Vesti i obaveštenja

Spoljni dug svake od šest država, bivših konstitutivnih republika SFRJ ponaosob je trenutno veći od ukupnog duga tadašnje zajedničke države.
Ovaj argument se često može sresti.
On nominalno jeste tačan, kad se uporede cifre jasno se vidi da je ova konstatacija tačna.
Ali nije ispravno samo tako posmatrati.
Ekonomsko svetsko okruženje je promenjeno, danas ne postoji ni jedna država (osimonih prebogatih naftom zlatom i sličnim, a takvih je malo) čiji dug nominalno nje veći od duga iz tog perioda. Ako bismo samo po tome cenili zakljućili bismo da ovaj svet ide ka propasti jer su države sve zaduženije i zaduženije.
I to je možda tačno, ali ako je tačno, onda je neskromno očeivati da neka Srbijica bude na pravom putu dok ostali svet propada.

A što se aktuelne politike u Srbiji tiče, tu bismo se apsolutno složili, samo se bojim da ne skrenemo u klasičan dnevnopolitički razgovor.
Hoću reći, današnja politika je katastrofalna, ali to što je ona takva ne znači da je ona pre nje bila dobra.
Jer ne svodi se izbor samo na ili ovo sada ili ono pre,postoji i treći, četvrti, stoti izbor.
 
Tačno, ali moraš da pronađeš pravog probirljivog kupca. Platežno sposobnog gurmanina koji ume da ceni pravi domaći proizvod, a ne da ti kaže što su kod teba jaja 12 dinara kad su u tom i tom mega marketu na akciji 10,99.
Kod mene u sezoni pazari sireve i mleko između ostalih i jedan čovek koji ima rod u Francuskoj. On mi je isto pričao kako u Francuskoj žive mali poljoprivrednici.
 
Evo ovako da se ukljucim i ja u ovu debatu .

Dug koji je napravljen u SFRJ je investiran novac u privredu ,u neke fabrike (bilo je tu i troskarenja ) i on bi se reguliso da je to islo svojim tokom. I dug koji su tada napravile ajde kad podelimo po zemljama ponaosob i nije nesto strasno koliko se sada enormno zaduzujemo a nigde neulazemo pare,prosto to sto se zaduzimo mi unapred trosimo i samo pokrivamo manjkove i rupe u vazduhu,a ne u nesto iz cega bi ih mogli nekako vratiti sto je najveci problem .

Apsolutno su se svi strucnjaci slozili da ako se nista nepreduzme radikalno vezano za nasu privredu , u narednih nekoliko godina mi smo *** . Ali niko nema jasan model sta i kako ,niko nije neko adekvatno resenje predlozio sta pokusati ,sta raditi . Ako misle da ce cekanjem stranih investitora i povlacenjem istih za rukav da bi ulozili neki novac tu nema spasa ,a jos pritom upropascavajuci nase mala i srednja preduzeca s time sto stalno prilagodjavaju uslove tim velikim pritom guseci i potiskivajuci ove male .
 
Kod njih domaci sirevi su mnogo skupji nego u mega marketima.I da malo pre sam zaboravi da napisem da oni imaju velike subvencije da ostanu na selu a ne da idu u gradove
 
Poslednja izmena:
Ovaj argument se često može sresti.
On nominalno jeste tačan, kad se uporede cifre jasno se vidi da je ova konstatacija tačna.
Ali nije ispravno samo tako posmatrati.
Ekonomsko svetsko okruženje je promenjeno, danas ne postoji ni jedna država (osimonih prebogatih naftom zlatom i sličnim, a takvih je malo) čiji dug nominalno nje veći od duga iz tog perioda. Ako bismo samo po tome cenili zakljućili bismo da ovaj svet ide ka propasti jer su države sve zaduženije i zaduženije.
I to je možda tačno, ali ako je tačno, onda je neskromno očeivati da neka Srbijica bude na pravom putu dok ostali svet propada.

A što se aktuelne politike u Srbiji tiče, tu bismo se apsolutno složili, samo se bojim da ne skrenemo u klasičan dnevnopolitički razgovor.
Hoću reći, današnja politika je katastrofalna, ali to što je ona takva ne znači da je ona pre nje bila dobra.
Jer ne svodi se izbor samo na ili ovo sada ili ono pre,postoji i treći, četvrti, stoti izbor.

Razumem, ako ti nastaviš da igraš partiju šaha koju sam ja započeo, možeš samo da se snalaziš po svom u datoj situaciji, a ne i da vratiš moje pogrešne poteze.
Sa druge strane ceo Svet direktno srlja u neminovnu propast piramidalne ekonomije jer je ukupan svetski dug veći od ukupnog svetskog BDP-a. Kad bi sad svako tražio svoj novac ispostavilo bi se da na svetu ne postoji tolika vrednost. Tada bi izbio opšti globalni krkljanac!
Inače jeste sasvim realno očekivati da će naša Srbijica pretrpeti manje štete od globalnog ekonomskog kolapsa koji sledi nego razvijenije države jer će isti u najvećoj meri pogoditi upravo tehnolški najnaprednije zemlje dok će minimalne ili nikakve štete pretrpeti najsiromašnije države npr. u Centralnoj Africi. Isto tako, monetarni krah će u okviru iste države lakše podneti ruralna i polu urbana područja u odnosu na urbana gde se svakodnevni život oslanja na komplikovan infrastrukturni sistem.
Razlog za to je jednostavan. Kada dođe do globalnog bankrotstva to znači da nema para za plate i to za sobom povlači da više niko neće da radi kad zna da je uzaludno. Dakle, ne radi elektrodistribucija, vodovod, kanalizacija, javno informisanje, snabdevanje, transport, trgovine, bezbednosne strukture... Sve to gotovo da se i ne tiče onog koji ima svoju hranu, svoj bunar... U urbanim sredinama gde ljudi žive po soliterima počinje u isto vreme opšti haos: glad, žeđ, nehigijena, zaraze, opšta pljačka i otimačina...
Kao i kod bilo koje katastrofe, bojim se da će više sveta stradati od panike i haosa nego od gladi i zaraznih bolesti koji su obavezni pratilac svake nevolje.
 
Poslednja izmena:
ako ti nastaviš da igraš partiju šaha koju sam ja započeo, možeš samo da se snalaziš po svom u datoj situaciji, a ne i da vratiš moje pogrešne poteze.
Tačno.
Ja ni u kom slučaju ne odobravam sadašnju poliitku, niti lošu politiku sadašnjih vlasti i malo opravdavam onime što su nasledili.
Nasledili su to što jesu, znali su šta nasleđuju i prihvatili su, to nije bilo neka sjajna početna pozicija ali oni su u toj lošoj početnoj poziciji vukli i loše poteze.
Mojapoenta je da politiku treba menjati ali ne na način da se vrati stara jer ni ona nije dobra, već da se osmisli nova koja će biti bolja i od ove i od stare.
A obe su toliko loše da nije velika mudrost biti uspešniji od obe, samo što bi takva politika podrazumevala pre svega rad u interesu građana a ne partija i partijskih vrhova. A na to se teško odlučuju.

A oko propasti sveta (nek propadne nije šteta :)) ja sam ipak malo veći optimista.
Podatak da je svetski dug veći od svetskog BDPa bi možda bio drugačiji kada bi taj dug raščlanili i videli od čega se zapravo sastoji. Koliko je tu realnog duga, dakle pozajmljenih materujalnih vrednosti, a koliko raznih kamata, dakle fiktivnih cifara koje su plod činjenice da je bankarski lobi svetu uspeo da nematne svoj interes kao najvažniji. Možda umesto sloma ukupne ekonomije, dakle ukupne proizvodnje materijalnih dobara, doživimo slom bankarstva, dakle slom načina finansiranja te proizvodnje.
 
Pre dve godinene kod taste su bili neki francuzi koji su dosli u zrenjanin sa folklorom. Oni se isto bave poljoprivredom cak su imali manje zemljei stoke nego mi .Isto preraduju mleko u sir,i kazu da solidno mogu da zive od toga.Zaci ne moramo svi raditi sto hektara zemlje,nego treba da finalizujemo svoj proizvod i tako da zaradimo vise. A ne preradivaci da nam uzmu pofit.

