Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,7%
  • Ne

    Glasovi: 158 46,3%

  • Ukupno glasača
    341
Čime se Vi zamarate i do kojih granica teorija idete pa to je strašno.
 
Da prodajemo kukuruz a uvozimo meso. Totalno nazadna ideja. Umesto da zbog polozaja i prirode pocnemo da gajimo stoku, i tako zaokruzimo prirodan ciklus, predlaze se ideja nivoa afrike od pre 100 godina. Kvotu za junetinu ne mozemo da ispunimo. Traze se ovce, ne mozemo da ispunimo. Telad bi mogli da prodamo i vise, takodje nemamo dovoljno. Unsitavamo glavni resurs zemljiste, a pricamo o zitnici i ostale gluposti. Mada mora se priznati, uvozimo masine, semena, hemijska sredstva, mleko u prahu, staro meso iz njihovih hladnjaka, tako da dobro nam ide. Sledeci korak je da svu stoku pokoljemo ili isporucimo na kosovo, i u BiH, i da pojacamo uvoz iz Albanije brazilskog mesa. Genijala plan, koji ne bi zajedno smislili Sigurimi i BND.
 
Nije mi jasno zasto ne komentarisete to sto je cena kukuruza kod nas manja za citavih 4.5 din nego na Budimpestanskoj berzi! Zar nije u pitanju iskljucivo ova nova vlada koja je obecala med i mleko za poljoprivrednike i plus je bila na strani paora prilikom svih protesta! Sta je sad? Po cemu su bolji od predhodne kad smo ranije imali 150 evra za ha + povracaj od nafte.
Sad ce nam dati 100 evra sve zajedno AKO!
Pisalo se po forumu i pricalo se da je bitno samo da prate svetske berze!
 
Cena kod nas ce uvek biti negde izmedju Budimpeste i Crnog mora.
Pracenje svetskih berzi ima smisla zato sto ta trzista mnogo pravilnije ocenjuju i valorizuju promene raznih parametara.
Pa necemo valjda da pratimo Sakovica i Stankovica. :haha:
Koliko je Dragin placao kukuruz i djubrivo za robne rezerve, a koliko Petrovic psenicu?
 
Ja sam sa onim poredjenjem cijene kukuruza iz 2005 htjeo da kažem da se tih godina nije moglo zaraditi (bez obzira na niže ulaze ) . Treba dosta paziti sa dugoročnim investicijama , mehanizacija , zemlja itd , pogotovo ako se uzimaju skupi krediti . Cijena nema veze sa realnošću i , nedaj bože, može opet da se desi da se radi sa minusom . Evo pogledajte svinje , živinu i ostalo u zadnje vrijeme , ko ih pita .
 
Ja sam sa onim poredjenjem cijene kukuruza iz 2005 htjeo da kažem da se tih godina nije moglo zaraditi (bez obzira na niže ulaze ) . Treba dosta paziti sa dugoročnim investicijama , mehanizacija , zemlja itd , pogotovo ako se uzimaju skupi krediti . Cijena nema veze sa realnošću i , nedaj bože, može opet da se desi da se radi sa minusom . Evo pogledajte svinje , živinu i ostalo u zadnje vrijeme , ko ih pita .
Po meni je zavrsena prica sa jeftinim kukuruzom. Kad se setim do pre neku godinu idem ulicom a cela mirise na peceni kukuruz , narod ga je lozio kao blesav. To se nikad vise nece desiti. Ja sam sa 3200 kg po ha uz punu agrotehniku ove godine zaradio 70 eura po ha. Prodao sam ga posle zetve po 27.60, a sad mogu samo da razmisljam sta bi bilo da je rodilo 8 ili 9 tona po ha. Nebi mogao potrositi
:haha:
 
Da prodajemo kukuruz a uvozimo meso. Totalno nazadna ideja. Umesto da zbog polozaja i prirode pocnemo da gajimo stoku, i tako zaokruzimo prirodan ciklus, predlaze se ideja nivoa afrike od pre 100 godina. Kvotu za junetinu ne mozemo da ispunimo. Traze se ovce, ne mozemo da ispunimo. Telad bi mogli da prodamo i vise, takodje nemamo dovoljno. Unsitavamo glavni resurs zemljiste, a pricamo o zitnici i ostale gluposti. Mada mora se priznati, uvozimo masine, semena, hemijska sredstva, mleko u prahu, staro meso iz njihovih hladnjaka, tako da dobro nam ide. Sledeci korak je da svu stoku pokoljemo ili isporucimo na kosovo, i u BiH, i da pojacamo uvoz iz Albanije brazilskog mesa. Genijala plan, koji ne bi zajedno smislili Sigurimi i BND.

ova tvoja prica je totalno nerealna i neisplativa.
sta nekog briga dal ce uvesti meso, mi paori utovimo za nas sta nam treba, ko nema uslove neka kupi iz bangladesa ako treba, uopste me ne interesuje, pa nismo mi socijalna instittucija...
a ti ako oces da radis za drugog a tebi da ostane stajnjak, ti uzmi 100 kom.teladi i tovi (da pomognes za kvotu) nemam nista protiv...:off_topic:
 
Slazem se sa Momom. Sad sve ispod 200e nam je malo, samo malo u nazad pogledajte i setice te se i daleko losije cene. Prodajom iz cardaka u leto 2012 kad se (rod 2011 bio odlican) sa jutra kukuruza uzimalo cisto 500e, treba zapisati! Sta vam je, ljudi rade za 200e ceo mesec, nema ko da plati velike cene hrane...
 
