Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,7%
  • Ne

    Glasovi: 158 46,3%

  • Ukupno glasača
    341
2007 na 08 .U oktobru bila mala cena i kako je se bralo kod nas svaki dan išlo nenormalno gore .Razvuklo se sa berbom i kad sam izračunao koliko sam izgubio što sam prodavao odmah sa prikolice umal se nisam onesvestio .To je jedini slučaj da sam zapamtio da je u branju cena išla gore.
 
Drago mi je zbog vas dvojice da ste iz Srpske. No, sad cete imati problem sa vasim novim drugarima da im to objasnite. :osmeh:
Jel mene interesuje sta ti i koliko imas? Citaj i uzivaj, nemoj da se mesas u ono sto te ne zanima, i ne izmisljaj nepriajtelje kao neki. Ako imas vremena procitaj ko ima kakve stavove pre neke diskusije. Mozda su i ove moje recenice malo ostrije, ali nadam se da ces shvatiti na pravi nacin

zanima me,posto sam i ja seljak,i ja radim za taj kukuruz,ja sam nosao cevi na plus 40 kad je bila susa da ga zalijem,i sad mi dodje neki klosar kao ti soli pamet,a i svima drugima..ne bi me iznenadilo da nemas ni kucicu za psa a kamoli nesto drugo...tvoji stavovi dokazuju kome sve ides na onu stvar ovde...zato setaj..

r
 
-predvidjanje kretanje cijene kukuruza je gatanje u pasulj , i to za sve , kao i za polupismene seljake tako i za svjetske ekonomiste . Na ovim područjima doskora se nešto i moglo zaključiti , a sada sa izvozom i velikim brojem trgovaca više se ne zna.
- neki svjetski stručnjaci i instituti kao imaju neke alate i vještine pa izvode pretpostavke , :spavam:, ja u to ne vjerujem . Ne vrijede čak ni zakoni ponude i potražnje zato što bi u tom slučaju mnogi mogli lako da se obogate . Logika se gubi a sve postaje jedna velika vrteška , pogotovo se vidi ove godine .
- Ko želi da zaradi na ovim prostorima trgovinom žita i bude veliki igrač , mora malo više da uvede jednu stvar u kojoj kasne za trgovinama žitarica na zapadu , a to je da se malo više služi "kupovinom na zeleno" kako se popularno ovde zove i ako je tolko pametan da pretpostavi kretanje cijene godinu ili dvije unaprijed eto mu da se dokaže.
Evo ja mogu da ponudim ugovor (sa garancijama naravno ) npr 300t kukuruza u oktobru 2013 po 200e , pa ko bolje prodje .
 
Kolika god da bude cena ,ja cu morati da dokupim bar 10 tona ,bolje je dati i par stotina evra vise neg rasprodavati sad stoku u bescenje.Sto ne ponude sad nama stocarima taj toksicni po nekoj razumnoj ceni .
 
U redu ,Ako ti je to max. domet ja poštojem.I to je nešto.
a kazi mi koji je tvoj domet? mozda taj da znas kada ce Kostic da pusti koju barzu niz Dunav,ili taj da raspravljas o tome da li je kukuruz podbacio u Kini? ponekad je pametnije mudro cutati nego gluposti lupati!! Alo bre Kina Indija Rusija podbacila i sad cemo mi sa po 2-3 tone po hektaru da ih hranimo ? Da li ti znas da jedan Moskovski super market za jedan dan pojede sve Srbske jabuke ej bre Rusija je to ::sramota::
 
Moj domet ove god je nažalost bio 4,5 t /ha i imam u šupama 10 vagona i čekat će do zadnjeg momenta da zatrebaju novci .Nisam proklet ali slagao bih kad bih rekao da neželim da ga prodam po 300e. Ali u jednu ruku saosećam sa mojim kumom koji ima70 krava i mora kupovati .Možda će iduće godine biti kuk 150 a mleko 0.75e.pa će kum saosećati samnom ali mi neće platiti kuk. više .Da je bogdom to ujednačije pa da i on i ja možemo dugoročnije da planiramo proizvodnju.I opet na kraju ja prodajem kad moj komšija prestane da dovozi iz Vojvodine.Krene po selima oko Sombora pa tera dalje i dalje.Ove zime parkiran kod kuće ,kaže nema , skupo ,neisplati se itd.Neznam zašto.Nema ni prema kome loše namera pa ni prema tebi a i nastojim da izbegavam bilo kakve konflikte pogotovo prema onima kojima neznam ni ime pa čak ni ono ,kao Rokikoki , Džigi bau i sl.
 
