Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,7%
  • Ne

    Glasovi: 158 46,3%

  • Ukupno glasača
    341
Mala (ali bitna!) ispravka. Dakle, kukuruz NIJE bolestan, i nijedna tura NIJE vracena... Sve je izvezeno, a cena je posledica GLASINA, i po inerciji je skliznula dole, bez obzira sto su glasine LAZNE.
Mlinpeku St Pazova vracen iz Italije.Tada su se takve stavari i pokrenule.Silosi su puni.Platio je svoju alavost i primao sve i svasta.Zarazenog je bilo,to svi znamo,ali u manjim kolicinama.Problem je sto su ga neki alavi otkupljivaci primali kao i zdrav i sad upropastili vecinu zdravog.Kako ce se sve ovo zavrsiti,videcemo.Ja pisem o cinjenicama,ma koliko one bile dobre ili lose.Poceo je kasnije da bira sta kupuje,ali bese kasno.
 
Gde je nadlezni organ da izbrise ove gluposti u poslednjih nekoliko stranica.
Otvorite temu gde cete iznositi vasa misljenja oko samokriticnosti, samokaznjavanja, slabijeg koristenja sopstvenog mozga, socijalnoj odgovornosti i ostalim slicnim tetmama.
Ako otvorite takvu temu prenesite da meni nije ni malo zao onih koji su otisli u grad misleci da sam ja seljak sto sam ostao u Tovarisevu i da mi nije interes da oni imaju socijalni mir zarad mog kukuruza ili bilo kog drugog poljoprivrednog proizvoda.
 
ova tvoja prica je totalno nerealna i neisplativa.
sta nekog briga dal ce uvesti meso, mi paori utovimo za nas sta nam treba, ko nema uslove neka kupi iz bangladesa ako treba, uopste me ne interesuje, pa nismo mi socijalna instittucija...
a ti ako oces da radis za drugog a tebi da ostane stajnjak, ti uzmi 100 kom.teladi i tovi (da pomognes za kvotu) nemam nista protiv...:off_topic:

Онда треба увести и поврат субвенције за свако кило које се извезе ... нисам ни ја социјална институција .. хоћу да мој део пореза оде произвођачу у бангладешу тај ме снабева месом .. :osmeh:
 
Što jes jes , tu si u pravu . Pa ni Evropski sistem subvencija u poljoprivredi nije savršen i pitanje dokle će ostati . Najrealniji je sistem u Americi koji se mijenja iz godine u godinu zavisno od situacije i zadnjih godina 80-90% iz tog farbill budžeta ide za socijalu u vezi hrane uglavnom za beskućnike i sl. Ovo fiksno po ha je dobro za ratare ali sveukupno ?
Mi u RS smo izgleda najnapredniji , mi uopšte nemamo subvenciju .:svinja:
 
Kod nas prošle godine nisi mogao da nađeš prazan čardak u selu a sad svaki treći pun ili poluprazan a tako je i kod skladištara u silosima tako da priče o većim količinama kukuruza ne prolaze, neznam samo gde se nakupilo i ovih 3500000 tona kad je bar 10% površina bilo bez roda (jalovo).Ja ga neprodajem pre proleći to jest dok ne zatreba lova pa pošto bude a ceni se nenadam nešto više nego što je bila u otkupu, dve dobre godine se retko dešavaju (dobar rod i dobra cena) kao što je prošla.Što se tiče aflatoksina nebi trebao da imam problema pošto je ručno skidano sve i prilikom skidanja je izbacivano što je sumnjivo što se tiče kvarnog i plesnivog.
 
Cim je losija cena kukuruza odma stocari krivi.::samo bes::Jadna nam majka,sto smo zaradili.Pukli smo po svim savovima.Na kukuruzu jos nesto i ima,al nije kao sto se naviklo u poslednjih par godina.Pre nekoliko meseci sam napisao da nije godina za bogacenje.Treba preziveti.
 
