Vesti i obaveštenja

@sunecar

Ima tu dosta istine sto se tice nase aljkavosti i ruznih manira. A zasto mislis da nam u bivsoj Jugi nije bilo bolje nego sada, posto si sa ironijom ono napisao da vec ne citiram?
 
Ne mislim da niste(nismo) ziveli bolje.Cak naprotiv mislim da je bilo sasvim u redu.Druga je stvar da to nije moglo biti dugo odrzivo.Meni samo smeta to evociranje uspomena,ponekad romansiranje nekih stvari iz proslosti,ako se jugoslavija raspala onda se raspala i tacka treba da se okrenemo napred a ne stalno gledati sa setom u neku istoriju
 
Pa možda zato što su ljudi kompleksna bića pa između ostalog i nacionalna. I kao takvi imaju želju da stvore svoje nacionalne države, a nacionalne države su koncept koji je dominantan u svetu, posebno u Evropi. To nije ni dobro ni loše, to je jednostavno tako.
Ako Nemci imaju svoju nacionalnu državu, Francuzi svoju, Bugari, Mađari, Rumuni, Italijani......šta je loše u tome da Srbi imaju svoju, a Hrvati svoju?
Pošto je to tako, a Jugoslavija je bila brana nacijama da imaju svoje države, onda je to jedan od razloga zašto u Jugoslavijinije bilo bolje.

Vezivati ekonosko blagostanje sa konceptom zajedničke države sa drugim nacijama je pogrešno jer nije činjenica da je više nacija bilo u jednoj državi obezbeđivala to blagostanje, već mnogo drugih faktora, a i pod velikim znakom pitanja je i da li je to stvarno bilo blagostanje ili samo privid.
 
Ne mislim da niste(nismo) ziveli bolje.Cak naprotiv mislim da je bilo sasvim u redu.Druga je stvar da to nije moglo biti dugo odrzivo.Meni samo smeta to evociranje uspomena,ponekad romansiranje nekih stvari iz proslosti,ako se jugoslavija raspala onda se raspala i tacka treba da se okrenemo napred a ne stalno gledati sa setom u neku istoriju

Da ne citiram sam sebe, koliko se secam ja sam kritikovao nezaposlenost i siromastvo stvoreno u nazad 20-25 god. i sa razlogom se pitao, koji je razlog za slavlje u zemlji a ne za zabrinutost. Pomenuo sam onda vezano uzajamnu privredu koja je funkcionosala kao i predjasnja nam drzava i ponadao se da ce se to ponovo desiti u dogledno vreme 10-15 god. pa makar i u EU. Dobro necu te vise daviti, istrcao si sa svojim postom a i neka si. Svako ima pravo da pise i iznese svoje misljenje. Ja Vas sve pozdravljam i zelim Vam laku i prijatnu praznicnu noc.:ppozdrav:

@ironman

Kratko cu navesti samo jednu stvar. Supruga i ja smo sss i od jedne plate smo ziveli pristojno kao podstanari, vozili auto, placali kiriju a drugu glat stedeli u onoj "truloj" SFRJ. Od novaca iz bivse nam drzave smo napravili kucu sa okucnicom a od ove drzave smo jedva iskolovali decu. Toliko o prividnom blagostanju. Da jos nesto, nijedna fabrika nije prodata, izgradjen je ceo Novi Beograd, Limani u NS i mnoge zgrade po ostalim gradovima. Radnici su dobijali stanove i bili stambeno situirani i bilo je sramota stajati na cosku bez posla.
 
Poslednja izmena:
Dok se narod seca bivse SFRJ i prica o nekom buducem zajednickom radu,srbija je sve manja i manja.Narod se na ovim prostorima nije opametio,nasuprot sve je ludji i ludji.Pretvorili smo se u lopove,prevarante,muljatore,dzeparose,secikese...

Mlad jesam,ali sam debelo osetio raspad juge,sankcije,rat.Odrastao sam uz muku i tako ce mi ostati doveka i meni i mojoj deci.Za posten narod ovde nema mesta.
 
a gde to ima bolje nego ovde ? gde ćeš to biti dočekan oberučke ?gde to možeš sa 10h da živiš kao ovde ? bilo gde da se ode bičeš stranac i manjina ili misliš da tamo negde plaču za srbima ? misliš da jedva čekaju pravoslavca u svojoj sredini ? i šta češ to bolje naći tamo negde u belom svetu da ti pederi budu prve komšije ? da marihuanu kupuješ u prodavnici zdrave hrane ? mogao bih ovako do sutra pisati i postavljati pitanja ali ima jedna recitacija zove se dimovina i po meni naj važniji stih u njoj DED UNUKA, OTAC SINA UČI ŠTA JE DOMOVINA a mi smo to izgleda zaboravili

Evo ti primer odmah sa diplomom veterinarskog fakulteta moj cale ide za mesec dana u Tursku da radi na farmi krava 2000 grla za neto plato od 3000 eura mesecno ako bog da i ja odmah za njim a ovde ja i on od veterine ne mozemo da zaradimo vise od 150 000 din bruto mesecno. Ovo je zemlja samo za partijske kadrove.
 
