Udruženja poljoprivrednika

Kolega u pravu si skakljiva tema ali zar ne postoji ni jedan svetli primerak zadrugarstva u nasoj vojvodini.Izgleda bez nadzora velikih nema nikakvog izgleda,ali mislio sam mozda backa je jaca,i organizovanija.
 
RAle nije moje da te ispravljam vec su tu ljudi koji su za to zaduzeni ali licno mislim da si promasio temu jer tebe ocigledno zanimaju interesna udruzenja poljoprivrednika a to je zadrugarstvo., jer udruzenja kao udruzenja, sluze kao sto i sama rec kaze radi druzenja i prospretiteta ,razmene iskustava i nista vise .A zadruge se prave kada se ti isti poljoprivrednici udruzuju radi ostvarivanja dobiti i zadruga kao takva ima svoj ziro racun i ucestvuje u platnom prometu sa punom odgovornoscu kao i svako preduzece ,,e sada o samim zadrugama poljoprivrednici imaju razlicita misljenja jer su mnogi do sada naje,,,li kao i ja uostalom ,,e posle toga se okupi grupa ljudi i sama napravi svoju zadrugu po svom nahodjenju i svojim interesima -znaci vi ste krojaci svoje sudbine- i po tom principu nasa zadruga dobro funkcionise i ja znam jos dosta primera zadruga koje dobro rade -ali sta je osnovni preduslov za dobar rad zadruge ,,COVEK,, znaci morate u startu zaobici sve one za koje mislite da ce vam biti ili kamen spoticanja ili cak i osobe koje misle da zloupotrebe zadrugu - prema tome gledajte sa kim se udruzujete i po sadasnjem zakonu o zadrugama je obavezno da ima 10 clanova (sto nece biti obavezno u novom zakonu koji je na usvajanju( i najbitnija stvar u celoj prici je da zadruga NE MORA DA IMA PLACENO LICE tj direktora koji ce je voditi vec je to osoba koju vi izaberete i koja ne mora biti vecno direktor vec je mozete menjati na 6 meseci tj kako se dogovorite ,,ovaj vid udruzivanja je po meni mnogo dobar i liberalan jer je na vama da odredite vasa pravila i sto pravila budu preciznija to ce vam biti lakse da ih primenite ne bi li izbegli malverzacije bilo kog clana,,inace Tibor Patrik je odrzao seminar u S,karlovcima upravo o udruzivanu tj zadrugarstvu i ja mislim da bi tih predavanja trebalo jos da bude u svakom slucaju bila su vrlo korisna i ja cu se truditi da vas o tome obavestim putem foruma ,pozzz
 
Ne takvi me ne zanimaju,bolje napisi sa kojima ti radis jel si zadovoljan?A ovih sa neizvesnim krajem poznajem dosta dobro.Kako funkcionise na zeleno,otkup to me zanima.
 
Рале ја бих ти могао писати до ујутро о задругама ,али лепо сам ти напоменуо ,,задруга ти је као невина девојка --како је отвориш тако ће ти бити целог живота ,,према томе задруга се прави према вашим интересима тј интересима вас који се удружујете мада ја мислим да ће бити могуће направити и породичну задругу у коју убациш само чланове свог домаћинства па ако не верујеш колегама онда се сам упусташ у битку - само да не буде после ..колики је мој део -ОВОЛИКИ (шалим се мало )
 
@Provac hvala ti za objasnjenja slazem se potpuno ali mora se nesto pokusati jer ovako ne ide,dal je to zadruga ili neki drugi oblik udruzivanja nije bitno.Samo sam hteo da vidim kako se drugi bore sa ovim nedacama,jer ovde u ovom delu nema nikakvog udruzivanja.
 
1 zadruga mozemo biti mi na forumu kad se kupuju npr herbicidi odemo do Hemoslavije ili neke druge radnje koja ima veliku ponudu i dovoljne kolicine sve hemije,pa majku mu bar bi nam 5% skinuli marze,a nama opet lepo.
 
Provac obavesti nas kad bude seminar o zadrugama,član Rale i ja smo zainteresovani.
Farmer prvobitan cilj je da se nabavi repromaterijal nabavi po povoljnijoj ceni i povoljnijim paritetima i odložeenim plaćanjem. Druga stvar je obezbeđivanje veće cene kod prerađivača i izvoznika. Treća stvar je Megacin i ne bih se baš složio da nije toliko bitan ,Puno robe se lageruje i čuva a veruj da je to problem mnogima. Ako je taj zadrugar prinuđen da preda kukuruz na lager kod privatnika onda sam sebi postavi pitanje šta će mu zadruga kad mora da plati ulaz,izlaz,čuvanje....itd. Ako nije koperant kod tih privatnika samo donese robu ni taj privatnik mu neće dati neke povoljnosti jer nije uzimao repromaterijal od njega. Kod nas je to jako pipkavo za druga mesta ne znam.
 
