Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,5%
  • Ne

    Glasovi: 159 46,5%

  • Ukupno glasača
    342
19072012.jpg
 
Jutros u Pazovi na pijaci jedan trazio 35 i bio ismejan.Posle je po 30 prodao vise dzakova.Inace danas me je njih 10tak zvalo i nudilo kukuruz.Barisic placa 24,0
 
Evo da i ja dodam koju.
Loznicki kraj kukuruz je oko 30 dinara dzakiran u maloprodaju.Dzakovi oko 48 kg.Sto dovodi do cene od 31 din/Kg.
Pri takvoj ceni,ja sam prestao da ga drzim u radnjama jer je preskup.Pola radnji(stocnih hrana) u nasem kraju i nema kukuruz.
Nakupci koji dovoze sleperima traze oko 28din,tj 2800 za 2 dzaka.
Potraznja za kukuruzom ne postoji.Par dana su pitali posto je,vise niko i ne pita.Gotove smese su povoljnije jer su inputi u Vojvodini manji>Kukuruz 24-25.
Svaka druga musterija je rekla da ce pri ovim cenama inputa(kukuruz,soja,psenica,balirana detelina) poklati sve sto ima ubrzo.Sto je i logicno jer se ne isplati.
Zabrana izvoza kukuruza ce biti na ovaj ili onaj nacin.Direktno ili indirektno uvodjenjem taksi na izvoz.
Promet pada,svake godine jer stoke nema.Tele je retkost kao kap kise u pustinji u nasem kraju.
Sve ovo je na opasku nekoga-bas me briga za stocare.
Svi smo mi povezani kao creva.KAo sto i VI gledate u nebo,tako i ja gatam,hoce li biti kise,da mogu nesto prodavati i dogodine.
JOs jedna opaska.Neko je napisao da se meso jede u odredjenoj kolicini godisnje i tu nema mnogo varijacija.POgresno,meso se ove godine kupuje na grame,jaja na komad(2-3-5).Jednostavno nema potraznje ni za mesom jer nema "novca u narodu".
Domaca potraznja za kukuruzom je veoma mala,jer je stocni fond skoro unisten zadnjih 10 godina i broj tovljenika(velikih i malih) se smanjuje svake godine.Krave se na prste mogu izborjati.
Ja razumem velike proizvodjace kukuruza,da im je ovo trenutak da zarade.I treba da zarade.Svako gleda svoj profit.Cist kapitalizam,jer je i trziste stihijsko i divlje.
Ali se plasim da zbog prosle i ove godine(i prosle godine je bila velika susa) i vrtoglavog rasta cena zitarica,stocni fond ode u kolaps bez mogucnosti brzog oporavka.A bez stocnog fonda,dzaba i kukuruz kad rodi ako je preko grane jeftin.
 
Poslednja izmena:
Hrana je sve skuplja. Problem je sto je vecina stanovnistva siromasna i izuzetno slabe platezne moci. Pre neki dan sam prvi put video pakovanje od 5 jaja u megamarketu.

Danas u Staparu 24.20din
 
Drugo je, međutim, pitanje kakve bi efekte država imala od zabrane izvoza. S jedne strane došlo bi do smirivanja odnosa ponude i potražnje žitarica na domaćem tržištu, što bi se odrazilo na stabilnost cena hleba i proizvoda iz stočarstva. U krajnjem slučaju država bi mogla da se odrekne sadašnje visoke carine i da omogući lakši uvoz pšenice i kukuruza. Tada bi bilo više psiholoških nego ekonomskih posledica. I ranije je dozvoljavan slobodniji uvoz, ali njega nije bilo ili u malim količinama. Ali ukoliko ne izvezemo višak pšenice od 400.000 tona, po sadašnjoj ceni od 224 evra po toni, imali bismo gubitak od oko 90 miliona evra. U slučaju da ove godine kukuruz rodi za 30 odsto manje od višegodišnjeg proseka imali bismo višak od oko dva miliona tona, koji po sadašnjim cenama u izvozu vredi gotovo pola miliona evra. Ne treba mnogo računati pa da se shvati koliki bi tek to bio gubitak za posrnulu privredu Srbije. Uostalom, uvek kada je u poljoprivredi dobro rodilo, imali smo stabilniju privredu i obrnuto.

Ovo je izvuceno iz Savatovog teksta poljopartner obratite paznju na cenu!!!
 