To si u potpunosti u pravu.
Bas ovog trenutka servisiram auto nasem coveku koji zivi i radi u Parizu i kaze da je u Parizu jeftinije povrce nego ovde na nasoj pijaci.
Niko nije uzeo u obzir kolike su razlike u platama.
Od svih svastara iz moje okoline ne znam da li je neko nekad platio porez ovoj drzavi, a kad se kuka na drzavu tu su prvi. Na zapadu ako ne platis porez ti si drzavni neprijatelj.
90% seljaka iz srbije posluje na crno (u Vojvodini je to malo uredjenije), bez kase,bez racuna, bez PDV-a, Dokle vise crno trziste????
Stanje u drzavi je katastrofalno na koji nacin ce krenuti na bolje? Na nacin da svi svastarimo i radimo na crno? Jel ce tako drzava napredovati???
Nalsedili smo losu situaciju u zemlji od nasih roditelja, zar cemo ovakvu da je ostavimo nasoj deci ili cemo je malo dovesti u normalu?

Da se ogradim i ja svastarim na selu, pored svog posla sam klasican Seljak (svastar) ali to ljudi ne vodi nicemu.

Sta ce raditi u selu onaj profesinalni povrtar koji ima hiljade kvadrata plastenika i koji zaposljava desetak radnika(imam takvog u selu) placa drzavi porez, posluje legalno, ako oko njega celo selo radi na crno?
Od placanja poreza se gradi drzava, skole,vrtici,putevi itd itd. Onaj kome odgovara poslovanje na crno taj misli samo za sebei svoju zadnjicu, sa takvim razmisljanjem nikad nece biti bolje.

Jedan primer kako se radi po selima:
Svaki seljak iz moje okoline kome je crkla krava nije iskopao rupu da je zakopa nego je prodao ispod cene na crno nekom ko takodje posluje na crno, onda to meso zavrsi u mesarama i sa tim crkotinama hranimo nasu decu. Dokle to vise?

Korupcija je rak rana ove drzave!
 
ironman-sasvim je normalno u ljudskoj komunikaciji da ne misle svi isto.
Jesi ti u pravu,nema tu spora ali;
Formirane su nacionalne države i šta smo dobili-šta izgubili.
U pravu si i što se toga tiče da Hrvatima i Srbima treba dokazati pa i muslimanima a zbog toga smo mi i zaostali i za Evropom i za svetom.Gde su ovim narodima matične države
 
Nisi lep odgovor dao, od kako su ovi skolovani lopovi i kriminalci dosli od 2000 poljoprivreda ide samo unazad i unazad.Moj deda je kao hobi poljoprivrednik kupio nov traktor i sve nove prikljucne masine bez kredita i zajmova prodao je nekoliko bikova i sve to kupio a sta sada mozes da kupis.Nije kriv seljak nego su krivi ovi lopovi koji nas podkradaju na sve moguce nacine.Kod nas je presednica opstine(Raca oko 4000 stanovnika) koja je u URS-u proneverila milone evra a sta da pricamo za dalje...Ovo je bogata zemlja sa vrednim ljudima ali nas ovi proevropski lopovi unistavaju!!!!

Pitaj ti tvog dedu koliko je tad godisnje placao porez. Ljudi su bika davali godisnje za porez i niko ih nije pitao dali hoce da daju ili nece nego MORA! A danas niko od seljaka ne placa porez to u 21veku moze samo u Srbiji.
Prosla su vremena kad se godisnji trosak domacinstva pokrivao jednim Bikom.

Moj deda je bio radnik i od svoje plate iskupovao zemlju, traktor, napravio kucu izdravio okucnicu pored toga su mu odbivali od plate za CG,Kosovo itd.
Ali u tom vremenu je takodje porez morao da se plati i znalo se ko sta radi, doktoru je bilo ispod casti da ga castis, danas doktor nece da te pogleda ako mu ne das koju stotku evrova.
 
Za ove nove svetske diktatore i glasnogovornike novog svetskog poretka,Hitler sa svojim fasizmom ce jos i da ispadne blaga varijanta adolescentskog delikventa.Sve sami bolesnici ogrezli u poslednjem stadijumu genocidnih namera.Progurace oni GMO u svakom cosu ove planete,a onda cemo ga svi ugasiti,lagano...
 
