Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,5%
  • Ne

    Glasovi: 159 46,5%

  • Ukupno glasača
    342
Cinjenica je da je bilo loseg, ali je isto cinjenica da to ne vazi za svaki kukuruz. Verujem da je mozda tek trecina zarazena, a i od te trecina moze dosta da se izvuce. Kao i u svemu, i ovde treba biti hladne glave i minimizirati stetu. Cuo sam da su vec poceli sa nekakvim tretiranjima, pa da vidimo rezultate. Inace bi ja ovog iz SGS, optuzio za uznemiravanje javnosti, sa mogucim ogromnim posledicama. Pa to je bio njihov posao da kontrolisu. Odakle cemo mi na njivi znati da je kukuruz zarazen. Imam utisak da sad sa ovom svojom galamom pokusavaju da operu ruke.
 
Kolega Dukej ništa to nije dobro što si napisao.
Mikotoksini itekako imaju veze sa tim "belim i zelenim plesnima" jer su mikotoksini sekundarni proizvod metabolizma plesni i gljivica koji nastaju tokom njihovog rasta na različitim supstratima. Ili ovako paorski da uprostim.
Plesni i gljivice se nasele na naš kukuruz(kao i svake godine) samo što ove godine njima odgovarju uslovi za razmnožavanje više nego obično i stvaraju kolonije( tj vidljive su za nas ljude).One grickaju naš kukuruz i kake. E ta njihova kaka je produkt njihovog metabolizma tj ta kaka su mikotoksini. Tako da su jako povezani što više plesni i gljivica to više mikotoksina.
Plesni i gljivice nisu rezistentni na temperaturu tako da u sušarama gde je kukuruz u dodiru sa temperaturama koji izazivaju "smrt" plesnima igljivicama logično da ima i manje kake(mikotoksina).
Imao sam jednu profesorku zvala se Vida ,urnisala nas je iz mikrobiologije ali smo bar nešto naučili.

Verovatno je tako, rekao sam da su to neproverene činjenice i da sam ih čuo od drugih ljudi. Kako su mi rekli, ti mikotoksini potiču od nekih drugih gljivica a ne od onih koje mi vidimo kao zelenu ili belu plesan. Ja se u to ne razumem, rekoh već da sam duduk za te stvari, i izvinjavam se zbog iznošenja netačnih navoda!
 
Pomaže termička obrada tj prepržavanje kukuruza , možda čak i u sušarama može da se sredi samo na višu temp.

Afla toksin nije ni bijela ni crna , bliža je zelenoj a u stvari je neka ko SMB boja . Moram priznati da ja to nisam nikad ni primjetio na kukuruzu kod nas:

images
 
Kukuruz se u mesaonama/fabrikama stocne hrane inace termicki obradjuje (za Gebi znam, verovatno i ostali to rade) upravo sa ciljem eliminacije gljivica. Rezultat je bolja apsorbcija hranjivih materija kod zivotinje koja konzumira takvu hranu, a samim tim i prirast je bolji.
 
Pa upravo je to i problem ove godine što se nije išlo preko sušara nego direktno u magacine.Gro kukuruza je krunjeno suvo i mešano sa ono malo što je imalo vlagu od 16-18%.Da je išlo kroz sušare problema ne bi bilo.
 
Termicka obrada svakog kukuruza sam podrazumevao, ne samo vlaznog. Dobro je poznato da na vecini mesta se kukuruz do 17 vlage kipuje na istu gomilu. Vlaga od 14-17 je cerupanje poljoprivrednika. Naplata susenja koje se i ne uradi.
 
Vidite kako su postigi cilj sa zarazenim kukuruzom. Vise niko ni ne prica o ceni, svi podsvesno se boje prodaje i strahuju da li ce naci kupca.
Neka neko postavi pitanje kako to da je kukuruz u otkupu i sve do sad bio potpuno zdrav, a sad se odjednom zarazio.
Cinjenica je samo jedna, kukuruz je rodio manje nego inace i pocela je igra zivaca. Ne postoji ni jedan razlog ni objasnjenje da kukuruz nema dobru cenu osim da se trenutno ne rade kojekakve spekulativne radnje u cilju smanjenja iste.
 