Pa možda zato što su ljudi kompleksna bića pa između ostalog i nacionalna. I kao takvi imaju želju da stvore svoje nacionalne države, a nacionalne države su koncept koji je dominantan u svetu, posebno u Evropi. To nije ni dobro ni loše, to je jednostavno tako.
Ako Nemci imaju svoju nacionalnu državu, Francuzi svoju, Bugari, Mađari, Rumuni, Italijani......šta je loše u tome da Srbi imaju svoju, a Hrvati svoju?
Pošto je to tako, a Jugoslavija je bila brana nacijama da imaju svoje države, onda je to jedan od razloga zašto u Jugoslavijinije bilo bolje.

Vezivati ekonosko blagostanje sa konceptom zajedničke države sa drugim nacijama je pogrešno jer nije činjenica da je više nacija bilo u jednoj državi obezbeđivala to blagostanje, već mnogo drugih faktora, a i pod velikim znakom pitanja je i da li je to stvarno bilo blagostanje ili samo privid.

Uvek sam cenio tvoje mišljenje.Te želje za nacionalnom državom ja razumem ali Srbi,Hrvati i Muslimani teško da trebajuda imaju 3 nacionalne države nego jednu.Ova činjenica ne može ničim da se opovrgne.
 
Samo jedan primer gasarbajteri koji dolaze iz Nemacke ni u snu ne otvaraju prozor auta i bacaju smece dok ne dodju u Srbiju a onda krece zagadjivanje epskih razmera,zasto???
Па сам си себи скоро и одговорио. Не баца, јер ће тамо неко одмах да га пријави, или ће да га сними камера, и ЗНА да ће то да га кошта неку стотину чврсте валуте.
Нема то везе са народом већ са законима. Можеш ти у Београду и сада да одвајаш стакло, метал, и папир, у различите вреће. А можеш као и многи да бацаш са 7-ог спрата у паркић. Па просто питање, зашто није то обавеза за све, и зашто нема телефона где можеш анонимно да пријавиш? А лако се утврди чије је смеће. Мислиш да ови што владају не знају ове механизме. Знају одлично, зато и дозвољавају, јер им то одговара.

Пуно људи код нас још увек није схватило механизме владања комуниста и комуњара. Нису схватили како је код нас и одређена музика плански уведена, као и многи модели понашања. Још увек код нас постоје чувари тих ратних и поратних дела. Једино се код нас не дозвољава да се разбуца тај комунистичко-комуњарски систем
 
Pa možda zato što su ljudi kompleksna bića pa između ostalog i nacionalna. I kao takvi imaju želju da stvore svoje nacionalne države, a nacionalne države su koncept koji je dominantan u svetu, posebno u Evropi. To nije ni dobro ni loše, to je jednostavno tako.
Ako Nemci imaju svoju nacionalnu državu, Francuzi svoju, Bugari, Mađari, Rumuni, Italijani......šta je loše u tome da Srbi imaju svoju, a Hrvati svoju?
Pošto je to tako, a Jugoslavija je bila brana nacijama da imaju svoje države, onda je to jedan od razloga zašto u Jugoslavijinije bilo bolje.

Ako je Jugoslavija bila prepreka da Hrvati i Slovenci imaju svoje nacionalne države kako onda isto tako Evropska Unija ne guši slobodu Nemcima, Francuzima, Italijanima, Mađarima... Ne verujem da su u pitanju nacionalne pobude već materijalne.
Dok je baba delila kolače svima je bilo dobro. Kako se niko nije setio neizravnatih računa i ratnih rana iz Drugog svetskog rata dok su te rane bile svežije nego tek nakon 45 godina?
Kad su počeli problemi(ekonomski) počelo se i sa traženjem krivca. Nema krivca dok nema problema. Tek kada do problema dođe traži se krivac, a ko bi mogao biti krivac? Ja? Nema šanse! Ja sam uvek u pravu, komšije su krive za sve! Kriv je i zet, snajka, jetrva, šurak... Svi su krivi za problem u kom smo se našli, samo sam ja najispravniji! Tako je svako iz svoje perspektive posmatrao i eto ti nevolje.
 
Uvek sam cenio tvoje mišljenje.
Hvala, zaista veliko hvala.