@Bojcetic
U gradovima cisto sumnjam da rade za 200 evra ljudi koji su fakultetski obrazovani! Ta prica ne pije vodu! Imaju od 400 evra na vise!
Ni u ratarstvu se ne zaradjuje vise ako se obradjuje 5-7 ili cak 10 ha s tim da ako ima volje za rad i potrebnu mehanizaciju zasto ne bi zaradio mnogo vise? Zato sto neki koji su na vlast ne dozvoljavaju to!
Mene zanima samo to zbog cega u ukruzenju je kukuruz dosta skuplji nego kod nas? Zasto na svim poljima mi uvek moramo da budemo nesto posebno od ostalih u najgorem smislu? Gde su njihova obecanja da ce pratiti svetske berze?
 
Ne znam dali ste primetili.Zakon ponude i potraznje.Mozda je sve zbog ove carlame oko kvaliteta,ali je cinjenica da se nas kukuruz slabije trazi.Lageri su puni,za razliku od prosle godine.To sto su tajkunima vraceni izvezeni kukuruzi,neko ce platiti.Na zalost,to ce biti seljak,ili ti ratar.Ako stvar sa ispravnosti legne i krene normalan izvoz,sigurno ce i cena gore.Drzava izvoz nije zabranila i ne vidim razlog zasto bi bila kriva,sto je opala potraznja za nasim kukuruzom.Jedino,ako cemo okriviti drzavu,da je naredila npr Italijanima da vrate uvezene kolicine od nas.To vec povlaci drugu polemiku.
 
Ma kakvi lageri,silosi...pa to je sve prazno,kako da napune kad su ljudi imali 300kg/kj,bice skuplji tu nema price,samo je pitanje ko moze da izdrzi,kraj emisije.
 
Mala (ali bitna!) ispravka. Dakle, kukuruz NIJE bolestan, i nijedna tura NIJE vracena... Sve je izvezeno, a cena je posledica GLASINA, i po inerciji je skliznula dole, bez obzira sto su glasine LAZNE.
 
Cuj ovo, sta je drzava kriva? Pa da je drzava i malo ozbiljna, ovakvo dizanje panike i davanje laznih rezultata ne bi smelo da se desi, a i da se desi, taj ko bi to uradio bi debelo platio.
 
@peet
Da tacno, ali sa fakultetom i to da je njihov faks trazen. Upoznao sam devojku koja je zavrsila medicinu a rade ankete na ulici za 250din po anketi. Znam x ljudi koji su zavrsili geografiju ili nesto slicno i nemaju posla vec rade i poslove za koje ne treba ni osnovna skola! Jedan drug na moju opasku da sam pukao na kukuruzu jer pada cena, mi je rekao ti bar imas kukuruz, a ja samo platu koja kasni 2 meseca. Ucutao sam, i postao zahvalan sto ne moram kao kolege da trcim i radim za privatnike dan-noc. Mi sto imamo zemlju imamo izbor, vecina ljudi nema tu mogucnost. I bilo me je strasno sramota kad sam im ispricao koliko sam njivu platio. Posle racunam to su 4 GODISNJE inzenjerske plate. Koliko je to ustajanja, guranja po busevima, slusanja sefova itd...

Izvinjavam se svima za off topik!

Sto se tice kukuruza nek propadnem, ali cekam leto pa kako bude. Postajem @lekin fan! :osmeh:
 
a kakve to veze ima, nekoga je i kilogram kukuruza kostao 25 dinara a neko je dobio i 300 kg po hektaru, neko nista vec je tarupao . Zar se kukuruz koristi samo za ishranu stoke ili i za ljudsku ishranu za dobijanje plastike itd . cena proizvoda bi trebala da bude ulozen novac+amortizacija masina+svoj rad i muka + uracunata zarada , zar ne a mi treba da pokrivamo zaradom sa jedne kulture gubitke sa druge?
Ako je realna cena 20 dinara kako bi se osecali kada bi rekao da je realna cena svinja 100 dinara?ili mleka 25 dinara ? takve gluposti uopste netreba da se uporedjuju i izjavljuju.
izvinjavam se nisam se dobro izrazio,hteo sam da kazem je 200e po toni realna za nas koji kupujemo kukuruz naspram cene stoke koju prodajemo,,,
 
Nazad
Vrh