Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,5%
  • Ne

    Glasovi: 159 46,5%

  • Ukupno glasača
    342
Budite realni kukuruz je bio katastrofa , i to kod većine. Nije ni čudo obično to bude kad je suša zbog velikog pritiska insekata. Ove godine nisam ni pomišljo da ne prodam kukuruz odma .
Slazem se i takodje sam uradio isto. Istovremeno sam mislima bio sa trgovcima i ostalima. Nemamo apsolutno nikakav interes da neko u lancu propadne. Sve na kraju mi kompenzujemo. U medjuvremenu sam vise puta zvao i raspitivao se kako je sa kukuruzom kod trgovaca. Kad sam jednom rekao jel ima nekakvih bakterija i tome slicno, covek me uospte nije shvatio. Posle me je pitao odakle znam, pa rekoh da ne znam nista, pa zato i pitam posto je kukuruz bio los. Nadam se da ce uspeti nekakvim tretiranjem to da srede, posto sam cuo da su se vec raspitali oko nekakvih metoda sterilizacije ili sl.

@Farmer,
Pa ocigledno je da je neko pogresio u proceni. Ne moze se osporiti dobra namera drzave sa aspekta pomoci poljoprivrednicima i odrzavanja cene, ali da je drzava mogla i da ide sa 2 dinara nizom cenom, mogla je. No, sa obzirom da niko ko je prodao kukuruz rezervama nema firmu na Kipru, nema tu nekog gubitka za drzavu.
 
Sad kada se dobije obaveštenje od skladištara tipa: Troškovi lagera se povećavaju za xy% zbog mikotoksina, aflatoksina, i sličnih ,,maminih mama" ....
Čardak je zakon!
 
Pricao sam sa nasim skladistarom on mi rece da je jedan od kupaca izvoznik i uzimao je uzorke iz silosa i dobili su rezultate 2 mikro grama.Ali oni su radili pametno , zato ce i uspeti.a verujem da su nasi dragi izvoznici pokusali da umuljaju Ukrainski kukuruz jer nisu Evropljani glupi pa da neznaju da u Ukrajini ima jeftinog kukuruza , nego sigurno ima neki problem zbog kojeg ga oni nece. Medjutim neko je nasankao nasu vladu da odobre taj uvoz, iako ni nas kukuruz nije sjajan ove godine evropljani nece ponovo da ispadnu ovce kao sa aferom secer.A cini mi se da su akteri isti.
 
Poslednja izmena:
U nasem mentalitetu je da trazimo krivca.:osmeh: Cinjenica je da je kukuruz na nasim njivama bio los i kontaminiran.Mnogi su ga vrsili upravo iz tog razloga,ne zeleci ga stavljati u kotarke i kotobanje.Ne razumem zasto se sada krivica pokusava prebaciti na Ukrainski.
 
Danas sam pričao sa jednim skladištarem i on mi kaže da je taj "problem" poznat od početka žetve i da je nastao jer su ljudi mešali kukuruz koji je imao vlagu 17 sa kukuruzom koji je imao vlagu 12 i da se od toga "pokvario" ali da to nije ni izbliza problem kao što se priča i da je to još jedan pokušaj da se kukuruz kupi što povoljnijoj ceni i da će "problem" sigurno nestati već početkom proleća jer kukuruza nigde nema!
 
A do proleća lipši magarče bez zelene trave......
Samo ću reći da se kajem što ga nisam prodao po 27-27,5dinara.
 
Pozdravljam tvoje razmisljanje.Kontrolne kuce su omanule skroz,negde su im i uskracene mogucnosti daljeg rada.Nije vise samo ,vlaga ,necistoca,lom itd.Ove godine bilo je i zivih larvi,a tek kasnije se dosetili da izmere i toksine.Ne moze neko da radi u tim kucama a da kulturu zna sa slike.A opet ispastace proizvodjac,jer samo on moze biti kriv.
 
Kukuruz neće imati apsolutnu lidersku poziciju na tržištu u narednoj ekonomskoj godini kao što je to bilo prethodnih godina. Razlog je opšte poznat. Međutim, to ne mora nužno da znači da trgovanja ovom robom neće biti. Naprotiv, ova roba će biti prisutna na našem tržištu, samo što su se akteri u trgovanju promenuli. Naime, s obzirom na mali izvozni portencijal, kupce pre svega treba tražiti na domaćem tržištu, a ne na strani izvozne tražnje. Možda paradaksolano zvuči, ali u periodu kada je ukupni proizvodni potencijal ove robe izuzetno mali, upravo zbog izostanka značajnije izvozne tražnje pojavio se trenutni višak kukuruza u ponudi i to je oborilo cenu ovoj robi u protekloj nedelji za čitavih 2,27%. Cena se inače kretala u rasponu od 25,00 din/kg bez PDV sa početka nedelje, pa do 24,00 din/kg na samom kraju nedelje. Prosečna cena trgovanja protekle nedelje je iznosila 26,07 din//kg (24,14 bez PDV).
 
