu Gotovini, ne mogu imati presudnu težinu u ovom slučaju.
"To što neko pojedinačno nije osuđen nije ključno, ali može biti značajno", rekao je predsednik suda.
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Tomka je naveo i da MSP slaže sa zaključcima Haškog tribunala, u kojima se navodi da je cilj srpskih jedinica da se nasilno isteraju Hrvati sa dela teritorije, ali ne i da se fizički unište.

Sud je rekao da je na hrvatskoj teritoriji, u istočnoj Slavoniji, Dalmaciji i Lici počinjen "veliki broj ubistava i zlostavljanja" i to od strane JNA i srpskih snaga, ali i da Hrvatska nije uspela da dokaže da se radi o genocidu.

"JNA i srpske snage nisu ubile hrvatske vojnike koji su bili zarobljeni. Pomoću poređenja zarobljenih sa konačnim brojem žrtava, možemo videti da li su JNA i srpske snage htele da iskoriste priliku za uništavanje grupe. Zaključujemo da Hrvatska nije uspela da dokaže da je iskorišćena prilika da se unište pripadnici zaštićene grupe", rekao je Tomka.

Nešto ranije, Tomka je naveo i da Srbija ne može biti odgovorna za dela počinjena pre 27. aprila 1992. godine, zbog toga što je SRJ tek tada postala članica UN i potpisnica Konvencije UN o sprečavanju i kažnjavanju genocida.

"Sud pre tog datuma, Srbiju, kao zemlju koja je naknadno postala potpisnica Konvencije, ne može smatrati odgovornom u smislu člana 9 Konvencije. Država koja je postala članica potpisnica Konvencije ne može se smatrati odgovornom retroaktivno za genocid po članu 9", naveo je Tomka.

Već tada je pao deo hrvatske tužbe koji se odnosi na ratne zločine počinjene u Vukovaru 1991. godine.

Tokom iznošenja presude, navedeno je i da su mnoga svedočenja koja je Hrvatska iznela pred sud manjkava, kao i da su brojni policijski zapisnici predati sudu bez potpisa od strane lica koja su davala izjave.

"Čini se da su u nekim svedočenjima izjave čak i prepričane izjave svedoka", rekao je Tomka.

[h=2]"Etničko čišćenje ne čini genocid"[/h]
196648661954d0aa8f98350866222667_v4_big.jpg
Iako je po mišljenju MSP kontratužba Srbije utemeljena i vezana činjenično i pravno za osnovnu tužbu, i uprkos tome što je Hrvatska potpisnica Konvencije postala 8. oktobra 1991. godine, pa su dela počinjena 1995. godine, odnosno tokom "Oluje", obuhvaćena Konvencijom - kontratužba Srbije je takođe odbijena.

"Navodi srpske strane ne dokazuju postojanje specifične namere koja karakteriše genocid. Samo etničko čišćenje, ne čini genocid. Genocid je namera da se fizički istrebi grupa ljudi, a ne samo da se proteraju", naveo je Tomka.

Kako je rekao, Sud u ponašanju hrvatskih vlasti za vreme i nakon operacije "Oluja" ne nalazi dela koja bi pokazivala nameru da se fizički istrebi srpsko stanovništvo.

"Srbija nije činjenično dokazala genocid, ali je dokazala ubijanje civila i maltretiranja civila. Kada je reč o navodnom ubijanju Srba u kolonama, izneti dokazi nisu dovoljni da bi doveli do takvog zaključka", naveo je Tomka.

MSP je naveo da Srbija nije iznela dokaze koji potvrđuju da je Hrvatska neselektivno granatirala gradove u Krajini.

Tomka je naveo da se to ne može utvrditi ni iz Brionskih transkripta ili svedočenja pred Sudom.

"Čak ako bi se dokazala namera prisilnog preseljavanj srpskog stanovništva iz Krajine, to bi bila specifična namera genocida samo ako bi dovela do fizičkog istrebljivanja u celini te grupe. Sud zaključuje da nisu podneti dokazi koji potkrepljuju takava zaključak. Čak i da je bilo namere da se istera srpsko stanovništvo, nema dokaza da je imala za cilj fizičko uništenje stanovništva", rekao je Tomka.

Srpski i hrvatski ministri pravde Nikola Selaković i Orsat Miljenić, koji su prisustvovali izricanju presude, poručili su da će obe zemlje poštovati odluku MSP, "kakva god da bude".
[h=2]Kraj procesa posle 16 godina[/h]Izricanjem presude okončaće se proces koji je 1999. pokrenuo Zagreb, tužeći vlasti u Beogradu za genocid koje su snage SFRJ i SR Jugoslavije navodno počinile na hrvatskoj teritoriji.

