Upute za uzgoj gljive bukovače na porodicnom imanju

Evo da i ostali procitaju osnove kod prorastanja supstrata

Ovo gore sam vam stavio sliku za primjer da znate kako izgledaju ove bale sa supstratom iz italije , bala je po 25 kg , ja vec 3 god ne radim bukovace , pogon je kod bjelovara , firma je sampinjoni andričić mislim , micelijum je od vremenskih uvjeta pa tako da imate ljetni , zimski , jesenski soj , naj poznatiji vam je HK35 , to je ljetni soj.
Klima ti treba biti sljedeca , vlaga izmedju 80 i 85% nikad veca radi bakteriskih bolesti gljive , to ti je ono kad uberes gljivu a ona za 3 sata pozuti lagano.
Zrak trebas izmjeniti u 1 sat jednu kompletnu kolicinu koja se nalazi u prostoriji , svjetla trebas imati recimo kao kada si pod orasom u debelom hladu , to ti je onako otprilike da ti objasnim , ja ih nisam imao ali desava se da bude problema u inkubaciji , period inkubacije traje izmedju 2 i 3 tjedna , sam ga dirigiras , temperatura supstrata ti nikada ne smije preci 25 stepeni ( 22 je super) a niti smije biti niza od 16 jer ce ti se presporo razvijati micelium tako da ce se pojaviti pljesan.
Prvih recimo 17 dana drzis temperaturu supstrata na 22 stepena u inkubaciji , prostor je kompletan zatvoren , bez ubacivanja svjezeg zraka , samo nekad i nekad malo prozracite na par minuta , da bude sto veca koncentracija co2 , nakon tih 17 dana trebate da u roku 24 sata oborite temperaturu supstrata na nekih 17 do 18 stepeni kako bi se gljiva probudila i krenula sa plodnosenjem , tako drzite 1 do 2 dana , nakon toga dignete temperaturu supstrata za 2 do 3 stepena i tako druzite na dalje , nakon 3 do 5 dana ce vam se pojaviti gljive na supstratu , od kad srusite temperaturu pa na dalje bitno je imati dovoljno svjezeg zraka , vlage i svjetla.
 
@paun13 @majalovaa

O pa vi ste ozbiljni igraci ( neki bili, neki jos ) ja sam za sada na sve rucno, planiram malo da sirim proizvodnju. Imam neke kontakte za pravljenje tunela ( kao plastenici, samo prilagodjeno za gajenje bukovaca ) ali jos nisam nista konkretizovao. To mi je jefitnija varijanta, nego da gradim zidani objekat. mislim ne znam u sta bi pre ulozio, jer je sve prirucno, kuvam slamu, rucno punim dzakove, i slamu secem, sve bas sporo ide, ali cu morati jedno po jedno da resavam. Ne znam sta mi vi, kao iskusniji predlazete? Odakle da pocnem ?
 
Za početak trebaš znati šta oupšte želiš , sve to je ok ali bez iskustva nista ne vredi ulagati , za početak nadji neki stari objekat da ga mozes za malo para iznamiti pa uredi tako da imas 3 prostorije kako bi mogao imati konstantnu proizvodnju , na plastenike zaboravi , tu mozes samo da gajis u prolece i u jesen ostalo nista , vidio sam to al je preskupo hladjenje i grijanje.
Sto se tice supstrata , na veliko se on ne kuha vec naparava i to 18 do 24 sata tako da temperatura u sredini supstrata ne predje 80 i da ne bude manje od 65 stepeni , potraži na internetu.
Nista ne mozes krenuti bez velikih ulaganja i kako god da krenes , moras uloziti bar 2 hiljade eura da bi radio imalo ozbiljno dali pravio sam supstrat ili ga kupio gotovog to je taj pocetni kapital koji ti treba da bi ti posao bio ekonomski isplativ , e sada drugo je to ako ti je hobi pa pomalo.
 
