Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,7%
  • Ne

    Glasovi: 158 46,3%

  • Ukupno glasača
    341
samo polako igra zivaca je u toku , ako prodas kajaces se ako neprodas kajaces se i sve te tako navlace na tanak led.
 
21.12.2012.
CENE ŽITARICA NA PRODUKTNOJ BERZI U NOVOM SADU, BERZAMA U BUDIMPEŠTI, ČIKAGU, MINEAPOLISU I PARIZU
CENE SU OBRAČUNATE PO SREDNJEM KURSU NA DAN OBJAVLJIVANJA (din/kg bez PDV-a)
produktna%2021.12..JPG

Produktna berza Novi Sad:
Sojina sačma 44% - 72,60 din/kg sa PDV-om
psenica21.12..JPG


Žarko Galetin, direktor Produktne berze u Novom Sadu
gale21.12..jpg
Stabilizacija vremenskih prilika tokom protekle nedelje, uslovila je i intenziviranje trgovanja na „Produktnoj berzi“. Promet od 2.288 tona, i više je nego udvostručen u odnosu na prethodnu nedelju. Istovremeno ukupna dinarska vrednost zaključenih berzanskih poslova od 61.095.990,00 dinara, je tek za 61% veća nego u prethodnom periodu, zbog dominacije kukuruza u strukturi ukupnog prometa, čija je cena nominalno niža od većine proizvoda sa berzanskog listinga. Struktura prometa je, pored pomenutog specifikuma, tokom ove nedelje u žiži interesovanja i zbog činjenice da su tokom protekle nedelje u prometu participirala samo tri artikla. Kukuruz, pšenica i sojina sačma. Tržište pšenice je već drugu nedelju za redom skoro potpuno neinteresantno sa tržišne učesnike. Zaključen je samo jedan berzanski posao kupoprodaje u količini od 25 tona po ceni od 29,59 din/kg, sa PDV-om (27,40 din/kg, sa PDV-om), što je za 2.16% više u odnosu na cenu od pre dve nedelje. Treba biti oprezan kada se analizira ovako izražen cenovni skok pšenice, jer treba svakako uzeti u obzir reprezentativnost količine, kao i atraktivnost lokacije odakle se pšenica isporučuje. Kukuruz, kojim je trgovano u količini od bezmalo 2.200 tona, sa učešćem od preko 96 %, apsolutno dominira u strukturi ovonedeljnog prometa. 1.500 tona ove robe realizovano je uz klauzulu gratis lagera do polovine ili do kraja januara meseca 2013.godine, po jedinstvenoj ceni od 25,38 din/kg sa PDV-om (23,50 din/kg, bez PDV-a). Istovremeno preostala količina od 698 tona, bez pomenute klauzule, odnosno uz podrazumevano promptno preuzimanje, realizovana je u cenovnom rasponu od 24,84 – 25.38 din/kg, sa PDV-om (od 23,00 – 23,50 din/kg, bez PDV-a). Ponderisana nedeljna cena od 25,17 din/kg, sa PDV-om (23,31 din/kg, bez PDV-a) za 1,34% viša je nego prethodne nedelje. Da li će ovaj blagi cenovni rast preći u trend, zavisi će od mnogo faktora. Svetske cene, kao jedan od najbitnijih, svakako trenutno ne idu u prilog ovakve prognoze, jer su tokom protekle nedelje sve najznačajnije svetske robne berze beležile izražen pad cene kukuruza. Sojinom sačmom trgovano je u količini od 65 tona po prosečnoj ceni od 72,55 din/kg, sa PDV-om (60,46 din/kg, bez PDV-a), što je za minilanih 0,46% niže nego prethodne nedelje. Minimalni rast cene kukuruza i nešto izraženiji rast cene pšenice osnovni su uzrok porasta vrednosti PRODEX-a za 1,84 indeksnih poena, u odnosu na prošli petak. Ovaj berzanski indeks na današnji dan beleži indeksnu vrednost od 252,56 indeksnih poena.
kuruz21.12..JPG
 
Marko ti kao da si instaliran na ovaj forum da branis ovako nisku cenu kukuruza. Iskreno se nadam da nisam u pravu, ali svaki tvoj post vodi u tom smeru.
I sad nemoj da mi pricas kako si ti samo realan i da ima i drugog misljenja osim mog misljenja jer ja to sve znam. Jer da si realan (a nadam se da jesi), ti bi rekao da sa svakom promenom cene kukuruza treba da se menja i cena stoke i mleka i svih ostalih preradjevina, a ja nisam nesto primetio da je u prodavnici pojeftinilo mleko a krave su jele kukuruz i po 27 i po 23 din. Takodje nisam primetio da je gorivo pojeftinilo u tom procentu u kom je pojeftinio nas kukuruz. Takodje nisam primetio da je pojeftinila palenta ili mozda koncentrat.
Zasto toliko smeta da i selo zaradi. Da li je u pitanju ljubomora, mrznja ili nesto sasvim trece.

Što bi mlijeko trebalo da pojeftini i ostali stočni proizvodi kad su ionako ispod sveke cijene , a i nisu ništa ni poskupili kad je kukuruz išao gore.
 
mrtvilo nema trgovina kod nas, sa lagera mogu samo da mi obecaju 24din a novci na prolece...
sreca sto mi netrbaju novci, inace bi bilo vatanje za gusu, jel je bilo rec 10 dana pre nego sto hoces da ga prodas najavi se i to je to...

- - - - - - - - - -

mrtvilo nema trgovina kod nas, sa lagera mogu samo da mi obecaju 24din a novci na prolece...
sreca sto mi netrbaju novci, inace bi bilo vatanje za gusu, jel je bilo rec 10 dana pre nego sto hoces da ga prodas najavi se i to je to...

 
24.12.2012.
CENE ŽITARICA NA PRODUKTNOJ BERZI U NOVOM SADU, BERZAMA U BUDIMPEŠTI, ČIKAGU, MINEAPOLISU I PARIZU
CENE SU OBRAČUNATE PO SREDNJEM KURSU NA DAN OBJAVLJIVANJA (din/kg bez PDV-a)
Presentation%2024.12..jpg

Produktna berza Novi Sad:
Stočno brašno - 22,56 din/kg sa PDV-om
 
Ocekujem skok cene kukuruza i to veoma brzo,stocari su na izmaku sa hranom.

Ima tu i jednostavno rešenje-klanice i dalje rade,tako da ti ne vredi previše da se raduješU Srbiji će se sve teže prodavati kukuruz po tim cenama.Da li sam u pravu pokazaće vreme,Opstaće oni koji rade svakodnevno a od kampanjskog rada(sezonskog) se više neće moći opstati.
Juče mi mesar reče da kolju svinje samo oni što su ih tovili a ostali će glabati.prošlo je vreme jeftinih tovljenika kao što polako prolazi vreme jakih cena kukuruza.
 
Da ali će kukuruz trebati onome ko tovi bez obzira jeli on u Mađarskoj,Rumuniji,Kosovu....Meso koje stiže u Srbiju i koje je uzrok pojeftinjenja domaćeg mesa ipak se negde proizvodi tj. za njega se tovi stoka.Pored toga što je jeftinijene ne vidim da je opet negde u našem okruženju kukuruz jeftiniji nego kod nas.
 
Da ali će kukuruz trebati onome ko tovi bez obzira jeli on u Mađarskoj,Rumuniji,Kosovu....Meso koje stiže u Srbiju i koje je uzrok pojeftinjenja domaćeg mesa ipak se negde proizvodi tj. za njega se tovi stoka.Pored toga što je jeftinijene ne vidim da je opet negde u našem okruženju kukuruz jeftiniji nego kod nas.

Baš iz tog razloga su i izmislili bolest kukuruza ne bi li se izvoz stopirao,da bi mogao da se održi stočni fond.
 
Pa kad su majmunčine obične.Ima i drugih načina da se poveća stočni fond ,a da bude dobro i stočarima i ratarima.
 
