Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,5%
  • Ne

    Glasovi: 159 46,5%

  • Ukupno glasača
    342
Tako je mamicu vam lopovsku!
Smislite jos nesto,ovo sa zatrovanim kukuruzom nije uopste lose.
Kakva stoka...
Nisam ni citao tekst,cim sam video naslov pozeleo sam odmah da ih isljujem i izvredjam sve,al posto je ovo javni forum trudio sam se da budem normalan i kulturan,kad vec ovi sto nas vde to nisu.
 
Nismo dugo ni cekali pad cene posle vesti u novinama
produktna30.11..JPG
psenica30.11..JPG
kuruz30.11..JPG

Kukuruz neće imati apsolutnu lidersku poziciju na tržištu u narednoj ekonomskoj godini kao što je to bilo prethodnih godina. Razlog je opšte poznat. Međutim, to ne mora nužno da znači da trgovanja ovom robom neće biti. Naprotiv, ova roba će biti prisutna na našem tržištu, samo što su se akteri u trgovanju promenuli. Naime, s obzirom na mali izvozni portencijal, kupce pre svega treba tražiti na domaćem tržištu, a ne na strani izvozne tražnje. Možda paradaksolano zvuči, ali u periodu kada je ukupni proizvodni potencijal ove robe izuzetno mali, upravo zbog izostanka značajnije izvozne tražnje pojavio se trenutni višak kukuruza u ponudi i to je oborilo cenu ovoj robi u protekloj nedelji za čitavih 2,27%. Cena se inače kretala u rasponu od 25,00 din/kg bez PDV sa početka nedelje, pa do 24,00 din/kg na samom kraju nedelje. Prosečna cena trgovanja protekle nedelje je iznosila 26,07 din//kg (24,14 bez PDV). Cena pšenice je stabilna. Već dva meseca cena hlebnog žita praktično varira u uskom cenovnom okviru između 26,50 din/kg bez PDV i 27,50 din/kg. Stabilnost ponude i stabilnost tražnje uslovili su i stabilnost cene. U protekloj nedelji pretežna cena ove robe je iznosila 27,00 din/kg bez PDV, a realizovana je prosečna nedeljna cena na nivou od 29,05 din/kg (26,90 bez PDV). To je zanemarljiv cenovni rast u odnosu na prethodnu nedelju od 0,74%. Cena soje se posle dužeg perioda variranja, stabilizovala na nivou od 66,96 din/kg ( 62,00 bez PDV). Svi kupoprodajni ugovori su realizovani po ovoj ceni, što je potpuno preslikana situacija iz prethodne nedelje. Sojina sačma se prodavala na berzi u Novom Sadu u protekloj nedelji po ceni od 74,40 din/kg (62,00 bez PDV), pa imamo jednu specifičnu situaciju da su cene soje i sojine sačme u nedelji za nama imale identičnu cenu. PRODEX na kraju ove nedelje beleži najnižu vrednost još od 23.07.2012. godine. Razlog je svakako u padu cene kukuruza kao najdominantnije robe u strukturi ovog pokazatelja. Vrednost ovog berzanskog indeksa je 254,20 indeksnih poena i to je za 2,58 indeksnih poena manja vrednost nego prošlog petka.
 
Neznam dali je istina, ali se šuška da su i našem lokalnom otkupljivaču vratili određenu količinu iz izvoza, zbog povećane količine mikotoksina. Činjenica je, da je ove jeseni bilo svakakvog kukuruza, a dali je to baš toliko loš kukuruz...
Nema šanse da cena neide drastično gore, jer kukuruza nema, a naši muvatori se snalaze na sve načine, pa nebi uopšte čudilo da su i ovo samo "buve", da bi se lovilo u mutnom.
 
Da to je pouzdano istina.Platili su danak ne iskustvu i kukuruz su izmesali.Bilo je svakakvog,a na kraju je sve vraceno.Realnost je da kukuruz ne valja,a kakav je rod stranog kupca apsolutno ne interesuje.Neka nam je Bog u pomoci.Po svemu sudeci cemo ostati bez izvoza ili ce se isti,tj otkup strogo kontrolisati.Problem medjutim prestavljaju velike kolicine na lageru,a kupca zbog kvaliteta nema.Tako da i otkup na prolece dolazi u veliko pitanje.Jednostavno su puni.Verovatno ce se naci resenje tipa prerade,biodizela ili sta vec,a na cijoj ce se to grbaci slomiti mozemo samo da pretpostavimo.
 