A zasto mislite da seljaci ne placaju porez.Placamo porez na zemlju,placamo pdv na mesavinu,seme,dubrivo naftu.Kada kupis neku mehanizaciju.Kada nosim sir na analizu,kad placam vitrinu na pijaci.Probajte izranucajte kolko platite godisnje.I ne znaci da radimo na crno aka svastarimo Meni za pijacu treba osam papira na koje opet treba da platis drzavi kada ih obnavjas
 
Moram da pomenem bez obzira na danasnji datum da je ona SFRJ zaduzivala ali tim dugovima pravila gradove i industrije. Koliko je onda zgrada i stanova napravljeno ovi nisu u stanju to ni da okrece. Imali smo jaku i proizvodnu civilnu i vojnu industriju i ZAKON O UDRUZENOM RADU. Taj zakon je u onoj "truloj" i jednopartijskoj drzavi garantovao prava radnika. Ne pamti se da je sud udruzenog rada doneo presudu protiv radnika. Pomenucu samo tenk T-84 koji su radile industrije 3-4 republike i ostvarivale veliki devizni prihod za ovu zemlju. Taj tenk je bio biser nase vojne industrije. Dok su americki kuvali i ostajali u kuvajtskom pesku nas T-84 je tutnjao pored njih. Nasi gradjevinari su gradili po celome svetu i normalno i oni ostvarivali devizni priliv. Imali smo vodju koga su primali naj visi svetski drzavnici, kraljevi i carevi. Ove danas ako primi zamenik sekretara su srecni kao mali majmuni. Pa zar je ovo sada demokratija u visepartijskom sistemu ili ono u jednopartijskom? Neko je napisao da ne treba gledati na proslost nego napred u buducnost. Slazem se sa tim ali sam siguran da se treba i osvrnuti za sobom pa pokupiti prave i ispravne stvari i primeniti ih. Medjutim mi vise nemamo dominantnog vodju koji moze da povuce "kola" za narod, nego gomilu "narodnih dusebriznika" koji u ime naroda pljackaju i zaduzuju gde stignu. Ovo sam pisao na konto onih koji su pisali da onakva jedinstvena zemlja nije trebala ni da postoji. Po meni licno trebalo je da dodje do nekih zakonskih promena u smislu ukidanja federacije i uspostavljanje konfederacije i mislim da bismo time sacuvali privredu i sve sto smo izgubili a najgore sto smo mogli dobiti je gradjanski rat koji je vodjen na ovim prostorima bivse SFRJ.
 
Poslednja izmena:
Шта се код викторијанаца дешава, ко то зна. Кренули једно, па друго, оће-неће, кредити, хипотеке, чудо једно.
 
Po meni licno trebalo je da dodje do nekih zakonskih promena u smislu ukidanja federacije i uspostavljanje konfederacije i mislim da bismo time sacuvali privredu i sve sto smo izgubili a najgore sto smo mogli dobiti je gradjanski rat koji je vodjen na ovim prostorima bivse SFRJ.

Na ovo moram samo da dodam da ni jedna konfederacija osim Švajcarske nije potrajala. Ili se razišla u nezavisne države ili je prerasla u federaciju. Šta bi se od ova dva uobičajena scenarija dogodilo u nesuđenoj Jugoslovenskoj Konfederaciji ne možemo da znamo, ali poznajući naš mentalitet... bolje da ćutim na Blag Dan.
 
KrlemrleTa partija šaha je davno započeta ,e šta bi bilo da je lovac odigrao na drugo polje možemo samo da analiziramo ovako "amaterski"kao ljubitelji igre a "glavni igrači su imali i alternativne poteze i za taj potez lovca jer je davno napravljen scenario ne samo za nas već i za čitav svet.Na kontu toga ovde na ovoj stranici možete pročitati jedan "vidoviti"satiričan post napisan 2008-e a interesantna je i rasprava u narednih 60 i nekolko postova http://forum.vidovdan.org/viewtopic.php?f=38&t=5241&st=0&sk=t&sd=a
 
Nazad
Vrh