Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,5%
  • Ne

    Glasovi: 159 46,5%

  • Ukupno glasača
    342
da se razumemo ja sam realan pa svako koristi situaciju da zaradi nas niko ne tera da ga prodajemo po toj ceni i još nešto ko je od poljoprivrednika prodavao kukuruz na berzi ili ga pak kupovao ja neznam
 
Cujem da u Beceju postoji otkupno mesto gde kupuju za 26.
Ako neko zna nesto vise o tome,neka javi.

---------- Poruka napisana u 17:49 ---------- Prethodna poruka je at 17:43 ----------

24 u Beceju,izgleda da je ovo ipak tacnije.
 
svako koristi situaciju da zaradi nas niko ne tera da ga prodajemo po toj ceni
Insajderska trgovina, dogovaranje cena, oligopoli, monopoli, manipulacije trzistem pomocu laznih vesti i putem medija, sve su ti to stvari kaznjive zakonom, i to zakonom koji mi imamo, i koji je prosle i ove godine intenzivnije pocela da primenjuje komisija. Ovi koji sve ovo primenjuju kod nas, jedva cekaju da cuju komentar kao tvoj, jer misle da ih to abolira od krivice, iako su i sami svesni sta je sve protivzakonito. Mala trzista su posebno podlozna tim protivzakonskim pojavama. A drustva u razvoju, kao sto je nase, zive svakodnevno sa tim, a vecina ljudi misli da ih to ne interesuje, a dosta njih misli da toga i nema. Komedija, a mi u kompletu privatizovana drzava.
 
Možeš li taj kamion da proslediš malo do Turije, imam ja 12-13T za kruniti:osmeh:
Ozbiljno, imaš li neki broj telefona, kontakt...
Ovaj kome sam do sada prodavao kukuruz plaća samo 23din.
kod nas ima dva coveka koji krune i njima obezbedjuju kukuruz a dolaze iu Turiju kod vas trebalobi da ih poznajes nerade to od juce
 
A jooj...Americka berza je u ludilu,u ponedeljak novi izvestaj sa jos negativnijim procenama...Jos 2 nedelje bez kise se predvidja i katastrofalna susa se nastavlja u najvecim regionima pod kukuruzom!Kinezi polako odustaju od Amerikanaca i prebacuju se na Argentince koji su izbacili odredjenu kolicinu na svetsko trziste.Predvidjanja su takva da ce biti frka od sad pa na dalje i ubuduce sa kolicinom i cenom kukuruza...7,95$/busel trenutno* 95.01 / 25.4 - 29.76 din kg kukuruza Cikago.Jedino pitanje je dokle ce narod kao pomahnitao kruniti stare zalihe po bagatelnoj ceni od 205eura/tona.Navukli su narod pricom o zabrani izvoza,padu cena,itd i sad trljaju ruke i smeju nam se u lice!Kod nas u selu je danas krunilo njih 10-ak ako ne i jace
 
lično mislim da je ova predstojeća nedelja izuzetno bitna što se tiče buduće cene kukuruza i da će usmeriti cenu kukuruza do žetve.Bez obzira na komentare mislim da smo svi zadovoljni sa cenom koja je iznad 24 dinara i da će većina nas kukuruz koji nam je ostao prodati po toj ceni što će po meni dovesti do stabilizacije cene kukuruza u nekom narednom periodu bez obzira na dešavanja na ostalim berzama u svetu.Ja lično ću svoj kukuruz prodati po 25 dinara čim se vrnem sa mora jer sam pravio računicu na 22 dinara a sve preko toga mi je ekstra profit.Ne treba biti ni preterano alav.

Da citiram sebe od pre tri dana.Danas sam se vratio sa mora i odoh pravo na njive da vidim kakvo je stanje.Uđem u sredinu njive i uberem 4 klipa kukuruz sa 5 biljaka kukuruza za redom.Jedna jalova.Skinem komušinu i počnem da brojim zrna na klipu.Na prvom 127 zrna na drugom 211 na trećem 287 i červrti nisam od muke mogao da brojim.Cenom od 25 dinara za kilo kukuruza ja neču moći da pokrijem ovogodišnji ulog koji mi se kreće oko 45.000 dinara po jutru.Cena mora ići gore da bi se mogla prosta reprodukcija održati.Inače moji kukuruzi su na oko dosta dobri,podgorela samo 4 donja lista ostalo se zeleni fino ali je oplodnja velika nula.
 