Čisto kad pomenuste Kinu i Rusiju . U Kini je ove godine bio rekordan rod a i u Rusiji je bio iznadprosječan rod kukuruza. J Amerika će po svemu sudeći imati dobar rod . Suša je jedino bila u ovom dijelu i SADu , gdje je bilo rekordno površina zasijano pa je to djelomično amortizovalo.
 
zanima me,posto sam i ja seljak,i ja radim za taj kukuruz,ja sam nosao cevi na plus 40 kad je bila susa da ga zalijem,i sad mi dodje neki klosar kao ti soli pamet,a i svima drugima..ne bi me iznenadilo da nemas ni kucicu za psa a kamoli nesto drugo...tvoji stavovi dokazuju kome sve ides na onu stvar ovde...zato setaj..
Taj recnik i rekvizite sine da ostavis za familiju, a meni ces se ubuduce obracati sa postovanjem. Za sta ti radis, apsolutno zabole svakog ovde. Nisi se udostojio ni da procitas par komentara, a istrcavas ovde sa tim crnilom i sa tim panterima. Za misljenje te pitao nisam, nit sam te u rapsravu zvao. Sami si se pozvao, sam se i iskljuci. Tvoj recnik, ideali o kucici, beda u podsvesti, govore samo o tebi.

- - - - - - - - - -

Markane, ta terminologija "drugari", jel to nesto iz vaseg zivota?
A jel ima jos nesto iz vaseg zivota, osim vecnog sedenja u seoskoj kafani i dobacivanja sa stola iz coska. Ajd da vidimo kad se covek oslobadjanja navika. Izadji iz tog plakara, nije bitna boja.


Fjucersi kod nas i ne bi bas napravili posao. Kod fjucersa je u sustini vise zasticen kupac, i mogu misliti na sta bi to licilo, sa ovakvim oscilovanjima cena kod nas. Znam za firmu koja je to radila na zeleno, kao prodavac, i koliko sam cuo dosta su lose prolazili. Ali, je u njihovom slucaju pitanje o cemu se tu radi. Treba sve da se digne na visi nivo, od proizvodnje, preko berze, do zakona i komisije, da bi to na malom trzistu funkcionisalo.
 
Kad ce to prolece da se radi nesto...Ovako,samo dzangrizanje,svadje,razmirice i prepirke...To nikuda ne vodi,mante se ljudi corava posla,vec da u miru i zdravlju,ljubavi i slozi ispratimo ovu "vrelu" 2012-tu i pozelimo dobrodoslicu "rodnoj 2013-oj"...Amin!!!
 
Zbog novogodišnjih praznika ,neradni dani su 31.12.2012,1.1.2013 i 2.1.2013.
Berze ne rade,barže ne plove ,Miško iza brave,Kole na Floridi ajmo i mi malo na odmor.
Sve najlepše i lepo se provedite ,čujemo se 3.1.2013.
 
Au al se ovdje oplelo...modovi nam izgleda ili spavaju ili nisu tu. Nema šta, pali su kriteriji, nekad se i za manje išlo na "hladjenje" od po mjesec dana.
 
Nepotrebno dizanje tenzija oko nečega što je mnogo više od nas.
Koliko sam ja Marka shvatio,govori da cena kukuruza uglavnom zavisi od berze.
Mnogi misle da je razlog pada cena kukuruza zbog plesnavosti kukuruza.
Svako ima svoje mišljenje i tu nema razloga za upotrebu teških reči.
Činjenica je da je kod nas kukuruz loše rodio,dosta stoke se poklalo.Cena kukuruza je u zadnje 2 godine dobra ali ne mora da znači da će tako i ostati jer kod nas to nije novina.Pa kukuruz je bio i 8 din kao što sad ide po 30 (na džakove).
 
Nazad
Vrh