Srbija je odgovorila deset godina kasnije podnoseći kontratužbu za genocid, koji su, kako tvrdi, hrvatske snage počinile nad Srbima iz Kninske krajine, tokom i posle operacija Oluja, 1995 godine.

U tužbi protiv Srbije, Hrvatska tvrdi da je zvanični Beograd odgovoran za "etničko čišćenje" hrvatskih građana kao "oblik genocida" zato što je "direktno kontrolisao aktivnosti svojih oružanih snaga, obaveštajnih agenata i raznih paravojnih odreda koji su počinili zločine na teritoriji Hrvatske, u regionu Knina, istočne i zapadne Slavonije i Dalmacije".

U kontratužbi, Srbija tvrdi da su hrvatske vlasti počinile genocid tokom operacije Oluja, u avgustu 1995. u nameri da potpuno ili delimično unište krajiške Srbe kao etničku grupu. Genocid je, kako se navodi u kontratužbi, počinjen ubistvima i nanošenjem ozbiljnih fizičkih i psihičkih povreda pripadnicima srpske zajednice, te
hotimičnim stavljanjem Srba kao nacionalne grupe u situaciju smišljenu na njeno delimično fizičko uništenje.

 
Jos ce se cuti sta se tu ustvari izdesavalo,kazu o pokojniku uvek sve najbolje ali mislim da je posle njegove smrti Kovinu laknulo,posebno policiji.
 
Vesti-online:

Arapima profit, Srbima dugovi

Vlada Srbije naložila je aerodromu "Nikola Tesla" da otpiše aviokompaniji Er Srbija 17,6 miliona dolara duga. Reč je o uslugama koje je aerodrom pružio između 1. januara i 30. septembra 2014. Podsetimo, Vlada, odnosno građani kao poreski obveznici već su krajem prošle godine preuzeli 158 miliona evra duga zaostalog iz perioda Jata i osnivanja Er Srbije, zaključno sa 31. decembrom 2013.


481702_020404c3_f.jpg
A. Čukić

Minus na računu: Aerodrom "Nikola Tesla"

Predsednik Nadzornog odbora Er Srbije Siniša Mali izjavio je 16. decembra 2014. da je "ugovorom potpisanim s Etihadom država preuzela na sebe isplatu starih obaveza koje je Jat ervejz napravio zaključno sa prošlom godinom". Međutim, država će davati povlastice Er Srbiji izvesno i za ovu godinu.
U pisanom odgovoru Ministarstva privrede "Vestima" kao pravni osnov za otpis dugova navodi se član 2.5.5 Okvirnog ugovora o transakciji u kojem se kaže da će Srbija "finansirati putem davanja ili uz prethodno pisano odobrenje Etihada, a u svakom slučaju, smanjenjem gotovinskih troškova poslovanja kojima se Jat izloži, dodatne iznose koji su navedeni u Strateškom planu".
Tim dokumentom je predviđeno da se Er Srbiji obezbede stimulansi do 22 miliona dolara za 2014, te 18 miliona dolara zaključno s 31. decembrom 2015. Zanimljivo je da će Vlada pomagati Er Srbiju otpisima dugova, a Etihad "deoničarskim zajmom".
Dakle, Vlada se obavezala da će podržati Er Srbiju sa do 22 miliona dolara za prošlu godinu i u to se ubraja tih 17,6 miliona dolara aerodromskih troškova. Inače je članom 7.2.8.1 ugovora predviđeno da Er Srbija ima i 50 odsto popusta na plaćanje aerodromskih taksi.
- Ukoliko je informacija o otpisu duga tačna, ne znam šta drugo da kažem osim da je to neodgovorno ponašanje. Aerodrom je kao akcionarsko društvo jedna od malobrojnih uspešnih kompanija i tako se ne postupa prema uspešnoj firmi - kaže za "Vesti" Dejan Popović iz Nezavisnog sindikata Aerodroma "Nikola Tesla".
Različiti državni funkcioneri uveravaju javnost da će Er Srbija 2014. završiti s profitom, ali ako on ide na štetu državnih kompanija i uz silna otpisivanja obaveza, onda se taj "uspeh" može sasvim drugačije posmatrati.
I gorivo na poklon

Čelnik Naftne industrije Srbije Kiril Kravčenko se 28. decembra požalio javnosti da je NIS lane investirao 40 milijardi dinara u modernizaciju, a da mu samo tri najveća klijenta duguju čak 55 milijardi dinara. Među njima je i Er Srbija sa četiri milijarde dinara. To znači da je dug Er Srbije u 2014. za gorivo 33,3 miliona evra. Članom 7.4.2 predviđeno je da Vlada Srbije osigura kod NIS popust za aviogorivo Er Srbiji od "najmanje 50 odsto".



- - - - - - - - - -

У Новом Саду пет кривичних пријава због "клонираних модема"



Полиција је поднела кривичне пријаве против пет особа из Новог Сада због сумње да су неовлашћено приступали кабловско-дистрибутивној мрежи компаније "С.Б.Б.




- Српске кабловске мреже" из Београда, саопштио је данас МУП.
Акција је изведена у сарадњи са Посебним тужилаштвом за високотехнолошки криминал у Београду, наводи се у саопштењу и подсећа да се ради о наставку акције "Пијавица".
У циљу да себи незаконито омогуће употребу интернет услуга, ове особе су неовлашћено кршиле заштиту на рачунарској мрежи оператера, наводи се у саопштењу.
То су радиле тако што су "конекцију остваривале путем мрежних уређаја - кабловских модема са инсталираним програмом "Haksorware" и учитаном "клонираном" MAC адресом регуларних корисника услуга истог оператера".
Осим неовлашћеног прикључивања и коришћења интернет услуга, пријављени "су злоупотребом комуникационих сервиса у знатној мери ометале регуларан пренос података и повремено изазивале значајне поремећаје функционисања рачунарске мреже"
МУП је навео у саопштењу да је тиме "предузећу "С.Б.Б." причињена континуирана штета у вишемилионским износима, у периоду дужем од годину дана".

Кривичне пријаве поднете су пошто су припадници МУП -а на основу наредби судије за претходни поступак Вишег суда у Београду извршили претрес на више локација у Новом Саду.
У оквиру акције Пијавица, у претходном периоду, већ је идентификовано девет особа које су на територијама Београда и Крагујевца вршиле злоупотребу комуникационе мреже и сервиса компаније С.Б.Б.
Приликом претреса њихових станова и других просторија, пронађено је више десетина "клонираних" кабловских модема са учитаним програмом Haksorware, спремних за даљу дистрибуцију и незакониту продају.
Била је пронађена и "већа количина рачунарске и друге дигиталне опреме, која је привремено одузета ради даљег дигитално-форензичког вештачења".
Приликом претреса стана код У. В. из Београда, припадници Одељења за борбу против високотехнолошког криминала пронашли су укупно 39 клонираних кабловских модема.
Полиција је код Т. Н. из Крагујевца пронашла укупно 20 клонираних модема, које су спремили за даљу незакониту продају и неовлашћену инсталацију на комуникациону мрежу компаније С.Б.Б.
У свим привремено одузетим модемима био је учитан рачунарски програм "Haksorware", навео је МУП додавши да су "овако клонирани модеми даље продавани другим особама за око 100 еура".
У одређеном броју случајева, на терену је утврђено да су ове особе након што су се недозвољено прикључиле на комуникациону мрежу СББ"-а, вршиле даљу дистрибуцију интернет услуга разним корисницима у својим стамбеним зградама, локалима и пословним просторима, неовлашћено наплаћујући ове услуге у готовом новцу.
(Танјуг)


 
Blic.rs:

RASPRODAJA U VLADI SRBIJE Luksuzni "audiji" za par hiljada evra




Vlada Srbije na predlog premijera danas donosi odluku o prodaji 1.583 službena automobila, potvrdila je za „Blic” Tamara Stojčević, zamenik generalnog sekretara Vlade.

Prema njenim rečima, građanima će na licitaciji biti ponuđeno 241 vozilo više i srednje klase starosti do sedam godina. Reč je o luksuznim automobilima “škoda superb”, “audi“ A8 i A6, “mercedes“ S klase, kao i BMW u kojima su se vozili direktori i ministri. Na prodaju je i 360 vozila srednje klase i 982 vozila srednje i niže klase starijih od sedam godina, među kojima će najviše biti “Zastavinih” i “Fijatovih” vozila.

- Vlada danas donosi zaključak o prodaji 1.583 putnička vozila koja su u svojini države, a čiji su korisnici javne službe i agencije. Nakon ove odluke, Poreska uprava će utvrditi tržišnu cenu automobila, potom oglasiti prodaju u svim medijima, a automobili će biti izloženi na nekom od velikih parkinga u Beogradu gde će moći da se pogledaju. Nakon toga sledi aukcija - objašnjava Stojčevićeva za “Blic”.



[TABLE="class: antre_r back_c_1, width: 200, align: right"]
[TR]
[TD]Šta će prodati vlada Srbije


  • 241 vozilo više i srednje klase starosti do 7 godina
  • 361 vozilo srednje klase starosti preko 7 godina
  • 982 srednje i niže klase starosti preko 7 godina
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
Iako cene ovih automobila nisu poznate, prema proceni “Blica”, oni manji automobili biće ponuđeni građanima za nekoliko stotina evra. Za luksuzne limuzine početna cena biće nekoliko hiljada evra, što će zavisiti od pređene kilometraže i snage motora. Početna cena biće niska i zbog toga što je održavanje i registracija limuzina vrlo skupa.