Mikotoksina ima u svakom poljoprivrednom proizvodu, zavisno od godine ima ih vise ili manje. Posledica su anaerobnih procesa uzrokovanim gljivicama (budj i plesni), tako da su rezultati ovih ispitivanja verovatno potpuno tacni.
E sad, ko je od nas ove godine predao zdrav kukuruz, ja se pitam? Znam da je moj bio katastrofalan, ali je primljen bez ikakvih problema. Mislim da su svi otkupljivaci kao i kontrolne sluzbe znale i bez ispitivanja kakva je situacija, ali su cutali i uzimali kukuruz jer ga nije bilo, a i sad ga nema. Kod nas u selu NEMA NIJEDAN CARDAK SA KUKURUZOM, o kakvom otkupu na prolece pricamo, mislim da je 95% proslogodisnjeg roda u silosima, tako da, mislim da cena moze trenutno da ide dola, ali ne zadugo.
Kukuruz uglavnom ide za stocnu hranu, a svako ko hrani stoku dodaje MINAZEL koji upravo apsorbuje mikotoksine.

Pre dve godine bila je velika kontaminacija psenice mikotoksinima (posledica fuzarioze koja je bila jako izrazena) pa se nista nije desilo, a psenica ide direktno za ljudsku upotrebu, i tu je problem mnogo izrazeniji.

A inace, zarazen je i madjarski i rumunski kukuruz, to je ove godine pojava u celom svetu!
 
Budite realni kukuruz je bio katastrofa , i to kod većine. Nije ni čudo obično to bude kad je suša zbog velikog pritiska insekata. Ove godine nisam ni pomišljo da ne prodam kukuruz odma .
Nisu mikotoksini tako opasni ali neke druge plijesni jesu kao aflatoksin i još neki . Pilići su isto osjetljivi na to ne treba se zavaravati , valjda su starija goveda najmanje osjetljiva.Ovi otkupljivači samo istresaju u silose niti ko gleda kad su novokomponovani biznismeni.
Inače niko im nije kriv a i nama , plaćamo danak neiskustvu. Svi smo vidjeli svakakve insekte i budji i znalo se šta će biti.
Nevalja nam bio-tek kukuruz koji odbija insekte , ne tretiramo insekticidima (o fungicidima da i ne govorim) , nama je zrno koje je prihvatljivo za stočnu ishranu otrovno a ovo budjavo od raznih prirodnih otrova to nam je kao zdravo . Nikad ni jedno pile nije uginulo od tretiranog zrna (dal iznutra il il izvana ) a od glivičnih zaraza jeste.

P.S: Pilićari ovde kod mene uspijevaju da proizvedu pile od 2kg čak prije 30 dana , al ove godine moraju da im daju duple doze antibiotika pa i više da nema uginuća. Sad jel to meso zdravo a ono od gm soje nije ?
 
Da nije slučajno zaražen onaj kukuruz što su uvezli preko Mk Komerca iz Ukraine ? Talijani navodno vraćaju neku količinu kukuruza uveženu iz Srbije zbog zaraženosti a ja sam posumnjao da nije završio Ukrainski kukuruz u Italiji umesto našeg. Sve ovo se radi iz jednog jedinog razloga da se smanji cena na lep način i bez zabrane izvoza!
 
moj kukuruz je 100% nije bio zarazen Alfa toxinima ali nazalost pomesali su ga skladistari sa drugim koji jesu bili. Pa sad kako da je prodam moj "cist" kukuruz ? :sta:

p.s. kod mene isto pada cena , tojest sad niko nece da kupi. . . .
 
Šta mislite kako bi prošao kukuruz sijan tako da bude na tržištu krajem avgusta 2013. g osušen naravno , imam mogućnost ako bude normalno proljeće da tako prozvedem ( mislim ima svako ) ? Dal se isplati rizikovati ? Zadnjih godina i nije bilo smisla , od pola avusta je dosad bilo zatišje i pad cijene.
To je bio slucaj prosle godine, za prvi se najvise dobijalo. Nema tu nekog rizika, mnogi i rade tako, ja sigurno.
 
Tesko mi je da poverujem da je do nedavno drzava otkupljivala neku kolicinu kukuruza po ~ 29 din, a sad cena da je 24. Jel to drzava pogresila s interventnim otkupom? :sta:
 
Nazad
Vrh