Udruženja poljoprivrednika

Mogla bi udruzenja da se dogovore oko protesta voznje traktorima ..... Udruzenje u mom kraju je je raspolozeno ... sve ostale sugestije molim na P.P
 
djoker |178.253.237.xxx |2011-05-25 20:03:05 Ovakve gluposti nisu ni komunisti izjavljivali kako vas nije sramota,pogotovo
gospodu iz Asocijacije poljoprivrednika od sutra moje udruzenje nije vise vas
clan koga vi zastupate
Evo jedne lepe izjave sa sajta poljopartnera.
 
..a da imamo udruzenja mogli bi se boriti protiv ovoga!

Srpske njive pokupovaće stranci
UTORAK, 19 APRIL 2011 20:15 POLJOPRIVREDA DANAS - SRBIJA
Za koju godinu će biti moguće prodati poljoprivredno zemljište inostranim kupcima. Mogućnost data ugovaranjem Prelaznog trgovinskog sporazuma sa EU.

Zabrana prodaje poljoprivrednog zemljišta strancima u Litvaniji i Slovačkoj, koju su odavno usvojile članice Evropske unije, a uskoro će moći u potpunosti da koriste evropski agrarni budžet, produžena je, nedavno, do 2014. godine.
Hrvatska će zemlju ponuditi tek kada istekne 15 godina od njihovog proglašenja za kandidata za EU. Srbija je, međutim, ispregovarala da su oranice dostupne strancima već posle četiri godine od potpune primene Prelaznog trgovinskog sporazuma.

Od tog trenutka, nećemo imati način da zaustavimo strance da za male pare pokupuju zemljište. A taj će rok počinje onog trenutka kada ovaj sporazum ratifikuju parlamenti svih zemalja EU.

To do sada nije učinilo 16 članica, ali hoće veoma brzo. "Potrebno je da izdejstvujemo prolongiranje zabrane prodaje poljoprivrednog zemljišta strancima", objašnjava Vojislav Stanković, saradnik Naučnoistraživačkog centra PKS.

http://www.mojafarma.rs/index.php/2...as/Srbija/srpske-njive-pokupovae-stranci.html
Ovo mora da se uvrsti u zahteve inace smo ugasili svi bar da se ugledamo na hrvate.inace pravimo neko udruzenje ili.......? posto ova koja su u funkciji nisu za nas. nego dase napravi statut da nemoze u vrhu udruzenja da bude niko stariji od 40g i mladji od 30g ,i da ima decu.
 
I ne samo na Hrvate. Sve zemlje istocne Evrope, a clanovi EU, su izborile pravo neprodavanja poljoprivrednog zemljista pomocu odredjenih aneksa ugovorima cak do 2020. Mislim, da posle jednostranog uvodjenja SSP, raznih kompromisa na nasu stetu, drugih ustupaka, kod ovoga ne treba da popustamo. Cak sta vise, jedan od zahteva treba da bude zakonsko ukrupnjavanje parcela uz drzavnu pomoc i asistenciju. I tom zahtevu treba dodati i opciju da ljudi u lokalu, imaju pravo da otkupe drzavnu zemlju u svom ataru. Kad je banda raznih bizMismena, podobijala zemlju za dzabe, takodje fabrike i mnoge druge resurse. Kada je gomila proletera podobijala stanove i poslice. Red je i da poljorpivrednik dobije nesto. Mislim da treba da zahtevamo da i nama drzava po istoj ceni i rokovima placanja, tj uslovima proda zemlju, kao sto je i Miskovicu i ekipi, koja je kupila zemlju kroz razne privatizacije. Mislim da bi ovo bio neki minimum zadovoljenja pravde a i ravnopravnosti na trzistu. Ili jos bolji predlog, da se sve oduzme bizMsimenima, jer nije placeno po trzisnoj ceni. Imao bih jos predloga, ali msilim da je ovaj za zemlju dovoljan za pocetak.
 
Sinoć u Staroj Pazovi je osnovano Opštinsko udruženje poljoprivrednika Stara Pazova, skraćeno OUPSP čiji su članovi poljoprivrednici iz svih mesta naše opštine. Lokalna samouprava je podržala ovo naše opštinsko udruženje i u tu svrhu su nam dodelili prostoriju u Zanatskom domu koja se upravo renovira za naše potrebe.:ppozdrav:
 
Pozdravljam i ja odluku osnivanju udruzenje OUPSP, i verujem da je to jako dobro resenje za sve nas:ppozdrav:
 
Postovane kolege interesuje me tema udruzivanja poljoprivrednika ali ne u smislu zastupanja interesa poljoprirednika,vec u nekom obliku zadrugarstva.Ne u ovom prevazidjenom obliku vec nekom modernijem.Da li u vasoj okolini funkcionise neka koja ispunjava bar minimalne potrebe kooperanata.Povoljni uslovi otkupa,povoljno kreditiranje al da nije u velikom sistemu vec samo udruzivanje par poljprivrednika na ravnopravnoj osnovi.Pitanje da li je to kod nas i moguce.Zeleo bi da cujem vasa iskustva.
 
