Upute za uzgoj gljive bukovače na porodicnom imanju

Javi mi se privatnom porukom pa cu ti preporuciti!
 
Poslednja izmena od urednika:
Evo moje pocetnicke proizvodnje koja se iz dana u dan prosiruje :D

dscn3246g.th.jpg
[/URL][/IMG]


finalni proizvod p96
jhjy.th.jpg
[/URL][/IMG]

Ovde komotno moze da ti stane duplo vise dzakova, da ih pravis u dva reda i da budu veci. Ja imam nekih 45 m2 pa tu stavim 3 tone supstrata, i to je na nekih 80 % od max kapaciteta.

- - - - - - - - - -

Cim budem mogao da fotkam poslacu.

Jos jedno pitanje koje dzakove koristite ? Ja uzimam neke 100 mm x 50 mm 20 dinara komad hm ?

Ima li nesto povoljnije ?

To ti je mnogo para, ja placam 140 x 40 cm 16 dinara a manje od 100 x 40 su 12 dinara. Neki covek iz Sapca, jedino sto mi kurir uzme 500 dinara za 50 ak kilometara, pa izadje skuplje.
 
Znam druze tek sam krenuo, sve sam radim, ne mogu na sve strane, idem lagano ali sigurno, u ovoj prostoriji moze da stane oko 500 dzakova! i imam jos jednu prostoriju do nje u kojoj moze da stane oko 2000 dzakova i planiram da je malo uredim, ali otom potom, posto sam sve radim pa mi treba dosta vremena!
 
Poslednja izmena od urednika:
Znam druze tek sam krenuo, sve sam radim, ne mogu na sve strane, idem lagano ali sigurno, u ovoj prostoriji moze da stane oko 500 dzakova! i imam jos jednu prostoriju do nje u kojoj moze da stane oko 2000 dzakova i planiram da je malo uredim, ali otom potom, posto sam sve radim pa mi treba dosta vremena!

Tu prostoriju pregradi popola ili cak na tri djela , tako da onda imas kontinuiranu prozvodnju sto ce ti omoguciti da imas stalne prinose , odnosno urode a samim time ces puno lakse da nadjes trziste jer imas skroz gljivu u prodaji.
 
Da, svakoj prostoriji ce stajati od prilike 500 dzakova, tako sam i planirao upravo zbog kontinuiteta!

- - - - - - - - - -

moze mala pomoc posto sam novajlija u ovom poslu pa imam malih problema pogledajte slike




dscn3327l.jpg


dscn3311j.jpg







dscn3309g.jpg

na ovoj slici se vidi kako je i plod poceo da se susi



dscn3306vk.jpg



dscn3300oi.jpg


ovde se vidi kako je plod krenuo i uvenuo i na plodu ima kapljica vode! a nije polivano niiti prskano bilo cim,
vlaga u prostoriji je 80-90, temperatura 15-16, kiseonik se ubacuje na svakih sat vremena po pola sata, ventilator koji izbacuje ugljendioksid radi 15 min svakih sat vremena! ne mogu da pronadjem u cemu je problem ako se neko ima iskustva sa ovim moze mala pomoc

- - - - - - - - - -

i ovakva pecurka mi ispada iz roda, ne znam o cemu je problem?


dscn3307l.jpg


ispucani krajevi sesira kao skalperom da je neko sckao i neka prasina po njima

- - - - - - - - - -

Pomagajte ljudi situacija sve gora!!!!
 
Pozdrav svima.
Vec neko vreme Vas pratim na forumu ali evo konacno i da se oglasim. Ja sam neko ko tek planira da udje u ovu pricu i ko ima zelju da se ozbiljno ovim bavi. Malo mi je glupo sada pisati o mojoj ozbiljnosti posle svih prethodnih postova i Zokijevog gljivarnika, ali u skladu sa mojim mogucnostima ja se nadam da od Bukovace mogu prehraniti porodicu.