Evo ja malinar, pa pre dva meseca 50 dana zasejao 1000 dzakova, a pre 25 dana jos 2.000 dzakova. Doduse u bivsoj fabrici sampinjona. Uslovi za uzgoj idealni, sto bi se reklo sve na dugme. U prvom talasu nabrao 2800 kg, u drugom 1840 kg. Ocekujem treci talas za dan dva i prvi talas od 2.000 dzakova( sejanih po 200 dnevno. ) Sotra b-96, prezadovoljan. Imam hladnjacu za nju, radim pakovanje 400 grama, snabdevam sve iole poznatije Beogradske pijace rifuzno, a imam i susaru za sisenje bukovace. Trenutno sam najveci proizvodjac u Srbiji a gajim tek 50 dana. Eto kakva je proizvodnja bukovace u Srbiji. Doduse ja sam dosao na gotovo u objekat gde je bila fabrika sampinjona i koji sa opremom vredi 500.000 eura, a drugar mi je dao besplatno da se zanimam posto se on bavi drugim poslovima posto su mu sampinjoni dosadili. U komorama su neonska osvetljenja, klima uredjaji i po 6 ventilatora sa crevima + muljaci vazduha i orosavaci. Ima 6 komora + 3 tunela. Prinos maksimalan a kvalitet gljive vrhunski. Gljiva ispitana na hemiju, firma legalna, sve u zakonskim okvirima jer vec treci dan po pojavljivanju na Beogradskom trzistu sam zasmetao mnogima. Naravno mogu samo da me mrze jer imam najkvalitetniju gljivu, najvecu kolicinu i najmanju proizvodnu cenu i ne mogu da me ucenjuju kao male proizvodjace jer imam susaru.. Redovno dobijam i pretnje od onih koji godinama svercuju sa bukovacama ucenjivajuci manje proizvidjace koje iznenadi kolicina a ne mogu da je prodaju, ali naravno da ih se ne plasim i mogu da prete samo svom tati jer od mene mogu dobiti samo po nosu. Sve su to klosari i prevaranti koji kupuju bukovacu od proizvodjaca po 150-180 dinara a prodaju je na Zelenom vencu i kalenic pijaci po 500, bajlonovoj po 400, do najjeftinije vidikovacke 250. Mogu samo da me nateraju da zaposlim na svkoj pijaci po jednog coveka i prodajem gljivu po 200 dinara ako ne budu korektni, pa da vidimo ko ce kome da tera inat. Takodje sam zatrpao par Beogradskih pijaca sa paketima bukovace od 400 grama po ceni od 80 dinara zato sto su mi rekli da se paketi nikad nisu prodavali na pijaci niti ce. Ali prodavase se i narod se cudi i kupuje, kazu veoma povoljno. A meni se moze, sve sam isfinansirao u kesu, prodavacu je kako ja hocu i kome god hocu. I imacu u martu 5.000 dzakova u inat onima koji su godinama ucenjivali sitne proizvodjace i bogatili se na njihovom znoju... Naravno da ste primetili da je ovo jedan post nekoga ko je isfrustriran i iznerviran. Zamislite, zove me covek i kaze, trziste je ograniceno, popunices sam 60% trzista. A ja mu kazem: Samo 60%? Nisam zadovoljan, hocu 100%. Sta te boli uvo, mozda hocu da hranim ribe sa gljivom... Ajde molim te, smucili su mi se ti natkupci. Sta god da proizvodis u ovoj zamlji ima ih. Mnogi na ovom forumu znaju da sam ja uspesan prozvodjac malina, kupina i sljiva a ova bukovaca mi je posebno zadovoljstvo. Proradio mi inat. Kad se pojavim na Beogradskim pijacama kao da je dosao Hasim Taci, ne mogu ocima da me gledaju. A ja u 4 ujutru na kvantasu, u 6 u Zemunu, u 6:30 Bezaniska kosa, u 7 Zeleni Venac u 7:30 Kalenic pojaca, 7:45 Cvetkova pijaca, 8:10 Bajloniva pijaca, 8:30 Palilula, 9 Banjica, 9:30 Vidikovac, 9;45 Zarkovo... Novi prodavci bukovace i to triput kvalitetnije, sveze ubrane u 2 iza ponoci. Jos sa papirima, i otpremnicom i putnim nalogom. Zbog njihovoh 500 din po kg narod i ne jede bukovacu. Vecina i ne zna sta je. Jedan u zdravoj hrani prodaje 1 kg osusene za 5.000 din. Domacin. Ja cu je prodavati za triput jeftinije. I ovde i preko grane. A bio sam tako fin prvi dan kada sam doneo pecurke da ponudi nakupcima na tezgama, a oni hoce da me popisaju. Te ne treba im, te ne ide, te nije dobra za 200 din, a za 150 treba i ide i ajd da mi ucini da uzme. Vidim ja da ne vredi u ovoj zemlji biti normalan pa okrenem plocu. I naravno onda kazu, sta ti mislis ko si, pojavis se tako sa marsa i diktiras nesto... Ja kazem: Ja nisam prevarant, zovem se Zoran Markovic zvani "шеф" , na deklaraciji imate i moj broj telefona, adresu, stojim imenom i prezimenom iza ovog proizvoda i prodavacu bukovacu u okviru zakona ove drzave onako kako ja hocu, i u tome me ne moze spreciti niko, mozete samo da me upucate ako imate petlju vecu od mene... Veliki pozdrav za sve proizvodjace hrane u ovoj zemlji, i ne dozvolite da se neko drugi bogati na vasoj grbaci, da necija druga deca uzivaju u plodovima vaseg rada umesto vasa...
 
:bravo::bravo::bravo:E pa prijatelju, svaka cast na ovom postu i na takvoj proizvodnji.
Nema nista gore na svetu od ucenjivanja od strane nakupaca.
Samo napred :osmeh:
 
postovani ja sam poljoprivrednik iz s brijeg bih zanima me proizvodnja gljiva imam 2 prostorije od 40 kvadrata i 2 od 16 i 24 sta bih trebao uradit da mogu pocet sa proizvodnjom.Ako ima netko ko radi sa komparantima da mi se javi bio bih mu zahvalan.
 