Grad Beograd je u junu prošle godine takođe organizovao javnu prodaju automobila. Tada je početna cena luksuznih automobila bila oko milion dinara, dok su oni iz srednje i niže klase nuđeni po ceni od 15.000 do 30.000 dinara i tada su prodata samo 54 automobila. Procena Vlade je da bi prodajom ovih automobila mogla da napravi uštede oko 10 miliona evra godišnje. Premijer planira i da do kraja godine proda još oko 1.200 četvorotočkaša koje danas koristi Vlada Srbije i da njihov broj svede na oko 2.000.
 
Iznio čovjek lično mišljenje . Ako već komentarišemo , svi imamo lično mišljenje , ja eto mislim da je uglavnom lupao gluposti , ali u najbitnijoj stvari je u pravu , i to je najveći problem na ovim prostorima . U pravu je kada kaže da su na svi naši vladari zadnjih par decenija doveli u dužničko ropstvo . Niko nije imao petlju , ili nije htjeo da napravi rez i da kaže nema više zaduživanja , ako treba neka se svima smanje plate , penzije , neka svi sade bašte ispod balkona ali nema zaduživanja . Sad je glupo pričati zapad je kriv za sve ili ti Grci kažu nećemo da vraćamo dugove . Mi seljaci to znamo : ako nemamo čime u proljeće da posijemo pa se zadužimo za repromaterijal , pa onda bude suša i nemamo prinos , e sad mi trebamo da kažemo onom ko nam je dao robu da nas izrabljuje . Jedini u Srbiji koji nije pričao samo ono što narod voli da čuje platio je glavom.
 
Nije srž problema da li je njegovo mišljenje dobro ili lose, već opsta cenzura medija i proseravanje da je nema. Valjda misle da se neki zakopcavaju na ledjima.
 
Potpuno ste u pravu i svima nam tesko pada sto je to tako, ali ja Vas sve zajedno molim da se uzdrzimo od politike i postova sa politickom sadrzinom. Znam da je to danas jako tesko ali za dobro ovoga foruma nadam se da cete uvaziti ovu moju molbu.
 
Vesti-online:

[h=1]Skupo plaćena obećanja Esmarku[/h][h=2]Pregovori Vlade Srbije i američkog Esmarka idu jako teško o čemu svedoči i jučerašnji sastanak premijera Vučića sa ambasadorom SAD u Beogradu Majklom Kirbijem.[/h]
317487_zelezara1-foto-fonet_f.jpg
Fonet

Neizvesna sudbina zaposlenih: Železara Smederevo

Prema saznanjima "Vesti" Esmark ima nameru da investira 400 miliona dolara u pokretanje proizvodnje u Smederevu, ali iz kredita čiji bi garant bila Vlada Srbije koja, pak, to ne može da prihvati jer ima aranžman s MMF koji zabranjuje davanje garancija za državne kompanije.
Pitanje je i da li će Evropska komisija dozvoliti garancije čak i da ih Vlada prihvati jer je reč o pomoći koja nije dopuštena Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju Srbije i EU koji je u punom obimu na snazi od 1. februara. Glavobolju srpskim pregovaračima zadaje i to što Esmark ne želi da zadrži svih 5.000 radnika železare istim onima kojima je Vučić obećao da neće biti otpušteni najavljujući im "veliko slavlje kad se posao zaključi".
313286_zelezara1-foto-zelsd.rs_kf.jpg
zelsd.rs


[h=3][/h]




Pregovori s Esmarkom nastavljeni a njihovi učesnici očekuju da bi konačni dogovor mogao biti postignut u narednih 10 do 15 dana. I taj rok je problematičan jer je Srbija morala da podnese poslovni plan za Železaru do 1. februara, a u Briselu nije odlučeno da li se Srbiji novi rok uopšte odobrava.
Stručnjaci upozoravaju da je premijer ključnu grešku napravio onda kad je proglasio Esmark pobednikom čak i pre raspisivanja tendera. U pregovorima s američke strane su ljudi koji dobro poznaju prilike u Srbiji jer je reč o bivšim zvaničnicima Ju-Es-Stila, kompanije koja je do 2011. bila vlasnik srpske železare. Glavni stručni pregovarač je Džon Gudiš, koji je bio direktor čeličane u Košicama.




 
Ček malo, Srbija da bude garant kreditu? Znači ako ameri odluče da ne poštuju svoje obaveze, poreski obveznici Srbije će da plaćaju umesto njih. Pa lepo...
 
Nazad
Vrh