Drugo je, međutim, pitanje kakve bi efekte država imala od zabrane izvoza. S jedne strane došlo bi do smirivanja odnosa ponude i potražnje žitarica na domaćem tržištu, što bi se odrazilo na stabilnost cena hleba i proizvoda iz stočarstva. U krajnjem slučaju država bi mogla da se odrekne sadašnje visoke carine i da omogući lakši uvoz pšenice i kukuruza. Tada bi bilo više psiholoških nego ekonomskih posledica. I ranije je dozvoljavan slobodniji uvoz, ali njega nije bilo ili u malim količinama. Ali ukoliko ne izvezemo višak pšenice od 400.000 tona, po sadašnjoj ceni od 224 evra po toni, imali bismo gubitak od oko 90 miliona evra. U slučaju da ove godine kukuruz rodi za 30 odsto manje od višegodišnjeg proseka imali bismo višak od oko dva miliona tona, koji po sadašnjim cenama u izvozu vredi gotovo pola miliona evra. Ne treba mnogo računati pa da se shvati koliki bi tek to bio gubitak za posrnulu privredu Srbije. Uostalom, uvek kada je u poljoprivredi dobro rodilo, imali smo stabilniju privredu i obrnuto.

Ovo je izvuceno iz Savatovog teksta poljopartner obratite paznju na cenu!!!
Pa to je ta prica bez PDV-a i onda kod nas placaju psenicu 27 din i ide direktno u izvoz a lokalni mlinovi,drzava svi daju 23-23,50
 
mnogi jos uvek nisu svesni da kukuruza dogodine NECE biti a za mesec dana ce se krenuti sa branjem ko ima sta da bere nabrace jaaaako malo a mnogi nece ni brati kukuruz ce biti trazen vec na startu sezone jer mnogima je on glavna sirovina i to nemislim samo na stocnu hranu to mozda ponajmanje kukuruz je industrijska biljka a raste samo na njivama i bere se jednom godisnje nemoze kao u nekim granama privrede da se produzi radno vreme u korist proizvodnje ovde je proizvedeno kolko je rodilo i vidimo se dogodine a godina je dugacka . cena ce po mom misljenju konstantno ici gore kao sto je sada slucaj sa sojom tek dogodine cemo videti rekordne cene start ce biti 200eur a na kraju ko zna....
 
Uglavnom se slažem sa ovim konstatacijama iz predhodnih postova, stim da bi dodao, da kuk više nije hit što se tiče industrije, kao što je bio proje 5 g., jer je ta industrija crkla.Crkle su i mnogo profitabilnije proizvodnje a da neko proizvodi neko gorivo od nekog kuk po 250 e. nema se računa.Čak i po zakonu koje su pojedine zemlje donele da se mora proizvesti toliko bio goriva i bla. bla. neće se poštovati dok je ove krize i recesije.
 
po meni je logicnije da ce sl.rod biti skuplji,od ovog sada....ne znam zasto bi jurio cenu a i ako zabrane izvoz opet ce ga stocari kupovati po opet vecim cenama od sadasnjeg jer ga slabo ima ili ga uopste nema...
Koji stocari???Da li bi ti dao 1500 din za djak kukuruza da nahranis svinju.Ja da moram da kupim kukuruz za stoku nebi je u zivotu drzao.
 
verovatno ce se i cena mesa podici za neki deo procenta i sve ostalo sto povezuje jedno drugo...da ne ulazimo u detalje sada ali sve je povezano i sve povlaci jedno sa drugim tako da bi mozda JA i kupio kukuruz po 1500 ako bi cena tovljenika bila 300 din.:svinja:
 
E sta bi bilo kad bi bilo,kod nas su svinje trenutno oko 160 a kukuruz 25.Kad bi se to sto si ti rekao ostvarilo gde bi nam bio kraj,ali jednostavno to nema ko da kupi.
 
verovatno ce se i cena mesa podici za neki deo procenta i sve ostalo sto povezuje jedno drugo...da ne ulazimo u detalje sada ali sve je povezano i sve povlaci jedno sa drugim tako da bi mozda JA i kupio kukuruz po 1500 ako bi cena tovljenika bila 300 din.:svinja:
Veruj mi kada bi bilo zagarantovano 2e/kg zive vage ja bi tovio 100-ak komada bez razmisljanja!
 
Kad bi bilo... Onda bi svi drzali po 100 komada. Ko bi to sve pojeo? Jos je zanimljivije pitanje koliko bi kostala snicla ako je sirovina 2e (235din)?
Stocarstvo bez OZBILJNIH subvencija ce puci.
 
Nazad
Vrh