Trimeri

Trokraki noz nije uopste za drvece,sve iznad 10-15mm debljine cirkular je obavezan ako je tvoj trimer,i lakse je masini puno.E ako radis sa tudjim onda mozes lupati trokrakim nozem i po drvecu bilo koje debljine,jednom ces preseci,ako pre toga ne crkne trimer :).
Takodje sve sto sece trokraki noz sece i ostar cirkular.
 
Poštovane kolege trimeraši, molim za pomoć. Posedujem trimer FS 350 i glavu AutoCut 46-2. To je, ako se ne varam, M12x1,5 navoj. Šta preporučujete kao zamensku glavu? Ova mi non stop topi silk. Ne mogu da sastavim 15 minuta košenja. Napominjem da silk stoji u vodi sve vreme.
ps. Da zovem prodavnice ne vredi jer oni nude glave koje su M10?!

Unapred hvala na odgovorima kolege.

Ajde da napisem ono sto znam za sada, pa mozda mozemo zajedno doci do nekog zakljucka..
Ja sam skoro uzeo FS 460.. Dobio sam trokraki noz uz njega, a po savetu prodavca jer sam trebao da dokupim glavu rekao mi je upravo to, da ne kupujem Stihl glave jer su se lose pokazale i da tope strunu..
Imam Tekomek glavu ( post #7,705 ), koju sam stavio na FS 460.. dolazi inace sa dva adaptera jedan je za Stihl drugi je klasicni tako da moze na sve trimere da ide..
Pre neki dan kada sam bio u ovome sto je na slikama ispod, sve je bilo dobro i islo je lepo dok nije pala kisa i kada je pala kisa nakon cega sam se vratio da radim to je bio kraj.. struna je lepila kao luda u glavi, 3x mi je zalepila Stihl 3mm okruglu, nakon cega sam ubacio Wiltekovu zilavu strunu koju je isto zalepila i na kraju Stihl 2.7mm kvadratnu ista prica..
Jako je brzo zalepi, primera radi kada je zalepi odmah namotam drugu za minut i posle 5 minuta rada opet zalepi..
Onda sam istu glavu prebacio na Kawasaki u istim uslovima, i nije bilo lepljenja !
Moje misljenje ovako na prvu i bez detaljnog testiranja jeste da nije problem u glavama nego u prenosnim glavama Stihl FS 450/460 i FS 350/360 koje se dosta zagrevaju i prenose toplotu na glavu koja posle topi strunu..
E sada ne desava se to stalno, kako sam rekao dok nije pala kisa bilo je sve dobro.. izgleda da u odredjenim vremenskim prilikama / neprilikama to postaje ucestalo.. posto su misljenja bas podeljena neko kaze lepi mi ne mogu nista da radim, neko kaze namam nikakvih problema...

Svakako sam u torbu ubacio IR bezkontaktni termometar ako se ponovo desi da merim temperature prenosne glave i glave da vidim sta se desava pa cu posle da prebacim na drugi trimer i da merim na njemu kako bih pokusao da utvrdim pravi uzrok lepljenja i vidim da li su moje sumnje tacne..



dWnSg1h.jpg


fEu79A8.jpg
 
Imam FS 350 i nikad mi ne lepi strunu, na poslu radim sa FS 450, smene su dugačke nekad i po 8 sati...i takođe ne lepi.
 
