Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 200 € po toni ??

• Da

Glasovi: 122 60,1%
  • Ne

Glasovi: 81 39,9%

• Ukupno glasača
    203

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
7.704
U ovoj temi javite kakva je cena kukuruza u vašem kraju, i šta mislite kako će se ubuduće razvijati.

U svakom slučaju da će biti veća od trenutnih 1 500 dinara, jer suša će da značajno umanji ovogodišnji rod.

tragtor

Član
Učlanjen(a)
11 Avg 2007
Poruka
20
2000 dinara i verovatno će još da ide gore. Mada ovi uglavnom što kupuju hranu, trenutno vrše klanja, jer nevide neku posebnu računicu.

dukej

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
14 Avg 2007
Poruka
6.240
Koliko je na berzi, i da li neko zna gde na netu moze da se nadje trenutna cena sa berze?

dukej

Prijatelj Foruma
Učlanjen(a)
14 Avg 2007
Poruka
6.240
Hvala na dobrodoslici!
Znam za taj sajt ali cena koja je prikazana u onoj pokretnoj traci je prosecna cena trgovanja na berzi u prosloj sedmici a ne trenutna (dnevna). Trenutna cena se moze videti samo ako si uclanjen a to se placa.
Postoji li jos neko mesto na netu gde moze da se vidi taj podatak (ne mora trenutno, dovoljno je i dnevno).

Čugi

Zaslužan član
Učlanjen(a)
15 Avg 2007
Poruka
2.117
Teško, i ja sam to dugo tražio, ali nigde nisam naišao na trenutne-dnevne cene, jedino još ovde, ali i tu je na nedeljnom nivou!

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
7.704
Na pijaci u Apatinu cena je danas bila 18 dinara za kilogram kukuruza.

Čugi

Zaslužan član
Učlanjen(a)
15 Avg 2007
Poruka
2.117
Pad na pijaci kod mene sa 18 na 17 din/kg. Otkupna cena sirovog na silosu trenutno je 12,2 din/kg.

tarana

Član
Učlanjen(a)
23 Okt 2007
Poruka
1.813
15.10-19.10.2007.

Standardno aktivno bilo je i tržište kukuruza. Kukuruz JUS kvaliteta ostvario je promet od 820 tona, a prosečna cena trgovanja iznosila je 18,79 din/kg ( 17,40 bez PDV) što je pad od 1,17% u odnosu na prošlu nedelju. Razlog ovog blagog pada svakako je između ostalog i podatak o relativno maloj pokrivenosti ponude u odnosu na tražnju od 25,30%. Od netržišnih razloga koji su uticali na ovakva cenovno ponašanje kukuruza, pa i pšenice, svakako je i najava vlade Republike Srbije o produžavanju režima zabrane izvoza ovih kultura, što je umanjilo interes izvoznika za ovom robom, pa je u strukturi tražnje izraženo veće učešće krajnjih korisnika, tj. mlinsko prerađivačkih kapaciteta, odnosno tovljača stoke i mešaona stočne hrane.
ja sam svoj prodao silosu pre 2 nedelje po 16din - JUS.
ovo što je smešteno u kotarku/čardak čeka proleće.mislim da cena neće biti ispod 20e a nadam se ceni od 25e.
zanimljivo da nigde, ali NIGDE po novinama ili zvaničnoim sajtovima ministarstva poljoprivrede nema procene roda kukuruza a navodno je obrano 80%.
tek pokoji sporadičan izveštaj iz neke zadruge. u republici srpskoj je podbačaj 50% a kod nas još uvez figurira procane iz avgusta o minusu od 30%.
sve djuture deluje kao da je rod katastrofalan, pogotovo južno od dunava. ako je zaista tako, onda nećemo imati dovoljno kukuruza za sopstvene potrebe i cena će ići u nebo....

Čugi

Zaslužan član
Učlanjen(a)
15 Avg 2007
Poruka
2.117
tarana je napisao(la):
ja sam svoj prodao silosu pre 2 nedelje po 16din - JUS.
ovo što je smešteno u kotarku/čardak čeka proleće.mislim da cena neće biti ispod 20e a nadam se ceni od 25e.
Isti takav slučaj je i kod mene! :osmeh:

tarana

Član
Učlanjen(a)
23 Okt 2007
Poruka
1.813
danas sam na sajtu ministarstva, nalateo na podatak da je rod nesto ispod 4 miliona tona.znachi 3t/ha je prosek.
u medjuvremenu kukuruz pada, ali je to normalno za ovo doba godine.

tarana

Član
Učlanjen(a)
23 Okt 2007
Poruka
1.813
ne znam šta kažete na setvu nekog ranog iz fao 3 na proleće?
liči mi da će kukuruza nestati do avgusta, pa je moguće da prvi rod iduće godine postigne lepu cenu.
fao 3 je ove godine u ogledima išao i do 11t/ha.

S

Sremac

Guest
И овде (Ср. Митровица- Лаћарак) је цена тренутно 17,00 динара, тржиште стандардно мирује у ово доба године, али видећемо шта ће бити у недељу- евро данас скоро 85... :nono:

BobanNB

Član
Učlanjen(a)
21 Dec 2007
Poruka
1.172
Ovde se sporadicno pominje cena, kod mene danas u proseku 18 dinara. A sto se tice svetskog trzista, koliko sam shvatio, cena ce i dalje biti visoka posto se koristi za proizvodnju bio-dizela.

tarana

Član
Učlanjen(a)
23 Okt 2007
Poruka
1.813
BobanNB je napisao(la):
posto se koristi za proizvodnju bio-dizela.
etanola.
uljana repica ide u bio-dizel...i ne samo repica..može i soja i suncokret..sve od čega se dobija ulje..
a etanol se pravi od bilo čega što podleže alkoholnom vrenju..pšenica, qqruz, šećerna trska...verovatno mož' i od repe..

BobanNB

Član
Učlanjen(a)
21 Dec 2007
Poruka
1.172
ma ovo ili ono, ne se razumem bas najbolje, al znam da je to jedan od uzroka visoke cene, i pored umanjenog prinosa.

novii

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
24 Jul 2007
Poruka
7.704
Na cene poljoprivrednih kultura, pogotovu u ratarstvu je dosta uticalo to što se forsira proizvodnja uljane repice za potrebe proizvodnje bio dizela. Pre svega zbog velikih subvencije ratari su jednostavno u jednom periodu bili zapostavili ostale ratarske kulture. Trenutno se situacija stabilizovala jer se pažljivije sve to planira. I sprovodi u delo.

Ali ako se i kod nas napravi nekoliko pogona za proizvodnju bio-dizela, verujem da će ratarima biti dobro.

S

Sremac

Guest
Овде на пијаци у Лаћарку цена кукуруза достигла 20 динара, уз пристојну (не малу) понуду. Иначе, колико сам видео у проспекту Пионира, почиње се и са увођењем сорти за производњу биоетанола, значи полако ово почиње и код нас...
И још нешто- Bayer је на тржиште избацио Пончо, нови препарат који штити семе од кук. златице, колико сам ја разумео ово значи да ћемо моћи гајити кукуруз у вишегодишњој монокултури!

Vrh