Trenutna cena kukuruza na tržištu i predviđanje njenoga kretanja

Da li verujete da će cena dostići 300 € po toni ??

  • Da

    Glasovi: 183 53,5%
  • Ne

    Glasovi: 159 46,5%

  • Ukupno glasača
    342
Pre nekoliko meseci sam pisao o tome,da treba da se drze zajedno ratari i stocari.Neki su mi rekli da stoku poubijamo.Ima izvoz.Sta ako stane izvoz?Mnogi su se smejali.U ekstremnim situacijama drzava treba da intervenise sa proglasavanjem elementarne nepogode,eventualnim nadoknadjivanjem stete.Isto tako ce drzava zabraniti izvoz,odobriti interventni uvoz ili sta vec u cilju sprecavanja gladi.Stocarska proizvodnja je bitna bar koliko i ratarska.Bez obostrane koristi nema boljitka.Imaju li sad da izjave nesto oni sto su rekli da se stoka poubija?To ne znaci da se nece poubijati.Al onda ce da rade kuke i motike i dzaba da kukuruz bude 50,ako ce ga otimati.Prava drzava razmislja na vreme o zastiti i ratarske i isto tako stocarske proizvodnje.Jedno bez drugog ne ide,jer i sami ratari nece ziveti na mamaljugi,tj kacamaku.Sad cemo da vidimo dali uopste imamo drzavu i koliko je jaka,da sve zadovolji,a pri tome da zastiti svoju zadnjicu.Nek nam je Bog u pomoci imali mi kukuruza ili ne.

@Sama postujem svaciji rad i posao, ali moras shvatiti jednu stvar zauvek, da ratarstvo je i te kako moguce bez stocarstva sto nikako ne mogu da shvatim ljude koji se bave stocarstvom a kupuju kukuruz ili neke druge namirnice. To bi ti bilo isto kad bi nosio jako siroke pantalone bez kaisa, dakle moguce je samo sto ce ti pantalone spasti.
 
@Sama postujem svaciji rad i posao, ali moras shvatiti jednu stvar zauvek, da ratarstvo je i te kako moguce bez stocarstva ...

Izvini, druže, po tebi, ispada da svi ratari mogu bez problema 365 dana tri puta dnevno da jedu purenjake, i da to očekuju i od svih ostalih ?! Ako je tako, onda OK. Ipak je stočarstvo i dalje ubedljivo najveći potrošač ratarskih usluga ( soja, kukuruz). Ovo mi deluje kao kada bi naftne kompanije izjavile da i te kako mogu bez automobilske industrije...
Ako sam pogrešno razumeo, unapred se izvinjavam.
 
pa dolazi vreme kada se za meso neće imati ali će se naći za kačamak ovo se odnosi na gospodu iz grada jer će svaki seljak bio ratar ili stočar ipak za svoju porodicu imati i pile i prase a i hleba
 
@pidikanac što se nas tiče si 100% u pravu, ali moje skromno mišljenje je da recimo u Americi teško da će vlast dozvoliti da tamo narod pase da bi oni od kukuruza i posle ove suše pravili bio dizel. U svakoj normalnoj državi se znaju prioriteti, a ovde mislim da je, pored sve opravdane nervoze i zbog cena i suše i onoga što se zove država i kako se ponaša, najmanje potrebno da se ratari i stočari prozivaju među sobom jer su i za nakupce, raznorazne špekulante pa i na kraju samu vlast,da izvinete, je.ena stranka i ovce za šišanje,i jedni i drugi.
 
sto nikako ne mogu da shvatim ljude koji se bave stocarstvom a kupuju kukuruz ili neke druge namirnice.
svasta cu jos i da cujem i da procitam .. sto bi reko narod ima gi nas razno razni ... bez komentara sve bi bilo suvisno . pa nismo mi retadrdi.. a tebi savetujem da uzmes neke vitamine .. vreme je topolo i mnogo sunca ima sto utice na rezonovanje i razmisljanje.. ostaje sdamo da se cudim , kako neko ne koristi mali mozak ,...
 
Verovatno je misli da kaže da bi bilo bolje za stočare da imaju svoje žitarice ,a za ratare onda da imaju svoju stoku da iskoriste te žitarice ali nisu svi u mogućnosti baviti se sve obuhvatnom proizvodnjom.Ja sam da imamo svi posla i donekle koristi.
 