Njihova politika je prepoznatljiva (bila i ostace) upravo po tome sto im je cilj oduvek bio da odvrati paznju od normalnih dnevnih zbivanja, koje treba da teku nekim normalnim tokovima, prema nekim njihovim nametnutim ciljevima!!!
 
Kukuruz se u mesaonama/fabrikama stocne hrane inace termicki obradjuje (za Gebi znam, verovatno i ostali to rade) upravo sa ciljem eliminacije gljivica. Rezultat je bolja apsorbcija hranjivih materija kod zivotinje koja konzumira takvu hranu, a samim tim i prirast je bolji.
Teško da mešaone termički obrađuju kukuruz za gebi znam i ja da obrađuje ali samo za manje kategorije životinja (piliće,telad,prasiće) i to radi ekstrudiranjem, a za veće kategorije mislim da nisi u pravu em je potrebna ceo sistem mašinerija da se toliko velika količina termički obradi.( jedan deo pasterizacije se obavi u sušarama kada je kukuruz vlažan i zdrav) ovako plesniv kukuruz nije moguće potpuno dekontaminirati na tim temperaturama koje su u sušarama.
 
Termicka obrada je nesto sasvim drugo i nije mi poznato da se radi negde tako velike kolicine.Bivsi Agrobanat je posedovao liniju za temicku obradu soje,radjen je i kukuruz sa promenljivim uspehom je radila.Ima tu i nuz pojava,termicki obradjena zrna treba kvalitetno razladiti,a to i nije bas lako.ZAa zarazu se znalo vec u oktobru zato je i raskinuta saradnja sa jednom kontrolnom kucom.
 
Masine za termicku obradu ekstruderi su jako veliki potrosaci struje.Istina je da se kod manjih kategorija zivotinja koristi radi poboljsanja svarljivosti,tj iskoriscenja proteina.Medjutim to poboljsanje je jako malo,da bi se isplatilo,a osim toga je jako spor proces i sto rece kolega treba sve to razladiti.To je dodatni trosak.Ja sam licno razmisljao o tome za licnu upotrebu.Problem je naravno ulaganje od vise desetina hiljada evra,koje bi mi se mozda vratile do ulaska u EU.:osmeh:
Odosmo svi u debeli :off_topic: i predlazem uredniku ovog dela da otvori temu u kojoj bi se moglo pisati o ovoj problematici.
 
Ostati hladne glave i ne obracati paznju!
Samo se pali vatra jer nisu navikli na ovako malo robe!
Nedam ni kile!!!
 
Da je u nekoj normalnoj zemlji, cimnuo bih se zbog ovoga, ali da se u zemlji gde nam skoro i g...a poturaju da jedemo odjednom cela javnost zabrinula, to ne pije vodu. Da drzava i ove mutivode imaju koristi, taj zarazeni kukuruz bi vec bio na vikend akcijama po velikim trgovinskim lancima. Onaj kome ne trebaju pare do kraja ovog meseca, januar, februar, verovatno ce kasnije docekati vecu cenu, a moj ce verovatno otici po ovih 24, ako ne i manje, ali sta je tu je :ppozdrav:.
 
Ja sam danas rekao u zadruzi da prodaju 3/4 mog kukuruza, a onu preostalu 1/4 ću ostaviti za leto, pa kako bude. Samo nije sigurno da će tako i biti, odnosno tek kad vide cenu i da li mogu da prodaju, realizovaće prodaju. Nešto novca mi je svakako trebalo pa je u planu bila prodaja nešto kukuruza, ali svakako ne ova količina koju sam rekao da prodajem. Da nije ove halabuke oko ovih toksina, kukuruz ne bih prodavao do leta...
 
Nazad
Vrh