Udruženja poljoprivrednika

stiv

Član
Učlanjen(a)
7 Jul 2008
Poruka
579
Šta mislite o raznim udruženjima polj.,pogotovo o poznatim širom Srbije o ljudima što se svuda i svagde pojavljuju,braneći i zastupajući interese poljoprivrednika. ::lose::

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
7.644
Pa sada ja sam član pčelaskoga društva Dunav u Apatinu i član sam SPOS-a. Ostali vidovi udruživanja će mi biti zanimljivi, tek kada se dokažu višegodišnjim radom i rezultatima.
Svaka preporuka da se ljudi učlane u udruženja prema delatnostima, a ako nema udruženja za neku delatnost, neka se potrude da osnuju udruženje što pre. Takođe bih rekao da se raspitate pre učlanjivanja u neko udruženje, šta se priča o njemu. Realno postoji veliki broj proevaranata.

Primer još jednog dobrog udruženja koje pokriva sasvim fino svoju oblast delovanja su tartufari

branko

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16 Mar 2008
Poruka
8.315
Ja sam član udruženja poljoprivrednika, ovde u Staroj Pazovi.
Ideja je dobra, ali smo za sada samo na početku. A šta će se iz toga izroditi - videćemo.

mityoo

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
14 Dec 2008
Poruka
9.142
Nema kod nas toga... jad i beda ali 2 coveka nemogu da se udruze pa da rade zajedno a da nepokusaju jedan drugog da zaj..u ::lose:: :nono: ::lose:: ::lose::

North ARMY

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
14 Okt 2008
Poruka
23.283
pa moze valda bar u sezoni da kaze da ce sejati i da ima masinu,jer uvek imas sela gde je veca ponuda od potraznje

komsija kupio novu sejacicu i lane je posejao oko 20kj,nema kome caleta spopada,ali nama seje jedan isti covek vec 100g i glupo da ga menjamo a neko ima dosta zemlje a nema sejacicu

ivanhoe

Član
Učlanjen(a)
16 Apr 2008
Poruka
1.211
mityoo je napisao(la):
Nema kod nas toga... jad i beda ali 2 coveka nemogu da se udruze pa da rade zajedno a da nepokusaju jedan drugog da zaj..u ::lose:: :nono: ::lose:: ::lose::
A sta ti je u Senti (komsiluk) udruzenje proizvodjaca rakije ( nisam vise siguran naziva posle degustacija :ppozdrav: )

mityoo

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
14 Dec 2008
Poruka
9.142
Ja sam konkretno mislio na ratare! Ima i u molu udruzenje povrtlara samo neznam kako funkcionisu! Nisam cuo o njima neko vreme!

ivanhoe

Član
Učlanjen(a)
16 Apr 2008
Poruka
1.211
Cudi me :sta: Po mom secanju, Nekad je cak i "Tanyaszinház" sa vasih salasa krenuo kao produkt poljoprivrednih udruzenja

stiv

Član
Učlanjen(a)
7 Jul 2008
Poruka
579
Moje mišljenje je da su udruženja funkcionisala samo dok se ne pojavi novac a onda oni prvi iz udruženja se poviju zarad lične koristi i onda drže to isto pasivno ,a oni koriste svoje mesto u udruženju i pogledajte sada kogod je bio neki predsednik udruženja šta sada ima ,a šta je pre imao. ::lose::

šandor

Zaslužan član
Učlanjen(a)
30 Avg 2008
Poruka
3.395
Ajde da obnovimo ovu temu i da uđemo malo u detalje :D .

Kako funkcioniše udruženje ? Ako se udruži npr. 10 poljoprivrednika i oni imaju zajedno 1000 kj zemlje , Da li mogu da nabavljalju repromaterijal ( veštak, seme , herbicide ) za manje cene? Da li treba da se prijavi državi kao neka firma ili ..? Da li može direktno da ugovara proizvodnju npr. sa uljarama ? Ovo po meni je interesantna tema i trebalo bi da razmislimo o ovome :ppozdrav: :ppozdrav:

farmil

Član
Učlanjen(a)
25 Jan 2009
Poruka
163
udruzenja posluju kao neka poljoprivredna firma , imaju svoj racun i vode knjige poslovanja. Naravno da mogu da nabavljaju repromaterijal za svoje kooperante i da plasiraju njihovu robu po zajednickom kolicinom i imenom.
mi imamo udruzenje stocara u nasem kraju , ali nam slabo radi.

vla

Član
Učlanjen(a)
4 Maj 2008
Poruka
620
Udruženje poljoprivrednika je udruženje građana, i nije firma-pravno lice, pa se ne može baviti trgovinom, prometom roba i usluga, prema zakonskim propisimaTo može raditi samo zadruga, pa između ostalog, zato su raznorazna udruženja i neaktivna.To sto ima račun i vodi knjige, ne znači i bavljenje trgovinom.I Polj.gazdinstvo-PG, ima račun, ako je u sistemu PDV-a mora da vodi knjige, ali se ne može baviti direktnom prodajom i trgovinom.

zrine892

Član
Učlanjen(a)
15 Nov 2009
Poruka
1.152
vi mozete...cak i kod nas se o tome razmislja...ali puno vise prednosti imate ako ste udruzena udruga...samo vam treba jedan koji ce vas predstavljati i jedan blagajnik jel...repomaterijale mozete pa manjim cijena otkupiti....pa cak i do neznam koliko posto...ali 15% puno znači novaca,nema zatezne kamate na repomaterijale ako radite preko neke udruge...to jest zadruge jel...i mora netko od vas tko ce ici od secerane pa sve do otkupljivača kulturure pšenice,suncokret i bla bla bla pa s njima direktno ugovarati proizvodnju...

branko

Super Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16 Mar 2008
Poruka
8.315
Eto mi imamo udruženje u Staroj Pazovi. Postigli smo dogovor o maximalnoj ceni zakupa i o međusobnom "neotimanju" zemlje u zakupu. Videćemo da li će tako biti.
Proletos su inicijatori udruženja zajednički poravnali zemljane puteve po ataru, i to se pokazalo kao dobar potez.
Za nešto ozbiljnije videćemo šta će biti.
Predsednik udruženja je ugledan domaćin u Staroj Pazovi.

Vrh