Uzgoj paprike -opšta tema

  • Začetnik teme oblak
  • Datum pokretanja
telnett ajde drugi puta reci na čega se odnosi ono što si napisao. Ako si mislio na mene i ono što sam odgovorio zeki mislim da je sa moje strane bilo previše oštro i evo ispričavam se. Ali svi trebamo znati da paprika prilikom zaljevanja svima će biti zahvalna ako dobije malo više i češće vode.
Moje isprike.
 
Dr. Haus, da li se je prehranjivao posle sadnje, bilo "starterom" kroz KPK ili folijarno. Čim su listovi napravili "čamčić", to je znak da paprika mnogo pati. Može da bude i do vode, ali je pre do hrane. Ja sam taj problem rešio folijarnom prihranom, u godinama kada sam počinjao. To je moje iskustvo, ne znam šta misle iskusnije kolege.
 
Dr. Haus, da li se je prehranjivao posle sadnje, bilo "starterom" kroz KPK ili folijarno. Čim su listovi napravili "čamčić", to je znak da paprika mnogo pati. Može da bude i do vode, ali je pre do hrane. Ja sam taj problem rešio folijarnom prihranom, u godinama kada sam počinjao. To je moje iskustvo, ne znam šta misle iskusnije kolege.
Posle sadnje prihranjeno sa 11 52 5 folijarno nisam sa ničim inače vlagu u zemlji održavam u optimali pošto imam tenzijometar inače ta površina na kojoj je paprika đubrena je sa stajskim đubrivom pošteno u svakom slučaju hvala ja nisam previše iskusan povrtar ali mi nije ni prvi put dosada nikada nije bilo ovako i čenim svačije mišljenje samo da nebude ironično
 
Juce sam isprskao bastu (papriku i paradajz) koja se nalazi na otvorenom, paprika je rasadjena za vikend. Isprskana je kombinacijom wuxala super i fitoferta 12:4:6, Antracol WP-70 i Actarom (paradajz nije prskan actarom, zaliven je koprivom u rasadjivanju). Zanima me ako neko zna sta dobijem kombinacijom ova dva tecna djubriva posto ovo radim prvi put, prosle godine sam je prskao samo wuxalom super mislim 5 puta i wuxal calcium ako se secam jednom a mozda i 2 puta. Stablo paprike je bilo od 50 do 70cm dok je paradajz bio preko 1,5m, imao sam dosta zelenog paradajza koji nije stigao da sazri mislim da je bio 3 ili 4 rod posto prvog roda nije bilo smlatila ga kisa. Planiram da sledece nedelje prskam koprivom preko lista. Basta se navodnjava dobrim starim motorom za vodu i pustanjem vode u lejama na nekoliko dana zavisi od vremena.
 
Možeš i ove godine da pripremiš preparat od koprive, treba ti 15 dana za fermentaciju i posle tretiraj folijarno i papriku i paradajz u razmeri litar soka od koprive plus 3 litra vode i da vidiš čudo. Izgleda da se vuxal još uvek pravi pošteno,odnosno da ima deklarisanu koncentraciju, i svi vide razultate. Moje iskustvo sa drugim preparatima je polovično, sumnjam da nemaju propisanu recepturu i slabiji im je efekat. Ja lično sam za organske preparate I mesto kopriva a II mesto zgoreli živinski stajnjak u razmeri 1 prema 20, za folijarnu primenu.
 
14l4msg.jpg


Jagodica uporedi ovo sa tvojom paprikom,
 
Kopriva je sprema, folijarno je primenjujem kao sto sam naso ovde na forumu i na jos nekliko foruma 1:20 tj 500ml na 10l vode ono smrdi gore od stala :) malopre sam prskao cvece i sve iz dvorista sam oterao po komsiluk nisu mogli da trpe smrad :). Imam spremljen kokosiji stajnjak svakog dana se nagomilava u kokosinjcu super kvaliteta s'obzirom sta sve dajem kokama da jedu a ima i sagorelog, jedino me brine da ne izgorim papriku, zbog mirisa ne bi ga stavljao u kantu nego bih probao navodnjavanjem stavim lopatu dve na ulaz u leju gde dovodim vodu i voda odradi poso
 
Evo kako moja paprika izgleda. Izneta u polje 16.05. Jesenas je baceno 15 prikolica stajskog djubreta i proletos 300kg mesavine i 300kg an. Kad sam je izneo u polje prehrani sam je sa 25kg 15-30-15. Sta bi joj sad valjalo dati, mislio sam da joj cepim 3x20, sta vi mislite?

Sto se tripse tice ja sam koristio confidor i abastate, ovi preparati su jako skupi. Samo jedna bocica confidora od 50ml kod mene kosta 840 din. a meni je trebalo 6 boca. Starsno!?

2upsmmg.jpg

2qbchep.jpg
 
Posle sadnje prihranjeno sa 11 52 5 folijarno nisam sa ničim inače vlagu u zemlji održavam u optimali pošto imam tenzijometar inače ta površina na kojoj je paprika đubrena je sa stajskim đubrivom pošteno u svakom slučaju hvala ja nisam previše iskusan povrtar ali mi nije ni prvi put dosada nikada nije bilo ovako i čenim svačije mišljenje samo da nebude ironično

Neznam koliko imaš iskustva sa tenziometrom i koji ti je tenziometar on može nekad dobro da prevari rukovaoca. Ja imam tenziometar Irometar sa kazaljkom a imam i digitalni amaterski, zasad ovom digitalnom ne vjerujem a uzeo sam ga prije dva mjeseca. A ovaj sa kazaljkom je profesionalni i on je veoma precizan ali moraš da znaš gdje ćeš da ga postaivš. Kod tek rasađene biljke praćenje vlažnosti zemljišta pomoću tenziometra je vrlo rizičan posao, jer tenziometar udaljen od biljke 15 cm može da pokaže da ima dovoljno vlage a korijen biljke koji je u tom momentu veoma mali može da pati od suše. Moja preporuka je da se tenziomatar upotrebljava tek onda kada se biljka malo razvije to jest kada se korijen malo razvije. I na kraju moj savjet ti je da ručno pogledaš vlagu u samom korijenu i meni to liči na nedostatak vlage.
 
Ma kakvi tenziometri i slicne stvari napravljene za otimacinu para, gurnes prst u zemlju blizu biljke i proveris vlaznost zemlje.
 
Nazad
Vrh