Svako voljan da savetuje mi je zlata vredan, jer na netu sam nasao razne informacije i imam nekoliko nedoumica oko starta. Za pocetak planiram da opremim sprat kuce i prostoriju od nekih 30-ak kvadrata i da vidim kako mi ide. Nemam nameru da ulazem veliku svotu novaca, u biti ne vidim ni razloga i mislim da sve mogu srediti sa nekih 300-500e i da na ovom prostoru mogu raditi kolicinu od 150-250 dzakova. Posao nemam tako da cu uloziti svo vreme ovoga sveta na edukaciju i na uzgoj i mislim da isti moze biti isplativ. Malo me brine sto su mnogi pokusali pa odustali, ali ja jos uvek nisam saznao zasto!? Ja sam pravio neke proracune i moja matematika kaze da je uzgoj bukovace isplativ posao cak i ako je prinos ispod proseka i cak ako ceo rod dajem na veliko ispod pijacne cene (150din/kg). Da li negde gresim za sada ne znam. Ako ima nekog od kolega gljivara koji je raspolozen da ga bombardujem raznoraznim pitanjima neka mi se javi na mail na WladimirWB@gmail.com, ako ne moracu ovde da zapitkujem...

Za pocetak planiram da tu jednu prostoriju koristim za sve, kasnije ukoliko bi se pokazalo (a nadam se da hoce) da sam sposoban da uzgajam bukovacu opremio bih tavan gde bi dzakovi provodili prvih dvadesetak dana a onda bi ih selio u ovu prostoriju do berbe. Ako izdrzim do kraja godine i sve bude islo kako planiram razmislicu i o sirenju i povecavanju proizvodnje u veci objekat ali otom potom, prvo da startujem i da naucim osnovno...

-Police planiram da napravim od nekih 80cm sirine i da izmedju redova ostavim 60cm. Jeli to ok?
-Za celu prostoriju verujem da mi je dovoljno 20-25 neonki, sto iznad medjureda, sto sa strane, na svaka 2m po jedna neonka. Jel to ok?
-Klimu imam i nju planiram da postavim na sredini prostorije i da namestim nekako da ne bije direkno u dzakove. jedna klima na ovu povrsinu trebalo bi da je dovoljno...
-Planiram da kupim Ovlazivac prostorije i za to mi je potreban savet, kako i gde da kupim sto kvalitetniji za sto manje novca?
-Za ventilaciju planiram da ugradim 2ventilatora, verujem da ce mi fi200-300 zavrsiti posao kompletne promene vazduha u prostoriji. Ako neko ima savet kako sto jeftinije i prakticnije sprovesti vazduh kroz prostoriju neka kaze jer se jos dvoumim oko nekoliko nacina kako bi zadovoljio potrebe sa sto manje novca.
-Mnogi ne savetuju merne instrumente made in China, ima li neko savet i preporuku gde i sta da kupim?
-Naisao sam na par mesta na savete da prostoriju ne krecim u belo, kazu da gljive ne vole belu boju!? Sta Vi mislite o tome? Koliko je bitna boja zidova za uspesan prinos?
-Takodje sam naisao i na par saveta da je mnogo bolje raditi sa malim dzakovima nego sa velikim. Da li je to tacno? To mi je bitno saznati da bi znao kako krojiti police. Koju visinu izmedju redova da ostavim? U biti treba mi savet kako najbolje iskoristiti prostor. Kako smestiti sto vise dzakova a da zadovoljim uslove svakom? Koliko moram udaljiti dzak jedan od drugog da bi mogli nesmetano da se razvijaju?

Evo prvi post i tek poceh pisati i vec ga oduzih... Verujem da odgovori na sva moja pitanja ne interesuju sve Vas, pa stoga ne zelim da spamujem temu i ako je neko voljan da se dopisuje samnom i da me posavetuje oko mnogih sitnca unapred mu se zahvaljujem.
 
To je nekakvo virusno oboljenje ali se vise ne sjecam sta , naj cesce je zbog micelija koji je bio zarazen u toku inkubacije , mislim da imas i gljive koja je na krajevima onako smezurana , ali ajde pitaj jos nekoga , nazovi na novosadski institut gospodja Dusanka je bila tamo za gljive ali ne znam dali jos radi , pa pitaj.
 
@wladimir
Odgovoricu ti na neka pitanja , za koje znam odg.

