Upute za uzgoj gljive bukovače na porodicnom imanju

mislim da tu nema bas nekog posebnog pravila, evo zoran sef je naveo da kuva slamu na 100C i to 20 min, i mnogi drugi ljudi rade drugacije,neko cak radi i u hladnoj vodi pa im uspeva. ima tu neka fora, nesto sto se koristi za dezinfekciju protiv plesni predpostavljam!
 
Manje trave u slami, manje plesni, manja temperatura manje plesni, bolja micelija koja brze prorasta = 0 plesni... Uzmes B-96 i nema da te boli glava... Dacu ti kontakt za miceliju broj 1 u Srbiji, ali na pp ili na 060 3089 472, jer je zabranjeno reklamiranje kod nas na forumu...
 
NE... Nemam ja vremena za to. Zato je i kuvam u ogromnim kazanima, kad bih stigao da dnevno sejem 200-300 dzakova ako bih seckao, pa drzao u vodi ceo dan. Vatra ispod kazana na maksimalu, kad provri 10- tak bala rasturim, pa ubacim u kazan, stavim paletu preko, stanu dva coveka na nju da se potopi, kad se potopi preko palete dva betonska tega 15-20 minuta, skinu se tegovi, paleta, slama vilama u prikolicu i pravac magacin na beton da se hladi. Odmah se ubacuje novih 10 bala i domiruje 200-300 vode. Vatra maksimala sve vreme. Za pola sata ponovo provri, 15-20 min i vadi se i opet i opet.... Dva velika kazana i dva manja, sastavljeni jedan uz drugi, odjednom 30 bala ili 60-70 dzakova. Hladno vreme, magacin ogroman, slama se razredi i ohladi za sat vremena, momci pakuju rucno. Imam jednog koji pakuje 12-13 dzakova na sat, ostali 7-8. Vrede svaki dinar koji ih placam, a ono prezadovoljni. Zadnju komoru kad smo punili radili od 7 sati u ponedeljak do 7 u utorak, 24 sata, skuvali, posejali, ubacili i povezali na regale 300 vreca za 24 sata. Njih cetvorica.

- - - - - - - - - -

neonke.jpg


- - - - - - - - - -

Evo jedne improvizovane komore sa 400 vreca...

- - - - - - - - - -

neonke-2.jpg

neinke-3.jpg


- - - - - - - - - -

Ovo smo napunili pola nekog starog magacina sa 400 dzakova, dole zemlja, i grejemo sa dva kalolofera, uz samo jedan muljac vazduha i ventilator. Malo eksperimenta ne skodi. Dvadesetak neonki, orosavanje povremeno, dzakovi 14-15 kg. Jedina dobra stvar je sto je iznad tavanice 3 reda bala slame lako se zagreje, pa ne rade kaloliferi non stop, vec se upale 4-5 sati dnevno, kad opadne temperatura na 15 c. U svakom slucaju bice za troskove i radnike, ako bude slabiji kvalitet, posto sam razmazio kupce, ide pravo u susaru, pa u Rusiju...

- - - - - - - - - -

neonke-4.jpg


- - - - - - - - - -

deklaracija-001.jpg


- - - - - - - - - -

Inace, jos jedan mesec imam fore da ovo sve izorganizujem maksimalno, posto ja posle odoh u moje malinjake i kupinjake, tu sam ulozio brdo para, a i taj posao volim vise od svega na svetu. Gljiva je mala maca od posla u odnosu na jagodicasto voce. Posle cu biti kao svraka na dva kolca, ali imam fantasticnu ekipu momaka za rad na svim poljima. Mogu da rade 24 sata dnevno, ja zajedno sa njima, osim kad igra Zvezda, dal u Bgd ili u Krusevcu, nebitno, gde ona tu i mi, onda nas ne zanima ni gljiva ni malina ni kupina, taman da su tone u pitanju...

delije-poljoinfo.jpg
 
Halo gljivari , ajde malo okacite slika iz proizvodnje da vidimo kako to sada izgleda , ja vec zaboravio kako izgleda ozbiljna proizvodnja gljiva.
 
