Uzgoj paprike -opšta tema

  • Začetnik teme oblak
  • Datum pokretanja
U temi industrijska paprika sam pročitao da isto deluju (ako bi samo da dodaš kalcijum), ali je wuxal mnogo skuplji. :sta:
 
Da li mi neko može reći kakva je razlika između wuxal-Ca i kalcijum nitrata (koji je bolji) i kakva je njihva mešljivost sa drugim preparatima?

HVALA!

Koliko je meni poznato kalcij u nijednom obilu se ne mješa sa drugim đubrivima osim kalija a Wuxal-ca ima više elemenata koji su potrebni biljci od kalcij nitrata a time bi trebao biti i bolji.
 
ljudi kakva vam je paprika ajvarusa na otvorenom?Kod mene se situacija menja iz dana u dan na lose.Od kise su krenule i bakterioze ponovo a primecujem da ima i malo zametnutih plodova,sta se desava pojma nemam.A daosam joj sve od djubriv,i zastite bukvalno sve.Bogami ako je i kod drugih slicno nece je puno biti.Cujem da je i u okolini krusevca veoma sareno i da ima dosta losih parcela.
 
1440bvp.jpg
2v1rz9h.jpg
34qr9rp.jpg
evo kako moja izgleda slonovo uvo
 
Pozdrav kolegama (i koleginicama) paprikarima. Nov sam ovde a bavim se semenskom proizvodnjom, izmedju ostalog i praprike.

ljudi kakva vam je paprika ajvarusa na otvorenom?Kod mene se situacija menja iz dana u dan na lose.Od kise su krenule i bakterioze ponovo a primecujem da ima i malo zametnutih plodova,sta se desava pojma nemam.A daosam joj sve od djubriv,i zastite bukvalno sve.Bogami ako je i kod drugih slicno nece je puno biti.Cujem da je i u okolini krusevca veoma sareno i da ima dosta losih parcela.

a da je nije napala neka viroza kad malo zamece? To je jedan od simptoma...
 
Poslednja izmena:
pretpostavljam da je ovo neka gljiva. Od čega nastaje i kako spriječiti dalje širenje? hvala
dnf39z.jpg

33vf5ud.jpg
 
Ovo gore na slici je SIVA PLESAN (botrytis)

Plod najcesce oboljeva kod peteljke.
Gljiva je vrlo rasprostranjena u prirodi, zivi na odrmrlim biljnim ostatcima.
Gljivi pogoduje visoka vlaznost zemljista i velika temeratura zemljista.
Ovaj parazit se prenosi preko zarazenog semena i biljnih ostataka.
Najefikasniji preparat za zastitu od ovog parazita je SWITCH,
takodje i Ronilan, Sumilex, Bravo720 sc, Folio gold,,, dobro odradjuju posao.
 
Ovo gore na slici je SIVA PLESAN (botrytis)

Plod najcesce oboljeva kod peteljke.
Gljiva je vrlo rasprostranjena u prirodi, zivi na odrmrlim biljnim ostatcima.
Gljivi pogoduje visoka vlaznost zemljista i velika temeratura zemljista.
Ovaj parazit se prenosi preko zarazenog semena i biljnih ostataka.
Najefikasniji preparat za zastitu od ovog parazita je SWITCH,
takodje i Ronilan, Sumilex, Bravo720 sc, Folio gold,,, dobro odradjuju posao.
Hvala puno.,sutra u nabavku,pa prskanje. Imam equation,može li joj on išta pomoći??
 
Gljiva je patogen i zivi samo na mrtvom tkivu,a mislim da nisi zakasnio a pored ovih preparta sto je kurkela naveo dobri su teldor i mithos a imaju male karence....
 
ljudi kakva vam je paprika ajvarusa na otvorenom?Kod mene se situacija menja iz dana u dan na lose.Od kise su krenule i bakterioze ponovo a primecujem da ima i malo zametnutih plodova,sta se desava pojma nemam.A daosam joj sve od djubriv,i zastite bukvalno sve.Bogami ako je i kod drugih slicno nece je puno biti.Cujem da je i u okolini krusevca veoma sareno i da ima dosta losih parcela.

imam papriku na 2ha uglavnom je ajvarka leskovacka paracinska i dukat.u dobrom je stanju imao sam nesto bakteriozu na pocetku.sada sam pre ove kise isprskao sa kuprablau tako da nemam nikakvu infekciju.non stop pustam djubriva i trudim se da sve to izvedem do pozitivnog kraja.ja sam trenutno u mom aleksinackom kraju iz sela gde se odrzava paprikijada jedini i verovatno poslednji veliki proizvodjac.pozdrav svim proizvodjacima paprike...
 
Evo i moje paprike, imala je poprilicno problema sa visokim temperaturama,
malo je niza, ali je solidno rodila. Prva slika je od ranije. Imamo tri plastenika, nije stavljana folija.

2v2fxvm.jpg


16ljy44.jpg
 
Kakvo je stanje sa "plamencom" u paprici,ja sam moju oprskao sa coragenom,ima li neko iskustva sa ovim preparatom kazu da utice na sve stadijume od jaja pa do larvi.
 
Prvi put u zivotu sadio sam papriku i prenecu vam svoje utiske... Rasad sam kupio od coveka koji proizvodi papriku na veliko a rasad radi. samo za svoje potrebe, posto mu je ostalo malo viska prodao je nesto malo meni. Da ne bude zabune sadio sam na malo tj za svoje potrebe tj 400 kom slonovo uvo i 200 kom bele paprike sortu i ne znam koja je. Otisao u apoteku. kupio foliju i kpk tamo sam uzeo i 3kg kalcijum nitrata i nekog crnog djubriva za ukorenjavanje 2kg, to je ufrezirano u red. Rasadjenu papriku sam u prvo vreme prihranjivao preko lista obzirom da joj nije jos bio razvijen korenov sistem i radio standardnu zastitu. Pustio 2 kg yare sa azotom a po pocetku formiranja plodova dodajem kalijum 1-1,5 kg nedeljno i kalcijum wuxal preko lista takodje nedeljno. I ne mogu da verujem, prezadovoljan sam. Paprika je visine oko 60-70 cm a svaka ima po 5-6 krupnih plodova, isto toliko sitnijih koje rastu i jos uvek cveta... i jedan prijatelj mi se cudi, kaze "paprike su ti kao cipele" HTEO BIH DA SE ZAHVALIM SVIMA SA OVOG FORUMA JER NISAM POSEDOVAO NIKAKVO PREDZNANJE O PAPRICI A SVE STO SADA ZNAM PROCITAO SAM ODAVDE, HVALA VAM.
 
eto i toga ima. covek koji nikad nije to radio doziveo je nevidjeni uspeh. ja sam u 2ha ulozio do sada 400000din. smatram da u granicama dozvoljenog poznajem materiju, pa se dese neki nezeljeni momenti. otprilike to vam je kao kocka neka sutra ulozi ko ja pa da ga tada pitam kakva mu je paprika. predhodne sezone imao sam plod velicine 384gr isa prosekom od oko 220gr . zelim svako dobro svakom , samo da ne zamerimo ozbiljno znanje i ozbiljne cinjenice. ovde po retorici ima nekoliko ljudi koji i znaju i rade kako treba. pozdrav.
 
Moj raport sa polja paprike između Kraljeva i Vrnjačke Banje ovih dana bi glasio PROSEČNO +. Svi smo manje-više u nekim fazama, naročito onih dana oko Wimbldona, imali pojavu bakterioze, ali je ona primirena dolaskom dana sa 40 i nešto stepeni. Sada je stanje kao da nje nikada nije ni bilo, hvala Gospodu. Radi se o površini od oko 50 hektara koju uglavnom rade najiskusniji povrtari iz okoline Trstenika, koji već godinama zakupljuju zemlju u našem selu i proizvodnjom beleže solidne rezultate. Ima i nas desetak lokalnih momaka koji ne zaostajemo za njima, iako primenjujemo dosta manje hemije od njih. Ja konkretno, sa 15 tona stajnjaka na 50 ari i 200 kg Petiso-a, 1 kg Fungurana, 0,5 kg Akrobata i 30 litara soka od koprive, imam vizuelno, dosta dobru sliku, šteta što su ćerke odnele aparat na kampovanje, pa da uslikam svoju i još nekoliko parcela. Jedini minus može da bude što paprika kod mnogih izgleda stiže u trećoj dekadi avgusta, kada još nije puna tražnja. Kod nas se oseti tržište kada dođe prva isplata penzija u septembru, a najčešće 10-og do 15-og. Svima nama želim da nam u avgustu bude naklonjeno vreme, da se nešto ne desi kao mnogim kolegama tokom juna i jula, i da sa paprikom bude bolje, što se tiče cena svog povrća ove godine, koju ćemo da knjižimo kao jednu od najlošijih.
 
pridružujem se lijepim željama,samo neka rodi,a i da cijena bude koliko-toliko pristojna.
Ja sam večeras prskao teldorom,a sutra wuxal-ca
Sada izgleda ovako,I nadam se da će tako i ostati.
 
Nazad
Vrh