25 neonki na 30 kvadrata ti je mnogo. ja imam na 4 mesta duple neonke velike, i to je sasvim ok.A prostor je malo veci 40 ak kvadrata.
Klima je delimicno resenje. Ja je imam i nisam bas zadovoljan. Zimi , kad je ispod nule ne radi, leti na 35+ ne moze da ohladi, u sustini je jeftina varijanta ali ne resava dugotrajno problem.
Ventilaciju postavis jednu nasuprot druge, npr. gore da ubacujes vazduh, dole da usisavas, i tako sa dve strane ako postoje mogucnosti, ako ne onda po jedan, ali obavezno za ubacivanje vazduha i izbacivanje ugljen dioksida. Na ventilator koji ubacuje vazduh mozes da napravis mali ' tunel' od folije celom duzinom objekta, izbusis foliju i onda kada ventilator radi folija se rasiri i izbacuje vazduh na te rupice celom duzinom.
sto se dzakova tice, zimi i na prolece mozes slobodno malo vece i deblje ( 40-50 cm sirine ) a leti treba uze, jer hoce da se upali od vrucine. Sve zavisi od prostora, u sustini treba maksimalno da ga iskoristis, ali uvek ostavi 20 % kapaciteta prazno, zbog strujanja vazduha i kiseonika.
Za vlazenje prostorije, za pocetak ti je dovoljno da polivas pod, a mozes i da kupis pumpicu sa kojom se prska krompir i slicno povrce , pa rucno odradis.

@ ilijabg

Normalno je da od jednog klobuka, ne izraste svaki izdanak, uvek se nesto osusi a nesto izraste, to ne treba da te brine. vise treba da te brine ova zadnja slika, to se meni pojavilo u zadnjoj turi, ali sam tad vec digao ruke od toga, jer nisam mogao da ugrejem prostoriju pa je pala na 10 ak stepeni temperatura. I opet, neke gljive su dobro rodile , a neke su se tako zadebljale i pocrnele. koliko ja znam to moze da bude do temperature, ali nisam siguran sto posto.
Kakvi su ti uslovi u objektu?
 
Da li neko zn agde mogu da kupim hipermangan pakovanje od 1kg ili nesto slicno tome samo da nije ono od po 5 g (naravno da je cena normalna)

Unapred zahvalan
 
Ima po apotekama, mada retko ko drzi tolike kolicine , ali mislim da moze da se poruci na vise, bar je moglo ovde kod mene.
 
Nema ... ovde po kv samo po 5 grama (30din) sto je apsurdno mnogo placao sam 1 kg oko 1000 dinara ... moze neka pomoc :)
 
@wladimir
Odgovoricu ti na neka pitanja , za koje znam odg.

25 neonki na 30 kvadrata ti je mnogo. ja imam na 4 mesta duple neonke velike, i to je sasvim ok.A prostor je malo veci 40 ak kvadrata.
Klima je delimicno resenje. Ja je imam i nisam bas zadovoljan. Zimi , kad je ispod nule ne radi, leti na 35+ ne moze da ohladi, u sustini je jeftina varijanta ali ne resava dugotrajno problem.

Meni je jadan kolega gljivar sa kojim sam pricao savetovao da na svaka dva metra montiram po jedan stap neonke sa starane do zidova, izmedju redova i iznad prolaza. Mada svuda na netu kazu da je dovoljna kolicina svetlosti ona u kojoj moze da se cita ali takodje sam nasao na nekom hrvatskom portalu tabelu da sto je jace osvetljenje to je bolji prinos... tako da cu videti koliko ce mi finansije dozvoliti. U svakom slucaju necu odmah svih 20 montirati ali ako opstanem u poslu casticu ih sa jos nekom... Svetlost ne moze da im smeta. :)

E sad klima je tu da odrzava temperaturu, kad jednom postigne 18stepeni valjda je u stanju i da je odrzava? Kasnije bi poboljsao izolaciju i time smanjio troskove a za zimu imam jedno ludo resenje ali otom potom, prvo da patentiram i uverim se da moze to tako pa cu pisati o tome...

Cudi me samo da su ventilatori tako skupi, nigde ne mogu naci ispod 50e komad 20-30cm precnika? A gde i kako i koliko je potrebno montirati i treci da mesa vazduh? Ubacivanje sam planirao da upravo kroz najlonske dzakove rasporedim vazduh po prostoriji, a za izbacivanje bi postavio neke cevi (jos trazim najpovoljnije) tipa vodovodnih ispod rafova... Koliko u takvim uslovima mi je potreban i treci da mesa i da li za to mesanje mogu kako iskoristiti samu klimu, tj.njen zrak da usmerim tako da mesa vazduh?

