Uzgoj paprike -opšta tema

  • Začetnik teme oblak
  • Datum pokretanja
Ja nigde jos nisam procitao da kod nas postoji lek za bakteriozu,znam ljude u velikim proizvodnim kombinatima da rade sa streptomicinom,nigde nepise da je stetan za biljku i coveka, ali doduse nigde nepise i da jeste:ppozdrav:
 
U Srbiji nije registrovan ni jedan preparat na bazi antibiotika. Ali, iz Mađarske, u kojoj to pitanje regulisano zakonom, ilegalno stiže antibiotik Kasumin ili Kasugamicin. Čini se da ono što nije dozvoljeno, odmah postaje traženije. Ipak. Streptomicin sulfat se iz pakovanja od 500 grama odmerava "na kašiku" ili se često ćelo pakovanje sipa u traktorsku prskalicu od 400 litara.Eto ja dadoh recept pa ti probaj na nekom manjem delu .
 
Ljudi, hajde da pitamo, recimo, veterinare, kakvo je dejstvo tog antibiotika, namenjenog životinjama, pa posle da bacamo pare, ili još gore, da izazovemo posledice po zdravlje ljudi. Srećom još nema plodova,pa ta opasnost još nije velika, ali mislim da svi znamo šta znači "pojesti" antibiotik u mesu ili plodu biljaka. Ovo i neka bude odgovor , zašto Kasumin-a ni posle toliko godina nema kod nas u legalnoj prodaji. Ali,posle uvođenja CODEX-a i kod nas, sve je moguće.
 
Ljudi, hajde da pitamo, recimo, veterinare, kakvo je dejstvo tog antibiotika, namenjenog životinjama, pa posle da bacamo pare, ili još gore, da izazovemo posledice po zdravlje ljudi. Srećom još nema plodova,pa ta opasnost još nije velika, ali mislim da svi znamo šta znači "pojesti" antibiotik u mesu ili plodu biljaka. Ovo i neka bude odgovor , zašto Kasumin-a ni posle toliko godina nema kod nas u legalnoj prodaji. Ali,posle uvođenja CODEX-a i kod nas, sve je moguće.
Slažem se nisam od onih proizvodjača koji se vode politikom baš me briga neću ja jesti trudim se da hemiju što manje koristim jer ima dosta efikasnijih i jeftinijih preparata od ovih koje nam kroz razne emisije poturaju i iz godine u godinu prinudjeni smo da koristimo sve jača sredstva i veće doze nebi li sačuvali naše useve.
 
zašto se listovi na paprici uvijaju prema gore,po glavnom nervu (po dužini lista)?? ima dovoljno vode.slonovo uvo
2co1kcg.jpg
 
Po meni nebi trebalo da je plamenjača nema nikakvi fleka na listu, ova pojava se dešava i u plasteniku i još ni od jednog stručnjaka nisam čuo pravu i sigurnu dijagnozu. Kod mene u plastenicima imam 4 hibrida paprike ali mi blondi pokazuje takve simptome, ja sumnjam u nedostatak vlage na duži period i sumnjam na jaču svjetlost jer mi blondi u istom plasteniku na jednom dijelu od 3 metra nema tu pojavu a na tom dijelu je najlon dupliran i ima manju svjetlost.
 
Kod mene ljudi umesto Kasumina koji je zabranjen kod nas koriste streptomicin sa bakarnim krecom se pomesa, ne znam u kojoj meri ali kazu da je isto!?
 
Ja sam ovakvo stanje koje mi se događalo pre petnaestak godina kada sam počinjao sa paprikom, rešavao folijarnom prehranom. Koristio sam humus glistenjak proceđen, i u velikoj dozi. Njega i ne možeš da predoziraš, što više to bolje. U prvih 15 dana posle rasađivanja, njen koren, iako je i razvijen, nije sposoban da usvoji hranu iz zemlje, pije samo vodu i tako nam se čini da je biljka primljena za podlogu, ali često ne napreduje. Treba joj pomoć preko lista jer je to u tom periodu mnogo razvijeniji deo od korena, i delovaće bukvalno kao "infuzija". Ponavljam, to je moje iskustvo koje je dalo rezultat. Možda je tvoja zemlja drugačija,i sigurno jeste, klima takođe, sve je to od slučaja do slučaja, ja pokušavam da ti pomognem mojim iskustvom. Od kada redovno unosim goveđi stanjak, ovih pojava nema.
 
Nazad
Vrh