Uzgoj paprike -opšta tema

  • Začetnik teme oblak
  • Datum pokretanja
MilanM posto si geografski najblizi pored mene tvoj rad i tvoje muke ja najbolje razumem. Nemoj da kukas na leje iz razloga prostog. Da si mogao da biras ti bi izabrao najbolje. Evo ti primera: Pre 19 godina sam kupio jastrebacku pumpu koju pokrece traktorski kardan i sistem za orosavanje u vrednosti tada 2,500 maraka. Sve do skoro sam imao problem razvoja plamenjace. Nisam mogao da biram nego sam se borio sa tim problemom. 2005godine sam prvi u mom regionu kupio sistem kap po kap pod ful opremom sa dozatorom na 1 hektar u vrednosti od 2,200 evra. Kada sam mislio da sam sve probleme resio javio se trips zbog niske vlaznosti i velike temperature. Tako da pre 3 godina iz 50 ari nisam nabrao nista. To ti je jedna hronologija rada od oko 20 godina. Pa ti sad vidi kad je sta dobro, i sta je dobro. Vidimo se na niskom kvantasu. Pozdrav iz Rutevca....
 
Srecom ne radim na velikoj povrsini, prozivodimo za sebe papriku imamo nesto vise od 3000 korena tako da i nije neka prevelika muka, pravljenje leja radi otac a presadjivanje majka i otac joj pripomogne. Ja sam zaduzen za navodnjavanje i zastitu/prihranjivanje od kada sam poceo da im pomazem a to je bilo pre nekoliko godina nismo dokupovali papriku za zimnicu ali ako omanem jedne godine nije smak sveta, sto kaze jedna komsika ako ne rodi u basti ima paprike na pijaci.
 
e moj prijatelju blago tebi. slusajsad ovo. 2000 god imam 10 krava i iznosim svakog petka po 50 do 100kg sira na aleksinackoj pijaci. 2002 god me snima lokalna televizija, ja pocinjem da stampa vizit kartice, pravim prohromsku presu i pocinjem da pravim meni karakteristicnu fetu. Kada se posao razvio da ja nisam mogao da odolim prohtevima 2004 rasprodajem sve krave i gasim proizvodnju. Tako da sam odmah poceo sa 12 komada suv tov junadi. Ove godine je dolazila televizija MOJA PRVA i zabelezila jedan razgovor samnom. To mogu da Vam pustim ako bude nekog interesovalo. Radio sam ove godine asove hibride kukuruza, putovao besplatno u Simanovcima u agrosavinu proizvodnju i video sta radi jedan gigant. Danas sam imao susret sa promoterom ashibrida koji mi je rekao da na mom hektaru as 72 se najbolje drzi u ovom susnom periodu. Ali to nije slucajno.U prihrani dok sam radio medjuredno kultiviranje bacio sam 2,5 kg ana po aru. Kod mene nema ni tate ni mame. Oni su radili u Svajcarskoj, 4,5 godine i cekaju penziju, a ja i ostatak moje porodice supruga, student, srednjoskolka sve ovo sami radimo. Radio sam jos nesto, to cemo za neku drugu priliku. Pozdrav iz vrelog Rutevca....
 
E ovde kod mene do pre 10 godina od 500 domacinstava 450 je cuvalo najmanje jednu svinju za sebe dosta ljudi i prasilje, deda mi pricao da proda prasice i kupi za te pare drva za zimu a trosio je najmanje 6m3, sada u celom Hanu ima mozda 10 domacinstva koja cuvaju svinje i mislim samo jedan koji cuva prasilje za prodaju. 2/3 obradivih povrsina se ne obradjuju nekada se jurilo i placalo da se obradjuje, danas niko nece da radi vise vole da sede u kafani ili ispred prodavnice i piju na veresiju kako staro tako i mlado. Kad me vide drugovi kad vozim frezu i idem u basto samo se nasmeju u fazonu gle ovu budalu. Sve sto radim a to je ta bastica, nesto belog kukuruz i od ove godine nesto vocaka na nekih 40a radim kao hobi i razbribrigu za mozak dok ne zavrsim faks pa cemo posle da vidimo sta i kako i gde.
 
Moja zemlja može mnogo da popije vode a mogu ti reći dok sam radio papriku na otvorenom mnogo sam manje zaljevao nego plastenike jer kiša ponekad zalije otvorenu proizvodnju a plastenike nikad.
 
zaboravih samo da pitam tamara 1611 kad se odlucimo da imamo velike povrsine kazi nam na kojoj destinaciji to mozemo da vidimo. samo da sezna da sam bio u poseti gospodje koja radi 150 ha papike i vise joj ne pada na pamet da sadi toliko. a ti mi kazi gde su te tvoje velike povrsine drugar...izostavio sam u slikama se nalazi skala duga od dr. dusana . pozdrav svim povrtarima...
 
siki2. na ptvoj slici se nalazi duga skaka dr. dusana , a na drugoj se nalaze leskovacke papricice za u flase. sruk papricica moze da rodi ido 2kg.
 
petrvicnikolaaa. imam pitanje za tebe posto si iz jagodine, sto ne obelodanis forumasima kako radi apoteka ,,delta agrar,, pa svi da imaju korist. ako si uopste upucen u taj rad.... voleo bih da cuju od tebe, jer od mene bi mozda bilo previse.... a hocu da ,, pomognem,, pozdrav svima i zelim brz odgovor...
 
prvog septembra je manifestacija sabor paprikara u Drenovcu kod Paracina. svi forumasi mogu da dodju na takmicenje. ako je kao kod mene onda se bira ,, najveca paprika,, najtezapaprika,, najlepsa parcela ,, najveca parcela,, i sta god vec. ako vam je za utehu , moji prijatelji strucni saradnici su u ziriju. samo njihov moto je ,,mene mozez da prevaris ali papriku ne smes,, tako da ne smete da sumnjate u strucnost zirija pozdrav..
 
@tamara1611,
briši privatne poruke,ne mogu da ti pošaljem PP .
 
Laki,pa prazan mi je inbox,znam da ne mogu ni da ih saljem a sad vidim i obrnuto ne ide.Zovni me na 0646502161
 
Nazad
Vrh