Uzgoj paprike -opšta tema

  • Začetnik teme oblak
  • Datum pokretanja
dali su pocele da vam se javljaju bakterioze na paprici na otvorenom polju?
Kod mene su krenule silovito,pogotovo na paprici koja je malo ranije rasadjena.A bas sam mislio da bakterioza nece biti,jer je bilo toplo vreme.
 
paprika-10-jun.jpg
[/IMG]Ja za sada ne primećujem, ali i naš reon je podložan bakterioznoj plamenjači. Štitio sam rasad Acrobat-om, i još jednom posle 10-ak dana od rasađivanja. Danas razmišljam da nabavim nešto "plavo", ili Funguran ili Oksilhlorid.
paprika-10-jun.jpg
 
Poslednja izmena:
Neznam koliko imaš iskustva sa tenziometrom i koji ti je tenziometar on može nekad dobro da prevari rukovaoca. Ja imam tenziometar Irometar sa kazaljkom a imam i digitalni amaterski, zasad ovom digitalnom ne vjerujem a uzeo sam ga prije dva mjeseca. A ovaj sa kazaljkom je profesionalni i on je veoma precizan ali moraš da znaš gdje ćeš da ga postaivš. Kod tek rasađene biljke praćenje vlažnosti zemljišta pomoću tenziometra je vrlo rizičan posao, jer tenziometar udaljen od biljke 15 cm može da pokaže da ima dovoljno vlage a korijen biljke koji je u tom momentu veoma mali može da pati od suše. Moja preporuka je da se tenziomatar upotrebljava tek onda kada se biljka malo razvije to jest kada se korijen malo razvije. I na kraju moj savjet ti je da ručno pogledaš vlagu u samom korijenu i meni to liči na nedostatak vlage.

Miladine tenziometar koji ja imam je sa skazaljkom i imam ga već 5-6 godina postavljen je nekoliko santmetara od biljko na dubini onog keramičnog dela otprilike na dubini korena dosada sam držao kazaljku na 10 do15 probaću da je spustim ispod 10 pod rukom zemlja je dosta vlažna nije blato inače prskao sam je sa ridomilom pa kao da se malo popravlja u svakom slučaju hvala na savetu:ppozdrav:
 
Miladine tenziometar koji ja imam je sa skazaljkom i imam ga već 5-6 godina postavljen je nekoliko santmetara od biljko na dubini onog keramičnog dela otprilike na dubini korena dosada sam držao kazaljku na 10 do15 probaću da je spustim ispod 10 pod rukom zemlja je dosta vlažna nije blato inače prskao sam je sa ridomilom pa kao da se malo popravlja u svakom slučaju hvala na savetu:ppozdrav:
Ako je pod rukom dosta vlažno da ti od sadnje nije bilo previše vlage pa se korijen nije razvio. Neznam na tvom tenziometru nisu mi jasne te brojke 10-15, kod mene normalna vlaga je između 70 i 90.
 
kod mene na paprici na otvorenom polju napad bakterioza je ludacki!!!Danas sam po vlaznoj zemlji prskao cuproxatom da malo zastitim nove listove koji mozda nisu jos inficirani.
Kazu da samo neki antibiotik moze da resi to i da izleci biljke.
 
Antibiotici su takav agens da deluje samo u organizmu, dakle u potpunom mraku. Dejstvo na svetlosti je ravno nuli. Provereno kod nas kada nas je pre desetak godina pokosila bakterioza. Samo su delovali "plavi" preparati,i to na zaustavljanju širenja zaraze, a sve je stalo samo od sebe kada su temperature skočile na 35 stepeni. Bilo je to krajem juna, imam zapisano, i paprika je stigla da se oporavi i donela solidan rod. A proleće je ličilo na ovogodišnje.
 
tamara izbrisi p.poruke nemogu da ti posaljem poruku
milovane,nepricaj gluposti plavi tj.bakarni preparati nemogu i ne zaustavljaju sirenje bakterioze,oni sluze za to da nedodje do zaraze.Paprika koja oboli od bakterioze jedini lek su antibiotici,u Madjarskoj ima registrovani preparata iskljucivo za papriku a to su kasumin,kasugamicin,...a kod nas nema preparata registovanih za bakteriozu.Pitajte malo vocare dali prskaju nekim antibioticima,pogotovo jabuke
 
Ja pričam i o Kasuminu koji ti pominješ, i za te preparate se naravno, odavno zna. Ali praksa i njeni rezultati su nešto drugo, @ Nikola.
Ajde pricaj mi o praksi i o rezultatima,jel si mozda znao da se paprika prska iskljucivo "NOCU"?
Koliko ti sadis paprike?
Koliko godina se bavis proizvodnjom paprike?
Ajde molim te odgovori pa cemo da pricamo o praksi
 
ubacite 2 streptomicina (injekciona) u 10l vode i prskaj te,jedino tako se moze suzbiti bakterioza,bakar ce samo privremeno zaustaviti sirenje ali ga nece zaustaviti.
 
sta mislite o plitkom ogrtanju paprike?dali to neko radi ili im abilo kakva iskustva?
Nikola brisem poruke!
 
Ja govorim o našim iskustvima, u dolini Zapadne Morave, i to od pre desetak godina, tako je i pisalo u postu. Tada su privatnim kanalima i iz Mađarske, i Švajcarske , i ko zna odakle, stizale mnoge verzije "biljnih antibiotika" i sve bez uspeha. Kažem TADA. Drago mi je ako se u međuvremenu napredovalo. Čemu ta gorčina ?
 
nikola pokusavam da ti posaljem poruku,ali neka greska.Posalji mi broj tel ako hoces da se cujemo i razmenimo iskustva.
 
topalovic ubacite 2 streptomicina (injekciona) u 10l vode i prskaj te,jedino tako se moze suzbiti bakterioza,bakar ce samo privremeno zaustaviti sirenje ali ga nece zaustaviti.:sta: Neznam zašto savetujete ljudima upotrebu antibiotika koji kod nas nisu zakonom dozvoljeni doduše nisu ni zabranjeni striktno .Postoji prirodni penicilin koji leči sve bolesti a da ne budem sebičan evo recepta kako ga ja pravim. 1 kg belog luka u češnjevima preliti sa 2 litra vode i kuvati dok ne uvri na laganoj vatri za polovinu ispasirati i procediti .ova količina je dovoljna za 100 do 150 litara vode za folijarnu zaštitu.To je stari recept a ja sam ga oplemenio dodatkom ljutih feferona i bosiljka na taj način štitim papriku i od napada lisnih vaši i kasnije od pamučnih sovica .Da dodam može se bes problema mešati sa sredstvima za folijarnu prihranu sem sa slavolom jer to još nisam probao iako ga koristim .ove godine ću eksperimentiseti i sa njim na jednom delu paprike .:ppozdrav:
 
Nazad
Vrh