Ajde da napisem ono sto znam za sada, pa mozda mozemo zajedno doci do nekog zakljucka..
Ja sam skoro uzeo FS 460.. Dobio sam trokraki noz uz njega, a po savetu prodavca jer sam trebao da dokupim glavu rekao mi je upravo to, da ne kupujem Stihl glave jer su se lose pokazale i da tope strunu..
Imam Tekomek glavu ( post #7,705 ), koju sam stavio na FS 460.. dolazi inace sa dva adaptera jedan je za Stihl drugi je klasicni tako da moze na sve trimere da ide..
Pre neki dan kada sam bio u ovome sto je na slikama ispod, sve je bilo dobro i islo je lepo dok nije pala kisa i kada je pala kisa nakon cega sam se vratio da radim to je bio kraj.. struna je lepila kao luda u glavi, 3x mi je zalepila Stihl 3mm okruglu, nakon cega sam ubacio Wiltekovu zilavu strunu koju je isto zalepila i na kraju Stihl 2.7mm kvadratnu ista prica..
Jako je brzo zalepi, primera radi kada je zalepi odmah namotam drugu za minut i posle 5 minuta rada opet zalepi..
Onda sam istu glavu prebacio na Kawasaki u istim uslovima, i nije bilo lepljenja !
Moje misljenje ovako na prvu i bez detaljnog testiranja jeste da nije problem u glavama nego u prenosnim glavama Stihl FS 450/460 i FS 350/360 koje se dosta zagrevaju i prenose toplotu na glavu koja posle topi strunu..
E sada ne desava se to stalno, kako sam rekao dok nije pala kisa bilo je sve dobro.. izgleda da u odredjenim vremenskim prilikama / neprilikama to postaje ucestalo.. posto su misljenja bas podeljena neko kaze lepi mi ne mogu nista da radim, neko kaze namam nikakvih problema...

Svakako sam u torbu ubacio IR bezkontaktni termometar ako se ponovo desi da merim temperature prenosne glave i glave da vidim sta se desava pa cu posle da prebacim na drugi trimer i da merim na njemu kako bih pokusao da utvrdim pravi uzrok lepljenja i vidim da li su moje sumnje tacne..
Mislim da ti prodavac nije dao dobru informaciju u vezi glave. Ne znam za štil glave za pomenute trimere ali auto cut 26-2 meni nikad nije zalepila kanap.

Mislim da si na pogrešnom tragu što misliš da se "topljenje" kanapa dešava usled prenosa temerature sa glave. Temeratura bi trebala da bude jako visoka jer se poliamid (od čega je struna) topi na oko 200 C° što znači da bi metalni deo glave verovatno trebao da sija crveno. :). Tako da, ne gubi vreme sa merenjem temerature.

Moj zaključak oko toga šta se dešava prilikom "topljenja strune" jeste da zakači jaču travu koju nemože da preseče tako da se se zategne u glavi i useče-istopi u namotaj. Probaj videćeš da ti se topljenje nikad neće dasiti u manjoj, slabijoj travi. Po ovim slikama koje si stavio ta trava deluje da je za nož, a ne za kanap.

E sad zašto se dešava na jednom trimeru, a na drugom ne i što kad je trava mokra ne kad je suva ... ebem li ga . Mozda ovaj drugi ima manje snage, obrtaja - pa ne uspeva da zategne kanap tako jako.
 
Ne znam sta da vam kazem.. a mogu reci samo ono sto sam video, cuo i procitao, cinjenica je da sam na dosta mesta video da se ljudi zale da im glava 46-2 topi i lepi strunu.. Prodavac zivi od toga, u cilju mu je da proda a rekao mi je iskreno da je to cesta pojava da se topi struna i da glave nisu kvalitetne kao neke stare Stihl, rekao je tacan model ali sam zaboravio..
Kako onda objasnjavas da je struna bila zalepljena za unutrasnji deo glave ( plastika ) i da nisam mogao da je odvojim rukom nema sanse, nego sam morao da uzmem noz i da je odvalim nakon cega je ostalo malo parcence strune na glavi koje sam morao da odsecem nozem ?
To nije i nema veze sa tim da se zategne u glavi, da bi se onako zalepila mora doci do topljenja a samim tim mora biti od temperature, koja je vec i kolika je vec dovoljna da se onako zalepi..

Drugi trimer je jos jaci od ovog sa vecim motorom i obrnim momentom, cev mu je duza za nekih 4 cm i prenosna glava nije ''pusila'' kao kod Stihl-a kada se nasao u vecoj travi posle kise...
Inace zara je kosena sa nozem, trava koja je bila niza sa strunom ( nije metar i po kao zara ).. opet kazem meni se prvi put ikada desilo da ova Tekomek glava zalepi i to bas na FS 460..
 
Zender, hvala mnogo na ovako iscrpnom odgovoru. Moje iskustvo je kada u mokroj travi kosim sa silkom, glava se puši, bukvalno. Toliko je vruća da se voda koja padne na glavu pretvara u paru.

Možda je Dušan u pravu, ipak sa nožem ne treba tako jak gas i trebalo bi se okrenuti noževima. Moj problem sa nožem je što ostane otkos koji posle moram da skupljam a to bih izbegao.
 
Zender, hvala mnogo na ovako iscrpnom odgovoru. Moje iskustvo je kada u mokroj travi kosim sa silkom, glava se puši, bukvalno. Toliko je vruća da se voda koja padne na glavu pretvara u paru.

Upravo bukvalno ovo.. samo se ne pusi glava, nego prenosna glava.. koja posle po mom misljenju tu temperaturu prenosi na glavu za strunu i tu dolazi do problema..
Kazem opet ni jedan trimer do sada nije uspeo da mi zalepi strunu u Tekomek glavi samo FS 460, tako da verujem da i taj problem koji ljudi imaju sa Stihl glavama nije do samih glava nego do prenosne glave u njihovim trimerima koje se u odredjenim uslovima ponasaju cudno i greju dosta..

A stvar nije u tome koliko se jako daje gas.. ti mozes sa nozem da drzis gas non stop na maksimumu i neces ni priblizno uspeti da zagrejes prenosnu glavu kao sa strunom, jer jednostavno noz ima daleko manji otpor kada prolazi kroz travu i lakse ide dosta.. dok sa strunom je taj otpor znatno uvecan i onda dolazi do zagrevanja.. A sa nozem svakako nije preporucljivo drzati pun gas non stop kada se kosi trava jer zbog lakoce kosenja i prolazenja kroz travu trimer non stop ide u visoke obrtaje...
 
Ljudi, nemoguće je da prenese temeraturu sa metala na plastiku. Pre bi se istopila sama glava nego da istopi najlon. Da li ste nekad videli tragove topljenja, a da nije mesto gde najlon dodiruje ili glavu ili namotaj?

Kazem vam šta se dešava. Pošto najlon kači od stabljike trave svaki put kad udari u neku on se zategne u glavi. Pošto se glava okreće na nešto ispod 10 000 obrtaja to je jako mnogo trenja i dolazi to stvaranje visoke temperatore dovoljne da istopi najlon. Ka kod indijanske vatre.

Moguće da 46-2 glava načina kako je napravljena dozvoljava više trenja pa samim tim hoće da topi najlon.
 
Da, da, nisam dobro napisao, prenosna glava se puši.
Da li si siguran? Dešava se i meni kad kosim mokru travu da se stavra nešto kao magla ili dim ipak mislim da to nije zato što je glava toliko vruća da voda kada padne na nju isparava već kada najlon velikom brzinom udara kapljice vode rasprši ih u sitne čestice i dolazi do stvaranje te kao magle.

Da bi glava isparaval vodu morala bi da bude preko 100 stepeni. Jako sam skeptičan da dostiže baš tolike temerature. Takodje primetio sam da do pomenute pojave dolazi i kad je trimer potpuno hladan.
Al eto neka koliga zender izmeri sa IR pa da vidimo tačno.
 
Glava je normalno da se greje, e sad koliko...Ako se greje toliko da ne možeš držati rukom (bez rukavica), onda nešto nije u redu...često je to nedostatak masti, ali isto tako i previše masti.
 
