Uzgoj paprike -opšta tema

  • Začetnik teme oblak
  • Datum pokretanja
Neznam kako će i plastenici proći u budućnosti i oni su ove godine dobili nogdaun.
 
ja nikad nisam voleo plastenike niti sam ih radio. uvek sam obratio paznju na rad na veliko i na nesto od cega svi odustaju. izaci sa velikom kolicinom na mala vrata gde konkurencija nije problem to je u sustini moj moto. i tako u selu danas 90% cuvaju krave jer zaboga paprika im se ne radja.u celoj opstini koja je vazila za dobre i velike povrtare ja sa moji 2ha najvise sadim papriku. sto se tice ulaganja tu nikad nisam zalio, ostalo je jos ovu protivgradnu mrezu da postavim ona ujedno sluzi za zasenjenje. covek kod mene nedaleko je postavio na 2ha mrezu za paradjs prosle god. i kostala ga 600000din. ali kvalitetna sa 40%zasenjenja. toliko o ulaganju samo da se zna ovo vise nije sala ovo je ozbiljan posao sa ozbiljnim ulaganjima. pozdrav svima i sta je sad glavu gore idemo na trziste uskoro......
 
Ja imam 5000m2 plastenika to nije baš malo ,ali ove godine zarada na njima je došla na pola za razliku od prosjeka zadnji deset godina i moje je mišljenje ako i sledeća godina bude ovakva ja ću biti u problemima, a što se tiče otvorenog polja kod mene su svi popadali samo mali dio paprika ko ima dobar prinos ima malo zarade. Kod mene u Semberiji četvoročlanu porodicu sa jednim studentom ove godine moglo je da finansira oko 10ha paprike ali sa dobrim prinosom, ako je prinos loši zarada je nula.
 
samo da odgovrim milovanu64 greska je nije 6 miliona nego sesto hiljade dinara, a po ikonotaciji za ruse , ti prijatlju neznam da li pratis trziste i da li uopste bio trzsistan. ulaganja nikad nisu problem ako znas sta radis kada kako koliko skim itd. kockice moras da slazes jednu po jednu, to je period od oko 9 mes. verovatno si ti nesto do sad propustio. i jos nesto ovo je jedan lanac, a kad pukne jedna karika moze da bude i zlatna tada je sve djaba lanac je prekinut. ako hoces neki savet slobodno pitaj, ne moras da iznosis nikakve cinjenice koje sluze za podsmeh...
 
Izvini, brate Vojkane, ja sam povećao za jednu nulu tu veliku cifru, a ne znam o kakvom podsmehu ti pričaš kada svi delimo istu muku, i kada smo mi ovde u pomoravlju svi vrlo solidarni i pomažemo jedni drugima. Izvini još jednom, ako se nismo razumeli. A evo moje paprike slikane jutros. Vide se tragovi bolesti, ali ja i pored svega ne mogu da ne budem zadovoljan.
dscn4140.jpg
[/IMG]
dscn4140.jpg
 
Ja, kao, pokušao da sa formata 800x600 da idem na thumbnail, a ono ostalo kao i pre. E sad, ovako mi prosečno izgledaju obe parcele, a kada pogledam kolege iz okoline Trstenika koji su kod nas u polju, ova moja je u donjoj polovini snage, mada ima i kod njih lošijih parcela. Ovako izgleda moja plantaža na 30 ari.
dscn4135.jpg
[/IMG]
dscn4135.jpg
 
sishke zuto uvenuce ili tkz. stolbur kod paprike se pre javvljao, sada u vecoj meri se javlja zeleno uvenuce izazvano gljivicom ,,verticcilijum allboatrum,, i obicno se javlja u avgustu . najvise joj pogoduje vlaga a hoce i da se prenosi kao plamenjca usled navodnjavanja. nema leka samo da se pocupaju zarazeni strukovi ida se izbace daleko. zeleno uvenuce mi cak konkretno iobjasnio i dr dusan 2005 god. na mojoj parceli kada je jednom priliko dolazio u mom mestu na prolavi paprike. kazi sta ti se konkretno desava, imam jos jedno iskustvo u vezi tih oboljenja pa ti zato kazem objasni mi detaljno...

Prvo da se izvinem sto ne ucestvujem redovno u razgovorima (ne stizem od zalivanja paprike :osmeh:)
Hvala na savetima. Znam da nema leka (odumiru sprovodni sudovi u stablu i korenovom sistemu). Samo sam pitao da li ima i kod drugih prizvodjaca. Konkretno na toj parceli nije bila paprika barem 10 godina. seme je dezinfinkovano sa 2% masne sode i ipak se pojavilo. A na parceli gde je prosle godine bila paprika i gde je prosle godine bilo zutog uvenica - za divno cudo, jos ga nema. (sto ne znaci da se nece pojaviti)
pozdrav svima
 
mozda se nismo razumeli sve je okej. jedno od pravila kaze da nikada nebi trebalo dase sadi paprika izmedju kukuruza. razlog prost . slabo provetravanje i mogucnost razvoja plamenjace i bakkterioze i njihovo sirenje. ovde ne vidim problem bolesti , ali sam primetio dva problema. kao prvo jesi li tretirao od tripsa i da li pustas kalijum( to je razlog sto ti plodovi delom krivi), a sto ti nije velika i nema veliki broj plodova (kod trstenicana je vreme u toku jednog dana ne prelazi 30stepeni pa vegetacija non stop radi norrmalno fotosintezom se biljka hran i hrani svoje plodove) kod mene je zagrejanost veca iza toliko je i vegetativni deo biljke manji od ostalih krajeva. samo pogledaj slike milanm iz gadinog hana, kod njega je jos toplije nego kod mene, vidi mu papiku kao da je ne zaleva. i sta ti onda da ocekujes od prinosa kad neko bogom dana u startu i do cilja je za 50 posto u prednosi.mreza je za to resenje , vec 5 god. razmisljam o njoj. nemas nedotatak azota, ali samo da znas iz prve ruke da ti kazem da trstenicani u jesen mahom zaoravaju oko2000kg 16;16;16 pa ti sad vidi zasto je njegovo stablo ko ruka , stablo je kod tebe slabije. ovo su ti pravila kao u medicini (moze da bude a ne mora da znaci). ako sam ti delom malo ublazio muku, zadovoljan sam. ako meni ne verujes pitaj nekog doktora( kad u kom dobu se formir licnost kod coveka) tako je i u biljnoj flori.COVEK SE FORMIRA U 3 do 5 god. sve ostalo je razvice. pozdrav....
 
Vojkane, ovo se radi u krajnjim mogućnostima, jer prvo treba namiriti petoro dece, pa uvek paprici po nešto ne može da se nabavi. Tako je ove godine bilo sa folijarnim kalcijumom. Možda budem do kraja ovog meseca mogao da obezbedim par litara preparata. Ovo je izraslo na 20 tona goveđeg stajnjaka, 200 kilograma Petiso-a od 27% azota i 5% kalcijuma i 30 litara soka od koprive. Površina je 50 ari i nemam gde da je smestim nego između dva kukuruzišta koji su u vlasništvu ljudi iz sela. Znam, a i svedok sam, koliko trsteničani prospu NPK pred obradu. Možda i više nego što mi mislimo. Ja kada bih mogao i pola od njihove doze, bilo bi super, ali posle tekstova na net-u o štetnosti fosfata zbog radioaktivnosti, nešto i ne čeznem da to unosim u zemlju. A evo i druge parcele koja je duga 190m, a široka samo 8 metara. Ne vredi, nemam drugu varijantu. Možda se i oko braće Rusa nismo razumeli. Pa i mi ih ovde čekamo, k`o ozebao sunce. I njih, i šlepere sa tablicama Republike Srpske, kojih se oko 20 dnevno vraćalo natovareno, a ljudi plaćali pošteno i odmah. Daj Bože da tako bude i jesenas.
33lphyx.jpg
 
sishke zuto uvenuce je po mom saznanju virusno oboljenje, dok je zeleno uvenuce gljivicno oboljenje. zuto uvenuce se javlja i u junu i u julu samo ako ima uslova za razvoj bolesti . tako je i sa ovim drugim oboljenem uslovi kad se steknu u odredjenom periodu ono se javlja. ali nije da nema leka. prostudirao sam tu temu i sa odredjenim ljudima dosli do zakljucka. BASAMID je sredstvo koje se inkoporira pa se ta povrsina zalije vodom(rasprkivacima) i pusti se mesec dana da se zemljiste nista ne dira. u zemljistu se oslobode gasovi i dodje do eksplozije te sve nematode i gljivice budu otklonjene. posle mesec dana moze da se izvrrsi sadnja istog. samo je jedan problem sto ,,basamid,, pohektaru po nekoj mojoj racunici od pre 4do 5 god. iznosi oko6000evra. tu mi obicni stajemo i prepustamo se stihiji prirode imolimo boga da se ne desi bas nama. pozdrav.....
 
Ovaj avgust nije normalan pocecu na 3 dana da zalivam papriku na kraju cu je ugusiti vodom, preko 2h sam je zalivao u subotu ko zna koliko 100l vode je proslo kroz nju i danas odem kad ono pola leje suve i paprika povenula izgleda ko da nije videla vodu mesec dana. Koliko covek gleda da joj udovolji ona zeza, prosle godine sam je prsako samo wuxal super i nekoliko puta putafungicidima i to sa antracolom, perfitom i equetion pro pa je u ovo vreme imala mnogo vise roda al sad djavola ne spusta se temperatura ispod 34c preko dana a a do prehjuce noci su bile hladne a nikako kisa da padne da malo rashladi zemlju. Sta je tu je ako nema dovoljno za zimnicu tu je pijac
 
Milane, koji sistem polivanja koristiš ? Ja imam kap po kap i moram svakog drugog dana da dodam vode, makar pola sata, a to je oko pola litra po struku. Tako je i rashlađujem, mada bi ona trebalo da podnese temperaturni režim od 15 do 35 stepeni i da "radi".
 
Motor za vodu onaj plavi iz 1970.crevo mislim da je precnika 50mm, protok vode je najmanje 1l/s leje se lepo ukrckaju ali je problem sto mi je jedan deo paprike u peskovitom zemljistu pa se taj deo brzo susi, normalno leje imaju blagi pad i onda voda tamo gde ulazi u leju protrci kroz nju a na kraju leje se zadrzava, svaku leju 2 puta navadim kada zemlja upije vodu u prvoj polovini leje, tako mi ovde radimo decenijama ali ovo mi se prvi put desava da se voliko brzo suse pojedine leje najverovatnije je zbog vetra koji svakog dana duva, prosle godine ovde kap kise nije pala u avgustu pa sam navodnjavao na 5 dana ali nije bilo vetra/
 
Ne znam, Miladine, nije za poređenje plastenik i otvoreno polje, ali ovde kod nas je takva zemlja da solidno drži vlagu. Kada je više vode od toga stvaraju se one zelene alge. Ovo je sasvim dovoljno, ali ne sme da se zapusti. Tako je ovde, a vidiš, kod vas je, vodni režim zemlje verovatno nepovoljniji.
 
Nazad
Vrh