U potpunosti se slazem sa @paorpaor! Dokle sve institucije trebamo mi poljoprivrednici da nosimo na ledja?
@Bojcetic tvoja konstatacija bi bila otprilike ovakva:
- Ako ste '90-tih radili ko konjine za djabe zasto vam je stalo sada da zaradite vise?!!!
 
Mlinpeku St Pazova vracen iz Italije.Tada su se takve stavari i pokrenule.Silosi su puni.Platio je svoju alavost i primao sve i svasta.Zarazenog je bilo,to svi znamo,ali u manjim kolicinama.Problem je sto su ga neki alavi otkupljivaci primali kao i zdrav i sad upropastili vecinu zdravog.Kako ce se sve ovo zavrsiti,videcemo.Ja pisem o cinjenicama,ma koliko one bile dobre ili lose.Poceo je kasnije da bira sta kupuje,ali bese kasno.

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/357475/Vanredna-kontrola-Samo-sedam-odsto-kukuruza-zarazeno

Golubović je potvrdio da je jedan kontigent kukuruza Srbija izvezla u Hrvatsku i Italiju i da taj kontigent nikad nije vraćen kao neispravan dodavši da je i u Mađarskoj zbog suše mali procenat kukuruza zaražen, ali da to nije dramatična situacija.
 
Ma valjda već svi znate naša Srpska posla, uvek neko gleda nekog da zaj..., a to se sada dešava sa kukuruzom. Veliki otkupljivači pokušavaju na kvarno da suzbiju cenu da bi dobro zaradili, i ne biraju sredstva!
Koliko ja vidim, da nikome ove godine nije u proseku rodilo više od 50% prošlogodišnjeg roda, tako da to sve govori koliko imamo kukuruza u Srbiji, i kakva mora biti cena. To, što kod nas u poljoprivredi, pariteti nikada neprate ulazne troškove i cenu naših prizvoda, nije ništa novo, i ove godine najdeblji kraj izvlače stočari, a dogodine ..., ko zna.
 
@peet
Ne gledas realno na stvari. Imam i zemlju u Staparu i zivim u gradu. Znam vrlo dobro prednosti i jednog i drugog. Trenutno mi se vise isplati posejati 10kj kukuruza nego raditi u struci godinu dana, a slozices se valjda da je lakse obraditi 10kj.
Da li je po tebi pravedno da plata diplomiranog inzinjera elektrotehnike bude u rangu jednog jutra kukuruza?

Da se razumemo i meni ide u korist jaka cena hrane jer sam poljoprivredni proizvodjac kao i vi, ali posizim kad vidim da neki nisu zadovoljni ni sa 1000e/kj!
 
Da se radi o teskoj spekulaciji cene kukuruza u ovom mracnom periodu najbolje ilustruju cene na ostalim berzam u poredjenju sa nasom.
Ni jedno logicno objasnjenje nisam mogao sebi dati zasto je cena u kukuruza na madjarskoj berzi toliko razlicita u odnosu na nasu.
Toboz kao da je berza mesto fizickog trgovanja pa sad ako neko hoce da proda mora da ga dotera u bulevar oslobodjenja i tamo pretovari.
Ne mogu a da se ne zapitam da li evropljani sav kukuruz potrose samo u svom dvoristu ili ga i oni izvoze ?
 
@peet
Ne gledas realno na stvari. Imam i zemlju u Staparu i zivim u gradu. Znam vrlo dobro prednosti i jednog i drugog. Trenutno mi se vise isplati posejati 10kj kukuruza nego raditi u struci godinu dana, a slozices se valjda da je lakse obraditi 10kj.
Da li je po tebi pravedno da plata diplomiranog inzinjera elektrotehnike bude u rangu jednog jutra kukuruza?