Mа свуда је пипкаво талиану ,веруј ми нема области која нема проблема ,али да ти кажем искрено много је лакше кад се крене са нуле ,већ и психички се човек осећа сигурнијим и има наду -што је у овим тренуцима врло битно ,,е сада шта је проблем свуда у овој нашој земљи -људи ,,јер су подложни ,,кварењу,, што наноси велику штету свима ,а посебно удружењима тј задругама јер сваки покушај преваре или личног интереса одмах пољуља поверење у тај облик удруживања и народ то одмах чује и реагује ,,ма шта ће ми задруга видиш како су прошли они тамо ,,итд ,,зато сам вам ја реако да је најбитинији део сваке задруге ,,статут,,који вам је темељ вашег удруживања и самим тимваш заштитник који вас чува од злих како људи тако и намера ,,иначе сада ћу баш позвати тибора па ћу после окачити овде ако буде неке акције само ми реци талијану који би то већи град ,варошица или село одговарало да се одржи то у вашем крају а не ви да долазите овамо .поззз
 
Rado cu prisustvovati predavanju interesuju me svi vidovi udruzivanja zbog sebe iako nisam osoba koja ima sta da udruzi.Mislio sam da cu ovde videti kako ostali funkcionisu,ako je moguce bez tajkuna,jer znam kako radi viktorija sa ostalim svojim satelitima znam racu pa sam ocekivao neke novosti.Znam da je pojam zadrugarstva prevazidjen pojam u onom starom obliku,i voleo bi da cujem nove metode ali ne na visoko skolskom nivou nego spusteno na nas nivo.Sve sto vazi u EU ne znaci da ide srbiji.
 
Sta je sve potrebno za pocetak udruzivanja nekoliko gazdinstava?
Jel ima tu neka definicija?
Ja bih napravio udruzenje tu kod nas u selu.
 
Mi u selu imamo neku zadrugu sto smo sami napravili koja broji oko 20 ljudi, namera je bila jeftiniji repromaterijali, goriva, semena i da su sigurni u otkup proizvoda, od 20 ljudi nas petoro je sve svoje proizvode predavalo nasoj zadruzi. Nismo mi jos za tako nesto, kod na su ljudi jos od pretprosle godine duzni za vestake po 2-3 hiljade jevropljana, a sve proizvode predaju drugima, i na kraju ce se morati rasformiti zadruga i ponovo da je formiramo nas petoro i onda da vidimo kako ce to ici, pa cak ni nas petoro ne mozemo da se dogovorimo oko kupovine placa, kuce i gradnje otkupnog mesta, uvek jedan ili dva moraju da koce.
 
Udruzenja u Srbiji se jos uvek svode na ,bla,bla,bla...Retka su udruzenja koja mogu da funkcionisu i da pomognu seljaku u kmislu jefyinijeg repro materijala i kojecega.
 
Хтео бих да одговорим на последња три поста .Прво овоме што хоће ладно пиво :ако већ имате вољу и жељу да нешто отваратњ онда вам је задруга много боља јер има много већих могућности и куповине и продаје значи уопште баратања новцем а ви као удружење можете само да идете на сајмове изложбе и да трошите новац од чланарине док је задруга у правном смислу као и предузеће што каже гдин Шојић
Друго овоме НИЏИ што пљује по колегама што су дужни за ђубриво а продали робу другоме - све се то дефинише статутом - тако да кад то неко уради -најебо је.Код нас у статуту стоји да кад неко пошаље лошу робу купцу у иностранство и због тога најебу остали тај који је то урадио сноси све трошкове и зараду -тако да неће пасти на памет никоме да то уради а исто тако је дефинисано да не сме нико да продаје робу другом купцу осим ако задруга то не одобри - нити сме да се бави истом делатношћу као и задруга -паралелно ..поззз
 
Selu u kojem zivim postiji udruzenje,UPS-(udruzenje poljoprivrednika Silbas).Mislim da postiji od 2004 godine,ja sam clan vec 2 god. Za sada se drzimo dobro samo imamo problem sa opstinom sto nece nista da nam pomogne.Ali svake godine obezbedimo jeftinije gorivo,to je za sada.Sklapali su povrtari ugovore preko udruzenje za prodaju paprike.Imamo u planu da uradimo oko toga da uzimamo jeftinije seme kukuruza i vestacko djubrivo.Sada se borimo i da smanjimo pocetne cene drzavne zemlje.Osniva se i Opstinsko Udruzenje Poljoprivrednika koje ce po meni biti jako znacajno... toliko za sada od mene... :ppozdrav:
 
браво за силбаш баш ми је драго да чујем тако нешто ;d}а то што вам општина не даје немој то да вас бригеша важно је да не узимају поззз
 
Gospodine Provac, kako da ne pljujem po njima, usli su u nesto da bi njima samima bilo bolje i idu da prave stetu tome, kako bih ste se vi osecali da vam se desi nesto tako a vi im svima zelite dobro i da uspeju u zivotu, sta treba ja da platim njihova dugovanja pa da nepljijem po idiotskim polumozganima.
 
Мој друже Ниџо ниси ти мене разумео ,,ја ти оправдавам што их пљујеш али то сте требали да предвидите јер људи су кварљива роба ,,и ја сам најебао са првом задругом увео нас директор у дуг од 40.000 еура и ми то ђубре напустимо са све његовим дуговима и направимо нову задругу( сада чујем од оних који су били остали -увек има будала,, да је скроз остао сам -сви га напустили )али сада смо отворили 100 очију и написали статут тако да скоро да не постоје шансе да нас неко зззз,,према томе статут је тај који спречава лопове и лоше људе тако да ће многи који имају такве намере чим виде добар статут одустати од удруживања .поззз
 
Nazad
Vrh