Po tome ce jos ispasti da nasi stocari imaju ekstra profit.:haha: To sto mi uvozimo trulo meso ili neciju crkotinu ne znaci da neko ima racuna da plati prevoz kukuruza,kojekakve dazbine i da se stoka vrati sa istim i mozda i vecim troskovima u Srbiju i da jos bude povoljnija.Neko ko ne razume problematiku,ce reci da ne zasiti stocari traze leba preko pogace.:osmeh:
I jednu stvar da se razumemo.Ni jedan stocar nikada nije trazio pojeftinjenje kukuruza,da bi on svoju zadnjicu izvukao,vec poskupljenje sopstvenog proizvoda.Tako da ni jedan ratar nema osnova da se ljuti na stocara.Ako vam ne pomazemo,ne odmazemo sigurno.
S nadom da ce doci bolja cena i nasih i vasih proizvoda.:ppozdrav:
 
Ne znam ja šta će ili je ispalo nego kažem kako jeste realno na terenu.Svi mi dobro znamo da se stočarstvo u susednim državama bolje subvencioniše nego kod nas.To je jedan od ključnih razloga.
Evo ja ovde javno pišem i ovo čita preko deset ljudi iz mog sela koji ovde dolaze samo da čitaju tj. nisu aktivni u pisanju.Posle me sreću po ulici ili čak zovu telefonom da kažu šta si ovo napisao,šta si ono objavio.........Tražim od države da mi da kredit od 100000evra,sa dve godine grejs perioda,sa kamatom od 3%,sa isplatom od samo 5 godina nakon grejs perioda.Svaku paru iz tog kredita uložiću u izgradnju objekta za tov junadi i početi sa bavljenjem istim.Sve će biti potpuno legalno u svakom smislu.Za taj posao povući ću dva radnika sa biroa za taj period od 7 godina i postati vrlo ozbiljan stočar.E kad se tako država bude ophodila prema svojim poljioprivrednicima biće svima mnogo bolje.
Jeste off što se ove teme tiče ali se nadam da će ovo pročitati neki državni činovnik,bankar ili čovek voljan da pomogne ne meni nego Srbiji.
 
25.12.2012.
CENE ŽITARICA NA PRODUKTNOJ BERZI U NOVOM SADU, BERZAMA U BUDIMPEŠTI, ČIKAGU, MINEAPOLISU I PARIZU
CENE SU OBRAČUNATE PO SREDNJEM KURSU NA DAN OBJAVLJIVANJA (din/kg bez PDV-a)
Presentation%2025.12..jpg

Produktna berza Novi Sad:
Sojina sačma 44% - 72,60 sa PDV-om
 
Po tome ce jos ispasti da nasi stocari imaju ekstra profit.:haha: To sto mi uvozimo trulo meso ili neciju crkotinu ne znaci da neko ima racuna da plati prevoz kukuruza,kojekakve dazbine i da se stoka vrati sa istim i mozda i vecim troskovima u Srbiju i da jos bude povoljnija.Neko ko ne razume problematiku,ce reci da ne zasiti stocari traze leba preko pogace.:osmeh:
I jednu stvar da se razumemo.Ni jedan stocar nikada nije trazio pojeftinjenje kukuruza,da bi on svoju zadnjicu izvukao,vec
poskupljenje sopstvenog proizvoda.Tako da ni jedan ratar nema osnova da se ljuti na stocara.Ako vam ne pomazemo,ne odmazemo sigurno.
S nadom da ce doci bolja cena i nasih i vasih proizvoda.:ppozdrav:

U potpunosti se slažem.i stočari i ratari se peku na istoj vatri.Ja lično ne kupujem kukuruz i cena njegova me ne dotiče direktno,Ali nas stočare dotiče paritet gde je hrana drastično poskupila a naši proizvodi,malo.Mleko je bilo 30 sad32.Premija je bila 5 a sada 7,Živa vaga junadi tapka u mestu.30kg sunc.sačme je 1250 din a do pre par meseci je bilo oko 800 itd
 
Nazad
Vrh