Te želje za nacionalnom državom ja razumem ali Srbi,Hrvati i Muslimani teško da trebajuda imaju 3 nacionalne države nego jednu.
Svako od nas može imati mišljenje o tome, ali jedino što se računa je ono što misli najveći broj ljudi, a najviše ljudi misli da su Srbi, Hrvati i Bošnjaci tri različite nacije. To je fakat koji se jednostavnim brojanjem utvrdi.
Slobodno smo mi da mislimo da većina nije u pravu, možda i nije, ali nema mehanizma, osim diktature, koji će sprovoditi volju manjine, ma kako ta manjina možda bila u pravu.
A diktatura ipak nije dobro rešenje.

Ako je Jugoslavija bila prepreka da Hrvati i Slovenci imaju svoje nacionalne države kako onda isto tako Evropska Unija ne guši slobodu Nemcima, Francuzima, Italijanima, Mađarima..
Tako što EU nije država već savez suverenih država koje su svojom voljom stupile u neku uniju smatrajući da im je tako bolje. Stupanjem u taj savez Francuzi, Nemci, Italijani.....nisu izgubili svoje nacionalne države.

Kad su počeli problemi(ekonomski) počelo se i sa traženjem krivca.

To je jedan od razloga zbog koga je dobro da postoje nacionalne države. Da u krizama ne bi nekoga drugoga okrivljivali za probleme. Sada ako je u Srbiji loše ne mogu joj Hrvati biti krivi, ili Srbi biti krivi ako je u Hrvatskoj loše. Jedino koga možemo kriviti je naša vlast, a ona se može promeniti i to nije ništa strašno. A strašno je kad jedna nacija okrivljuje drugu za svoje probleme.

Zamisli da Jugosavije npr niakada nije bilo, da li bi bilo rata devedesetih?
 
Tako što EU nije država već savez suverenih država koje su svojom voljom stupile u neku uniju smatrajući da im je tako bolje. Stupanjem u taj savez Francuzi, Nemci, Italijani.....nisu izgubili svoje nacionalne države.

Nije šija nego vrat. I narodi Jugoslavije su slobodnom voljom formirali zajedničku federalno zasnovanu državu.
Kriza evrozone tek počinje, kraj joj se ne nazire. Da vidiš šta će da se desi kad ovi problemi koji se upravo pojavljuju u EU uzmu maha. Da vidiš kako će onda Nemci pristajati da i dalje nose na grbači Grke i Portugalce i kako će tada Grci i Portugalci hteti da i dalje robuju Nemcima.
 
I narodi Jugoslavije su slobodnom voljom formirali zajedničku federalno zasnovanu državu.

Pa sad?
Teško bi se ovo moglo dokazati.
Niti devetsto osamaneste niti četrdeset pete nije održan nikakav referendum, niti je iko pitao bilo Srbe bilo Hrvate, ili neke treće da li žele ili ne da formiraju Jugosalviju.
O ulasku u EU se odlučuje refrendumom.

Da vidiš kako će onda Nemci pristajati da i dalje nose na grbači Grke i Portugalce i kako će tada Grci i Portugalci hteti da i dalje robuju Nemcima.
Boga mi ako se kriza nastavi, svega ćemo se tu nagledati
 
To je jedan od razloga zbog koga je dobro da postoje nacionalne države. Da u krizama ne bi nekoga drugoga okrivljivali za probleme. Sada ako je u Srbiji loše ne mogu joj Hrvati biti krivi, ili Srbi biti krivi ako je u Hrvatskoj loše. Jedino koga možemo kriviti je naša vlast, a ona se može promeniti i to nije ništa strašno. A strašno je kad jedna nacija okrivljuje drugu za svoje probleme.

Zamisli da Jugosavije npr niakada nije bilo, da li bi bilo rata devedesetih?

Tridesetih godina prošlog veka u Nemačkoj, dakle u nacionalnoj državi, etnički Nemci su kao krivca za hiperinflaciju, posrnulu ekonomiju i za vojni poraz u Prvom svetskom ratu videli Jevreje i Rome. Tako da i u nacionalnoj državi kad je belaj, lako može da se svali krivica i pokrene hajka na pripadnike nacionalnih, verskih ili kulturoloških manjina.
 
Tridesetih godina prošlog veka je u Nemačkoj, dakle u nacionalnoj državi, etnički Nemci su kao krivca za hiperinflaciju, posrnulu ekonomiju i za vojni poraz u Prvom svetskom ratu videli Jevreje i Rome.

Da ali drugi svetski rat nije međunacionalni rat. U osnovi tog rata nije borba Nemaca protiv neke nacije koju je Nemačka smatrala krivom, već stav da je nemačka nacija superiorna koja zaslužuje da vlada nad svima ostalima. Njima je "konačno rešenje jevrejskog pitanja" ili istrebljenje Roma bio tek usputni cilj do ostvarenja glavnog, a nije rat pokrenut da bi se ti ciljevi ostvarili.
 
Nazad
Vrh