Glava je normalno da se greje, e sad koliko...Ako se greje toliko da ne možeš držati rukom (bez rukavica), onda nešto nije u redu...često je to nedostatak masti, ali isto tako i previše masti.
Tako je. Ispravna glava bi trebalo da se greje do nekih 60C°. 70 je već što ti kažeš da nemožeš držati rukom. 100+ stepeni je jedno dostižno ako je neki ležaj ozbiljno zakazao.
 
Kolege, trimer je nov, košeno sa njim samo i isključivo u sopstvenom voćnjaku. Pre 350 sam ima 55 pa nisam baš laik za košenje a daleko od profesionalca. Snimiću sledeći put pa ću okačiti video.

Po uputstvu za trimer, skine se vijak gde se podmazuje, ukoliko ima masti na unutrašnjoj strani vijka NE DODAVATI MAST.
Kod mene ima masti.
 
Ljudi, nemoguće je da prenese temeraturu sa metala na plastiku. Pre bi se istopila sama glava nego da istopi najlon. Da li ste nekad videli tragove topljenja, a da nije mesto gde najlon dodiruje ili glavu ili namotaj?

Kazem vam šta se dešava. Pošto najlon kači od stabljike trave svaki put kad udari u neku on se zategne u glavi. Pošto se glava okreće na nešto ispod 10 000 obrtaja to je jako mnogo trenja i dolazi to stvaranje visoke temperatore dovoljne da istopi najlon. Ka kod indijanske vatre.

Moguće da 46-2 glava načina kako je napravljena dozvoljava više trenja pa samim tim hoće da topi najlon.

Pa i ne prenosi sa metala na plastiku, temperatura se prenosi preko metalnog navoja za kacenje glave...
Imas metalni navoj na koji dolazi glava sa utopljenom metalnom maticom, tuda se vrsi transfer toplote u srediste glave koja je zatvorena sa svih strana...
Ne kazem ja da tvoja teorija nije tacna, samo kazem ono sto sam video.

Da li si siguran? Dešava se i meni kad kosim mokru travu da se stavra nešto kao magla ili dim ipak mislim da to nije zato što je glava toliko vruća da voda kada padne na nju isparava već kada najlon velikom brzinom udara kapljice vode rasprši ih u sitne čestice i dolazi do stvaranje te kao magle.

Siguran sam.. znam sta je to o cemu ti pricas to se desava dok kosis i ta magla ili para sta je vec jako je prisutna kada je tek pala kisa..
Medjutim ovde se radi da se pusi od glave jer kada stanes i pogledas u glavu vidis da to isparenje dolazi bas sa nje.
Izmericu ja temperaturu nije problem, samo ako mi se ponovo desi situacija da pocne da lepi, kosio sam posle toga jos 2 puta nije lepilo..
 
Cistio sam danas alatke pa sam otvorio glavu da se vidi kako izgleda kada zalepi.

09UBpKJ.jpg


IGwAwwM.jpg


Kao sto se vidi ima 4 tacke gde je lepilo za samu unutrasnjost glave.. Od neke temperature jeste, jer ne moze ovako da ga zalepi i istopi a da nije pod temperaturom...

Inace da li vi dan - dva pre koriscenja potapate strunu u vodu ili ste probali / smatrate da je to beskorisno ?
 
Tu se lepi struna na tim mestima gde izlazi napolje jer se greje od trenja tokom kosenja, kakva glava da se greje pa kolika bi tu temperatura trebala da bude istopila bi se cela glava
 
Људи ја стварно не знам шта ви косите да имате такве проблеме поготово са Штил. Имам повећи број тримера, и никад ал никад нисам имао проблеме са "топљењем глава", квашењем силка итд итд. А одраде ненормалан број сати и не знам колико метара силка потроше. Користим Орегон 2.4мм силк,ролне по 400м, 10 паковања у сету дође око 320е. По мени најбољи силк,бољи и од Штиловог.
 
Nazad
Vrh