Koliko sam ja čuo, one bele i zelene plesni po kukuruzima nemaju veze sa ovim mikotoksinima, tj. oni se golim okom ne vide. Takođe sam čuo da oni postoje svake godine, ali u mnogo manjoj meri, a da je ove godine problem bio suša i visoke temperature pa tih mikotoksina ima puno. Takođe je jedno od tumačenja, koje sam čuo ovih dana, da u redovnim godinama se kukuruz suši u sušarama (i da se tom prilikom jedan deo tih mikotoksina uništi), a da ove godine to nije bio slučaj jer je najveći procenat kukuruza već sa njive stigao suv.

Naravno, ovo su sve neproverene činjenice, tj. čuo sam ih iz razgovora sa ljudima koji se ipak malo više razumeju u tu problematiku od mene (ja sam za ovo duduk :osmeh: ), ali sam eto ipak hteo da ih podelim sa forumašima...
 
Па ништа није за бацити .. енергетска вредност је ко и пелет (влага тамо вамо).. ако није за јело увек може човек да се огреје ::suncanje::... а и цена је ту негде ..
 
Verovatno i taj uvozni je diskutabilan,jer mi ne uvozimo nesto sto je dobro vec nesto sto je jeftino .Nasi bi uvek nesto da umuljaju,e ovaj put su se zeznuli jer i ovaj domaci kukuruz je bio stvarno ocajan,pamtim dugo unazad al da je u proseku tako los kukuruz ne.Bilo je uvek loseg kukuruza u nekoj maloj meri,ali toliko crva nisam video.
 
ja sam vrlo sumnjičav na ovakve izjave obzirom da su nas i ne samo nas zeznuli sa ptičijim gripom pa je na kraju poprimilo svetske razmere kriminala nije isključeno da je i ovo deo jedne takve mahinacije pustiš priču ,obezvrediš kukuruz narod ko narod daj šta daš i svi na kraju zadovoljni,seljak zadovoljan jer je uspeo da proda kukuruz pošto poto a svi drugi duplo zadovoljniji em su nas zeznuli em zaradili moja je muka utoliko manja jer sam ga ovro i prodao po 26.5 din.ali ovo što rade ako je "novinarska patka "je za svaku osudu
 
Recimo da pokusavaju da obezvrede kukuruz dok jos imaju zalihe, a time i prostora da otkupe neku kolicinu po manjoj ceni, jer znaju da ce za koji mesec zalihe da presuse i da cena ide napred.

A drugi scenario je taj da smo najgrabusili , em malo ili nista rodilo, e sad i to sto smo jedva pokupili da nema ni proizvodjacku cenu.
 
Тровачи једни .. ви то намерно радите :haha: .. ди вам је контрола ди је ИСО ..:haha: јооој умрећу ...

Iz Ministarstva su ukazali da je, na osnovu Zakona o bezbednosti hrane, odgovornost za bezbednost kukuruza proizvedenog u Srbiji prvenstveno na proizvođačima.
Propisi nalažu da svaki subjekt u poslovanju sa hranom, koji koristi biljna hraniva među kojima je i kukuruz, mora da ima uspostavljen sistem samokontrole na prisutvo određenih parametara, među kojima je i aflatoksin.

http://www.blic.rs/Vesti/Ekonomija/...ilo-posiljaka-kukuruza-zarazenih-aflatoksinom
 
Koliko sam ja čuo, one bele i zelene plesni po kukuruzima nemaju veze sa ovim mikotoksinima, tj. oni se golim okom ne vide. Takođe sam čuo da oni postoje svake godine, ali u mnogo manjoj meri, a da je ove godine problem bio suša i visoke temperature pa tih mikotoksina ima puno. Takođe je jedno od tumačenja, koje sam čuo ovih dana, da u redovnim godinama se kukuruz suši u sušarama (i da se tom prilikom jedan deo tih mikotoksina uništi), a da ove godine to nije bio slučaj jer je najveći procenat kukuruza već sa njive stigao suv.

Naravno, ovo su sve neproverene činjenice, tj. čuo sam ih iz razgovora sa ljudima koji se ipak malo više razumeju u tu problematiku od mene (ja sam za ovo duduk :osmeh: ), ali sam eto ipak hteo da ih podelim sa forumašima...

Kolega Dukej ništa to nije dobro što si napisao.
Mikotoksini itekako imaju veze sa tim "belim i zelenim plesnima" jer su mikotoksini sekundarni proizvod metabolizma plesni i gljivica koji nastaju tokom njihovog rasta na različitim supstratima. Ili ovako paorski da uprostim.
Plesni i gljivice se nasele na naš kukuruz(kao i svake godine) samo što ove godine njima odgovarju uslovi za razmnožavanje više nego obično i stvaraju kolonije( tj vidljive su za nas ljude).One grickaju naš kukuruz i kake. E ta njihova kaka je produkt njihovog metabolizma tj ta kaka su mikotoksini. Tako da su jako povezani što više plesni i gljivica to više mikotoksina.
Plesni i gljivice nisu rezistentni na temperaturu tako da u sušarama gde je kukuruz u dodiru sa temperaturama koji izazivaju "smrt" plesnima igljivicama logično da ima i manje kake(mikotoksina).
Imao sam jednu profesorku zvala se Vida ,urnisala nas je iz mikrobiologije ali smo bar nešto naučili.
 
Nazad
Vrh