Da se razumemo i meni ide u korist jaka cena hrane jer sam poljoprivredni proizvodjac kao i vi, ali posizim kad vidim da neki nisu zadovoljni ni sa 1000e/kj!
O tome ja pisem vec poduze.Koliko se radnih dana provede na 10kj.Ne moze da se poredi sa 8 sati svaki dan i radna subota.Neki nemaju ni nedelju.Jos su i srecni sto imaju posao_One sto su ostavili zemlju i otisli da budu gospoda ne zalim.Ali nije svakom deda ostavio zemlju.Nikola Tesla bi danas bio gladan.Sad bi neko rekao ko ga sisa,nek crkne od gladi.Pa nije Srbija samo ratarstvo.Spustite se na zemlju i zadovoljite se ipak zaradom,kakvom takvom.Nije vreme za bogacenje ponavljam.Nek prodje jedna godina bez prosirivanja poseda i mnogi ce preziveti.
 
@marko22
Ja znam o cemu pricam za razliku od tebe!
Da ti znas sta pises, ja u to uopste ne sumnjam. Problem je sto je to samo tebi jasno.
Zalis se na novog ministra, a lepo ti napisem gluposti prethodna dva, od toga jedan eno ga u tvorza. Lepo ti napisem za ovu godinu, prvi ministar gura cenu psenice na dole sa ponudom robnih rezervi. Drugi ministar dodje, i povuce cenu kukuruza na gore, i tebi ne valja. Pa sta hoces, da drzava da ponudu za 4 miliona tona po 29, 7 dinara. Pa i onda bi takvi kao ti naslutili neku prevaru. Po tebi razlika izmedju dve berze 4,5 dinara, a nisi ni svestan kakvu si neistinu napisao, a nikako da se sam demantujes nego cekas da ti neko da racunicu. Izracunaj sam pa videces da nije tako. Hteo bi da nas kukuruz ima istu cenu kao kdo madjara, po tome se vidi koliko nisi realan. Uzmi sam da trgujes kukuruzom, pa da vidimo koju bi ti cenu ponudio. Svako iole realan ce ti reci nasu trzisnu poziciju, i samim tim nase mogucnosti oko cene naseg kukuruza.

- - - - - - - - - -

sta nekog briga dal ce uvesti meso.
Na ovo nemam drugi komentar osim malo makroekonomije, shvatanje trzista i trendova, i onog sto sam vec napisao.
I u pravu si sada jeste nerealno, ali se postavlja pitanje, sta cemo sutra? Mislis da ovakav sistem ima perspektivu? Jel mislis da su Nemci i ostali ludi sto gomilaju meso i mleko u hladnjake, pa ce neko iz Srbije da ih nauci sta je isplativije?
 
na to pitanje sta ce mo sutra, nemoze niko od nas da odgovori, ima ko brine o tome, tj. bole ih od ona tri naj duze za stocare...
neznam dali se bavis nekim vidom stocarstva, al tvoje pisanje kako stocari treba da iznesu neki vid mira u drzavi ALI BEZ PROFITA, toga je stocarima preko glave...
ja svaki dan trubim caletu i bratu da rasprodaju krave i zive kao sav normalan svet, brat popusta i vec je dosta krava prodao, a cale kaze "sta ce on da radi bez krava bice mu dosadno" e takvi ce nam stocari ostati, a ovi sto misle na profit i egzistenciju (kao tvoji pomenuti nemci itd. koji ne rade za klikere) batalice stocarstvo, ako se nesto ne promeni!!!
:off_topic:
 
Nekom je deda ostavio kapital koji se sticao 100 godina i više,a nekom je deda ostavio hemijsku olovku,lovačku pušku,tamjan,fotoaparat,tako da,neko mora da radi tih 8 sati.
Ne možemo nikad biti isti.
Stocarstvo ne moze bez ratarstva,to je sigurno.
Krava,ovca,svinja i ostali ne mogu da zive od vazduha...
Lakse covek kupi 5 krava i muzilice,nego 5 ha zemlje i mehanizacije,pa mi logicno da i ima malo vise zarade u ratarsvu.
Tako da o tome da li je vreme da se neko bogati ili nije (niko,sem lopova se nije bogatio zadnjih 10-20 godina),ko je navikao da lepo zivi, a ko ne ,ko je kome kriv i slicno,nisu stvari za ovaj forum i za ovu temu.
Treba svi da zive,ali ne mogu ja sa 3 kokoske,2 curke,jednom kravom i 1 ha zemlje da se nadam zivotu kao sto ga ima neki farmer sa 100ha,ili doktor nauka sa finom platom. Ne mogu da budem ljut na njih,a ne mogu ni na sebe.
Nemam ništa protiv bilo kog posla i zvanja (ja sam diplomirani ekonomista,sutra cu se i ja, ako Bog da zaposliti ,ali nikad zemlju necu kuditi) ,ali ljudi koji se bave produktivnom delatnošću,ljudi koji proizvode hranu,koji pune budzet treba adekvatno da su za to plaćeni i da žive pristojno svoje živote.
Svakom po zasluzi!
 
U krajnjem, svako od nas radi kako moze, i kako mora.
Kad sam pisao ovo gore, pisao sam o opstem interesu i zajednickom dobru. Nisam stocar, nemam cak ni kokosku, ali sam na strani stocara tj imam puno razumevanje za njih. Nama treba strategija i sistem. Vise sam nego uveren da kad bi smo bili u stanju da proizvedemo 10 miliona tona kukuruza, kad bi smo imali vise stoke, da bi smo na svetskom trzistu prolazili mnogo bolje. Sa povecanom proizvodnjom i sa porastom stocnog fonda, uveren sam da bi se i cena kukuruza priblizila nekoj prosecnoj svetskoj. Sa povecanom proizvodnjom postali bi smo i bitniji faktor na svetskom trzistu. Sa ovim spekulantskim nacinom razmisljanja, koji je kod nas postao dominantan, a ima ozbiljnu manu a to je kratkovidost, mi nemamo perspektivu. Zbog toga trenutno uopste ne koristimo povoljnu svetsku situaciju. Zadovoljavamo se mrvicama. Kada se u svetu bude promenila situacija, a promenice se, otpadaju manje konkurentni, a to smo mi. Treba da pogledamo bolje sta drugi rade, i da vidimo gde su njihove prednosti. Nismo mi najpametniji. Nasa polazna situacija je bila jako losa posle sankcija i ratova. Sada smo se malo oporavili, ali jedna ovakva godina pokaze sve nase slabosti, i odmah u ocima partnera skliznemo na niske nivoe. A ako hoces sledece godine koja recimo moze da bude rodna u celom svetu, hoces da pridobijes te iste partnere, to ces moci samo na jedan nacin, kvalitek, kolicina, i cena. Jasno je sta ce biti sa cenom kod nas kad godina bude bila rodna u svetu. Svako ko misli drugacije, mnogo gresi. I ovde dolazimo do bitnosti povecanja proizvodnje i stocarstva, tj bilo kakve finalizacije.
 
tako sam i mislio, da si stocar ne bi tako pricao vec bi bio revoltiran i gledao bi sto pre da se tarasis te bede...
moja porodica stocari bar 60god. zadnjih 20god. stocari izigravaju bajpas ovoj drzavi a nisu nagradjeni za to vec su srozani do dna...
ja licno sam to shvatio pre deset godina i svojevoljno izasao iz porodicnog biznisa stocarstvo, i vec odavno sam na godisnjem odmoru a stocari neznaju za taj termin...
tako marko druze, ako se bojis da ova drzava ode do djavola bez stocarstva, podigni kredit od najmanje 100k evrova, ja bi ti savetovao mlecno govedarstvo jel je brzi obrt novca od tova junadi, i ako dobro zasuces rukave ima da otpatis taj kredit i za jos jedan da zaradis, toliko je dobar biznis da nemas pojma...
 
Nazad
Vrh