Ja za par dana krecem da punim, pa ce biti slika, samo to bas nije neka ozbiljna kolicina ali dobro :)
 
Evo moje pocetnicke proizvodnje koja se iz dana u dan prosiruje :D

dscn3246g.th.jpg
[/URL][/IMG]


finalni proizvod p96
jhjy.th.jpg
[/URL][/IMG]
 
Poslednja izmena od urednika:
Pošto vam je sada veoma hladno vreme , a da ne bacate previse para na grijanje , te vrece si mozete ljepo da prislonite kao kada dva covjeka stanu jedan uz drugoga okrenuti ledja ledjima , i onda trecu stavite odozgo kao da treci legne ledjima njima na glavu , tako da ce te drasticno povecati kapacitet prostora , a posto supstrat sam po sebi stvara temperaturu , vjerujte drasticno ce vam se smanjiti trosak grijanja , naravno te strane sto idu jedna uz drugu ne busite rupe da ne bi izlazile gljive izmedju vreca.
Kako radis supstrat , koliko micelija stavljas , kako kuhas slamu i tako ajde malo napisi da vidimo kako to radis , koliko ti je prinos.
Da samo da jos kazem ovako se vrece slazu kada dnevna temperatura zraka prelazi konstantno 16 stepeni a nocna da bude bar +12 , do tada svako vece podizanje temperature po danu , lagano oladis sa zrakom po noci , bez klime i velikih troskova grijanja , u ljeti smanjis kapacitet za 40% i opet imas mogucnost da radis bez klime , samo sto preko dana se vazduh ubacuje do 10 ujutro i poslje 5 navecer , a izmedju ako ubacujes onda sledece, i to brzom izmjenom zraka , odnosno propuhom od 10 do 15 minuta , i nakon toga odmah zaljevanje poda da dignes relativnu vlaznost zraka a samim time snizis temperaturu i do 3 stupnja u zraku.
 
Ovi dzakovi sto su trenutno u gljivarniku u prorastanju su dzakovi koje sam kupio, ima negde oko 80 komada, a pre neki dan sam punio i ja dzakove, od sada cu da pravim sam, necu vise kupovati, obezbedio sam uslove za proizvodnju supstrata tako da sam spreman za kompletnu proizvodnju, supstrate spremam tako sto usitnjenu slamu napunim burice, imam kazan od 1000l u kome ugrejem vodu do 80c i posle nalijem vodu u te burice poklopim i ostvim da se slama kiseli negde oko 3h, posle toga vodu ispustim iz buradi i ostavim slamu unutra 36 sati da se ohladi, posle toga ide zasejavanje! prinos cu proveriti tek za nekih 5 nedelja jer sam zasejao pre neki dan! :osmeh:
 
Moze li jedan savet . Meni skoro da nikada pecurke ne rastu kroz rupe koje sam izbusio (rupe izbusim cim zasadim) . Poenta je da dodjem u momenat da dzak moram da oslobadjam skidam najlon na toliko mesta da se on sam raspadne posle izvesnog vremena ... I samim tim moram da spustim na zemlju ... sto mi ne odgovara .

Moze li neki savet ?
 
Naravno da moze savjet , nije ti dobro nabijen supstrat u vrecama i gljiva se formira izmedju najlona i supstrata , kada punis vrece one moraju biti nabijene toliko da nigdje nema zraka izmedju vrece i supstrata , stavi koju sliku supstrata kod prorastanja i kod plodnosenja pa cu da vidim.
 
Kljucna stvar je kada sejem da micelijum stavljam u dzak 5 puta punu casicu od senfa ... E sada kada sipam stavljam na same ivice da li je to ok ?

I sam cim prakticno busiti rupe ? Trenutno imam nesto improvizovano ali se vremenom suze ... neka originalna ideja bi bila skroz ok :)
 
Orginalna ideja je da uzmes bakrenu cjev od 15mm i da ju grijes malim brenerom ili nekim izvorom topline i tako busis , samo na jednom mjestu napravi jedan rez na cjevcic s one strane s kojom ces da busis , da bude sirok jedno 5 mm , da ti sada ne objasnjavam zasto , skontat ces i sam .
Navuces vrecu na dasku , kao carapu i onda izbusis rupe za minutu sve pa i prije.
 
Koliko sam shvatio busim dok ne zapakujem kompost ? A sto se tice sejanja kada ubacim slamu nabijem nabijacem dobro prvi sloj (stavljam 5 onda je dzak pun) kako stavljate micelijum ? ja npr iz posudice koja mi je merica raspodelim u krug skroz prema krajevima do najlonskog dzaka ?

Pokusavam da ustanovim zasto pecurka ne raste kroz rupice ... jer sigurno nabijam slamu dobro ...
 
Nemoj se opterecivati sto ti ne idu na rupicu, uzmi skalper i kada uocis kroz najlod ja je nikla pecurka ti samo rezni skalperom napravi na tom mestu trouglic i to ti je to, ona ce da krene da raste kroz taj trouglic! A sto se tice rupa na dzakovima, mislim da ti je najbolje da busi pre zasejavanja, jednostavno napravis sablon od lesonita(lesonit da bude dimenzije dzaka) izbusis rupe na lesonitu od 15mm(improvizujes kao rupe na dzaku), kada to uradis jednostavno stavis na sto dvadesetak dzakova stavis lesonit preko njih, uzmes zumbu 12mm uzmes cekic i krenes da pravis rupe! ja licno zasejavam tako sto imam mericu plasticnu od 1l sipam u nju oko 600mll semena i krenem red slame pa posolim semenom pa red slame pa posolim semenom i sve tako u krug, znaci gledam da se uklopi 600mll sa dzakom!
 
Poslednja izmena od urednika:
Ja koristim italijansko seme 10 l pakovanje i od toga mi ispadne oko 22 dzaka velicine 1m x 0.5m ( ne znam koliko staje unutra) e sad zanima me kada posolis semenom da li bacas ravnomerno ili samo po ivicama ?

Skalpelom i otvaram ali posto imam 300 dzakova dosta mi treba vremena da se bakcem tim i vremenom toliko moram da isecem dzak da na kraju moram da ga spustim na zemlju a to mi uopste ne odgovara ...

Zato mi i treba neki savet :)
 
Ja koristim italijansko seme 10 l pakovanje i od toga mi ispadne oko 22 dzaka velicine 1m x 0.5m ( ne znam koliko staje unutra) e sad zanima me kada posolis semenom da li bacas ravnomerno ili samo po ivicama ?

Skalpelom i otvaram ali posto imam 300 dzakova dosta mi treba vremena da se bakcem tim i vremenom toliko moram da isecem dzak da na kraju moram da ga spustim na zemlju a to mi uopste ne odgovara ...

Zato mi i treba neki savet :)

Ja ti rekao ti ne slusas , slama mora biti toliko nabijena da je vreca skoro pred pucanjem , miceli rasipaj cjelom povrsinom a ne samo krajevima , brze i ravnomjernije prorasta kroz cjelu povrsinu , taj sam problem imao jednom kod madjarskog supstrata , pola gljiva islo kroz najlon umjesto kroz rupe , nakraju se ispostavilo da im nesto briketirka nije dobro nabijala ili tako nesto , uglavnom bilo zraka izmedju slame i vrece i cim ima malo kisika tu gljiva pocinje da raste , de stavi kao covjek slike pa da vidimo , jedna slika hiljadu rjeci.

- - - - - - - - - -

Pošto se krecu otkupne cijene bukovace na veliko kod vas u srbiji , i ako netko zna posto su otkupne cijene u hrvatskoj.
Kod nas u RH vecina je prestala sa uzgojem zbog velike cijene supstrata a male cijene gljive , pa me bas zanima koja joj je sada cijena na veliko.
 
Cim budem mogao da fotkam poslacu.

Jos jedno pitanje koje dzakove koristite ? Ja uzimam neke 100 mm x 50 mm 20 dinara komad hm ?

Ima li nesto povoljnije ?
 
Nazad
Vrh