Vesti i obaveštenja

ja imam dvoje dece i nemam ni 6h imam klimav posao ali ni jednog trenutka nisam razmišljao o odlasku bilo gde ja samo iznosim svoje viđenje stvari a možda sam ja i slep pa nevidim ili drugi taj zapad gleda drugim očima ko če ga znati
 
mozda tamo nadjes to da mozes ziveti posteno od svog rada?jesi razmisljao o tome da nema svako 10 hektara zemlje ovde?da je ostao bez posla pored dvoje dece?da ono malo sto stekne i to mu ukradu ili je tebi sve babo ostavio na tacni?
druže ja tebe razumem verovatno si dosta mlađi od mene pa drugačije rezoniješ stvari ali može se živeti i sa jugom ,bez bazena ,prizemnom kućom,sa imt 539,nemora to biti jaguar ,bazeni ,đakuzi ,kamoni avioni ,dohan dere itd ali zapamti sledeće SAMO ZADOVOLJAN ČOVEK JE SREĆAN
 
Ne živim u Srbiji, ali znam o čemu pričate. Čovjek samo treba biti skroman, zadovoljan malim stvarima...mi stariji znamo cijeniti svoju kulturu, običaje, vjeru...mlađa generacija ima neke druge poglede na svijet i zato teže zapadu. Održati svoje običaje, vjeru, u nekoj sasvim drugoj kulturi je jako teško...a odgajati djecu u takvoj sredini i nastojati da ne zaborave svoje korijene...skoro pa nemoguća misija...znam to iz iskustva.
 
Zvončice i danas su običi ljudi skromni i sretni i sa malo, nažalost neka merila vrednosti su poremećena tako da danes se bolje živi od nerada nego od rada a za to su naši stari krivi a i mi sa njima jer tako učimo decu .Oni su govorili " UČI SINE DA NE MORAŠ RADIT " a i mi tako učimo našu decu jer nam je taj sistem vrednosti nametnut što kroz obrazovanje što kroz medije tako da i oni idu linijom manjeg otpora i prihvataju ono što njima trenutno više odgovara jer ne razmišljaju o posledicama računajući da će "tata i mama "uvek biti tu da isprave njihovu grešku a ne razmišljaju da tate i mame jednog dana više neće biti i da će oni svojoj deci morazi da pruže podršku i pomoć a moći će samo ako budu situirani jer im je to jedino merilo,ne žele da shvate da zdravlje i sreću novac nemože kupiti.Postali su "megalomani"ne umeju da budu sretni sa malim .Govorim uopšteno,hvala bogu moji nisu razmaženi i zadovoljni su i sa malo,vredni su i pošteni i omiljeni u društvu baš zbog toga što su skromni a umeju i sa malo da se provesele i zabave.Malo sam otišao od teme ali sam samo hteo da se nadovežem na tvoj komentar. A i mnogi stariji se odriču svega onog što je bilo dobro u onom našem "socijalizmu i slepo veruju ovim stranačkim mešetarima pa tako i decu okreću protiv te naše istorije kada su fabrike pripadale radnicima a zemlja seljacima .Sada fabrike pripadaju robovlasnicima a zemlja nekim novim seljacima od kojih velika većina ni ono crno ispod nokta nije sama obrađivala.Ali ipak netreba gubiti optimizam veoma brzo će ovo ponovo postati "Himna Radnika i opljačkanih seljaka"
:osmeh::ppozdrav:
 
Slažem se s tobom, Zis. I mene su moji školovali da mi bude lakše, da ne moram raditi kao oni...a ja nikad nisam znala ići linijom manjeg otpora....treba raditi i ne stidjeti se onog što jesmo i šta radimo. Zato smatram da ne treba napuštati svoju domovinu, svoju zemlju, jer nigdje nam neće biti bolje. Ne treba se zanositi da nas negdje čekaju raširenih ruku...dobro je to Pidikanac rekao. Treba djecu učiti da rade, da žive od svog rada i da se što manje oslanjaju na državu i bilo koga drugog. Skromnost je za mene još uvijek vrlina. Čovjek si mora znati granice, inače će dotaknuti dno i prije nego što toga bude svjestan. Naša imanja stvarale su generacije,teškim radom i mnogim odricanjima, a sve ovo što je zadnjih godina stvoreno preko noći, preko noći će i propasti. Doći će sve na svoje, samo treba biti strpljiv i pametan.
 
Poslednja izmena:
Zato su nas lako i zavadili i rasturili jer su Srbi pomislili da su nebeski narod, Hrvati sveti, Slovenci da su zapad pre zapada, Crnogorci se zaneli cojstvom i junastvom, Bosanci ni sami nisu znali zasto, a Makeedonci "kud svi turci tu i mali mujo", a u sustini nigde nije bilo bolje nego u YU. Svi su hteli negde da odu, ali nisu znali gde. Bitno je bilo da je nesto drugo bolje nego nase.
 
Bilo gdje da odeš van granica svoje države,svugdje si stranac i nigdje se punim plućima ne može udisati zrak,kao na svojoj zemlji.Ni jedna avlija na svijetu ne može zamijeniti ove naše avlije,bar ja tako mislim.
No sa stanovišta odlaska mladih u inostranstvo,situacija u BiH je katastrofalna,a vjerovatno slična situacija je i u svim bivšim "bratskim Republikama",mladi odlaze svakodnevno.Za kratko vrijeme postajemo država staraca.Mnoga poljop.gazdinstva se gase,a nadležni kvazipolitičari svoje mandate provedu u međusobnim prepucavanjima,radeći pri tome da ništa ne urade po pitanju onih zbog kojih su izabrani na funkcije.