@Sama postujem svaciji rad i posao, ali moras shvatiti jednu stvar zauvek, da ratarstvo je i te kako moguce bez stocarstva sto nikako ne mogu da shvatim ljude koji se bave stocarstvom a kupuju kukuruz ili neke druge namirnice. To bi ti bilo isto kad bi nosio jako siroke pantalone bez kaisa, dakle moguce je samo sto ce ti pantalone spasti.
Ne slazem se sa tobom,ali svako ima pravo na svoje misljenje.To se svodi na onu pricu da vi imate izvoz i da vama stocari nisu potrebni.U slucaju zabrane,odose i vama gace.Ne vredjam,ne pocenjujem,ali ne dam na sebe i da smo pametni da se drzimo zajedno i kamo srece da se sav nas kukuruz izveze u vidu mesa.Pa taj sto kupuje od nas i sve sto se izvozi,pa jel to ide za kacamak ili za ishranu stoke.Razmislite malo i ne delite ljude na stocare i ratare.U istom smo sr..u i zavisimo jedni od drugih hteli mi to priznati ili ne.
 
Nemojte se gložiti između sebe...

Stočarstvo je neophodno i ne može se pustiti niz vodu ali ni ratarima se ne sme zabranom izvoza ograničiti cena jer je visoka cena uslov da budu pozitivni...dakle država je ta koja treba da zadovolji obe strane.
Stižu prve najave da će nova Vlada udvostručiti budžet za poljoprivredu pa nek intervenišu otkupom kukuruza za robne rezervea nek stočarima daju sa popustima i eto podsticaja za stočarstvo a da ratari opstanu u ovoj godini koju će obeležiti elementarna nepogoda. Ili pak, ako nema mogućnosti da se interveniše preko robnih rezervi, nek daju stočarima mnogo veće subvencije dogodine koje će delimično smanjiti visoke troškove ishrane životinja. A ova godina je najbolji pokazatelj koliko je pristup podsticana poljoprivredne proizvodnje po kg loš....u godini kad su podsticaji najpotrebniji, oni bi bili najmanji...dakle najpravednije je ipak po površini, tako barem ja razmišljam.

Izvinjavam se na:off_topic: ali moj post je indirektno u vezi sa cenom kukuruza roda 2011. a i 2012.
 
kakvo udvostrucenje budzeta,ljudi nema nista od toga,pa ni od subvencija.Subevncionsacemo mi njih ove godine a i ubuduce.Kad god je teska situacija u drzavi selljak spasava tako ce biti uvek.Malo smo zivnuli a sada nam ide tesko vreme,em nece da rodi em jeftino ce da bude sveeeeeeeeee
 
Barisic Stara Pazova 24.din sa pdv-om... Mogu oni da placaju i 50. dinara kukuruz ako njega nema na nijvi. A nece ga biti 2t po hektaru ako ovako vreme nastavi.... Samo treba biti strpljiv sa prodajom, kod nas su poceli ljudi da krune... Treba samo cekati 10-11 avgust .
 
Ne slazem se sa tobom,ali svako ima pravo na svoje misljenje.To se svodi na onu pricu da vi imate izvoz i da vama stocari nisu potrebni.U slucaju zabrane,odose i vama gace.Ne vredjam,ne pocenjujem,ali ne dam na sebe i da smo pametni da se drzimo zajedno i kamo srece da se sav nas kukuruz izveze u vidu mesa.Pa taj sto kupuje od nas i sve sto se izvozi,pa jel to ide za kacamak ili za ishranu stoke.Razmislite malo i ne delite ljude na stocare i ratare.U istom smo sr..u i zavisimo jedni od drugih hteli mi to priznati ili ne.

Samo da se nadovezem,stocari su jedina konkurencija izvoznicima kukuruza,posto niko od stranaca ne kupuje kod nas direktno,pretpostavimo sta bi bilo da izvoznici nemaju nikakvu konkurenciju ovde,posto bi bio kukuruz.
 
U Irigu ko prodaje kući džakiran kukuruz prodaje za 30 din/kg velika potražnja a malo kukuruza!
 
Nazad
Vrh