Uzgoj paprike -opšta tema

  • Začetnik teme oblak
  • Datum pokretanja
Evo par sličica pa bih voleo da mi neko kaže šta se dešava sa ovom paprikom. To je neka mala površina, totalno nebitno, čisto me zanima šta bi moglo biti, a možda nekom i pomogne.
Na ovim slikama podseća na antraknozu, mada može biti i nedostatak kalcijuma...

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]

A ima dosta plodova koji izgledaju sparušeno iako se zaliva. Možda zbog ovih vrućina koren ne uspeva da nadoknadi vodu potrošenu transpiracijom pa biljka povlači iz ploda?

www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
 
Probaj nebojsa ako je na otvorem da zalivas rasprskivacima a akoj e u plastenicima onda mikrorasprskivacima ,jer ove temperature su nenormalne i biljka je stalno pod sokom....
 
Hvala. Ma to je kod strica u bašti, nego me čisto interesovalo mišljenje vas iz prakse i da vidim ima li neko sličnih problema. A da vreme nije normalno, i nije. Kod mene za sada fala bogu sve ok. Kap po kap, bez folije, zalijem na svaka 2 do 3 dana i nije loše. Poprskano jednom bakrom i jednom aktarom+fosfik i to je to.
 
sam0666g.jpg

sam0667vr.jpg

sam0668p.jpg


prije neki dan počelo mi se dašavati ovo sa paprikom kao da vene neznam što joj je mislim da voda nije problem 2000 sadnica 4000l vode dnevno znate li što je
 
iščupaj jednu biljku i ako na uzdužnom preseku stabla ima tamnije obojenje sprovodnih snopića onda je verticilijum ili ako ima beličaste navlake na korenu onda je sklerocinija.
Pomoći praktično nema samo prevencija da se ne širi na zdrave biljke.
 
Primetio sam da je paprika odbacila malo veci broj cveta. Vode dobija dovoljno malo je stabljika visa ima nekih 60-70cm da li odbacuje visak cveta ili ga je kisa i vetar oborio ili sam preterao sa djubrivom pa od visak azota odbacuje cvet?
 
iščupaj jednu biljku i ako na uzdužnom preseku stabla ima tamnije obojenje sprovodnih snopića onda je verticilijum ili ako ima beličaste navlake na korenu onda je sklerocinija.
Pomoći praktično nema samo prevencija da se ne širi na zdrave biljke.

Sa kojim preparatom se prska radi prevencije? Posto i ja imam takvih biljaka na njivi.

---------- Poruka napisana u 20:57 ---------- Prethodna poruka je at 20:53 ----------

Primetio sam da je paprika odbacila malo veci broj cveta. Vode dobija dovoljno malo je stabljika visa ima nekih 60-70cm da li odbacuje visak cveta ili ga je kisa i vetar oborio ili sam preterao sa djubrivom pa od visak azota odbacuje cvet?

Normalno je da biljka odbaci visak cvetova, ono sto ne moze da iznese. Mada moguce je i da je visak azota, a mozda i od velikih vrucina. Kod mene na najlonu ima ih koliko hoces. Mozes da poprskas bakarnim preparatima ako se plasisi da ne prerodi.

---------- Poruka napisana 27-07-12 u 18:17 ---------- Prethodna poruka je 26-07-12 at 20:57 ----------

Ne znam dali ste pratili ali ovih dana dok sam brao papriku video sam gomili leptirova u njoj. Kad zavucem ruku u struk da je odberem izlecu kao ludi. Verovatno legu jaja iz kog ce da se ispili onaj zli crv koji ce da unisti papriku. Sad mene interesuje koliko trba vremena da prodje da bi se on izlegao? Ako neko zna da mi kaze? Sad zavrsavam drugo branje pa bi poprskao je od tog zlog crvica :) pa jos jedno pitanje a sa cim?
 
za leptire ili kako ti kažeš crviće pogledaj ovo http://www.agroupozorenje.rs/ baš o paprici

za sklerociniju dobar je sumilex ali prskanje prizemnog dela stabla ili potapanje rasada pre rasadjivanja.

za verticilijum nekad je bio benomil ali sada ga nema možda nešto negde ostalo.
isto potapanje rasada ali ne pruža dovoljno zaštitu.
 
za leptire ili kako ti kažeš crviće pogledaj ovo http://www.agroupozorenje.rs/ baš o paprici

Nemogu ovo da procitam zato sto nisam pretplatnik na sajtu. Ovo mogu samo da procitam:

Brojnost pamukove sovice je malo porasla, a kukuruznog plamenca je ogromna poslednjih nekoliko dana. Preporuka je da se uradi pregled paprika 25. i 26. jula. Ukoliko se konstatuje prisustvo jajnih legala na više od 2% biljaka paprike preporučuje se zaštita. Optimalni rokovi za primenu preparata su...
 
Pošto si vidio da ima puno leptira ako nema crva poprskaj odmah sa Mačom, ako ima crva onda Karate zeon, nisam siguran dali se ova dva preparata mogu sastaviti ako mogu onda je to najbolje riješenje.
 
Primetio sam i ja ali jos dok su bile one vrucine kada sunce krene da zalazi neke bele leptire/bube ko zna sta su, isprskao sam tonusom i nisu se pojavljivali a paprika jos nije stigla za branje pa ne znam dal ima crva u plodu.Primetio sam da prvo lisce do zemlje je pocelo da zuti i da opada pretpostavljam da je to od vode posto sam je zalio tog dana kada je pala kisa, zalio sam je oko18h a kisa pala nekih 6 ili 7h kasnije, kise nema vec 3 dana a ona ima dosta vlage.
 
Brojnost pamukove sovice je malo porasla, a kukuruznog plamenca je ogromna poslednjih nekoliko dana. Preporuka je da se uradi pregled paprika 25. i 26. jula. Ukoliko se konstatuje prisustvo jajnih legala na više od 2% biljaka paprike preporučuje se zaštita. Optimalni rokovi za primenu preparata Avaunt 2,5 dL/ha, Coragen 2 dL/ha, Affirm 1,5kg/ha i Alverde 3dL/ha je 27. do 29. jula. Optimalni rok za primenu preparata Decis 5 dL/ha, Lamdex 2dL/ha, Karate zeon 2 dL/ha Sumi alpha 3 dL/ha ili Fastac 2 dL/ha je 31. jula do 02. avgusta. Bez obizra na to koje od navedenih sredstava se koristi, preporuka je da se doda 2 kg/ha Thiovit jet ili Kumulus (uslov je da temperatura na dan tretiranja i dan posle njega ne prelazi 30[SUP]O[/SUP]C)
 
Cek, cek malo da razajasnimo. Koliko sam ja shvatio, ta gomila leptirova koji lete po njivi. Oni ne rade nista paprici? Oni 'samo' polazu jajasca kao na slikama sto je @ljubek@ postavio link ako ste ispratili? Iz tih jajasca se leze crv koji busi plod i pravi ogromnu stetu, jesam u pravu? Prvi preparati koji su navedeni a to su: Avaunt 2,5 dL/ha, Coragen 2 dL/ha, Affirm 1,5kg/ha i Alverde 3dL/ha
koliko ja znam deluju na jajasca koja jos nisu se izlegla to me za sad interesuje?
Sutra zavrsavam branje paprike, presao sam drugo kolo pa sam mislio da je prskam sa Coreganom ili nekim od tih preparata pa za par dana sa fastacom ili tako nesto. Prosle godine sam imao veliki problem sa crvom pa sam hteo da ove godine uradim kako treba bas da vidim kako ce da ispadne. Svestan sam da ce tsko sve to preboleti moj dzep ali me bas zanima dali to deluje.


---------- Poruka napisana u 20:58 ---------- Prethodna poruka je at 20:58 ----------

Zaboravih jedno veliko HVALA kolegi @ljubeku@!
 
Neki od ovih preparata djeluju samo na larve ali treba znati pogoditi vrijeme prskanja što je najbolja varijanta, dok recimo Karate zeon djeluje na odrasle gusjenice crve ali je tad šteta već načinjena.
 
Stablo paprike nikad vece visine je 60-70 cm ali je rod slab kolicinski ga malo ima. Da li je razlog smanjenog roda njena velicina pa nisu pcele i bumbari uspeli da je oprase velika paprika, dosta cvetova, visoka, gusta pa nisu insekti uspeli da udju us redinu gde je inace najslabji rod ili su uzrok velike vrucine usled kojih insekti nisu ni ulazili u papriku?
 
Nazad
Vrh