Jarane koliko su ti vrec teske ako se moze znati , svaka ti cast ali da se napuni 1000 vreca treba stvarno puno ljudi i vremena , a jos i pasterizacija supstrata , kada sve to stignes da napravis.
Ajde malo opisi kako pravis supstrat i koliko stavljas micelijuma po vreci , na kojoj je podlozi micelijum , koja ti je vlaga , koliko temperature kod prorastanja a koliko kod plodnosenja.
Nije radi mene vec radi ovih ljudi koji nailaze na milion problema a nece nitko da im da savjet i da im pomogne.
 
vrece 23 kg, 4 kazana za kuvanje slame zapremine 1250l, kuvanje na 100 c 20 minuta, jedan radnik 100 dzakova na dan puni rucno i zato je placen 30din po dzaku, radi 12 h, nerkad i duze. Na jednu vrecu 0,7 kg mcelijuma b-96. Vlaga 70% za vreme prorastanja, u branju 90%. Temperatura u prorastanju 20,4 c, a u plodonosenju 18,4.
 
Dali si imao problema sa zelenom pljesni , imas koju sliku da okacis ili posaljes na pp da malo vidim kako to izgleda kod ozbiljnog proizvodjaca , vec sam ja zaboravio kako to ide sve.
 
Sutra kad se vratim iz Sapca popodne, napravicu jedan snimak i okaciti na youtube, pa okaciti uvece ili ujutru na forum....

- - - - - - - - - -

Evo snimio sam jednu komoru od oko 700 vreca.. Ovih dana snimicu i ostale i hladnjacu...[video=youtube_share;0pElnM11xKA]http://youtu.be/0pElnM11xKA[/video]

- - - - - - - - - -

[video=youtube_share;2wdf_u7v9TE]http://youtu.be/2wdf_u7v9TE[/video]
Ovo je tek posejana komora... pre tri dana, u sredu...

- - - - - - - - - -

Nemam memorije u fotoaparatu, snimicu za dan dva ostalo...
 
Odlično je prorastao taj tvoj supstrat , koliko stavljas miceliuma , mozes li staviti i koju sliku tih kotlova u kojima si kuhao slamu , i koji soj si stavljao , naj bolje se pokazao HK35 , ali imas i zimski soj samo ne znam tacno kako se zove raste na temp od 8 do 12 stepeni a prorasta vec na 16 stepeni.
 
gde se moze nabavite kvalitetno seme i koje, kod koga, to je najveca problematika danas, ja pocinjem sa uzgojom bukovace, za sada imam negde oko 150 dzakova koji su trenutno u inkubaciji krecem po malo da bi imao kontinuitet, svake nedelje kuujem po 50 dzakova, a uporedno i pravim imam veliki kazan gde pasterizujem slamu, planirana kolicina mi je oko 2000 do 3000 vreca a mozda i vise, nikad se ne zna :D, ali najvise sto me muci je naci kvalitetan i dobar micelijum? i kako je najbolje da se izboris sa zelenom plesan ako se pojavi?! hvala u napred
 
Kod vas je tu novosadski institut sa nekih 10 razlicitih sojeva , ako ti krene zelena pljesan nista ti ne pomaze samo tu vrecu izbaci van da ti se ne siri na ostale.
 
da, ali mislim da postoji neki nacin u proizvodnji supstrata dok se pasterizuje i zasejava uraditi nesto do da nedodje do pojave plesni, predpostavljam, ali pitanje je sta?! :D
da li neko moze da mi pomogne koliko minuta je najbolje da rade, a koliko minuta da nerade ventilatori u proizvodnji,?

- - - - - - - - - -

da, ali mislim da postoji neki nacin u proizvodnji supstrata dok se pasterizuje i zasejava uraditi nesto do da nedodje do pojave plesni, predpostavljam, ali pitanje je sta?! :D
da li neko moze da mi pomogne koliko minuta je najbolje da rade, a koliko minuta da nerade ventilatori u proizvodnji,?
 
da, ali mislim da postoji neki nacin u proizvodnji supstrata dok se pasterizuje i zasejava uraditi nesto do da nedodje do pojave plesni, predpostavljam, ali pitanje je sta?! :D
da li neko moze da mi pomogne koliko minuta je najbolje da rade, a koliko minuta da nerade ventilatori u proizvodnji,?

- - - - - - - - - -

da, ali mislim da postoji neki nacin u proizvodnji supstrata dok se pasterizuje i zasejava uraditi nesto do da nedodje do pojave plesni, predpostavljam, ali pitanje je sta?! :D
da li neko moze da mi pomogne koliko minuta je najbolje da rade, a koliko minuta da nerade ventilatori u proizvodnji,?

Mora se odraditi kvalitetno pasterizacija , treba minimalno da se na temp od 85 stepeni kuha slama bar sat vremena , mora da se ocjedi sama da ne bude previse vode u njoj i da ne bude toplija od 20 do 25 stepeni.

Sto se tice izmjene zraka moras u sat vremena da izmjenis kompletnu kolicinu zraka u prostoru.
 
Nazad
Vrh