A koliko gusto leti mogu sloziti dzakove? Koliko moram ostaviti prostora oko dzaka da se ne upali i da moze slobodno radjati? Mogu li staviti 4 dzaka na 1m2, odnosno 1m3? Ujedno jedan kolega me je savetovao da nikako ne kacim dzakove da vise vec obavezno da idu na police? Ali me nije ubedio da je to bas tako... Zasto moraju police? Prvu turu cu verovatno odraditi bez polica, prvu turu cu odraditi sa mnogo manjom kolicinom pa ako krene napravicu i stalazu, imam masine za obradu u komsiluku i to nece biti problem...

Polivanje poda nebi koristio jer ipak gljivarnik pravim na spratu kucu gde cu stanovati i nebi da mi se ubudjaju zidovi a i ako mi krene posao gledacu da se preselim u veci prostor i da onda taj sprat nekada kasnije kad se steknu uslovi opremim za stanovanje, zato ne zelim da prskam pod. Prskalica mi je ok za pocetak, mada negde sam na netu nasao i rasprskivac za svega 3-4.000din pa bi onda to bilo idealno resenje. Podesim koliku vlaznost zelim i cim senzori izmere manju aparat se ukljuci a ja jedino kontrolisem da ne presusi...

Gresim li ja ljudi u proracunima i razmisljanjima? molim vas savetujte i opravljajte dok ne pocnem sa radovima, a cekam nesto trece da se resi i krecem u akciju, nadam se do kraja marta da cu vec opremiti prostoriju i stratovati, ali jos nekih desetak dana sam u stanju mirovanja i istrazivanja na netu da skupim sto vise podataka. Zato pomagajte i savetujte dok ne bude kasno... :)
 
Sinko ako ces ti raditi u podkrovlju , odmah zakljucaj potkrovlje i ne bacaj pare , pravu vlagu ne mozes postici bez zaljevanja poda tako da sa ovim zaboravi , cak i profesionalni rasprsivaci vlage toliko nakvase pod da je sav mokar i ima da ti curi na sve strane , druga stvar je dal ti znas koliko moras prskati da bi pri radu ventilacije imao vlagu od 90% , trece je kada ti sunce uprzi u ljeti pa cak i u proljece ima da ti supstrat kipi a ne da kuha.
A tek zamisli kada bukovace pocnu pustati spore , pa ako se pojave musice , pa kad trebas da uneses novu turu supstrata pa pod i zidove treba da dobro operes sa izosanom ili formalinom , a joj , zaboravi tu ideju ne bacaj pare , ili nadji prostor ili nemoj sta bilo uopste ni da pocinjes , to ti je iz mog iskustva a imao sam po 6 tona supstrata.
 
Sinko ako ces ti raditi u podkrovlju , odmah zakljucaj potkrovlje i ne bacaj pare , pravu vlagu ne mozes postici bez zaljevanja poda tako da sa ovim zaboravi , cak i profesionalni rasprsivaci vlage toliko nakvase pod da je sav mokar i ima da ti curi na sve strane , druga stvar je dal ti znas koliko moras prskati da bi pri radu ventilacije imao vlagu od 90% , trece je kada ti sunce uprzi u ljeti pa cak i u proljece ima da ti supstrat kipi a ne da kuha.
A tek zamisli kada bukovace pocnu pustati spore , pa ako se pojave musice , pa kad trebas da uneses novu turu supstrata pa pod i zidove treba da dobro operes sa izosanom ili formalinom , a joj , zaboravi tu ideju ne bacaj pare , ili nadji prostor ili nemoj sta bilo uopste ni da pocinjes , to ti je iz mog iskustva a imao sam po 6 tona supstrata.

