Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,5%
  • Ne

    Glasovi: 159 46,5%

  • Ukupno glasača
    342
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Posle ovog pada mislim da ce se cena zadrzati na ovim nivoima. A onda od februara se moze svasta ocekivati. I gore i dole, ali to uopste nece zavisiti od nas. Bude li u svetu cena niza, bice i kod nas, bez obzira sto ga ima dovoljno za nas.
 
Vec sad ovi nasi ne prate svetske berze tako da ih boli cosak za ostale. Mi smo posebna drzava ali u negativnom smislu! Sigurno ce od Februara cena rasti sto neznaci da ce i kod nas! Ja ga necu prodati pa makar do Jula meseca!
 
Dve stvari uticu na cenu kukuruza, unisten stocni fond i prazan prolecni dzep paora. Na zalost kukuruz na prolece ide na 17 dinara. Kod nas se berza prati samo kad treba paor da kupuje seme, vestak i gorivo.
 
Uvek sam tvrdio da kod nas ponuda i potraznja ne uticu na cenu robe vec neki drugi nacin.Prate oni berze jako dobro da nam ne bi previse platili,a gde su nase asocijacije,zadruzni savezi itd,ima ih ko kineza zavaljeni u fotelje i bzro se uklope u novu vlast.Izvinite znam da nije tema al je jace od mene,i mante se blokada,nego da probamo nesto drugo.
 
Evo reću samo proverene informacije:
MK nije otkupljivao kukuruz jedan duži zadnji period.Pre dva dana su zvali(zadruge i otkupljivače iz mog kraja) i traže da kupuju kukuruz na veliko.Znači da se nešto menja.Ili je ovo minimalna cena pa hoće da napune lagere ili opet kreću u izvoz.
 
Kinezi zakljuili prvi ugovor o isporuci kukuruza iz evrope. Kinezi su zaklucili ugovor o isporuci kukuruza iz Ukrajine.Sto znaci da ga globalno nema i da je trazena roba a i bice jos trazenija jer su se kinezi prvi put pojavili na evropskom trzistu kukuruza.Jos ce kole da vraca kukuruz iz Ukrajine odakle ga je i uvezao.
Izgleda da su se evropljani uplasili i krenuli u nabavku kukuruza zbog nastupa kineza na trziste evrope, a braci kinezima treba a koce da nadrlja njih ne interesuje jer je njima potreban a oni nemare koji je period kao ovi nasi te novogodisnji praznici pa znam da ljudima trebaju pare pa cu sad da ih osisam.
 
Sreca sto ih ima malo. Oni su krenuli na vreme sa kupovinom znaju oni nesto secate se kada su kupovali kukuruz na pocetku sezone po vecim cenama nego sto se kretao na zeleno i svi strucnjaci proglasili to kao nepotrebno bacanje para i smejali se , kad ono podbacaj roda i laganje tih istih STRUCNJAKA o prinosima i istinskom podbacaju.
 
Evo reću samo proverene informacije:
MK nije otkupljivao kukuruz jedan duži zadnji period.Pre dva dana su zvali(zadruge i otkupljivače iz mog kraja) i traže da kupuju kukuruz na veliko.Znači da se nešto menja.Ili je ovo minimalna cena pa hoće da napune lagere ili opet kreću u izvoz.

Ista situacija i kod nas...MK poceo da otkupljuje i nije jedini,mislim da je ovo minimum cene za kukuruz i ne verujem da moze ici nize nikako...
 
@sp
Paprika nije IN, kukuruz je zakon! :osmeh:


Izvinite, ali mi je lakse ovako, nego da se svakim danom obradujem kako sam izgubio 500e.
 
Pa ako nista drugo, sad bar znamo da nam je cika Kole drmnuo cenu na dole, i da je na taj nacin na malom trzistu demonstrirao zakon ponude i potraznje. Doduse svojim potezom je demonstrirao stav MOZE MI SE, i stav ZABOLE ME ZA VAS i za zajednicko dobro. Mislim da bi neko mogao da postavi ovo pitanje na nekoj komori, na nekom udruzenju, ili cak mozda i ministarstvu . Ako vec advokati i doktori imaju eticki komitet, mogli bi mi poljoprivrednici da uspostavimo takav eticki komitet, koji bi za sada postavio pitanje MK i SGS.
 
A taj isti SGS je radio "analizu i kontrolu kvaliteta" kukuruza na otkupnim-prijemnim mestima.Ped..ska posla.
 
Zavejani putevi u prvoj polovini nedelje bitno su uticali na obim prometa roba preko „Produktne berze“ u Novom Sadu.Vanredne vremenske okolnosti kao da su otvorile prostor i prodavcima i kupcima da razmisle o svojim trenutnim tržišnim pozicijama. Stiče se utisak da će se u narednom periodu ipak desiti izvesna cenovna pomeranja. Apsolutni izostanak u trgovanju pšenicom i sojom pre svega su motivisani sada već jasno izraženom namerom prodavaca da povećaju cene ovim robama. Ukupan obim prometa na berzi protekle nedelje je iznosio 974 tona robe, čija je ukupna vrednost iznosila 37.961.800,00 dinara. Količinski obim prometa za 38,54% je manji nego prethodne nedelje, dok je finansijska vrednost manja od upoređujućeg podatka iz prethodne nedelje za 26,21%.
Uznemirenost svih tržišnih aktera na tržištu kukuruza usled već poznatih okolnosti, posle kratkotrajne tržišne pasivnosti za svoju direktnu posledicu imalo je očigledan pad cena. Kukuruz se na novosadskoj berzi protekle nedelje prodavao po ceni od 24,84 din/kg (23,00 bez PDV), što je pad u odnosu na prethodnu nedelju od čak 3,26%. Koliko je pad ove robe na našem tržištu očigledan, dovoljno je podsetiti se da je cena pre tri meseca iznosila 27,00 din/kg bez PDV, pre dva meseca ona je iznosila oko 26,00 din/kg, a pre mesec dana 25,00 din/kg. Od početka berbe i cene od 27,00 din/kg, pa do današnjih 23,00 din/kg to je pad od čak 15%. Referentna svetska tržišta nemaju takav cenovni trend. Ta činjenica, kao i već sada mnogo jasnija slika o zdravstvenoj ispravnosti kukuruza, nam ukazuju da je trenutna aktuelna cena ipak minimum ispod koje ne bi trebalo očekivati dalji pad cene. Naprotiv.
Tržište pšenice se privremeno primirilo. Trgovanja u protekloj nedelji nije bilo. Pšenice ima na tržištu, ali se nudi po nešto većoj ceni i kupci još nisu spremni da odgovore na nove ponude prodavaca. Sledeća nedelja će dati mnoge odgovore na ovom tržištu.
Simbolična trgovanja robama iz soja kompleksa donela su nam neznatna cenovna pomeranja na niže. Sojinom sačmom 44% proteina trgovalo se po prosečnoj ceni od 60,74 din/kg bez PDV.
Cena suncokretove sačme sa 33% proteina se kretala u rasponu od 27,80 din/kg bez PDV, pa do 28,50 din/kg. Prosečna cena trgovanja je iznosila 28,15 din/kg bez PDV i za neznatnih 0,54% je viša od prosečne cene trgovanja u prethodnoj nedelji.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh