He he he, stari Latini kažu: što priliči Bogovima, ne priliči volovima.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Napomena: This feature currently requires accessing the site using the built-in Safari browser.
Pčelari sa juga Srbije imaće priliku da u nedelju 13. marta u 12 sati u sali niške Gimnazije "Stevan Sremac" otkupljivačima ponude određene količine meda i dogovore se o ceni.
Prvu nišku berzu meda "Export-Nais" organizuju Regionalna asocijacija pčelarskih organizacija jugoistočne Srbije i udruženje pčelara "Niš" kako bi, prema njihovim rečima, pokrenuli tržište meda koje je trenutno u zastoju.
Do zastoja je došlo zbog toga što su otkupljivači meda iz Srbije spustili otkupnu cenu meda ispod tržišne cene. Drugi problem nastao je krajem 2015. godine, kada je u EU uvezeno oko 80.000 tona meda iz Kine po izuzetno niskoj ceni, navode organizatori.
Predsednik Regionalne asocijacije pčelarskih organizacija jugoistočne Srbije Vlastimir Spasić kaže da se očekuje učešće 3 otkupljivača, od ukupno 10 registrovanih u našoj zemlji, kao i da procenjuje da će biti od 80 do 100 pčelara sa juga.
Interesovanje pčelara je veliko, neki od njih imaju zalihe koje bi želeli da prodaju.
- Nadam se samo da će naći zajednički jezik sa otkupljivačima koji su znatno spustili cene - kaže Spasić.
Berza je otvorena samo za pčelare koji su članovi Asocijacije.
Niska otkupna cena tovljenika i velika ulaganja u moderne farme, navode sve više stočara koji razmišljaju o većoj zaradi da se okrenu odgoju životinja na otvorenom. Taj sistem je posebno pogodan za stare rase, poput mangulice.
Mladen Marjan iz Kupinova odgaja 30 goveda starih rasa i pedesetak svinja, uglavnom mangulica. Životinje u 365 dana u godini na čistom vazduhu i suncu pasu travu, jedu puževe i žir. Troškovi ishrane životinja su minimalni, a takva je i nagrada za meso visokobiološkog kvaliteta.
- Svinje još nekako i uspemo da prodamo onome ko prepozna kvalitet iz ovakvog načina proizvodnje i ko zna šta traži, pa mu prodamo po višoj ceni. Inače, goveda idu po nekoj standardnoj ceni junećeg mesa kao i za onu kravu koja nikad nije izašla iz štale- kaže Marjan.
Ovakvo meso na evropskom tržištu je i 40% skuplje od konvencionalnog. Odgajivača životinja na otvorenom u Srbiji je dvadesetak, i tek nekoliko udruženja. Jedno od njih, zatražilo je od države neiskorišćene pašnjake, a od Zavoda za zaštitu prirode potvrdu o autentičnosti.
- Kada bismo imali mogućnost da vršimo ispašu na većim površinama, mogli bismo da registrujemo proizvode sa geografskim poreklom i onda bi nam to mnogo i olakšalo plasman proizvoda. Za bolji plasman je potrebno da se više odgajivača udruži i da tako nastupimo na tržištu kako bismo se lakše izborili i za cenu, a i za kupce- navodi Jovan Milivojević iz udruženja "Pastir".
...
Savjetodavna služba požeško*-slavonske županije 08., 09. i 10.03.2016. godine održala je kurs sa temom “Osnovni trening o sigurnom rukovanju i pravilnoj primjeni pesticida”. Svi registrovani poljoprivrednici, da bi mogli kupovati i primjenjivati pesticide, morali su položiti ispit.
Predavanje se održalo u Kaptolu, dvorani opštinske Vijećnice. Stručni predavači bili su Ivan Han, Đurđica Kšenek, Tomislav Božičević, Ivica Prpić i Goran Josipović. Kurs se plaćao, a zainteresovani su se mogli prijaviti putem službene stranice savjetodavne službe u Požegi.
Minimalni uslov je bio da se mora imati završena osmogodišnja škola kako bi mogli prisustvovati i izaći na ispit.
Hoće za par godina.Poljoprivrednici morali položiti ispit kako bi smjeli koristiti pesticide (HR) -- izvor poljomagazin.com
Nadam se da će i kod nas ovo doći uskoro, kad vidim kako sve budale koriste hemijska sredstva na poljima.
Generalni sekretar Svetske organizacije za malinu (IRO) Felipe Rosas Osa saopštio je da je Srbija po ukupnom prinosu u 2015. godini ponovo postala vodeći proizvođač ovog voća u svetu.
- U Srbiji je utvrđen rod od 79.000 tona i vaša zemlja je prošle godine bila ubedljivo najveći proizvođač na planeti. Na drugom mestu su Sjedinjenje Američke Države sa proizvodnjom od 66.000 tona, slede Poljska gde je rod procenjen između 50.000 i 60.000 tona, i Čile sa 39.000 tona – rekao je inženjer Rosas.
Ta organizacija osnovana je 1998. godine, okuplja 12 država koje drže 85% svetske proizvodnje. Naša zemlja je, inače, jednom već bila na vrhu svetske liste proizvođača, 2006. godine, sa rodom od 90.000 tona. Najveća robna proizvodnja u svetu se, već godinama, ostvaruje u Srbiji koja više od 95% svežih i prerađenih plodova maline plasira na svetsko tržište.
Pretprošle godine, takođe prema podacima IRO (International Raspberry Organization), najveću proizvodnju imala je Poljska (100.000 tona), zatim SAD (75.000), Srbija (60.000) pa Čile (45.000).
- Vremenske prilike u 2015. nisu pogodovale gajenju maline u većini zemalja, zbog čega je došlo do osetnog pada u proizvodnji. Naročito u Poljskoj, što je posledica izuzetno duge i hladne zime, hladnog i vlažnog proleća i velike suše sa kakvom se proizvođači u toj zemlji do sada nisu susretali. Dugoročno, proizvodnja maline u Poljskoj i dalje će da bude u padu. Jedan od razloga su izraženije vremenske nepogode nego u našoj zemlji, drugi je odliv radne snage u zemlje EU. Zbog sve većih površina pod malinom u našoj zemlji, problem radne snage može se i u Srbiji pojaviti kao ograničavajući činilac daljeg razvoja ove izuzetno značajne privredne, ne samo poljoprivredne delatnosti – objašnjava dr Aleksandar Leposavić iz čačanskog Instituta za voćarstvo, jedan od vodeći srpskih stručnjaka za malinu.
...