Mala ispravka... Nije u pitanju potkrovlje vec sprat kuce. Nadam se da to menja tvoje misljenje... Kod jednog kolege sam bio u prostoriji od 80-85% vlage i nisam primetio da su mu zidovi toliko vlazni. Tako da se nadam da ni kod mene nece biti poplave ni u toku ni u pripremi nove ture... Da li i ostali dele misljenje da je neizvodljivo u mom slucaju? Ja nemam trenutno drugu prostoriju i ovu bih opremio i u njoj planirah da ostanem minimum do sledece godine u ovo doba kada bi ako sve ide kako sam zamislio gledao da se preselim u neki veci prostor ali do tada nemam drugog izbora...
 
Uslovi u prostoriji pravo da ti kazem nisu losi, temperatura oko 15-16.8, jedino sto mislim da mi nije bas najbolja cirkulacija vazduha, mislim da me to muci, ne znam moram da ispituje, vlaga mi malo oscilira, uglavnom je 85 ali se desi da padne na 78 i sve tako pa sam razmisljao da nije zbog toga, mislim u sutini ispitujem, ali jos ne znam sta je uzrok, tako da sam vas pitao i poslao slike mozda je imao neko slicni proplem, masovno u grozdovi poceli da se suse ili gde izbije grozd pojavi se kondez na njemu voda, pa sam mislio da je prevelika vlaga, sada sam premesio ovlazivac u drugi deo prostorije pa pratim da vidim kako ce da se ponasa, ali mislim da cu morati da izmenim kretanja ventilatora, mislim da mi se tu nesto ne poklapa! nacrtacu semu objekta pa cu okaciti da vidite kako izgleda

- - - - - - - - - -

Ovako mi trenutno izgleda prostorija sematski, da li je ovo ok resenje,

prostorijazaprorastanje.png



I sada planiram da preuredim ovako , samo da izmestim ventilator sto izbacuje ugljendioksid na drugo mesto i da dokupim jos jedan pa da sravim oba da ravnomerno izbacuju po duzini prostorije?! Sta vi mislite, sugestije, saveti :D :D

prorastanje2.png
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja se u ovu kombinacuju ne bi upustao preko leta, jel ako ti pocne hladenje sa klimom imaces manjka vlaznosti u prostoriju i to neces moci nadoknaditi. Jos ako nemas spolja izolaciju odma prestani sa radom jel ces propasti. Jedino bi mogao da odradis godisnje dve ture jednu u rano prolece i jednu na jesen. Na tebi je da poslusas savet ili ne. Ne zaboravi da se na greskama uci, a to i finansijski moze da te upropasi. :ppozdrav:
 
Petao1 nisi me bas najbolje razumeo, necu ja raditi preko leta, cim vidim da mi je temperatura u prostoriji prelazi 19-20 stepeni, ja prestajem, nego imam problema sa pecurkom, postavio sam slike pa se moze videti, prvi talas mi je izbacio solidno, a drugi mi se maltene posusii svi dzakovi, pa sada ispitujem zbog cega se to dogodilo, mislim da je zbog mikroklime da tu nesto fali, mislim da mi nije pravilno rasporedjena ventilacija u prostoriji pa sam okacio semu da vidite i posavetujete me da li je dobro ili ne! pecurke su mi se naglo osusile, a novi grozdovi koji su izbili osusili su se pa se pojavio kondenz na njima kapljice vode kao da su se oznojili, kada uberem gljivu i okrenem je naopacke ona je malo zuckasta, moram da resim taj problem, pa mi je svaki savet dobro doso! mislim da je u pitanju mikro klima!


DA POJASNIM, TE DVE SLIKE KOJE SAM OKACIO, PRVA SLIKA JE KAKO TRENUTNO IZGLEDA, A DRUGA SLIKA JE KAKO PLANIRAM DA PREUREDIM I DALI JE DOBRO TAKO DA STAVIM VENTILACIJU KAO STO SAM NACRTAO NA DRUGOJ SLICI?! Na prvoj slici mi je skroz na drugom mestu na levom zidu, a sada bih da promenim to i da stavim na prednji zid gde sam i nacrtao.
 
Jesi vodio dnevnik gde upisujes sve podatke u gljivari:

Temeratura prostora: ujutru. podne, uveve.

Temeratura komposta: ujutru. podne, uveve.

Vlaznose vaduha: ujutru. podne, uveve.

Svetlo: koliko je gorelo koliko nije.

Kada to imas onda se moze nesto vise reci gde je sta zafalilo i li bilo previse.
 
Nazad
Vrh