Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Napomena: This feature currently requires accessing the site using the built-in Safari browser.
Gotovo nevjerojatna vijest dolazi s krajnjeg sjevera Europe, islandski Vrhovni sud je proglasio krivima četiri vodeća bankara koji su 2008. godine ovu malenu zemlju odveli u bankrot. Island je još jednom pokazao kako bi svi mi mogli nešto naučiti od ove države.
Vrhovni sud Islanda je 12.02.2015. odbacio žalbe optuženika na njihovu presudu te ih je poslao na odsluživanje zatvorske kazne.
Hredar Mar Sigurdson, bivši izvršni direktor odbora Kaupthinga je dobio zatvorsku kaznu od pet i pol godina.
Sigurdur Eirnarsson, predsjednik Upravnog odbora banke Kaupthing je dobio zatvorsku kaznu od četiri godine.
Magnus Gudmunsson, direktor podružnice Kaupthing u Luksemburgu, preko koje se izvlačio ukradeni novac iz Islanda je dobio četiri i pol godine zatvorske kazne.
Olafur Olafson, jedan od glavnih dioničara spomenute banke je osuđen na četiri i pol godine zatvora.
Kaupthing je bila jedna od tri najveće islandske banke koje su bezobzirnim financijskim spletkama i okradanjem vlastitih korisnika krajem 2008. povukle u propast cjelokupno gospodarstvo otočke države. Zajedno s malverzacijama iz banaka Glitnir i Landsbank svaki građanin Islanda je preko noći postao zadužen za 325 tisuća britanskih funti.
Zbog toga je islandska valuta, u manje od 24 sata, postala bezvrijedna, a cijela državna administracija zajedno s javnim poduzećima, mirovinskim i zdravstvenim fondovima je postala talac uglavnom britanskih i nizozemskih bankara koji su tražili naplatu nacionalnih dugova uz ogromne lihvarske kamate.
RBV je možda jedinstven slučaj u kome je neko sve zaposlene proglasio za tehnološki višak, a zatim deo njih ponovo zaposlio. Prema pisanju Vojvođanskog analitičkog-istraživačkog centra (VOICE), RBV je pred sam odlazak banke u stečaj isplatila oko tri miliona evra za otpremnine. U proseku oko 6.000 evra dobila su 502 zaposlena. Za njih 200, koji su vraćeni na posao, to je bilo oko 1,2 miliona evra.
Plan isplate svih osmislio je tadašnji izvršni direktor banke Goran Kostić, koji je kasnije uhapšen zbog sumnje da je zloupotrebio službeni položaj prilikom odobravanja kredita i bankarskih garancija firmama Dušana Borovice. On, međutim, u tome nije bio usamljen. Podršku za plan dobio je od Pokrajinske vlade, ali i od Ministarstva finansija i Vlade Srbije.