Komunicirajući sa ljudima i to sa onima koji su burnih devedestih godina bili najveći protivnici zajedničke nam države sada,u ovom vremenu sa dužnim poštovanjem prisjećaju se lijepih vremena u jednoj od najljepših država,ne samo na Balkanu nego i u cijelom svijetu.

Oprostite,malo me ponijela jugonostalgija,jer imao sam sreću da najljepše godine svog života provedem u državi koja se prostirala od Vardara pa do Triglava,i od Đerdapa pa do Jadrana
 
Pa znali su nam bolnu točku, zato nas rasturiše. Jadno je to što većina zna da je nekad bilo bolje, ali stvarno su rijetki koji će to i priznati., jer onaj tko prizna, taj je jugonostalgičar, a biti jugonostalgičar na ovim prostorima baš i nije popularno. Bolje im je živjeti u iluziji da nas negdje na zapadu čeka blagostanje...sve se plašim da će im buđenje biti vrlo bolno nakon što se iluzije rasprše...
 
Drago mi je sto ovako pisete. Nadam se da ce uskoro 10-15 god. sve to doci na svoje mesto i da ce nam privrede ponovo biti zavisne jedna od druge. Lepo su govorili ako se razidjemo da svaka republika zasebno nece biti niko i nista u Evropi nego samo kao celina (Jugoslavija) nesto vredimo u toj Evropi. Ne mozemo da krivimo mlade ni za sta, mi smo ti (mislim na moju generaciju) koji smo dozvolili rasturanje one drzave i mislim da smo mi i najvise povukli macka za rep u tom rasturanju. Bio sam protivnik odlivanju mladih kadrova iz zemlje i cak sam o tome pisao na ovome forumu. Medjutim kako vreme odmice a nista se znacajnije ne desava na polju ozivljavanja i napretka privrede mogu samo da cutim kada neko kaze da zeli da napusti zemlju i ode sa ovih prostora. Ne moze vise da se ceka i veruje praznim obecanjima politicara. Brakovi mladih ljudi pucaju zbog finansijskih oskudacija, mnogi mladi ljudi ostaju usedelice zbog nemanja uslova za stvaranje porodice i njeno odrzavanje. Dozvoljava se ljudima koji su stekli uslov za penziju da i dalje rade u istom kolektivu i zauzimaju mesto mladom kadru. Pisem ovo sve na danasnji dan (1 maj) kao neki bunt protivu nakaradne politike ove i svih do sada (demokratskih) vlada koje su vodile i vode ovu zemlju nikuda. Slusam i gledam danas na TV-u protesti u Spaniji, Grckoj u Turskoj sukobi demonstranata i policije a samo je nama lepo i slavimo pa se pitam, sta mi to tako lepo imamo i vise od drugih kad slavimo i sta slavimo. Zar slavimo sto nam je 70% radno sposobnog stanovnistva bez posla, zar slavimo otvaranje novih narodnih kuhinja, zar slavimo sto moramo da kupujemo lekove iako placamo socijalno, zar slavimo sto nam je svaka beba koja se rodi odmah duzna preko 2000 evra... Mislim da je krajnje vreme da stavimo prst na celo i dobro se zamislimo nad svojom daljom sudbinom.
 
Ovde samo fale zastava sa petokrakom,titova slika i hej sloveni....

Tebi je sigurno lepo u ovako uredjenoj zemlji. Nisam spomenuo ni SK ni Tita ni bivsu himnu, nego samo dok su privrede zavisile jedna od druge (republicke) i zemlja je bila celina, a za tvoju informaciju standard je bio daleko veci nego sada. Ti prvo obrisi nos, procitaj malo istoriju SFRJ pa onda dodji da se upustas u bilo kakvu polemiku.
 
Znaci ko ne misli kao vi,ovde bolje da ne pise ?Stvarno mi nos malo curi,prehlada izgleda.

Ni slucajno, ovaj forum bas sluzi za razmenu misljenja i iskustava. Nego mislim da pises sa nekom dozom prevelike pameti, kao imas to sve u malom prstu pa daj da im ja kazem. Posto se nisi do sada nigde predstavio a to je obavezno po pravilima foruma, prvo bi to trebalo da uradis u temi:http://poljoinfo.com/forumdisplay.php?41-Članovi-poljoinfo-foruma pa te onda rado cekamo ovde da nastavimo diskusiju. I nadam se da ces doci sa nekim svojim misljenjem i predlozima a ne samo komentarima na tudje pisanje.
 
Poslednja izmena:
Moje misljenje je da nije bitno dali je to Jugoslavija,Srbija ili kako god.Narod na ovim prostorima ima takav mentalni sklop(govorim o vecini Balkanskih naroda)Ovde ljudi imaju potpuno drugacije razmisljanje nego recimo Madjarska(Zivim blizu granice i cesto idem u susednu nam drzavu)Osnova svega je pojedinac a tu mi imamo bahatost,slabu produktivnost i najvaznije osnovnu kulturu.Svaka konverzacija u susednoj drzavi zavrsava se sa Molim,Izvolite,Izvinite.Sve cisto uredno i svako zna svoje obaveze.Kod nas ide sve na juris i oruk.Samo jedan primer gasarbajteri koji dolaze iz Nemacke ni u snu ne otvaraju prozor auta i bacaju smece dok ne dodju u Srbiju a onda krece zagadjivanje epskih razmera,zasto???E sad da ne mislite da je sve tako lose mi imamo neke druge kvalitete kao sto su ljudskost,obzir i emocije.I tako da ja mislim da nema sanse da nama bude bolje,takav smo narod i gotovo

P.S.
M..a imam da iznesem svoje mislje,skeptican sam uvek prema tudjem misljenju,a o lepoti i kulturi ne bih:ppozdrav:
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh