Upute za uzgoj gljive bukovače na porodicnom imanju

Mislim da je ili do djubriva tj. micelije, ili je po samom formiranju odnosno pojavljivanju grozdova na rupicama doslo do kontakta pecurki sa nekim LOSIM vazduhom, hoce i od toga. Ja da sam na tvom mestu ja bih ocistio sve dzakove, odnosno obrao sve, ugasio svetlo na 7 dana i sacekao sledeci talas. Ne smatram da ce bilo kakvo prskanje sada kada su pecurke formirane doneti bilo sta dobro... Uglavnom odmah to sve poskidaj da ne izlazi snaga iz dzakova...

- - - - - - - - - -

Sve u svemu, velika je steta i grehota, mene dusa boli kad vidim ove fotke... SRECNO...:bravo:
 
Sto se tice uslova u gajilistu mislim da su uslovi dobri temp oko15c, vlaga 80, maltene na svakom dzaku imam takve pecurke ispucale i zaguljene,ne bih reko da je do vazduha, jel de mi ulazi kiseonik malte ne nema nista u tom delu,a za seme isto ne bih rekao da je u pitanju jer su ti dzakovi bili od dva razlicita proizvodjaca koji koriste razlicito seme, sada postoji mogucnost da me je ovaj prvi sto mi prodao dzakove uvalio neku bolest pa mi sada zahvatilo ove ostale, ili je mozda promaja ali ne verujem da je imam u prostoriji, nisam vise pametan! Dodje mi da izbacim sve te dzakove sto sam kupio, da detaljno dezinfikujem prostoriju i ponovo ubacim moje supstrate! da li bi bilo to pametni? :sta:
 
ilijabg-moras znati koji su optimalni uvjeti za soj bukovace koji uzgajas vlaga, temperatura, ne smijes misliti nego moras znati koje uslove zahtijeva soj bukovace koje uzgajas itd njih ti je trebao reci onaj od kojeg si kupio supstrat -trebao si trazit garanciju za kvalitet supstrata.

- - - - - - - - - -

ilijabg-moras znati koji su optimalni uvjeti za soj bukovace koji uzgajas vlaga, temperatura, ne smijes misliti nego moras znati koje uslove zahtijeva soj bukovace koje uzgajas itd njih ti je trebao reci onaj od kojeg si kupio supstrat -trebao si trazit garanciju za kvalitet supstrata.2 problem je mijesanje novog i starog supstrata zbog opasnosti prelaska bolesti sa jednog na drugi sto se izgleda dogodilo kod tebe,bilo bi ti bolje pregraditi prostor na vise prostorija i svaku prostoriju posebno puniti jer u slucaju bolesti ne bi sav supstrat bio zarazen a time bi izgubio manje ulozenih novaca u supstrat, slazem se sa zoranom sefom da je problem u miceliju,poslusaj njegov savjet pa ces vidjeti za 7 -10 dana sto ce se dogoditi.
 
Da li hoce da dodje do ovakvog slucaja ako oscilira vlaga, meni oscilira oko nekih 10-20 odsto na digitalnom meracu za vlagu, a na mehanickom mi oscilira za 5, znaci na mehanickom mi uvek stoji od 80 do 85, a na digitalnom od 82 pa kada se upali ventilacija neki put padne na 69-70 sada ne znam kome da verujem dal tom digitalnom ili mehanickom! Cak mislim da mi se to sve desava jer mi vlaga oscilira...
 
Nije ti to do ventilacije vec do bakterije, vec sam ti to rekao , poveri sve te koje ne valjaju i izbaci ih van , smanji temperaturu i vlagu i dostavu svjezeg kisika na nekih 7 dana i procice vjerovatno.
 
img20130304131301.jpg


da li neko zna sta je u pitanju ?
 
Nekakve usi jesu ali ja ovo jos na bukovacama nisam vidio , potrazi pod bolestima sampinjona mozda nadjes rjesenje ali mislim da je naj bolje zarazene vrece da izbacis van jer tesko da ces naci nekakavo sredstvo s kojim bi mogao da spricas.
 
Citao sam o raznim problemima, ali na ovakav jos nisam naiso! Poslusaj savet od mojalova, pa ces videti, samo da se nesiri!
 
Planiram da krenem sa proizvodnjom bukovace ali nemam uslove da kuvam slamu,da li je dobro drzati u hladnoj vodi 24h sa sretstvom za dezinfekciju ili cu morati da se snalazim sto se kuvanja tice.

Hvala
 
Ima nacina da se slama potopi u vodu u koju je dodata neka hemija tipa hipermangan...ali to treba izbegavati.
Prvo sto dodajes hemiju a drugo sto se slama kuvanjem ili parenjem omeksa i samim tim micelijum lakse osvaja
prostor u takvoj sredini. Prinos je gotovo uvek bolji ako smo slamu termicki pripremili nego samo hladnim postupkom.
Naravno pri istim ostalim uslovima gajenja, jacini micelijuma...
 
Pokusavam da resim, ovo je igranka bez prestanka! sada mi se ne suse, ali mi izlaze karfioli iz rupica, bukvalno izgleda kao karfiol, ne rastu kako treba, imam nekih problema moram mikro klimu da dovedem u redi! pa gledam to da res
 
Ko od vas sece, a ko ne sece slamu i zasto ? Ja sam do sada sekao, ali sam sad prvu turu radio bez secenja, i mnogo je teze, dzakovi koji su imali 27-28 kg sa secenom slamom, kad ne secem jedva imaju 20 ak kg. Da ne spominjem koliko je teze za puniti dzak sa takvom slamom, na mnogo mesta mi je ostajalo vazduha, a ceo proces je bar za 20 % sporiji nego kad sam punio sa secenom slamom. Srecom svi dzakovi su pobeleli, i nigde se nije pojavila plesan. Jedno sad sto su mi dzakovi dosta laksi nego pre, ali videcu kakav ce prinos da bude.
 
Koliko ja znam secenoj slami brze se oslobadja celuloza i micelija bolje napreduje i inkubira, meni dzakovi pobele posle 12-13 dana, i odma ih prebacujem u plodonosenje :cool:
 
Nazad
Vrh