Da citiram sebe od pre tri dana.Danas sam se vratio sa mora i odoh pravo na njive da vidim kakvo je stanje.Uđem u sredinu njive i uberem 4 klipa kukuruz sa 5 biljaka kukuruza za redom.Jedna jalova.Skinem komušinu i počnem da brojim zrna na klipu.Na prvom 127 zrna na drugom 211 na trećem 287 i červrti nisam od muke mogao da brojim.Cenom od 25 dinara za kilo kukuruza ja neču moći da pokrijem ovogodišnji ulog koji mi se kreće oko 45.000 dinara po jutru.Cena mora ići gore da bi se mogla prosta reprodukcija održati.Inače moji kukuruzi su na oko dosta dobri,podgorela samo 4 donja lista ostalo se zeleni fino ali je oplodnja velika nula.
Pa dosta te kosta.Jesi ti tu uracuno i arendu? :osmeh: a to je na kraju ipak 2000kg i ti dobar.
 
Vitezb , šta je razlog tako malom broju zrna , jel klip slabo oplodjen(krezav) ili je mnogo mali . Ispada ako je samo 14 redi da je 15 zrna u redu . Jel brada potpuno pocrnila i suva ako nije ima šanse da se još popuni. Kiša to još može popraviti , možda su zrna na vrhu oplodjena i sa kišom se može još popuniti broj zrna.
 
Da se mi ljudi zajedno molimo za kisu i skratimo ovu polemiku i prepirku.Nema bez kise srece ni za ratara,ni za stocara,ni za vladu,a ni za onog u gradu.:ppozdrav:
 
Vitezb , šta je razlog tako malom broju zrna , jel klip slabo oplodjen(krezav) ili je mnogo mali . Ispada ako je samo 14 redi da je 15 zrna u redu . Jel brada potpuno pocrnila i suva ako nije ima šanse da se još popuni. Kiša to još može popraviti , možda su zrna na vrhu oplodjena i sa kišom se može još popuniti broj zrna.
Prvo mi se zlatica pojavila pojela svilu a i sav je krezav,sve u svemu blago reći katastrofa.Iako nije tema ali čudno je ove godine sa zlaticom pojede mi svu svilu a ni jedan mi kukuruz nije pao
 
To je prva generacija , nemože padati kad mu ništa ne grize korjen . Sledeće godine zlatica se pretvara u crve i onda će padati ako tu ponovo posiješ kukuruz osim ako ne pribjegneš spec mjerama ali to košta.
 
danas sam razgovarao sa par uglednih domacina iz naseg sela u vezi prodaje kukuruza i oni mi rekose da pre 15 avgusta ni ne pomisljaju na prodaju
 
Cena kukuruza raste, ali mislim da neki na forumu grese, kad misle da su sve kocnice odkazale, i da ce cena rasti u nedogled. Proizvodnja i potraznja hrane na godisnjem nivou varira nekoliko procenata.I tu nema mnogo odstupanja. Niti ce ljudi jesti nesto preterano manje, niti ce proizvodnja moci da podbaci nesto puno. Planeta Zemlja ima dosta ujednacene uslove, i u proseku proizvodnja je konstantna.
Kukuruz je kultura dosta specificna, zasto, zato sto se pored stocne hrane, koristi i kao sirovina za biogoriva. To je za nas znacajno, bas zbog cene. Praviti gorivo od kukuruza je isplativo kada je cena nafte visoka, a kukuruza niska (bravo ja GENIJE!). Cena nafte je u padu, i jos uvek na berzama kukuruz raste po inerciji. Onog momenta kada fabrike obustave preradu kukuruza, pasce cena. U tom slucaju ce kukuruz kao stocna hrana da se nadje u visku, i opet ce se nastaviti trend pada.
Ova godina mi lici na 2007 kada se upravo to desilo. U jesen su naduvane cene zbog malog roda u Evropi, pa se tokom zime ocekivao dalji rast, medjutim doslo je do stagnacije, da bi, pored najmanjih zaliha u poslednjih nekoliko godina, cena nastavila da pada, da bi dosla u zetvi 2008 na, ako se secate 8-9 dinara.

Moje misljenje, prema tome (da sad ne idem nasiroko), je da je ovih dana pravi momenat resiti se kukuruza. Nemojte gledati sta rade komsije u ulici, vec uzmite malo siru sliku.
CENA HRANE SE NIKAD NIJE FORMIRALA NA OSNOVU PONUDE/POTRAZNJE, VEC NA OSNOVU SPEKULACIJE!
 
Ja bi pre pratio vremensku prognozu,ako im je verovati.Cena je svedoci smo najvise i vezana za zeljno ocikivanu kisu,a ista se najavljuje.
 
Drage kolege vi svi prodajte kukuruz, a ja ću još da sačekam :haha:.

Šalim se ,ali ja sam ubeđen da će cena ići još gore, bez obzira i ako Bog da kiše rod će biti umanjen za 60% sigurno, a prošle godine je kukuruz imao najvišu cenu 24 din , euro je bio 100 din a novi kukuruz je obećavao lep rod. A sada euro maltene 120din ,kukuruz na njivi spržen, svetcka cena raste pa nema nikakvog razloga da cena neide gore, ako ne više onda bar kao prošle godine na 240 eura.
 
Nazad
Vrh