Upute za uzgoj gljive bukovače na porodicnom imanju

Temperatura komposta se nemeri dok je u prorastanju!?
 
Poslednja izmena od urednika:
Ilija, ona crna gljiva ti je od nekog dima ili tako nesto, UGLAVNOM VAZDUH JE U PITANJU. Temperatura nije jer ja imam jedan magacin gde ne grejem 400 vreca vec 20 dana, temperatura 7-12 stepeni, vrata otvorena preko dana. Gljiva bude tamna dok ne sazri potpuno, ali polako dodje na svoje. Sto se tice onih uvenuca, nemoj da te to brine, ne utice drasticno na prinos, snagu ce pokupiti one jace pecurke. Pa ja imam 24 rupe po dzaku, nekad krenu na 20 grozdovi, izgura 10 po 200-300 grama ili 5 po pola kile, ili jedan od dve kile i pet po 150 grama u talasu. Prosek 2,5 kg u prvom talasu po vreci. Nekad manjka i svetlosti. Desava se i da micelij ne valja. Ja imam svog proizvodjaca, samo sam jednom dokupio 200 litara kad on nije imao od nekog madjara i nisam bio zadovoljan u potpunosti. Sve u svemu, kad bih zagledao svaki dzak odlepio bih, imam 5.000 komada trenutno....
 
Sta da radim sa vazduhom, ja se sve nesto bojim da im nije promaja, da nije mozda velika koncetrasija co2, ali onda razmilim i kazem da nije jer imam jak ventilator koji izbacuje co2, pa onda mislim da je previse jak pa pravi promaju pa zbog toga, omam na svakom dzaku neke ispucale gljive i neke gljive kao smirgla ona krupna mozes sa njom da smirglas drvo :), sve mislim da je do nekakvog vazduha i ventilatora, gledao sam onaj tvoj klip Zorane gde si snimao komoru, kakav ti je ono muljac vazduha, cemu to sluzi, jel korisno? Dal da ja napravim takav jedan? :)
 
Ja imam 7 ventilatora u komori, izmedju svakog reda po jedan sa crevom. Muljac je na zemlji sa velikom ventilatorom. Kada je klapna zatvorena on mesa unutrasnji vazduh da bi temperatura bila ravnomerna na svakom mestu u komori. Da nije njega u petom redu do plafona bi bila 22 a u prvom do betona 14 stepeni. Uzima vazduh sa poda i kroz male rupice na crevima ubacuje sa vrha. Sa otvorenom klapnom on uzima svez vazduh spolja i kroz creva koja sluze za 7 ventilatora ubacuje svez vazduh, kolicine koju bi ubacio jedan, bez promaje i obaranja temperature. On mi omogucava da plasticno crevo non stop vlazi pod bez bojazni da dodje do preterane vlage, i vlaznost ne oscilira. Pecurka definitivno nece promaju. Znaci poenta muljaca je da kad ubacis svez vazduh spolja ravnomerno ga rasporedis po prostoriji, onda ne mora taj jak ventilator stalno da ti radi... Kolika je povrsina te prostorije i kolika je visina?
 
Ima oko 67m2 visina je 3,6m, ja mislim da imam golemih problema sa tom promajom ,i vlaga mi dosta oscilira, oko nekih 5 do 10 odsto, jer meni kada se upali ventilator koji izbacuje co2 bas se oseti, bukvalno mi se crevo naduva na plafonu kada povuce ovaj dole ventilator koji izbacuje, sada sam uzeo reducir pa ocu malo da mu smanjim snagu pa da vidim kako ce da se ponasa.

- - - - - - - - - -

Sinoc sam imao mali peh u prostoriji za inkubaciju, ulazim u nutra situacija normalna na termometru je temperatura 20 c, krenem da merim temeraturu u jednom dzaku kad ono 27c izmerim u drugom kad ono 32, u trecem 30 stepeni, sta da radim, dzakovi nisu naslonjeni jedan na drugi, ima lufta po 5 santima?! :sta:
 
Treba mi pomoc pojavile su mi se neke vrlo vrlo sitne da ne kazem "mikronske" narandzaste kao vasi koje se uglavnom nalaze na vratu pecurke ? Vrlo sitne i narandzaste boje ...
 
Eh znas kakav makro digi mi treba to da slikam :) a trenutno nemam ... mislim da je povezano sa sitnim musicama kojih nikako da se spasim ... da li je neko imao iskustva sa ovim ?
 
Poslednja izmena od urednika:
Kako da regulisem taj vazduh imam dosta gljiva koje su kao smirgle, hrapave i iseckane ko da ih je neko rezbario skalperom, dosta takvih imam, ne znam vise sta da uradim, imas neko resenje da mi predlozis?!
 
Poslednja izmena od urednika:
Verovatno duva preko pecuraka sto ne sme da se desava. Jbg, ne znam, kad bih mogao da pogledam na licu mesta odmah bi ti rekao, ili ivaj moj tehnolog da im da dijagnozu...
 
Evo sta mi se desava sa gljivom, i maltene na svakom dzaku imam ovakve, stvarno greota, izludeh vise ne znam sta vise da uradim!! da li se nekome od vas ovo desilo!!!??? ajde da im damo neku dijagnozu :) Zoki sta kazes?




dscn3354i.jpg



dscn3353v.jpg



dscn3357f.jpg




dscn3360ki.jpg
 
Polako ilija :) na greskama se uci. Ovo je bilo i kod mene, ali u zimu kad je pala temperatura i kad sam prestao da brinem. Ocisti sve te dzakove, i poprskaj varikinom, samo razblazi ( sad ne znam napamet tacnu razmeru ) , to bi trebalo da dezinfikuje ako je do neke bolesti.
 
Sa tom varikinom trebam da isprskam celu prostoriju ali kada je prazna, jer tako, jel ti se deslilo posle tog prskanja da su ti se ponovo pojavole ovakve gljive???
 
Ne moras na praznu prostoriju, mozes i kada imas dzakove u njoj, samo moras da razblazis varikinu sa vodom, ja sad ne mogu da nadjem tacan razmer, valjda ces naci, ili ce se neko vec javiti. Ocisti prostoriju celu, isprskaj varikinom celu prostoriju i dzakove, i za dan dva ce ispariti varikina, gljive ce malo da poplave na vrhovima ali ce to proci.
 
Varikina jeste dobro sredstvo za dezinfekciju ali u fazi pripreme prostorije za
useljenje novog komposta. Ona ima karakteristican miris i mozda postoji
mogucnost da plodovi povuku miris na varikinu.
ILija, ako sam dobro razumeo ti si ove dzakove kupio. Pokusaj da ih reklamiras.
Vidi se iz aviona da je u pitanju neka zaraza
 
Ja sada mogu samo da se zalim Svetom Petru! Niko ne garamtuje, za dzakove uvek ce naci neki izgovor kako nesto nije bilo u redu, nemam vajde od toga, danas sam ubacio moje dzakove, ako se i oni budu isto zarazili poludecu, ne znam da li da izbacim sve dzakove pa da krenem ispocetka, da dezinfikujem tom varikinom, cekam malo da se proluftira, i ubacim nove dzakove, stvarno ne znam sta mi je ciniti...
 
Ja sada mogu samo da se zalim Svetom Petru! Niko ne garamtuje, za dzakove uvek ce naci neki izgovor kako nesto nije bilo u redu, nemam vajde od toga, danas sam ubacio moje dzakove, ako se i oni budu isto zarazili poludecu, ne znam da li da izbacim sve dzakove pa da krenem ispocetka, da dezinfikujem tom varikinom, cekam malo da se proluftira, i ubacim nove dzakove, stvarno ne znam sta mi je ciniti...

Ja sam to imao na nekoliko vreca madjarskog supstrata , radilo se o tome da je micelium bio zarazen nekom bakterijom kod zasijavanja , daj malo podatke vlaga , temperatura , mislim da sam ja to rjesio tako da sam sve te gljive obrao i pobacao , smanjio na 7 dana vlagu i temperaturu i da su poslje ponovo bile dobre , ali mi se to pojavilo u 1 valu ali vec pred kraj berbe , koliko ti je vreca tako izrastlo.
 
Nazad
Vrh