Kod nas,jako tesko.
Udruzenje mora raditi sa svezom lovom,e sad,koliko je udruzenje jako da to izdrzi?
 
Rale ,naravno da je moguće ako se koncept ne zasniva na pojedincu .
Kada ljudi shvate da tako udruženi mogu dobiti npr 5% od repromaterijala i 5% veću cenu direktnom trgovinom sa prerađivačima a ne da razmišljaju kako bi jedan munuo drugog i trećeg ima da se i zahvale.
Vidim da je kod nas veliki problem gde biti koperant? Neko dobro prođe ali zato neki drugi naj**e
Zašto bi taj naš procenat ostavljali "zadrugama" (firmama,tajkunima) u svom mestu kad možemo zajedno sa odrfeđenom količinom da dobijemo veću cenu kod izvoznika i prerađivača , jeftiniji lager,sušenje,transport izbegli bi ulaz 1%,izlaz 15 što bi se rešilosopstvenom vagom i skladištem.Jedan čovek kada pravi hangar malo ozbiljniji košta ga oko 50000 eura šta misliš koliko bi mogli 20 zadrugara sa 5000 eura+subvencija 50% koliko je bilo zadnjih par godina+ mogućnost dobijanja placa od opštine+ bespovratna sredstva nekih fondova(radim na tome ali otom potom) + povoljni kredit kod banak+ pružanje usluga koperantima za repromaterijal.
Samo jedan primer neke semenske kuće koje sam kontaktirao daju rabat i do 12% na određenu količinu a recimo usluga magacina za neke proizv jeođače 8%-12% zavisno od količine, Viktorija Logistik razmena soje za sačmu 1:1 tj kilo za kilo +8%pdv na ulaz -18%na izlaz. Mi ga dobijamo za 1:0,7 i manje pa vidite da li i stočari imaju interes.
Ima tih primer koliko hoćeš.Ja mogu samo da garantujem da bi zadrugari imali minimum 10% više u džepu.
 
Zato sam se i obratio,da vidimo kako drugi resavaju to_Ovdasnje prilike znam jako dobro. Javite se i ostali.
 
Na zalost kod nas samo lose i cim dodje prva prilika neko nekog izje** pa o tome necu ni da pisem.
U HR te zadruge odlicno funkcionisu posto mi teca ide tamo i popravlja masine u jednoj takvoj "zadruzi" kaze da zive samo od zemlje,ne rade nesto preterano ali svako do 100ha a zive ko carevi(finansijski sigurni).To je jos pre godinu dve pricao kako mu se svidelo tamo,ali nisam nesto posebno slusao,a malo pre je bio kod mene i sad se necemo videti jedno 2-3 nedelje(odoh za NS) pa kad se vrnem pitacu ga detaljnije sve u svemu njemu se svidja taj nacin rada.
 
Treba to sve pokrenuti i zalagati se...mada sam interes ljudi bi trebao da ide ka tome da se ljudi udruzuju. A cenim da bi zadruga i narasla kasnije, kada bi i drugi ljudi videli dobrobiti tih prvih zadrugara. Mladje generacije poljoprivrednika ce sigurno teziti ka tome, kao jednom od nacina povecane produktivnosti ovog naseg posla, a starije jako tesko.
Npr moj komsija je zadrugar u valjda 2 zadruge, pre 10-ako godina je sa par drugara usao u jednu, a pre nekoliko godina je sa drugih par drugara osnovao drugu...i nista vise od toga, malo se pricalo o tome vise posto je to radio u zimskom periodu, a inace sada nabavlja repromaterijal kao i svi, svoju robu predaje kao i svi, skidaju mu procente i deru na vagi kao i sve ostale ljude...splasno entuzijazam u kombinaciji sa nedostatkom jasne vizije zadrugara
 
Nažalost ima kod nas u seli par zadruga ali glavni zadrugari su vlasnici zadruge sa 0.05% dok jedan ima 99 i nešto procenata.
Prva prepreka zadrugara je magacin gotove robe.ko to uspe da reši 99% je rešio.
 
Slazem se za magacin, ali to je ujedno i najteza prepreka. Po meni novoformirana zadruga bi trebala prvo da ostvari znacajne popuste i marze u repromaterjalu, uzimajuci u obzir da za ovo nije potreban kapital za ulaganje u skladiste, i svako od zadrugara ce svoje seme, djubrivo, naftu da nosi kuci, drugo da ostvari bolju cenu svojim zadrugarima u robi koja ide direktno sa njive, na njivi se pune kamioni i odmah idu (npr suncokret, repa),opet nisu potrebna skladista, i tek trece da napravi skladista, silose i vagu koje ce koristiti zadrugari za svoju robu.

Ja bi npr usao u zadrugu ako bi mogla da mi ostvari prve 2 tacke, cak i da mi nikada ne ostvari trecu tacku....ali tesko da bi usao u noformiranu zadrugu koja planira da zapocne poslovanje od trece tacke
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh